• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania gotowe do odbioru

JPU
14 listopada 2021, godz. 10:00 
Opinie (259)
Gotowe mieszkanie w stanie deweloperskim. Wciąż jeszcze nie można nazywać go domem, ale do tego już tylko krok od zakupu, bo nie trzeba czekać na jego wybudowanie. Gotowe mieszkanie w stanie deweloperskim. Wciąż jeszcze nie można nazywać go domem, ale do tego już tylko krok od zakupu, bo nie trzeba czekać na jego wybudowanie.

Popyt na nieruchomości z ostatnich miesięcy spowodował, że gotowe mieszkanie z oferty dewelopera to rzadko spotykany na rynku towar, nie mniej takie mieszkania można w Trójmieście, a zwłaszcza w jego okolicach, znaleźć. Przeanalizowaliśmy Serwis Ogłoszeniowy, by sprawdzić w jakich lokalizacjach takich ofert jest najwięcej i z jaką ceną za m kw. przy zakupie gotowego do odbioru mieszkania musimy się liczyć.Czy interesowałeś się kiedykolwiek zakupem mieszkania gotowego do odbioru?

Wzrost popularności zakupu mieszkań z rynku pierwotnego obserwujemy już od wielu lat. Najpierw coraz więcej osób zaczęło doceniać nowoczesne przestrzenie wspólne, windy w budynkach, możliwość korzystania z hali garażowej czy możliwość wykończenia wnętrza adekwatnie do preferencji. Potem budownictwo deweloperskie wspierały rządowe programy m.in. takie jak Rodzina na Swoim czy Mieszkanie Dla Młodych. W końcu w efekcie wybuchu epidemii, która w prognozach wielu osób miała zahamować rynek, mieszkania takie znikają często z oferty deweloperów jeszcze zanim oficjalnie zostaną wprowadzone do sprzedaży. Najczęściej zakup takiego mieszkania wiąże się zatem z długim oczekiwaniem na odbiór kluczy.

- Klienci mają świadomość, że większa dostępność lokali czy przyległości, możliwość wyboru kondygnacji, a także atrakcyjniejsze ceny zależą od etapu inwestycji. Dlatego decydują się na zakup jak najszybciej, najlepiej tuż po rozpoczęciu sprzedaży przez dewelopera, a ta z kolei zaczyna się już na etapie dziury w ziemi - tłumaczy Marta Grzebińska z MG Nieruchomości. - W efekcie tego gotowe i dostępne od ręki lokale z rynku pierwotnego to zazwyczaj pojedyncze, duże mieszkania, które prawdopodobnie bardzo szybko się sprzedadzą.
Wobec faktu, że nowe, ale już wybudowane mieszkanie jest droższe niż takie, którego budowa dopiero się zaczyna coraz więcej deweloperów decyduje się sprzedaż rozpocząć dopiero po zakończeniu budowy. Dotyczy to dużych deweloperów, takich jak Vastint, który sprzedaż 232 mieszkań w inwestycji Riverview w Śródmieściu Gdańska rozpoczął dopiero po ukończeniu budowy osiedla w 2020 roku. Taką politykę przyjęła także firma Kameralnie, która specjalizuje się w realizacji apartamentów willowych klasy premium czy też deweloper Targo, który kończy budowę domów przy ul. Małej w Gdyni.

Deweloperzy w TrójmieścieOczywiście za lokalami gotowymi zawsze warto się rozglądać, bo zdarzają się sytuacje, gdy po ukończeniu inwestycji, nadal jest w czym wybierać.

Tak jest np. w przypadku gdyńskiej inwestycji Modern Tower ogólnopolskiego dewelopera Atal. Jest to szesnastopiętrowy budynek złożony z dwóch części - mieszkalnej ze 142 lokalami o powierzchni od 34,71 do 121,85 m kw. oraz części aparthotelowej ze 135 apartamentami inwestycyjnymi. Cena za m kw. w części mieszkalnej zaczyna się od 10,1 tys. zł w stanie deweloperskim, a w części aparthotelowej od 9,9 tys. zł z wykończeniem pod klucz i wyposażoną kuchnią.

