• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Zamiast aneksu, osobna kuchnia

Karolina Butrymowicz
1 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja pierwsza i druga. Kuchnia, po oddzieleniu jej od pokoju, stała się bardzo wąskim pomieszczeniem. Wystarczy tu jednak miejsca na wszystkie niezbędne sprzęty, a okno zapewnia bardzo dobre oświetlenie. Składany stolik umożliwia szybkie spożycie posiłku. Koncepcja pierwsza i druga. Kuchnia, po oddzieleniu jej od pokoju, stała się bardzo wąskim pomieszczeniem. Wystarczy tu jednak miejsca na wszystkie niezbędne sprzęty, a okno zapewnia bardzo dobre oświetlenie. Składany stolik umożliwia szybkie spożycie posiłku.

Pomieszczenia łączące funkcję wypoczynkową z kuchnią znajdują się niemal we wszystkich nowo projektowanych budynkach wielorodzinnych. Mają swoich zagorzałych zwolenników, wiele osób godzi się na takie rozwiązanie z przymusu. Są jednak sytuacje, kiedy kuchnię od pokoju trzeba stanowczo oddzielić.



Wyjściowy układ mieszkania. Wyjściowy układ mieszkania.
Pani Ania z chłopakiem jesienią odbierają nowe mieszkanie na jednym z gdańskich osiedli. Według propozycji dewelopera, mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, pokoju oraz łazienki. Młodzi planują przeznaczyć oddzielny pokój dla dziecka, sami spać będą natomiast w większym pokoju, który obecnie połączony jest z aneksem kuchennym. W tej sytuacji paląca stała się potrzeba podzielenia pomieszczenia tak, aby powstała intymna przestrzeń - koniecznie z oddzielną kuchnią.

Dużym zmartwieniem dla pani Ani okazują się być również duże, sięgające podłogi okna.

- Pokój, który byłby przeznaczony dla nas na styku dwóch ścian ma okna od podłogi do sufitu, to ogranicza możliwości zagospodarowania tego pomieszczenia. Chciałabym, aby pokój miał oddzielne wejście z przedpokoju i był zupełnie oddzielony od kuchni ścianką  działową.(...) Powinna zmieścić się w nim przede wszystkim rozkładana kanapa do spania, stół, komoda z telewizorem oraz jakaś szafka na ubrania. W kuchni chciałabym chociaż kawałek blatu do wyrabiania ciast oraz stolik, na którym można by zjeść śniadanie - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka.

Właściciele mieszkania widzieliby je w ciepłych, uniwersalnych kolorach.

W odpowiedzi na prośbę o pomoc w aranżacji problematycznych pomieszczeń Karolina Butrymowicz z pracowni Interior Affairs przygotowała trzy koncepcje, w których podpowiada czytelniczce jak poradzić sobie z rozplanowaniem przestrzeni w tym mieszkaniu. Różne warianty są tu możliwe, bo w części przeznaczonej na aneks znajduje się okno. Poza rozwiązaniem, które nasuwa się w oczywisty sposób, czyli oddzieleniem kuchni od pokoju ścianą, możliwe jest tu także wydzielenie niewielkiej przestrzeni na sypialnię dla rodziców. Rozwiązanie to warto wziąć pod uwagę, bo zapewnia to na czym inwestorom zależy najbardziej - odosobnione od kuchni miejsce do spania.

Koncepcja pierwsza


Koncepcja pierwsza. Kuchnia od pokoju oddzielona została ścianką. Koncepcja pierwsza. Kuchnia od pokoju oddzielona została ścianką.
Propozycja ta nie wymaga żadnych wyburzeń, należy jedynie dobudować ściany wydzielające niewielką w tej sytuacji, podłużną kuchnię oraz nieduży pokój pełniący również funkcję sypialni. Obydwa pomieszczenia, zgodnie z prośbą pani Ani, posiadają oddzielne wejścia z korytarza.

Zabudowa kuchenna ułożona jest w literę "L". Na pustej ścianie zamontowany jest mały, składany blat, który można wykorzystać podczas szybkiego śniadania - bez konieczności wchodzenia do pokoju i korzystania ze stołu jadalnianego. W czasie, gdy blat nie jest użytkowany, składa się go na ścianę, dzięki czemu nie zajmuje przestrzeni w i tak wąskiej już kuchni.

Jasna kolorystyka zabudowy meblowej, łącząca naturalne drewno z białym lakierem na wysoki połysk a także ciepłe, beżowe płytki podłogowe są idealnym rozwiązaniem do tego małego pomieszczenia.

Ściana nad blatem kuchennym zabezpieczona została taflą hartowanego, lakierowanego szkła, natomiast ścianę po prawej stronie od wejścia zdobi błękitna tapeta z subtelnym wzorem z motywem ptaków. Wyróżniającym się akcentem są tutaj plastikowe, półprzeźroczyste stołki w złoto-żółtym kolorze.

W pokoju, zgodnie z życzeniem czytelniczki, umieszczona została rozkładana kanapa, stolik z krzesłami (może być z funkcją rozkładania) oraz zabudowa pod telewizor łącząca się sprytnie z szafą na ubrania właścicieli. Nad kanapą umieszczone zostały otwierane szafki, w których pomieścić się mogą książki i dokumenty. Kolorystyka pokoju utrzymana jest w odcieniach beżu, brązu oraz bieli z dodatkiem czerni i żółci.

Kącik jadalniany akcentuje pionowy pas naturalnego kamienia, który poza funkcją dekoracyjną pełni również rolę zabezpieczenia ściany przed zabrudzeniem.

  • Koncepcja pierwsza. Zabudowa w pokoju zapewnia rodzicom miejsce na przechowywanie ich osobistych rzeczy.
  • Pas z kamiennej okładziny nad jadalnianym stołem wyróżnia w pomieszczeniu strefę jadalnianą i zabezpiecza ścianę przed zabrudzeniami.
  • Układ okien, który dla właścicielki mieszkania jest problematyczny, powoduje, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości - powiększa je przestrzeń za oknem.
  • Spokojne, współgrające ze sobą barwy doskonale nadają się do takiego pomieszczenia jak mała kuchnia - nie dominują, a stanowią tło.


Koncepcja druga


Koncepcja druga. Podobny podział pomieszczeń, ale inny układ mebli w pokoju. Koncepcja druga. Podobny podział pomieszczeń, ale inny układ mebli w pokoju.
W tej koncepcji podział pomieszczeń pozostaje taki sam jak w koncepcji pierwszej, zmianie ulega natomiast rozplanowanie pokoju.

Miejscami zamieniona została zabudowa TV oraz sofa, stół natomiast przeniesiony został bliżej okien. Podobnie jak w przypadku pierwszej koncepcji znalazło się tu miejsce na wystarczająco obszerną zabudowę, aby pomieściły się rzeczy osobiste obojga rodziców.

Układ ten - patrząc od strony wejścia - jest bardziej przestrzenny, natomiast nieznacznie zmniejszyła się odległość kuchni od części jadalnianej.

Plusy tego rozwiązania docenią na pewno osoby zasiadające przy stole, które dzięki bliskości okien będą mogły cieszyć się przestrzenią dostępną z drugiej strony szyby. To najbardziej optymalne wykorzystanie walorów takiego układu okien w pomieszczeniu.

Koncepcja trzecia

Koncepcja trzecia. W ramach totalnej rewolucji udało się wydzielić osobną sypialnię dla rodziców. Koncepcja trzecia. W ramach totalnej rewolucji udało się wydzielić osobną sypialnię dla rodziców.
Ta propozycja wymaga totalnej rewolucji jeśli chodzi o ścianki działowe. Po jej dokonaniu powstanie natomiast niewielka, ale zupełnie oddzielna sypialnia dla pani Ani i jej partnera - niewielki aneks sypialniany pomieści dwuosobowe łóżko 140x200 oraz szafę na ubrania. Do pomieszczenia tego prowadzą wysokie, chowane w ścianie drzwi przesuwne.

Koncepcja zakłada przeniesienie łazienki i podłączenie jej do pionów, do których wcześniej podłączona miała być kuchnia, natomiast kuchnia przesunięta zostaje w miejsce łazienki i staje się aneksem kuchennym w salonie.

W salonie umieszczona została sofa, stolik kawowy oraz zabudowa TV z asymetrycznie ułożonymi półkami. Obok zabudowy znalazło się również miejsce na wiszący biokominek.

Aneks kuchenny łączy się płynnie z zabudową szaf w korytarzu, tworząc jednolitą powierzchnię jasnych odbijających światło frontów. Część zabudowy, która umieszczona została na pionie kanalizacyjno-wentylacyjnym została nieco wysunięta do przodu, tak aby można było zamontować w tym miejscu otwierane szafki oraz częściowo otwarte półki, które formą nawiązują do zabudowy wokół telewizora. W aneksie umieszczono również niewielki, okrągły stół wraz z lekkimi w formie krzesłami.

Zaproponowana kolorystyka to ponownie połączenie bieli, beżu oraz brązu, jednak w tym przypadku akcentem jest czerwień, która pojawia się na tapicerce sofy oraz w dodatkach dekoracyjnych. Dopełnieniem kompozycji są: grafitowy grzejnik, czarny biokominek oraz nowoczesny obraz wiszący nad sofą.

  • Koncepcja druga. Okno z łazienki jest teraz oknem doświetlającym część kuchenną pomieszczenia.
  • Meble kuchenne przenikają się z tymi w przedpokoju. Część zabudowy na kominie wentylacyjnym jest wysunięta - to też sposób na wyróżnienie innej funkcji pomieszczenia.
  • Dla oszczędności miejsca drzwi do pomieszczenia z łóżkiem chowane są w ścianie.
  • Ciepły, domowy charakter wprowadza do wnętrza zawieszony wysoko na ścianie biokominek. Staje się on tu konkurencją dla telewizora.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Interior AffairsKarolina Butrymowicz

Opinie (32) 1 zablokowana

  • Kuchnia w pokoju.

    Deweloperzy zamiast nazywać ten wytwór salonem z aneksem kuchennym powinni nazywać rzeczy po imieniu, a mianowicie kuchnią w pokoju. Nie wyobrażam sobie przebywać w takim "tworze", a tym bardziej spędzać miło czas na 20 m2 z kuchnią w pokoju. Mam małe mieszkanie, salon ma tylko 20 m2, ale gdybym tam miała jeszcze wstawić kuchnię, to byłby dramat. Kiedyś się kuchnie w pokoju lub bez okien budowało dla biednych, których nie było stać na porządne mieszkanie. Np. na Żabiance w blokach z płyty jest wiele tzw. "ciemnych kuchni". Obecnie normalne mieszkania nazywane są apartamentami i nadal niewielu na takie stać, więc kupują te z kuchnią w pokoju i udają, że tak wolą. Owszem, pomysł jest świetny lecz tylko przy dużych metrażach przy zapewnieniu normalnego komfortu w salonie. Salon to salon i niech deweloperzy przestaną ludziom wciskać bzdury, żeby wycisnąć jak najwięcej kasy z tych pseudo mieszkań ze ściankami działowymi z "dykty", na których powieszenie TV graniczy z cudem. Pomijając fakt, że dzieci uczestniczą w seksie swoich rodziców dzięki tym właśnie "ścianom".

    • 9 2

  • Nie wiem...

    Chyba najlepsza jest koncepcja pierwsza

    • 0 0

  • kuchnia w pokoju-nigdy

    Wg mnie ta pierwsza koncepcja jest lepsza.Oddzielna kuchnia (dobrze że ma okno) i juz! Co to teraz za zwyczaje aby łaczyć wypoczynek ze smrodami i bałaganem kuchennym.Nie wszystkim chce się od razu myć gary (nie wszyscy maja gdzie wstawić zmywarkę i na np 1 osobie sie nie oplaca).Ja nawet jak bym miała 3 pokoje na 2 osoby to bym salonu nie łaczyła z kuchnią.No i faktycznie co to za moda na ścianki k-g.Wszystko słychać (nawet przy wygluszeniu).Dzieci i dorośli są skrępowani w takim mieszkaniu.Dopuki dzieci są małe to tak,ale mieszkabnia nie kupuje się na 5 lat ,a na całe życie!.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane