Wiadomości

stat

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny mieszkań w przedwojennych budynkach

Dolne Miasto. Kamienice są tu w różnym stanie technicznym, ale na wyższą cenę ma tu wpływ niewielka odległość od Śródmieścia i planowana rewitalizacja.
Dolne Miasto. Kamienice są tu w różnym stanie technicznym, ale na wyższą cenę ma tu wpływ niewielka odległość od Śródmieścia i planowana rewitalizacja. fot. Małgorzata Zimnoch/Trojmiasto.pl

Zabytkowa architektura, piękne klatki schodowe, historia zamknięta w murach danej nieruchomości, wysokie pomieszczenia czy dogodna lokalizacja blisko centrum - te zalety mieszkań w starych kamienicach powodują, że nieruchomości takie wciąż znajdują nabywców. Sprawdziliśmy rozpiętość cenową mieszkań w starej zabudowie Trójmiasta.Czy zdecydowałbyś się kupić mieszkanie w budynku przedwojennym?

tak, mieszkam w takim lub planuję zakup

24%

o ile byłoby mnie na nie stać, to tak

21%

trudno powiedzieć, to zależy od wielu czynników

16%

raczej nie, wolę nowoczesne mieszkania

13%

zdecydowanie nie, takie mieszkania to same kłopoty

26%
Kamienica to nie zawsze budynek przedwojenny. Za stare nawykowo zwykliśmy też uważać budynki odbudowane po wojnie, a takich w Trójmieście nie brakuje. Na potrzeby naszego artykułu przeanalizowaliśmy więc oferty w Serwisie Ogłoszeniowym, w których oznaczono, że budynek powstał przed 1940 rokiem.

- Mieszkania w klasycznych, przedwojennych kamienicach, stają się celem poszukiwań coraz szerszej grupy klientów. Stare budynki mają wiele unikalnych walorów, jak np. architektura, historia nieruchomości oraz klimat miejsca. Mieszkania w tego typu budynkach, wybierają często osoby mające duszę artysty - muzycy, fotografowie czy ludzie związani z teatrem i sztuką. Niewątpliwym atutem najstarszych budynków jest ich lokalizacja, znajdująca się w centralnych dzielnicach Gdańska jak Wrzeszcz, Oliwa, Dolne Miasto - mówi Krystian Pankiewicz z Income House & Apartment.

Czytaj także: Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?Długie Ogrody, Stare Przedmieście, Dolne MiastoDługie Ogrody, Stare Przedmieście i Dolne Miasto sąsiadują ze Śródmieściem. Historię odnaleźć można tu na każdym kroku, do "Salonu Gdańska" jest zaledwie kilka kroków, a jednocześnie nie ma tu tak intensywnego turystycznego gwaru. Stare budynki są w tych lokalizacjach w bardzo różnym stanie technicznym, stąd liczyć się trzeba z dużą rozpiętością cenową mieszkań, a w przypadku Dolnego Miasta także ich wzrostem w niedalekiej przyszłości w związku z kolejnym etapem rewitalizacji tej części Gdańska. Ceny wahają się tutaj od 5075 zł do nawet 18953 zł za 1 m kw.

Ogłoszenia

PO KAPITALNYM REMONCIE.  5 minut do STARÓWKI.
335 000 zł
Gdańsk Długie Ogrody
Znakomite mieszkanie
599 000 zł
Gdańsk Stare Przedmieście
Znakomite mieszkanie
Klimatyczne mieszkanie po generalnym remoncie !
372 000 zł
Gdańsk Dolne Miasto

Aniołki, Wrzeszcz i OliwaCeny przedwojennych mieszkań na Aniołkach, we Wrzeszczu i w Oliwie zaczynają się już od 4216 zł za 1 m kw. Mniejsza niż w pobliżu centrum Gdańska jest także rozpiętość cenowa. Tutaj za najdroższe mieszkanie zapłacimy 13000 zł za 1 m kw. Mniejsze zróżnicowanie cen uwarunkowane jest w tym przypadku lokalizacją. Aniołki, Wrzeszcz i Oliwa w częściach zabudowanych starymi kamienicami są niezwykle urokliwe, jednak położone dalej od najdroższego w Gdańsku Śródmieścia.

Ogłoszenia

Serce Wrzeszcza na wyciągnięcie ręki
780 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Mieszkanie Gdańsk Wrzeszcz  100 m2
459 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Niepowtarzalna nieruchomość w Oliwie
579 000 zł
Gdańsk Oliwa

Orunia Dolna, Nowy Port, Biskupia GórkaCeny w Nowym Porcie, na Oruni Dolnej i Biskupiej Górce rozpoczynają się od 4322 zł za 1 m kw. za mieszkanie do generalnego remontu. Najdroższe mieszkanie w ofertach znajdziemy w cenie 8529 zł za m kw. - to wyremontowana kawalerka na Zaroślaku. Mieszkanie w tych dzielnicach kojarzone jest z mniejszym prestiżem niż w przypadku starej Oliwy czy Wrzeszcza. Sprzedający przywołują jednak będące w opracowaniu plany rewitalizacji tych dzielnic.

Ogłoszenia

Gdańsk Orunia 46m2, 2 pok, blisko przystanek PKM
259 000 zł
Gdańsk Orunia Dolna
Dwupokojowe mieszkanie w zabytkowej kamienicy
309 000 zł
Gdańsk Nowy Port
mieszkanie - Gdańsk Śródmieście, 600 000 zł
600 000 zł
Gdańsk Biskupia Górka

SopotChociaż wysokie ceny za mieszkania przedwojenne w Sopocie nie powinny nikogo dziwić, to warto jednak zauważyć, że rozpiętość cenowa za 1 m kw. jest w tym mieście bardzo duża. Ceny wynoszą tutaj od 5267 do 24468 zł za 1 m kw. - pokazuje to, jak wiele zależy od standardu mieszkania i samego budynku: za wyremontowane mieszkanie w zabytkowej kamienicy musimy zapłacić znacznie więcej, niż za przeznaczone do remontu. Warto zwrócić także uwagę na czynnik lokalizacyjny - im nieruchomość znajduje się bliżej ul. Bohaterów Monte Cassino, tym wyższa jego cena.GdyniaNajtańsze nieruchomości w przedwojennej kamienicy możemy kupić w Gdyni. Tutaj ceny zaczynają się od 3480 za 1 m kw. Chociaż najdroższe, wyremontowane i położone w centrum mieszkania kosztują nawet 22703 zł za 1 m kw. Charakter kamienic w Gdyni jest inny, niż w Gdańsku i Sopocie, dlatego klientami są tu zwolennicy nieco innego klimatu.

Duże rozpiętości cenoweZakup mieszkania w starym budynku jest często wymagającą inwestycją. Doprowadzenie go do stanu umożliwiającego zamieszkanie wymaga nierzadko czasu i dużych nakładów finansowych. I chociaż przystosowanie takiej przestrzeni do współczesnych realiów wymaga też wyobraźni i konkretnego pomysłu, to wyczuwalna historia i wrażenie przestronności (dzięki znacznie wyższym kondygnacjom niż w nowoczesnym budownictwie) sprawiają, że wiele ludzi "zakochuje się w nich od pierwszego wejrzenia".

Czytaj także: Jak kupować mieszkanie, żeby w przyszłości na nim zyskać?- Decydując się na zakup konkretnego mieszkania, istotne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na sam lokal, ale również na stan techniczny budynku. W mieszkaniu ważny jest stan drewnianych okien, wszystkich instalacji, stolarki drzwiowej, a także - jeśli mieszkanie znajduje się na najwyższej kondygnacji - stan dachu. W kwestii technologii budowy ważny jest rodzaj stropu, gdyż stropy w całości drewniane charakteryzują się mniejszą żywotnością w porównaniu do stropów z elementami metalowymi - dodaje Krystian Pankiewicz.
Wymienione powyżej czynniki techniczne związane ze stanem lokali w starszych budynkach i samych budynków przekładają się na duże rozpiętości cenowe dla mieszkań o podobnym metrażu i w podobnej lokalizacji. Trudno tu o miarodajną średnią.

- Chociaż wiele osób przestrzegało mnie przed zakupem mieszkania w starej kamienicy, nikt nie był w stanie odwieźć mnie od tego pomysłu. W przedwojennych budynkach wszystkie mieszkania mają duszę, przy czym każde z nich jest na swój sposób inne i wyjątkowe. Początkowo dziwiła mnie duża rozpiętość cenowa w ogłoszeniach w przedwojennych budynkach, ale w czasie ostatecznych poszukiwań zrozumiałam, jak wiele zależało od lokalizacji i kondycji całego budynku. Przed zakupem musiałam dokładnie sprawdzić stan techniczny, ale i tak liczyłam się z generalnym remontem, więc nie było to dla mnie zbyt dużą przeszkodą - mówi Marta, która kilka miesięcy temu kupiła mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Gdańsku.

Opinie (182) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.