• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Wydzielona bawialnia dla dzieci

Dorota Janusiewicz
2 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Urban jungle w małym domu
Koncepcja druga. Bawialnia dzieci znalazła się za przeszklonymi drzwiami z kotarą. Koncepcja druga. Bawialnia dzieci znalazła się za przeszklonymi drzwiami z kotarą.

Wnętrze skrojone na miarę zawsze powstaje w oparciu o możliwie precyzyjnie określone potrzeby jego użytkowników. Takie elementy, jak bardzo duży stół czy osobne pomieszczenie do zabaw dla dzieci w domowej przestrzeni, mogą się znaleźć tylko na podstawie bardzo świadomie podjętych decyzji na początku procesu projektowego.



Rzut i wymiary projektowanej części wnętrza. Rzut i wymiary projektowanej części wnętrza.
Nasi czytelnicy, Marta i Daniel, planują urządzić wielofunkcyjną przestrzeń dzienną, w której bardzo ważną dla nich rolę odgrywa spędzanie czasu z przyjaciółmi.

- Dużo z żoną podróżujemy, dawniej autostopem, teraz jest to #vanlife - klasyczny VW T3. Z kolei, kiedy jesteśmy na miejscu, często zapraszamy znajomych. Chcemy więc, by nasza domowa przestrzeń pomieściła grupy ok. 8-10 osób. Czy to na narożnej kanapie, czy to przy stole jadalnianym - byleby można było zagrać w planszówki - pisze w liście do redakcji nasz czytelnik Daniel. - Jako że w naszym i naszych znajomych życiu pojawiły się dzieci, pomyśleliśmy, że dobrze byłoby wygrodzić przestrzeń do zabaw dla nich. Mogłaby być ukryta za przesuwnymi drzwiami, aby w przypadku braku maluchów można było taką przestrzeń zasłonić.
Marta i Daniel lubią proste i praktyczne wnętrza, w których przeważa drewno.

- W tym wnętrzu widzielibyśmy ciepłą kolorystykę, która daje energię do działania. Ja jestem fanem wszelkiego rodzaju motoryzacji, a żona kocha dzikie podróże w nieznane. Nie chcemy w tej przestrzeni telewizora. Zamiast niego wolelibyśmy zainstalować rzutnik z rozwijanym ekranem z sufitu, np. tam, gdzie będą przesuwane drzwi do bawialni. Z obowiązkowego wyposażenia to zależy nam na kuchni z wyspą lub półwyspem, stole z możliwością rozłożenia oraz kanapie narożnej - dodaje nasz czytelnik.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Dorota Janusiewicz z pracowni Alternatywne Studio.

Koncepcja pierwsza



  • Pierwsza koncepcja uwzględnia wyspę kuchenną, która była marzeniem domowników.
  • Jadalnia jest oddzielona od kuchni za pomocą filarów na których wsparta jest półka z kwiatami. To doskonały sposób, by wprowadzić do wnętrza dużą ilość roślin.
  • Witryna oddzielająca korytarz od części dziennej nawiązuje do drzwi, które oddzielają część wypoczynkową od sypialni.
  • Fronty mebli kuchennych zostały zachowane w niebieskim odcieniu szarości.
  • W pokoju dziennym przeważają pastelowe odcienie.
  • Stolik kawowy na kółkach dodaje wnętrzu charakteru.
  • Pierwsza koncepcja uwzględnia wiszący, rozwijany ekran z umieszczonym nad kanapą rzutnikiem.
  • Rzut z opisem. W tej wersji lodówka i piekarnik znalazły się w zabudowie, a płyta indukcyjna w miejscu wyspy.

Pierwsza propozycja zakłada symetryczny układ kuchni. Na jej środku znajduje się spora wyspa kuchenna z płytą indukcyjną. Pod oknem mamy układ zabudowy ze zlewozmywakiem oraz elementami wysokiej zabudowanej lodówki i słupka z kuchenką i mikrofalówką.

Strefę kuchenną oddzielono od jadalnianej za pomocą dwóch filarów zwieńczonych nadwieszeniem wykonanym ze stalowej konstrukcji. Jest to bardzo dobry pomysł na wprowadzenie do wnętrza naturalnych elementów i ekspozycję pnących roślin doniczkowych. Otwór drzwiowy został zabudowany stałą witryną w kolorze nawiązującym do reszty wnętrza. Jadalnia ze stołem i krzesłami stylistycznie i przestrzennie jest nierozerwalnie związana z częścią kuchenną.

Przez jadalnie płynnie przechodzimy do części dziennej. Mieści się tam duża, narożna sofa, stolik kawowy oraz dwa fotele. W takim pokoju dziennym bez problemu będzie można ugościć znajomych.

Czytelnikom zależało też na miejscu, w którym będą mogli oglądać filmy puszczane z rzutnika. Naprzeciwko sofy znalazł się montowany do sufitu, elektrycznie wysuwany ekran. Rzutnik, również montowany do sufitu, znajduje się nad sofą.

Za wysuwanym ekranem umieszczone zostały przeszklone drzwi, za którymi znajduje się bawialnia dla dzieci. W przyszłości pomieszczenie to może być pokojem telewizyjnym, pokojem gier lub po prostu pokojem gościnnym. Za przeszklonymi drzwiami znajduje się gruba kotara zaciemniająca w kolorystyce pasującej do wnętrza.

Kolorystyka wnętrza opiera się na żywych, łososiowych kolorach listew, stolarki drzwiowej oraz stalowych elementów nadwieszenia i witryn. Dla kontrastu fronty zabudowy kuchennej są w niebieskawej szarości. Całość pięknie dopełniają płytki terazzo na ścianie kuchennej, w której to płytce zawarte zostały oba te kolory. Pozostałe elementy dla zrównoważenia zostały zaprojektowane w bieli, szarości i drewnie.

Koncepcja druga



  • Fronty kuchenne w drugiej koncepcji zostały zachowane w szarości i butelkowej zieleni.
  • W tym przypadku znalazło się miejsce na większy stół jadalniany.
  • Strefę wypoczynkową tworzą dwie kanapy (jedna z nich jest narożnikiem), stolik kawowy oraz regał.
  • Subtelną przeciwwagą dla butelkowej zieleni jest różowe obicie kanap.
  • W tej wersji większy stół zastąpił wyspę kuchenną.
  • W drugiej wersji opuszczany rzutnik został umieszczony nad regałem.
  • W tej wersji piekarnik i lodówka zostały umieszczone po prawej stronie w słupku, a płyta indukcyjna po lewej stronie pomieszczenia.

W drugiej wersji postanowiliśmy zaprezentować zupełnie inny układ wnętrza. Zrezygnowaliśmy z wyspy kuchennej na rzecz większego stołu jadalnianego z ośmioma krzesłami. Kuchnia ma kształt litery L. Na wejściu mamy wysoką zabudowę lodówki i pieca, następnie zawijamy blatem pod okno i mamy strefę przygotowania posiłków.

Połączenie kolorystyczne wysokiej zabudowy kuchennej ze ścianą wiatrołapu płynnie prowadzi nas do poszczególnych stref w domu. Stół znajdujący się w centralnej części pomieszczenia łączy ze sobą strefę kuchenną i dzienną. Dwie duże lampy nad stołem dodatkowo podkreślają i oddzielają od siebie poszczególne strefy.

W salonie znalazły się dwie ustawione naprzeciw siebie sofy. Jedna z nich jest sofą narożną. Pomiędzy sofami znajduje się regał, na którym poza książkami i elementami dekoracyjnymi, umieściliśmy rzutnik. Podobnie jak w pierwszej wersji na suficie vis-a-vis sof znajduje się elektrycznie opuszczany ekran, a za nim przejście do pokoju zabaw dla dzieci.

Kolorystyka pomieszczenia jest dużo bardziej stonowana, chociaż i tutaj zastosowaliśmy wciąż aktualne połączenie zieleni i brudnego różu.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Alternatywne Studio Dorota Janusiewicz

Miejsca

Opinie (37) 2 zablokowane

  • Jakoś tak wyszło, że

    TV poszedł do sypialni, sofa i wszystkie inne meble na wystawkę, i zamiast salonu mamy 'bawialnie'
    - na podłodze tylko materacyki i poduszki, a na suficie haki na huśtawki trapezy czy liny. I teraz zastanawiam się: po co komu salon? Po co w tych 'ciasnych czasach' marnować jeden pokój na sofe, TV i stolik pod kawe? To wygląda mi po prostu na owczy pęd za podsuwaną nam religią konsumpcjonizmu: 'zalegać w bez ruchu i oglądać reklamy' jako główna aktywość obok jedzenia, wydalania i mycia.

    • 4 1

  • Nikomu nie przeszkadza szklana ściana w pokoju zabaw?
    Będą bawić się telefonami?

    • 3 0

  • To juz wiem jakie studio aranżacji wnętrz omijac.Kolejny projekt z kosmosu

    • 1 0

  • Wow, przepiękne wnętrze - ja obecnie finalizuję projekt swojego mieszkania na Nowej Letnicy i chyba muszę wdrożyć kilka zmian, zainspiruję się artykułem, dzięki :)

    • 1 0

  • Ja raczej nie będe mięc tyle miejsca w swoim mieszkaniu na osiedlu Nowa Letnica, ale z pewnoscia musze wydzielic bawialnie i miejsce na domowe biuro... Kurcze, spore wymagania teraz musi spelniac mieszkanie w czasie COVIDu, ale nic to - poradzimy sobie jakos ;)

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane