Wiadomości

stat

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny mieszkań w przedwojennych budynkach

Dolne Miasto. Kamienice są tu w różnym stanie technicznym, ale na wyższą cenę ma tu wpływ niewielka odległość od Śródmieścia i planowana rewitalizacja.
Dolne Miasto. Kamienice są tu w różnym stanie technicznym, ale na wyższą cenę ma tu wpływ niewielka odległość od Śródmieścia i planowana rewitalizacja. fot. Małgorzata Zimnoch/Trojmiasto.pl

Zabytkowa architektura, piękne klatki schodowe, historia zamknięta w murach danej nieruchomości, wysokie pomieszczenia czy dogodna lokalizacja blisko centrum - te zalety mieszkań w starych kamienicach powodują, że nieruchomości takie wciąż znajdują nabywców. Sprawdziliśmy rozpiętość cenową mieszkań w starej zabudowie Trójmiasta.Czy zdecydowałbyś się kupić mieszkanie w budynku przedwojennym?

tak, mieszkam w takim lub planuję zakup 24%
o ile byłoby mnie na nie stać, to tak 21%
trudno powiedzieć, to zależy od wielu czynników 16%
raczej nie, wolę nowoczesne mieszkania 13%
zdecydowanie nie, takie mieszkania to same kłopoty 26%
zakończona Łącznie głosów: 1557
Kamienica to nie zawsze budynek przedwojenny. Za stare nawykowo zwykliśmy też uważać budynki odbudowane po wojnie, a takich w Trójmieście nie brakuje. Na potrzeby naszego artykułu przeanalizowaliśmy więc oferty w Serwisie Ogłoszeniowym, w których oznaczono, że budynek powstał przed 1940 rokiem.

- Mieszkania w klasycznych, przedwojennych kamienicach, stają się celem poszukiwań coraz szerszej grupy klientów. Stare budynki mają wiele unikalnych walorów, jak np. architektura, historia nieruchomości oraz klimat miejsca. Mieszkania w tego typu budynkach, wybierają często osoby mające duszę artysty - muzycy, fotografowie czy ludzie związani z teatrem i sztuką. Niewątpliwym atutem najstarszych budynków jest ich lokalizacja, znajdująca się w centralnych dzielnicach Gdańska jak Wrzeszcz, Oliwa, Dolne Miasto - mówi Krystian Pankiewicz z Income House & Apartment.

Czytaj także: Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?Długie Ogrody, Stare Przedmieście, Dolne MiastoDługie Ogrody, Stare Przedmieście i Dolne Miasto sąsiadują ze Śródmieściem. Historię odnaleźć można tu na każdym kroku, do "Salonu Gdańska" jest zaledwie kilka kroków, a jednocześnie nie ma tu tak intensywnego turystycznego gwaru. Stare budynki są w tych lokalizacjach w bardzo różnym stanie technicznym, stąd liczyć się trzeba z dużą rozpiętością cenową mieszkań, a w przypadku Dolnego Miasta także ich wzrostem w niedalekiej przyszłości w związku z kolejnym etapem rewitalizacji tej części Gdańska. Ceny wahają się tutaj od 5075 zł do nawet 18953 zł za 1 m kw.

Ogłoszenia

Dwupokojowe mieszkanie po remoncie w ścisłym centr
420 000 zł
Gdańsk Stare Przedmieście
Przestronne mieszkanie w CENTRUM Gdańska!
699 000 zł
Gdańsk Długie Ogrody
Mieszkanie - Gdańsk Śródmieście
430 000 zł
Gdańsk Długie Ogrody

Aniołki, Wrzeszcz i OliwaCeny przedwojennych mieszkań na Aniołkach, we Wrzeszczu i w Oliwie zaczynają się już od 4216 zł za 1 m kw. Mniejsza niż w pobliżu centrum Gdańska jest także rozpiętość cenowa. Tutaj za najdroższe mieszkanie zapłacimy 13000 zł za 1 m kw. Mniejsze zróżnicowanie cen uwarunkowane jest w tym przypadku lokalizacją. Aniołki, Wrzeszcz i Oliwa w częściach zabudowanych starymi kamienicami są niezwykle urokliwe, jednak położone dalej od najdroższego w Gdańsku Śródmieścia.

Ogłoszenia

Mieszkanie - Gdańsk Oliwa
579 000 zł
Gdańsk Oliwa
Rentowność nawet 10% - mieszkanie w centrum Oliwy
549 000 zł
Gdańsk Oliwa
Mieszkanie - Gdańsk Wrzeszcz
910 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz

Orunia Dolna, Nowy Port, Biskupia GórkaCeny w Nowym Porcie, na Oruni Dolnej i Biskupiej Górce rozpoczynają się od 4322 zł za 1 m kw. za mieszkanie do generalnego remontu. Najdroższe mieszkanie w ofertach znajdziemy w cenie 8529 zł za m kw. - to wyremontowana kawalerka na Zaroślaku. Mieszkanie w tych dzielnicach kojarzone jest z mniejszym prestiżem niż w przypadku starej Oliwy czy Wrzeszcza. Sprzedający przywołują jednak będące w opracowaniu plany rewitalizacji tych dzielnic.

Ogłoszenia

Mieszkanie po kapitalnym remoncie
429 000 zł
Gdańsk Nowy Port
Piękne mieszkanie po remoncie
385 000 zł
Gdańsk Orunia Dolna
2 pokoje/ Wolności/ Nowy Port/ OKAZJA
275 000 zł
Gdańsk Nowy Port

SopotChociaż wysokie ceny za mieszkania przedwojenne w Sopocie nie powinny nikogo dziwić, to warto jednak zauważyć, że rozpiętość cenowa za 1 m kw. jest w tym mieście bardzo duża. Ceny wynoszą tutaj od 5267 do 24468 zł za 1 m kw. - pokazuje to, jak wiele zależy od standardu mieszkania i samego budynku: za wyremontowane mieszkanie w zabytkowej kamienicy musimy zapłacić znacznie więcej, niż za przeznaczone do remontu. Warto zwrócić także uwagę na czynnik lokalizacyjny - im nieruchomość znajduje się bliżej ul. Bohaterów Monte Cassino, tym wyższa jego cena.

Ogłoszenia

TANIE MIESZKANIE NA INWESTYCJE BLISKO UG
329 000 zł
Sopot Dolny Sopot
Sopot
355 000 zł
Sopot
Sopot
W cichej i spokojnej okolicy za dobrą cenę
355 000 zł
Sopot Górny Sopot


GdyniaNajtańsze nieruchomości w przedwojennej kamienicy możemy kupić w Gdyni. Tutaj ceny zaczynają się od 3480 za 1 m kw. Chociaż najdroższe, wyremontowane i położone w centrum mieszkania kosztują nawet 22703 zł za 1 m kw. Charakter kamienic w Gdyni jest inny, niż w Gdańsku i Sopocie, dlatego klientami są tu zwolennicy nieco innego klimatu.

Ogłoszenia

Mieszkanie - Gdynia Pustki Cisowskie   Demptowo
449 000 zł
Gdynia Demptowo
Mieszkanie - Gdynia Wiczlino
510 000 zł
Gdynia Wiczlino
Mieszkanie - Gdynia Mały Kack
485 000 zł
Gdynia Mały Kack

Duże rozpiętości cenoweZakup mieszkania w starym budynku jest często wymagającą inwestycją. Doprowadzenie go do stanu umożliwiającego zamieszkanie wymaga nierzadko czasu i dużych nakładów finansowych. I chociaż przystosowanie takiej przestrzeni do współczesnych realiów wymaga też wyobraźni i konkretnego pomysłu, to wyczuwalna historia i wrażenie przestronności (dzięki znacznie wyższym kondygnacjom niż w nowoczesnym budownictwie) sprawiają, że wiele ludzi "zakochuje się w nich od pierwszego wejrzenia".

Czytaj także: Jak kupować mieszkanie, żeby w przyszłości na nim zyskać?- Decydując się na zakup konkretnego mieszkania, istotne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na sam lokal, ale również na stan techniczny budynku. W mieszkaniu ważny jest stan drewnianych okien, wszystkich instalacji, stolarki drzwiowej, a także - jeśli mieszkanie znajduje się na najwyższej kondygnacji - stan dachu. W kwestii technologii budowy ważny jest rodzaj stropu, gdyż stropy w całości drewniane charakteryzują się mniejszą żywotnością w porównaniu do stropów z elementami metalowymi - dodaje Krystian Pankiewicz.
Wymienione powyżej czynniki techniczne związane ze stanem lokali w starszych budynkach i samych budynków przekładają się na duże rozpiętości cenowe dla mieszkań o podobnym metrażu i w podobnej lokalizacji. Trudno tu o miarodajną średnią.

- Chociaż wiele osób przestrzegało mnie przed zakupem mieszkania w starej kamienicy, nikt nie był w stanie odwieźć mnie od tego pomysłu. W przedwojennych budynkach wszystkie mieszkania mają duszę, przy czym każde z nich jest na swój sposób inne i wyjątkowe. Początkowo dziwiła mnie duża rozpiętość cenowa w ogłoszeniach w przedwojennych budynkach, ale w czasie ostatecznych poszukiwań zrozumiałam, jak wiele zależało od lokalizacji i kondycji całego budynku. Przed zakupem musiałam dokładnie sprawdzić stan techniczny, ale i tak liczyłam się z generalnym remontem, więc nie było to dla mnie zbyt dużą przeszkodą - mówi Marta, która kilka miesięcy temu kupiła mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Gdańsku.

Opinie (185) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.