- W przypadku lokali mieszkalnych ich sprzedaż z reguły zamyka się w okresie realizacji inwestycji i tak też jest w tym przypadku. W ofercie pozostają aktualnie tylko dwa mieszkania, oba o powierzchni ponad 92 m kw. Znacznie bardziej dostępna jest oferta sprzedaży apartamentów na wynajem, w przypadku których proces sprzedaży przekłada się na moment, gdy czas oczekiwania na wydanie lokalu jest stosunkowo krótki. Klienci nabywający tego typu nieruchomości doceniają możliwość szybkiego czerpania przychodów z poczynionej inwestycji - mówi Klaudia Szulfer, kierownik ds. sprzedaży w Atal.
Z tego względu deweloper zdecydował się sprzedawać apartamenty inwestycyjne wraz z wykończeniem, a niektóre z nich są także w pełni wyposażone.

Lokale gotowe do odbioru możemy także znaleźć m.in. w przypadku inwestycji Wróbla Staw w Gdańsku i Brawo w Pruszczu Gdańskim trójmiejskiego dewelopera Inpro czy inwestycji Alvarium dewelopera Semeko, Nadmorskie Tarasy dewelopera Murapol w Gdyni, a domy na osiedlu Navigator w Miszewku.

Ceny nieruchomości gotowych do odbioruGdańsk

W Gdańsku ofert mieszkań gotowych do odbioru nie ma zbyt wiele, a ich rozpiętość cenowa jest dość duża. Najtaniej jest na Jasieniu w inwestycji Wróbla Staw dewelopera Inpro, gdzie trzeba zapłacić 6246 zł za m kw., ale są to ponad trzystumetrowe domy jednorodzinne, więc czekają one na odpowiednich nabywców. Najdroższe apartamenty to te w pobliżu morza - na Zaspie i Przymorzu. Za najdroższe nowe, ale gotowe mieszkanie w naszym serwisie ogłoszeniowym (na Przymorzu), trzeba zapłacić 24 102 zł za m kw.


Gdynia

Jak wynika z naszego Serwisu Ogłoszeniowego, w Gdyni mamy nieco większy wybór gotowych lokali od deweloperów niż w Gdańsku. Najtańsze mieszkania dostępne od ręki znajdziemy na Chyloni i Oksywiu, gdzie za m kw. trzeba zapłacić 8350 zł.

Najdroższe oferty znajdziemy natomiast na Redłowie w inwestycji Alvarium dewelopera Semeko. Najwyższa oferta w tej lokalizacji to ponad 15 tys. zł za m kw.Okolice Trójmiasta

Zdecydowanie najwięcej ofert mieszkań gotowych znajdziemy w okolicach Trójmiasta.

Najtaniej jest w Tuchomiu i Miszewku, gdzie za m kw. trzeba zapłacić kolejno od 4096 i 4362 zł za m kw. Do jednych z najdroższych mieszkań w okolicy Gdańska należą oferty w inwestycji Brawo dewelopera Inpro w Pruszczu. Absolutnie najdrożej jest w Juracie, gdzie ceny przekraczają nawet 36 tys. złotych za m kw.Cesja lokali mieszkalnychNiewielka dostępność gotowych do odbioru nowych mieszkań sprawia, że na rynku coraz więcej jest cesji umów zakupu lokalu od dewelopera. Polega to na odsprzedaży mieszkania (za zgodą dewelopera) jeszcze przed jego odbiorem.

- Kupujący niekiedy decydują się na takie rozwiązania, chociaż wiedzą, że pierwotna cena nabycia lokalu była niższa czasem o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Pozostają jednak bez wyboru wśród pędzących cen nieruchomości, chęci posiadania nowego mieszkania na konkretnym osiedlu bez czekania - dodaje Marta Grzebińska.
JPU

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (259)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29900 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19550 zł/m2
Gdynia Orłowo
18700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20800 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
18450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16800 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
16600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane