• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Balkon. Ważny argument przy wyborze mieszkania

Joanna Puchala
15 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Balkon nie jest już dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Coraz częściej postrzegany jest jako dodatkowy "pokój", dlatego zwracamy uwagę na jego położenie, wielkość i wykończenie. Balkon nie jest już dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Coraz częściej postrzegany jest jako dodatkowy "pokój", dlatego zwracamy uwagę na jego położenie, wielkość i wykończenie.

Postrzeganie i sposób wykorzystywania balkonów znacznie się zmienił - są one przedłużeniem mieszkania i letnią przestrzenią wypoczynku. Deweloperzy i pośrednicy przyznają, że ich klienci zwracają na ten element coraz większą uwagę, a za duży, słoneczny balkon czy taras są gotowi zapłacić więcej.



Czy mógł(a)byś mieszkać bez balkonu, tarasu albo ogródka?

- Większość z nas nie wyobraża sobie mieszkania bez balkonu, loggii czy tarasu, ponieważ pełnią one funkcję łącznika wnętrza z otoczeniem. A przecież każdy z nas lubi wyjść na powietrze, by odetchnąć, spojrzeć na miasto i pobliską zieleń, a latem usiąść na zewnątrz z książką lub wypić poranną kawę na słońcu - mówi Martyna Musiał, wiceprezes zarządu w firmie deweloperskiej BMC. - Dla mnie osobiście balkon jest azylem w mieście i moją namiastką ogrodu. Jestem zdania, że dzięki dużej ilości zieleni, ładnym donicom i eleganckim meblom nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć przyjemnie miejsce.


Tego samego zdania jest wiele osób poszukujących mieszkania - chcemy mieć balkon lub taras, żeby go "urządzić", a potem spędzać tam czas. Potrzebę tę dostrzegają deweloperzy. W nowych inwestycjach przykładają coraz większą wagę do projektowania balkonów: ich wielkości i standardu wykończenia. Jest to także istotny element architektoniczny, który urozmaica bryłę budynku, nadaje mu ciekawy, a coraz częściej także charakterystyczny wygląd.

Czytaj także: Zabudowa balkonu może być estetyczna

- W każdej inwestycji mieszkaniowej balkony, loggie czy ogródki są częścią lokali, którą klienci są niezmienne zainteresowani. Ich preferencje uzależnione są oczywiście od indywidualnych potrzeb. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na ustawność tej przestrzeni - sprawdzają, czy można postawić tam meble balkonowe typu stolik i krzesła. Chcą, żeby przestrzeń ta była funkcjonalna i przyjazna do relaksu przy ładnej pogodzie - mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu z gdańskiego oddziału Robyg.

Rodziny z dziećmi wolą ogródki



Ostatnio w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej mieszkań z loggiami, czyli balkonami wnękowymi. Jak podkreślają przedstawiciele biur sprzedaży, takie rozwiązanie ma wielu zwolenników.

- Loggie tworzą intymne miejsce do wypoczynku chroniąc nieco przed wzrokiem sąsiadów, zapewniają także większą osłonę przed deszczem czy wiatrem. W niektórych lokalizacjach Trójmiasta takie rozwiązanie doskonale się sprawdza - mówi Martyna Musiał.
Oczywiście wśród klientów jest grupa, która interesuje się tylko i wyłącznie mieszkaniami z przylegającym ogródkiem. Są to głównie rodziny z dziećmi, pary planujące potomstwo oraz miłośnicy zwierząt. Wśród zwolenników przestronnych ogrodów i tarasów są też osoby, które wychowały się w domach jednorodzinnych i chciałyby, żeby ich mieszkanie było namiastką domu.

- Obserwujemy, że rodziny z małymi dziećmi preferują ogródki albo przestronne tarasy, gdzie dzieci zyskują dodatkową przestrzeń do zabawy "pod okiem" rodzica, tuż przy mieszkaniu. Także loggie mają wielu amatorów. To przestrzeń bardziej kameralna, osłonięta z każdej strony ścianą budynku, czasami również od strony zewnętrznej oknami - zauważa Anna Wojciechowska.
  • Balkon, taras, loggia czy ogródek coraz częściej stają się przydomową strefą relaksu, na której bardzo zależy kupującym mieszkania.
  • Wykorzystywanie tafli szkła do budowy balkonów stało się już standardem.
  • Alternatywą dla balkonów są loggie, które odgradzają ich właścicieli od sąsiadów i zapewniają większą prywatność.

Podobnie jak preferencje nabywców, również metraże balkonów, tarasów i loggii są bardzo zróżnicowane. Oczywiście to nie metraż balkonu czy ogródka ma zwykle decydujące znaczenie przy decyzji o zakupie mieszkania, ale warto na niego zwrócić uwagę, jak również na kształt (ustawność) tej części nieruchomości.

- Klienci, którzy marzą o własnym ogródku zwykle nie rozważają w ogóle opcji mieszkania z balkonem. Biorą wówczas pod uwagę wyłącznie mieszkania na parterze, ale też często interesują się osiedlami domów, gdzie zwykle prywatne ogródki pozwalają zachować większą intymność - ocenia Iwetta Rusik, pełnomocnik zarządu Ekolan SA. - Z kolei osoby zdecydowane na zakup mieszkania na wyższej kondygnacji dopytują o balkony i loggie. Te ostatnie cieszą się zainteresowaniem, szczególnie jeśli mają całościowe przeszklenia z możliwością otwierania. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w apartamentach na ostatnich kondygnacjach Solvo na gdańskim Przymorzu.

Wpływ udogodnień na cenę mieszkania



Deweloperzy mieszkania bez balkonu budują tylko w wyjątkowych sytuacjach, takiej oferty na trójmiejskim rynku właściwie nie ma. Częściej takie ogłoszenia pojawią się w przypadku rynku wtórnego. Brak balkonu ma znaczenie przy ustalaniu ceny mieszkania i ostatecznych negocjacjach. Ta zasada działa też w drugą stronę: duży balkon lub taras znacznie podnosi cenę.

Czytaj także: Zadaszenia balkonów i tarasów

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie mieszkaniami, które mają duże tarasy. Niestety takie oferty rzadko trafiają do sprzedaży, a jeśli już się w niej znajdą, ich cena może być wyższa nawet o 100 tys zł. - podkreśla Andrzej Gołębiewski z Dobra Oferta Pro. - Mieszkania z ogródkami również cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem, niż te z balkonami. Zadbane, duże i kameralne ogródki również mogą podnieść wartość mieszkania, podobnie jak w przypadku tarasów.

Wykończenie balkonu



Warto podkreślić, że trendy w wykończeniu balkonów również się zmieniają. Sposób wykończenia balkonu czy tarasu może mieć znaczenie przy ostatecznych negocjacjach cenowych.

Po pierwsze, coraz rzadziej stosuje się barierki murowane czy metalowe. W nowym budownictwie standardem są już w zasadzie tafle szkła na balkonach. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne - takie rozwiązanie powoduje, że lepiej doświetlone jest wnętrze mieszkania.

Po drugie warto zwrócić uwagę na sposób wykończenia posadzki. Nadal znajdziemy oferty z balkonami niewykończonymi - to dodatkowy koszt i problem, bo wybrać trzeba odpowiednie - odporne na działanie warunków atmosferycznych - materiały. Zwróćmy więc uwagę czy balkon jest lub będzie wykończony choćby kaflami. W inwestycjach wyższej klasy na posadzce coraz częściej układane jest drewno. W takich przypadkach najlepiej jeśli jest to drewno egzotyczne, które charakteryzuje się trwałością i odpornością na działanie wody.

Po trzecie, jeśli balkon planujemy wykorzystywać naprawdę intensywnie warto zwrócić uwagę czy jest tam doprowadzona instalacja elektryczna. Ciekawe oświetlenie balkonu wieczorem z jednej strony pozwoli nam spędzać tam czas, z drugiej oświetlić kompozycje roślinne, by wieczorami (z wnętrza mieszkania) cieszyć się widokiem zieleni.

Miejsca

Opinie (180)

  • Opinia wyróżniona

    Mam mieszkanie z dużą loggią, z południową wystawą. (3)

    I to jest super sprawa, praktycznie przez cały rok można wychodzić na świeże powietrze w kapciach lub na boso, poczytać książkę, zjeść posiłek, czy nawet podrzemać na leżaku :)

    Ogródek miałem kiedyś, wszystko było ok, tyle że sąsiedzi z góry zaglądają więc intymności żadnej nie ma, a do tego zdarzają się buraki rzucające pety itp.
    Loggia sprawdza się lepiej.
    I szczęście że to jest blok sprzed kilkunastu lat, gdy jeszcze tak ciasno jak teraz nie budowano.

    • 48 1

    • Z ogródkiem wszystko to prawda. (1)

      Mam mieszkanie z ogródkiem. Kilka lat mi zajęło zanim sąsiedzi z wyższych kondygnacji nauczyli się kultury. Pety, zabawki, majtki itp. - wszystko to już widziałam w swoim ogródku i zaznaczę, że nie były to moje rzeczy ;).
      Teraz szukam nowego, większego mieszkania i na parterowe nawet nie patrzę.

      • 23 1

      • Standard

        Ludzie często cieszą się tym ogródkiem do czasu aż się wprowadzą.

        • 11 0

    • Mam loggię na południowy zachód

      Służy jako składowisko i miejsce na rower, loggię są małe i niezbyt praktyczne, ale i tak lepiej, niż mikro balkod od stający, który służył tylko do wyhcodzenia na fajke

      • 3 0

  • Balkon jest dobry aby denerwować sąsiadów smrodem gdy palisz tytoń (8)

    • 28 5

    • (7)

      Aromatem, nie smrodem :) W dzisiejszych czasach ludzie zupełnie przestali doceniać tytoń.

      • 5 7

      • (6)

        To g... nazywasz aromatem???
        A co na to lekarze?

        • 6 2

        • (5)

          A ze cos ma aromat to musi byc przez lekarzy chwalone? Tluste miesko z patelni i fryteczki tez maja aromat, rozne alkohole tez, a od tytoniu specjalnie zdrowsze nie sa, jesli ktos naduzywa to pewnie zabije go to szybciej niz fajeczki. Mozna jarac dwie ramki dziennie i zyc 80 lat, a jak ktos wali dzien w dzien pol litra chocby i najdrozszego cognacu to kilka lat i trup.

          • 2 6

          • (4)

            Nie chodzi o raka, a o smród. Jeśli bierzesz smród fajek za aromat, to masz coś z powonienierm, niestety. I stąd lekarze :)

            • 6 4

            • (3)

              Jeden lubi piwo, drugi żyto. :) Nie dyskryminuj innych za inne upodobania.

              • 2 5

              • (2)

                Ktoś pije na balkonie piwo, to ja go nie czuję,
                Ale tanie fajki niestety czuję i to bardzo.
                Wyczuwasz różnicę?

                • 8 2

              • Drogie śmierdzą tak samo

                • 3 2

              • Nie, tyle rzeczy śmierdzi na świecie, że bez różnicy. Mnie przeszkadzają biegające nad głową i drące się przed blokiem bombelki sąsiadów, mam z tego aferę robić? Nie, bo zdecydowałem się na mieszkanie w bloku, więc tego typu niedogodności są zawsze w pakiecie i trzeba się przyzwyczaić.

                • 1 4

  • (3)

    "Najlepsze" są balkony, w których między barierkę a krawędź balkonu dorosły człowiek zmieści stopę. Mały piesek przeleci, dziecko zawiesi się na głowie. Nie wiem, jakim cudem takie coś spełnia wymogi bezpieczeństwa. Mieszkam od roku w mieszkaniu z takim balkonem. Raz od sąsiadów spadła nam sukienka zawieszona na wieszaku - cała zmieściła się w szparze... O mniejszych rzeczach nie wspominając...

    • 13 5

    • Teraz rozumiem skąd tyle wielkich psów w moim bloku.
      Żeby nie spadały z balkonu ...

      • 20 0

    • Tak, wiem o czym piszesz. Widziałam takie balkony w Nowej Letnicy Robygu. Rozumiem, że chcą by woda spływała z balkonów i nie było zastoin, które degradowałyby budynek. Powinni jednak pomyśleć o potencjalnym niebezpieczeństwie użytkowania takich balkonów i pomiędzy barierką a krawędzią balkonu zamontować ażurową kratkę.

      • 2 0

    • Łał to jak życie nad przepaścią , trochę strasznie i trochę śmiesznie jak gacie sąsiada lecą z góry.....gorzej jak lecą z dołu ... wtedy trzeba się zastanowić nad zmianą mieszkania. A teraz poważniej ,wpłaciłem lata temu do SM pełen wkład na mieszkanie , banki obracały tymi pieniędzmi przez 25 lat . Po 25 latach bank powiedział mi , i nie tylko mi, ze system zbankrutował i ze teraz mogą mi zwrócić pieniądze . Zwrócili i było tych pieniędzy tyle że starczyło mi na 5 m2 mieszkania . Mieszkań w latach 70 i 80 na wolnym rynku nie było , wiem o jednym budynku we Wrzeszczu gdzie można było kupić mieszkanie za $ ale przy ówczesnym przeliczniku była to suma nie do ogarnięcia no i budynek był tylko jeden. Wszystkim dziś piszącym o szczelinie na balkonie polecam , pogadajcie z rodzicami i dziadkami oni Wam powiedzą jak wyglądają prawdziwe problemy z mieszkaniami .

      • 1 0

  • i se kupil jeden sloik z drugim balkon na lawendowym 100m od wysypiska dla pol miliona ludzi (6)

    i co ma na Balkonie nawet nie wie. Wazny jest budynek, okolica i lokalizacja. Balkon to mikro dodatek, a ludzie bez rozumu kierują się często oooo balkon piękny i elewacja za to nie ma gdzie zaparkować, zarząd budynkiem to deweloper a czynsz w 3lata skacze 200% w góre.

    • 13 13

    • M

      Dobrze że w ogóle coś budują. Generalnie to dramatycznie brakuje mieszkań. Wystarczy spojrzeć na ceny.

      • 5 5

    • Najważniejsze że ty jesteś od nich mądrzejszy i możesz nam tutaj się popisać wiedzą, nie-słoiku.

      • 6 1

    • (3)

      dobrze, że na takim Garnizonie w 'centrum' jest gdzie zaparkować

      • 7 1

      • (1)

        I dobrze że na balkon i przez okno łatwo zajrzeć do sąsiada z przeciwka, fajna, ciasna, swojska zabudowa, blok od bloku jakieś 4-5 metrów. Człowiek się czuje jak w jednej wielkiej rodzinie.
        Nie to co przy obwodnicy, gdzie wiatr hula między blokami :D

        • 7 0

        • Takie osiedla po 10 latach mocno tracą na atrakcyjności

          kiedy ten czar prestiżu wykreowany przez dewelopera mija

          • 3 0

      • Ha ! Ha ! Ha !

        Parkometry czekają ... A ceny (12000/m2) za betonowe bunkierki z kosmosu !

        • 0 0

  • Po wycofaniu się inwestorów z zakupów, nory nie będą się sprzedawać (2)

    Niektóre mieszkania te ciemne, bez balkonów , z oknami na śmietnik sprzedawały się głównie na wynajem, ludzie wybierając dla siebie nie chcą takich mieszkań, i żeby tego typu mieszkania sprzedać trzeba znacznie zjechać z ceną

    • 23 1

    • Nawet jak mocno zjedziesz to nikt tego dla siebie nie chce

      byłem na takich prezentacjach - ludzie wchodzą i wychodzą

      • 9 0

    • Dobre , ludzie muszą gdzieś mieszkać i mieszkania zawsze będą w cenie. Może być jakieś chwilowe zachwianie związane choćby z dzisiejszą sytuacją ale nie liczcie na jakąś rewolucję cenową . Materiały drożeją , robocizna drożeje i coraz trudniej o fachowców i co deweloperzy obniżą ceny i dopłaca do waszych mieszkań ? Oj naiwni naiwni.Wasz problem leży gdzie indziej , stać Was na mieszkanie 40 m2 a kupujecie 80 m2 i jakiekolwiek zachwianie w waszej sytuacji powoduje u Was ból głowy .

      • 2 1

  • euro styl

    ma w d... wszystko i wszystkich

    • 17 1

  • Napompowany rynek mieszkaniowy był na krawędzi kryzysu już przed kryzysem epidemiologicznym (9)

    Aktualnie spowolnienie gospodarcze to niemal pewnik, a rynek nieruchomości w Gdańsku odczuje to bardzo okrutnie bo bańka tu została napompowana najbardziej w całej Polsce

    • 27 6

    • dokładnie (8)

      Janusze na morenach i innych jasieniach muszą zweryfikować swoje oczekiwania 9k za metr,
      czekam na was przy około 7k max

      • 10 7

      • (6)

        Janusze? A ty kto, Bogdan czy Stefan, mistrzu i znawco?

        • 7 5

        • (5)

          Pogadamy za kilka miesięcy

          • 5 2

          • To się nie nagadasz. (4)

            Jak ludzie nie dostaną swojej ceny to będą mieszkać dalej i tyle. Tak to wygląda na wtórnym.

            • 5 2

            • Hahahahhah

              Normalnie wirtuoz ekonomii

              • 2 4

            • a co z mieszkaniami na wynajem? (2)

              kto mieszka ten nie sprzeda wiadomo.ale jak turystyka stanie? juz stoi.... czynsz smieci oplaty czy raty trzeba placic dalej a norwegow brak.i tak bedzie dlugo a na pewno sezon bedzie lipny.

              • 6 0

              • No fakt już 5 turystyka stoi.

                • 0 0

              • A ja to widzę inaczej , o ile sytuacja się zmieni pojadę na wakacje tyle ze nie jak co roku za granicę bo nie zaryzykuję kłopotów z ewentualnym powrotem tylko w Polskę . Z mojego punktu widzenia kwatery i hotele w będą miały pełne obłożenie tyle ze klient będzie polski nie zagraniczny . Jeżeli sytuacja się nie zmieni to wszyscy poniesiemy koszty epidemii bo i turystów nie będzie a i drożyzna na podstawowe artykuły będzie okrutna to i na wakacje będzie stać niewielu a nikt nie dołoży do wakacji.

                • 3 0

      • Po kij ci mieszkania w polsce jak sa REIT'y na nieruchomosci komercyjne w USA co płaca 10% dywidend

        teraz to zjechało o 25% jak zjedzie o 40% od szczytow to kupisz i bedziesz mial dywidende ok 15% moze wiecej (moze zaplaca troche mniej nominalnie per share dywidendy)
        Wolisz się szarpać z najemcami, madkami etc... prawami lokatorow?

        • 1 3

  • w trakcie nadchodzącej recesji (a w rezultacie korekty cenowej) mieszkania będą kupowane przez klienta zamożniejszego i wymagają

    ci mniej zamożni kupowali na górce i nie mieli wysokich wymagań, teraz jak zacznie się recesja i ceny spadną to do zakupów przystąpią ci bardzie zamożni, a oni mają większe wymagania co da jakości mieszkań w tym do balkonów, usytuowania budynków itp

    • 15 2

  • Ci dalej naganiają. jpdl**** (4)

    Nie kumacie ze teraz masa ludzi dostanie zwolnionych, a ci co w 2019 kupowali na gorce po korek bo kawalerka w gdansku 0,5 mln pln kosztuje. To kto ich raty bedzie spłacał, Glapiński?
    Chaty zjazd maja teraz jak giełda.

    • 18 9

    • masz racje

      najpierw giełda zjeżdża nie powiem trochę boli, wszyscy janusze którzy czują sie bezpiecznie bo mają nieruchomość w kredycie - na was też przyjdzie czas tak około za 6-8 miesięcy po zakończeniu kryzysu epidemii.

      • 6 7

    • (2)

      połowa mieszkań kupowana jest za gotówkę

      • 2 7

      • A druga (1)

        Połowa ? Ech gamonie

        • 7 0

        • za jajka i ziemniaki

          • 10 0

  • mieszkania niesprzedane do 13 marca szybko się nie sprzedadzą (9)

    już wiadomo, że koronawirus spowoduje załamanie się gospodarki i wprowadzi dużą niepewność w gospodarce co spowoduje, że decyzje o zakupach mieszkań jak również decyzje o zaciąganiu zobowiązań kredytowych w najbliższym czasie zostaną wstrzymane. W najlepszym wypadku, o ile kwarantanna potrwa tylko 2 tygodnie to i tak poprawy nastrojów nie można spodziewać się wcześniej niż w czerwcu.

    • 32 4

    • raczej balbym sie ze norwegowie pomalu (5)

      przestana przyjezdzac.bedzie inflacja wiec bedzie drozej.a oni chca tanio sie napic i kupic ciuchy.w baltyku scieki polowy polski i go tego gnijace zbiorniki tankowcow i bron z 2 wojny.perspektywy turystyki nie sa optymistyczne dla gdanska

      • 4 8

      • Tanie bałagany zawsze czynne

        Norweg to wie

        • 5 0

      • (3)

        właśnie inflacja spadnie bo zahamuje się wzrost wynagrodzeń i wzrost poziomu zatrudnienia

        • 3 3

        • (2)

          Wzrośnie bo już rosną ceny w sklepach.

          • 4 1

          • (1)

            ceny rosną bo ludzie wykupują wszystko, potem będą mieli zapasy i ceny spadną a inflacja spadnie bo wzrośnie bezrobocie i firmy będą musiały odrobić swoje straty nie podwyższając pensje, troszeczkę wiedzy ekonomicznej proszę zaczerpnąć

            • 5 3

            • Każdy kryzys to wzrost inflacji.

              • 1 0

    • Decyzje o sprzedaży mieszkań też zostaną wstrzymane (1)

      więc się wszystko wyrówna

      • 3 7

      • nikt nie wstrzyma sprzedaży bo to generuje koszta

        • 11 1

    • Kupiłem mieszkanie, co jak gadam, kupiłem dziurę w ziemi na Morenie 2 lata temu które teraz po wybudowaniu domu wyposażam . Kiedy szukałem mieszkania większość ofert to były dziury w ziemi , mieszkania gotowe były sprzedane.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane