• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Architektura Gdańska. Książka o zabudowaniach Politechniki

EBu
25 czerwca 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie (34)
Najbardziej rozpoznawalny gmach główny PG to tylko jeden z obiektów szczegółowo opisanych w nowej publikacji. Najbardziej rozpoznawalny gmach główny PG to tylko jeden z obiektów szczegółowo opisanych w nowej publikacji.

Kampus Politechniki Gdańskiej doczekał się pierwszej naukowej publikacji poświęconej architekturze swojego kampusu od momentu jego powstania do czasów współczesnych. Książka "Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018" właśnie się ukazała. Spotkanie z autorem publikacji, połączone z oprowadzaniem po kampusie, odbędzie się w środę 26 czerwca.Czy znasz zabudowania na terenie kampusu PG?

Budynki i układ przestrzenny zespołu Politechniki Gdańskiej stanowią swego rodzaju dokument przemian architektury w XX wieku. Na terenie kampusu znajdują się obiekty, które reprezentują wszystkie najważniejsze stylistyki architektoniczne tego okresu.

- Można powiedzieć, że jest to takie żywe muzeum architektury XX wieku, z każdą stylistyką, która w tym okresie występowała: od historyzmu przez secesję, modernizm przedwojenny, historyzujące obiekty z czasów hitlerowskich, modernizm powojenny z wstawką socrealizmu i postmodernizm, czy inne style, których nie potrafimy jeszcze w tej chwili nazwać, bo nie mamy odpowiedniego dystansu do tego, co powstaje na naszych oczach. Jest tu cały komplet historii architektury XX wieku - podkreśla prof. Jakub Szczepański, prodziekan ds. nauki na Wydziału Architektury PG, autor publikacji.
Poszczególne budynki zespołu Politechniki Gdańskiej z początku XX wieku i jego historyczny układ jako całość zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków już w 1979 r.

- Data wpisania zespołu do rejestru już w latach 70., kiedy jeszcze powszechnie nie uważano, że architektura z przełomu XIX i XX wieku w ogóle jest wartościowa, jest zaskakująca. Były to przecież czasy, gdy obowiązywał szczegółowy plan Śródmieścia Gdańska, w którym zapisano wyburzenie Hali Targowej! Zaskakujące jest zresztą nie tylko to, że zespół w całości został tak wcześnie wpisany do rejestru, ale także to, że w tak dobrym stanie przetrwał bez większych przebudów. Wszyscy, którzy odbudowywali i przebudowywali Politechnikę mieli duży szacunek dla całego kompleksu. Jak na architekturę tak dużego zespołu straty wynikające z tego, że musiała przejść czas, gdy była niedoceniana, są niewielkie - mówi prof. Szczepański.
Książka o architekturze zespołu Politechniki Gdańskiej ma ponad 200 stron i ukazała się w ramach serii "Gdańsk. Historia i współczesność" wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. Jej wydanie zostało dofinansowane ze środków Politechniki Gdańskiej oraz Miasta Gdańska.


- Ta książka to architektoniczna historia zespołu, której do tej pory nie było. Pojawiały się co prawda artykuły dotyczące poszczególnych zagadnień z początków istnienia kampusu, natomiast historia powojenna, poza okolicznościowymi wydawnictwami samej Politechniki, właściwie nigdzie nie była publikowana. To był pomysł naszego byłego rektora, śp. prof. Jacka Namieśnika, żeby to, co wydawaliśmy dotychczas w formie popularnej, wydać także w postaci publikacji naukowej - mówi prof. Jakub Szczepański.
Fotografie zamieszczone w książce w większości zostały wykonane przez Krzysztofa Krzempka i pochodzą ze zbiorów Sekcji Historycznej Politechniki Gdańskiej. W publikacji znalazły się również m.in. ilustracje z zasobów Działu Inwestycji i Remontów, aneks w postaci zestawu rysunków powykonawczych ze zbiorów Muzeum Architektury przy Politechnice Berlińskiej (Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin), ilustracje ze zbiorów Politechniki Lwowskiej oraz z publikacji historycznych dostępnych w Bibliotece Politechniki Gdańskiej, a także z czasopism architektonicznych z początków XX wieku.

Spotkanie autorskie i spacer architektonicznySpotkanie z prof. Jakubem Szczepańskim, autorem publikacji, połączone z oprowadzaniem po kampusie oraz sprzedażą książek, rozpocznie się w środę, 26 czerwca o godz. 18 w Auli PG. W spotkaniu weźmie udział także dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp na spotkanie, organizowane w ramach Politechniki Otwartej, jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Wstęp na spotkanie możliwy będzie za okazaniem darmowej wejściówki, w formie drukowanej bądź na ekranie urządzenia mobilnego. Można ją pobrać na stronie PG.

EBu

Miejsca

Opinie (34) 1 zablokowana

 • "Książka o kompleksie politechniki"?

  To przypadłość, że jak ktoś się nie dostał to wypomina sobie do końca życia? Nie widziałem że aż książkę o tym napisali.

  • 15 4

 • Kompleks Politechniki Gdańskiej

  a raczej:
  Kompleks Politechniki Gdańskiej - ktoś się dostał, ukończył, dostał dyplom i teraz ma kompleksy.

  • 7 5

 • frytki do tego?

  • 4 3

 • Przepiękny budynek

  Szkoda że obecnie nie buduje się absolutnie nic ładnego, same szklane betonowe badziewie co za 15 lat już straszy

  • 14 5

 • Miło wspominam studia na PG
  IT
  Teraz 30 koła na miesiąc wpada
  Od lipca 33... coroczna podwyżka 10%

  • 5 16

 • Jest coś o tym betonowym placu z betonowymi ławkami?

  • 17 1

 • Kolega to widzę dopiero początek kariery.

  • 24 0

 • No racja...
  Dopiero 2 rok po studiach, poza tym prowadzę zrównoważone życie.
  Wolę być na poziomie średnim, ale za to korzystać z życia.
  Szału nie ma, ale ja nie potrzebuje wiele do szczęścia.

  • 5 0

 • Tylko czy można tę architekturę nazwać gdańską?

  ...czyli swoistą dla Gdańska?
  To historyzm, zjawisko o skali wówczas światowej. Konkretnie, jego niemiecka odmiana. We wszystkich miastach, które były wtedy pod wpływem pruskim/niemieckim, znajdziemy podobne budynki.

  • 10 3

 • Podobnie wyglądał na oryginalnych planach Carstena...

  ...więc odpuść już.

  Zapewne po wojnie uznano, że tyle porządnej kamiennej nawierzchni przyda się gdzie indziej, więc plac urządzono oszczędniej pod tym względem. A że wyszło mu to przypadkiem na dobre...?

  • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zróbmy sobie renowację!

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19650 zł/m2
Gdynia Orłowo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
18550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17850 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Gdańsk Strzyża
13600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl