- 1 Opacka Najciekawszą Inwestycją 2022 r. (119 opinii)
- 2 Wzrost kosztów budowy mieszkań (241 opinii)
- 3 Dekoracyjne tynki na ścianę. Co wybrać? (9 opinii)
- 4 Spór o zabudowę Letnicy: zieleń czy TBS-y (541 opinii)
- 5 Najlepsze budynki i osiedla w Trójmieście (163 opinie)
- 6 Wyburzenia w centrum Gdyni (173 opinie)
Bank Polski w Gdyni. Wnętrza odzyskują blask
Dawna sala operacyjna Banku Polskiego odzyskuje blask. Oryginalne elementy poddawane są tu pieczołowitej restauracji.
Zabytkowy budynek dawnego Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego w Gdyni od wielu miesięcy jest gruntownie odnowiony z zewnątrz. Teraz prace trwają wewnątrz. Zajrzeliśmy do środka, by zobaczyć, jak przebiega odnawianie i przystosowanie zabytku do funkcji restauracyjno-hotelowej.
Prace są zaawansowane, toczą się pod nadzorem służb konserwatorskich, na elewacji budynku zawisł już subtelny neon z nazwą obiektu. Zajrzeliśmy do wnętrz, aby zobaczyć, jak zmienia się zabytek.
Restauracja w sali operacyjnej banku
Prace remontowe wewnątrz trwają od października 2021 roku. Do tej pory najwięcej zostało zrobione w pomieszczeniach, gdzie będzie zaplecze socjalne i gastronomiczne związane z funkcją restauracyjną (czyli w piwnicy) oraz w dawnej sali operacyjnej banku, gdzie niebawem będzie działała restauracja.
Na wyższych piętrach, gdzie znajdą się hotelowe pokoje, wykonane zostały "prace brudne", ich wykończenie nastąpi w późniejszym czasie.
- Wszystkie prace wykonujemy bez pośpiechu, w swoim tempie i przy stałej współpracy ze służbami konserwatorskimi. Zachowujemy przy tym maksymalny szacunek dla zabytku, jesteśmy ukierunkowani na odtwarzanie stanu oryginalnego - podkreśla współwłaścicielka budynku.

100-letnia lampa nad klatką schodową
Na parterze znajdzie się lobby hotelowe oraz część pokoi (w całym budynku będzie ich tutaj 37 lub 38). Każdy z nich wykończony będzie nieco inaczej. Będą miały wspólne cechy, ale każdy będzie miał inny wystrój. Projektowaniem tych wnętrz, jak również restauracji, zajmuje się Krystian Rassmus, architekt doświadczony w projektowaniu wnętrz komercyjnych i restauracyjnych.
- Ważną dekoracją sali restauracyjnej będą ogromne lampy, które już zostały odrestaurowane. Jedna z nich, nad klatką schodową, jest oryginalna. Pochodzi z lat 20. i ma piękne kryształowe szklenie - wskazuje współwłaścicielka. - Pozostałe 13 lamp pochodzi z PRL-u, były one na wyposażeniu tego budynku. Lampy te zostały własnoręcznie odnowione przez właściciela, a potem przez profesjonalistów unowocześnione o współczesne, energooszczędne, źródła światła.
Poza salą restauracyjną dla gości będzie dostępna także mniejsza sala urządzona... w dawnym bankowym skarbcu. Wejście do niej prowadziło będzie przez oryginalne, ciężkie stalowe wrota.
Restauracje w Gdyni
Odnowione zostały masywne drzwi do skarbca
To niejedyne detale, które we wnętrzach budynku są pieczołowicie odnawiane. Największe ich nagromadzenie znajduje się wokół reprezentacyjnej klatki schodowej oraz oczywiście na dawnej sali operacyjnej.
- Znaczna część prac konserwatorskich została już wykonana w reprezentacyjnej sieni i wesybulu. Poza robiącymi wrażenie schodami wykończonymi marmurami świętokrzyskimi (Bolechowice i Morawica) ważne są tu szlachetne tynki, analogiczne do tych, które znajdują się na elewacji budynku. Są to typowe dla doby modernizmu, dekoracyjne tynki cementowe z dodatkiem tłuczonych kamieni, miki i pigmentu odpowiednio opracowane narzędziami w sposób imitujący obróbkę kamienia naturalnego - opowiada Anna Nowakowska, prowadząca nadzór konserwatorski nad pracami we wnętrzach Banku Polskiego.

Odnowione są także właściwie już wszystkie dębowe drzwi ze strefy wejściowej i restauracyjnej, a także metalowe elementy wyposażenia, w tym oryginalne kaloryfery i masywne drzwi prowadzące do bankowego skarbca. Drzwi obrotowe, które mocno zapadły w pamięci wielu gdynian, właśnie są w trakcie renowacji.
- Wszystkie drzwi drewniane są wykonane w stylu modernizmu historyzującego. Są to proste płyciny z ornamentyką w stylu art deco w postaci palmetek. Także okucia drzwi - klamki i pochwyty - są oryginalne i bardzo zdobne - podkreśla Anna Nowakowska.
Ornamentyka art deco widoczna jest także na szczycie kolumn podtrzymujących sufity. Charakterystyczna rzeźba dekoracji to tzw. ornamentyka kryształowa.
- Na sali operacyjnej odrestaurowano także zabytkowe, gipsowe tynki ścian i sufitów - zwraca uwagę Anna Nowakowska. - Dzisiaj tynki gipsowe są powszechne, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z budynkiem w stylu modernizmu historyzującego. Kiedy powstawał stosowane były tynki wapienno-cementowe, które nie były tak gładkie jak tynki gipsowe. Zatem zastosowanie tych ostatnich było czymś niezwykle nowatorskim.
Gipsowe są także fasety sufitowe i rozety środkowe w pomieszczeniach, które dla gości restauracji będą mniej dostępne (pomieszczenie managera, pokoje hotelowe).
Otwarcie w przyszłym roku
Właściciele nie ujawniają jeszcze, jaką kuchnię będzie serwowała restauracja. Miejsce pod bar jest już przygotowane. W części restauracyjnej staną restauracyjne stoliki, a także bardziej salonowe - kawiarniane miejsca spotkań.
Cykl artykułów: nowe lokale w Trójmieście
Według planu właścicieli restauracja będzie otwarta na początku przyszłego roku, ale dokładna data nie jest znana, bo prace przy zabytkowym obiekcie wymuszają częste zmiany założonego harmonogramu.
Materiał archiwalny z 2017 roku. Wnętrza przed remontem
Opinie wybrane
-
2023-02-25 16:54
Moje 30 lat (8)
Mieszkalam tam z rodzicami i siostrą przez 30 lat. Super mieszkanie (110m²) i wspaniała zabawa w ogrodzie. Serdecznie pozdrawiam wspoltowarzyszy dziecięcych zabaw
- 49 6
-
2023-02-25 20:48
Kierowca?
Pozdrawiam B.
- 0 0
-
2023-02-25 21:35
Krysia, to Ty?
- 2 0
-
2023-02-26 07:56
Przedszkole na 3 Maja (1)
Kto pamięta?
- 0 0
-
2023-02-26 13:12
ja
- 0 0
-
2023-02-26 09:21
Dzięki Stefan
Pozdrawiam
- 0 0
-
2023-02-27 03:23
Tam gdzie pani mieszkała i był piękny (1)
mały park już jest kolejny betonowy pomnik w postaci apartamentowca.Spieszmy się sprzedawać grunta deweloperom tak szybko zmieniają się łapówkarze i prezydenci..
- 3 2
-
2023-02-27 08:24
to nie był piękny mały park, tylko chaszcze niedostępne dla nikogo z ulicy
- 0 2
-
2023-02-27 07:32
Mieszkałas w Banku?
Kim byli Twoi rodzice? Ochroniarzami?
- 0 2
-
2023-02-25 16:34
Modernistyczne dekoracje (2)
Były bardzo oryginalne, ciekawe i nowatorskie. Stanowiły perełki indywidualnego projektu, rzeczy artystyczne. Jednocześnie styl był spójny i wytworny.
Do tej pory się sprawdzają, wzbudzają podziw swoim kunsztem. Np. budynek Sejmu w Warszawie oraz wiele innych warszawskich budynków, willi- 38 3
-
2023-02-26 11:48
Kamoenice nasze
Po obejrzeniu archiwalnego filmiku który jest na końcu artykułu i widząc tych szarych ludzi spacerujących przy tym pięknym budynku przypomniało mi się ciągle aktualne stwierdzenie: "Ulice wasze, kamienice nasze"...
- 1 0
-
2023-02-27 08:46
Super że inwestor podchodzi z szacunkiem do historycznego wyglądu
mam nadzieję, że te miejsce wpiszę się na stałe w Gdyński krajobraz! Perełka, w centrum, którą niewiele miast może się pochwalić, miasto powinno być dumne z takich przedsięwzięć!
- 0 0
-
2023-02-26 10:03
Fajnie (4)
Tylko gdzie hotel będzie miał parking, chyba, że goście hotelowi przyjadą z walizkami na rowerze albo perfekcyjne rozwiniętą w Gdyni komunikacją miejską.
- 26 10
-
2023-02-26 14:48
naprawdę tak bardzo cie to frapuje ?
- 3 4
-
2023-02-26 19:43
Rowerem (1)
Parking jest w nowym budynku obok
- 2 1
-
2023-02-28 09:32
tam parking jest obliczony na ilość mieszkań, nie ma więcej wolnych miejsc
- 1 0
-
2023-02-28 07:31
W Wejherowie
Parkujesz... Przyjeżdżasz skm do wypasionego hotelu i balujesz :)
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.