Urządzając mieszkanie skupiamy się na funkcjonalności kuchni, miejsca do wypoczynku, łazienki... rzadziej w bardzo przemyślany sposób komponujemy miejsce do pracy. Tymczasem nad sprawami zawodowymi spędzamy w domu coraz więcej czasu. Jeśli jest przestrzeń, którą poświęcić możemy na gabinet do pracy, warto urządzić je tak, aby do pracy zachęcało, a nie odwrotnie...
Pani Magdalena zdecydowała się na zakup nowego mieszkania o powierzchni 62,5 m kw. Składa się ono z salonu z aneksem kuchennym, sypialni, łazienki oraz niewielkiego pokoju, który ma służyć jako miejsce pracy naukowej. Pani Magdalena sporo podróżuje, kolekcjonuje białą broń (miecze, sztylety, kusze, topory) i posiada kolekcję pamiątek ze swoich podróży po całym świecie. W nowo zakupionym mieszkaniu nasza czytelniczka będzie mieszkać sama.
- Najmniejszy pokój będzie służył jako mój gabinet do pracy. Musi zmieść się w nim jak najwięcej książek i segregatorów na publikacje naukowe. Korzystam z laptopa, więc nie potrzebuję miejsca na komputer stacjonarny - napisała w liście do redakcji czytelniczka. - Pomieszczenie jest stosunkowo niewielkie, jego powierzchnia wynosi 7 m kw., a najdłuższa ściana ma 330 cm.
Trzy warianty aranżacji gabinetu pani Magdaleny przygotowały architektki z pracowni projektowej grupa malaga.
Koncepcja pierwsza
Miejsce pracy zlokalizowane jest wzdłuż najdłuższej ściany pokoju. Biurko zaprojektowano w formie prostego blatu z funkcjonalną półką powyżej, w której umieszczono oświetlenie nad całą powierzchnią biurka. Nad półką znajdują się zamykane szafki na segregatory i książki. Pod blatem wolną przestrzeń, w miarę zapotrzebowania, można wypełnić kontenerami biurowymi z szufladami.
Wnękę koło drzwi zdecydowano się przeznaczyć w większości na zamykane szafki, tak aby łącznie z drzwiami powstała jedna płaszczyzna pomieszczenia. Całą powierzchnię przeciwległej ściany zajmuje mapa świata.
Estetykę tej koncepcji przedstawia plansza inspiracyjna. Została ona utrzymana w spokojnych odcieniach morskich i niebieskich skontrastowanych z ciepłymi barwami drewna (deski podłogowe, stolarka okienna i drzwiowa).
Uporządkowana w formie zabudowa. Część półek jest zamykana - można ukryć w nich biurowy bałagan.
Koncepcja druga
Miejsce do pracy zaprojektowano w formie prostego biurka na przeciwległej ścianie przy oknie. Jest tam wystarczająco miejsca na podstawowe sprzęty do pracy naukowej, takich jak: laptop, lampka biurowa i drukarka. W tym wariancie wnękę przy drzwiach zlicowano w całości z płaszczyzną drzwi, tak aby nie zakłócać regularnego układu pomieszczenia.
Tą koncepcję zaplanowano w prostej i neutralnej estetyce. Kolorystyka opiera się głównie na stonowanych odcieniach szarości przeplatanych z ciepłymi odcieniami jasnego drewna. Oświetlenie sufitowe oraz krzesło biurowe w kolorze grafitowym stanowią dodatkowe wyraźne akcenty.
Otwarty regał na całej ścianie zapewnia łatwy dostęp do zgromadzonych tam materiałów. Wnęka została zabudowana w całości, dzięki czemu ta ściana w całości zlicowana jest z drzwiami.
Wariant trzeci
W koncepcji trzeciej miejsce do pracy oraz przechowywania materiałów do pracy zaprojektowano w formie otwartej. Blat roboczy rozpościera się narożnikowo wzdłuż całej lewej strony pomieszczenia. Nad nim znajdują się półki o nieregularnych długościach i wysokościach.
W przeciwległym narożniku zaprojektowano miejsce do wypoczynku i czytania książek w formie obszernej, pikowanej kanapy - otomany z tapicerowanym narożnikiem na całą wysokość pokoju. O miękką ścianę można się również oprzeć, aby w pozycji półleżącej popracować na laptopie.
Aranżacja tej koncepcji opiera się w swej estetyce na stylu pop. Kolorystyka jest odważna, czyste barwy czerwieni, zieleni oraz błękitu półek zakomponowane zostały na tle białej ściany. Mocnym akcentem jest również ciepły kolor kanapy - otomany z zabudowanym narożnikiem.