Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują nowe lokale użytkowe?

W ofertach o sprzedaży i najmie lokali usługowych najwięcej jest ogłoszeń dotyczących lokali gastronomicznych i handlowych.
W ofertach o sprzedaży i najmie lokali usługowych najwięcej jest ogłoszeń dotyczących lokali gastronomicznych i handlowych. źródło: Serwis Ogłoszeniowy Trojmiasto.pl

Z analizy ofert o sprzedaży i najmie lokali usługowych z rynku pierwotnego zamieszczonych w portalu Trojmiasto.pl wynika, że w stosunku do sytuacji sprzed pandemii ich ceny wzrosły dla kupujących. Jednak nie tak znacząco jak ceny mieszkań. Stawki najmu pozostały natomiast na podobnym poziomie.Prowadząc własną działalność:

Zobacz wyniki (303)
- Rynek lokali użytkowych jest dość mały w porównaniu do rynku mieszkaniowego. Zdecydowanie przeważają na nim oferty wynajmu, tych o sprzedaży jest mniej. Mieszkania na sprzedaż możemy liczyć w tysiącach, a lokale w setkach. Co za tym idzie - jest to rynek o niewielkiej płynności, dość trudny do oszacowywania i prognozowania. Szczególnie w tak niepewnym czasie dla biznesu, jakim jest pandemia - wyjaśnia Łukasz Wydrowski z Estatic.
Osoby, które decydują się na zakup takiej nieruchomości, wybierają w przeważającej mierze lokale w dobrze skomunikowanych, atrakcyjnych lokalizacjach. Chętniej wybierane są także lokale z rynku pierwotnego, które łatwiej dopasować do prowadzonej działalności.

- Kupujący lokale na własne potrzeby, jak i inwestorzy oraz najemcy lokali użytkowych zmienili swoje parametry poszukiwania. Aktualnie bardziej cenią nowe budownictwo, dostosowane do prowadzonej przez nich działalności - odpowiednią wysokość pomieszczeń, wentylację, nowoczesne rozwiązania techniczne i instalacyjne - mówi Marta Grzebińska z MG Nieruchomości. - Część klientów zainteresowanych lokalami użytkowymi wybiera zakup od dewelopera, by na odpowiednim etapie budowy wprowadzić zmiany budowlane, prowadzenie instalacji czy podział pomieszczeń zgodny ze swoimi potrzebami.

Lokale nie są już droższe od mieszkańCeny lokali użytkowych zawsze były wyższe niż ceny mieszkań - były i są traktowane jako dobra inwestycyjne, które dzięki długoterminowym umowom najmu są stabilnym źródłem dochodu.

- Jednak na obecnym rynku, kiedy nie zawsze biuro jest potrzebne, a praca zdalna stała się tak popularna, to ceny mieszkań zaczęły być przybliżone, a w niektórych przypadkach wyższe niż ceny lokali usługowych - zauważa Marta Grzebińska.

Biura nieruchomości w TrójmieściePonieważ wiele lokali użytkowych jest kupowanych w celach inwestycyjnych - na wynajem, to ich ceny są silnie skorelowane z cenami wynajmu.

- Aby skutecznie obliczyć potencjalną wartość rynkową lokalu, należy oprzeć się więc przede wszystkim na średnim czynszu najmu podobnych lokali. Te zaś są mocno zróżnicowane w zależności od budynku, lokalizacji, metrażu czy przeznaczenia - tłumaczy Łukasz Wydrowski. - Jeśli popyt na najem będzie rósł, to wraz z nim będą rosnąć ceny czynszów i sprzedaży tego typu nieruchomości. Koniec końców inwestorzy oczekują minimalnie pięciu lub sześciu procent rocznej stopy zwrotu z zakupu.
Zróżnicowanie cen lokali użytkowych zależy od ich położenia względem centrum - im dalej od centrum, tym ceny będą niższe. Niezmiennie lokale w centralnych dzielnicach całego Trójmiasta, znajdujące się w pobliżu ciągów pieszych, w pobliżu rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej uzyskują najlepsze ceny i najszybciej znajdują nabywców.

Sprawdź, jak wyglądały ceny lokali użytkowych dwa lata temu: Barometr Cen Nieruchomości. Lokale użytkowe w TrójmieściePrzeanalizowaliśmy oferty sprzedaży lokali usługowych w naszym Serwisie Ogłoszeniowym, żeby dowiedzieć się, jakie są różnice w cenach takich nieruchomości w zależności od lokalizacji.

Najtańszy lokal użytkowy z rynku wtórnego w Trójmieście kupimy w Gdyni-Chyloni. Trzeba za niego zapłacić 2749 zł za m kw. Najdrożej jest w Śródmieściu Gdyni. Tam metr kwadratowy sięga nawet 27 118 zł.

Ceny zakupu nowych lokali użytkowych w TrójmieścieGdańsk: Śródmieście, Wrzeszcz

W Śródmieściu Gdańska ceny lokali użytkowych od dewelopera zaczynają się od 9,9 tys. złotych za m kw. Znajdziemy tam też takie, które przekraczają 17 tys. za m kw. Najdroższa oferta z rynku pierwotnego w tej lokalizacji dotyczy lokalu użytkowego nad Motławą. Zapłacić tu trzeba dokładnie 17 180 zł za m kw.

Mniejsza rozpiętość cenowa jest natomiast we Wrzeszczu, gdzie ceny wahają się od 10 455 zł za m kw. do 14 760 zł za m kw.Gdynia-Śródmieście, Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo, Orłowo

Na Wzgórzu św. Maksymiliana, w Redłowie i Orłowie w Gdyni nie ma ofert lokali użytkowych na sprzedaż od deweloperów. W Gdyni-Śródmieściu takich ofert jest zaledwie kilka. Ich ceny wahają się od 11 180 zł za m kw. w inwestycji Portova do 13 tys. zł za m kw. w Sea Towers.

Poza Śródmieściem Gdyni mamy do czynienia wyłącznie z pojedynczymi ofertami sprzedaży lokali usługowych z rynku pierwotnego.Gdańsk: Morena, Ujeścisko, Jasień, Przymorze, Zaspa

Podobnie jak przed dwoma laty, na Morenie, Jasieniu i Ujeścisku lokale użytkowe zlokalizowane są wyłącznie przy inwestycjach mieszkaniowych.

Ceny zaczynają się od 8 tys. zł za m kw. na Ujeścisku i sięgają 9593 zł za m kw. na Morenie. Aktualnie praktycznie nie ma ofert lokali użytkowych z rynku pierwotnego na Przymorzu i Zaspie.Najem z rynku pierwotnego w GdańskuOfert najmu z rynku pierwotnego zarówno w Śródmieściu Gdańska, jak i na Morenie, Ujeścisku, Jasieniu, Przymorzu czy Zaspie jest bardzo mało. Najwięcej znajdziemy ich we Wrzeszczu. Tam za najem lokalu użytkowego od dewelopera trzeba zapłacić od 45 do 71 zł za m kw. Oprócz tego kilka ofert możemy też znaleźć w Dolnym Mieście i Oliwie.Najem z rynku pierwotnego w GdyniW Gdyni ofert najmu lokali użytkowych od dewelopera jest więcej. Najwięcej ofert jest Śródmieściu Gdyni, gdzie ceny wahają się od 45 do 137 zł za m kw.

Kilka ofert możemy znaleźć też na Wiczlinie, gdzie trzeba liczyć się z ceną najmu wahającą się od 55 do 119 zł za m kw.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Jungle bazaar
Jungle bazaar
targi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Sopot, Ergo Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
targi
mar 26-27
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18350 zł/m2
Gdynia Orłowo
17050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16650 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15800 zł/m2
Gdynia Orłowo
11100 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
10150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl