• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Beton architektoniczny. Na ścianę, podłogę lub jako stołowy blat

Joanna Puchala
7 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Minimalistyczne, surowe wnętrze, niemal całkowicie monochromatyczne. Jednak dzięki kompozycji przestrzennej i odpowiedniemu doborowi oświetlenia pełne charakteru i ciepła. Minimalistyczne, surowe wnętrze, niemal całkowicie monochromatyczne. Jednak dzięki kompozycji przestrzennej i odpowiedniemu doborowi oświetlenia pełne charakteru i ciepła.

Do niedawna beton kojarzył się wyłącznie z materiałem konstrukcyjnym. Tymczasem stał się bardzo popularny we wnętrzach - jako okładzina ścienna czy rodzaj posadzki; wykonuje się z niego także meble czy dekoracje do wnętrz. Łatwo się do niego przekonać.Co myślisz o stosowaniu betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny chociaż aktualnie modny, wszedł do kanonu ponadczasowych materiałów wykończeniowych. Wprowadza do wnętrz surowy, loftowy charakter. Jest dostępny w różnorodnych wybarwieniach (od białego do ciemniejszych odcieni szarości) oraz w różnych strukturach, które pozwalają dopasować ten materiał do projektowanego wnętrza. Najczęściej wykorzystywany jest prawdziwy beton, chociaż równie dobrze sprawdza się jego imitacja wykonana przy użyciu odpowiednich zapraw tynkarskich. W przypadku aranżacji łazienki można też pokusić się o zastosowanie gresów imitujących beton.

Beton architektoniczny idealnie pasuje do dużych przestrzeni, jest jednak na tyle uniwersalny, że z powodzeniem stosowany jest na mniejszych powierzchniach. Bardzo dobry efekt daje połączenie chłodnego w wyrazie betonu architektonicznego z ciepłymi materiałami wykończeniowymi czy elementami wyposażenia.

- Nadaje pomieszczeniom surowy wygląd, dlatego często się go łączy z podłogami drewnianymi, co wydobywa bogaty kolor drewna. Opcjonalnie może być wykorzystany jako materiał na posadzki, zastępując tradycyjną terakotę czy podłogę drewnianą - mówi Dominika Batogowska Słodkowska z Pracowni Projektowej Denika.

Beton architektoniczny - płyty standardowe lub na wymiarEfekt betonu architektonicznego we wnętrzu możemy uzyskać co najmniej na kilka sposobów.

- Najlepiej przewidzieć jego zastosowanie we wnętrzach już na etapie projektowania i budowy konstrukcji budynku. Jeżeli jednak nie było to możliwe, to na etapie wykańczania wnętrz można zastosować płyty z betonu architektonicznego, które mocuje się na odpowiedniej podkonstrukcji. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu wytrzymałości ścian na której chcemy je zamocować - radzi architekt Marek Białkowski z A.P.A. Architektura i Wnętrza w Gdańsku.
Jako okładzinę ścienną stosuje go się głównie w formie płyt. Wybór formatów jest bardzo bogaty, można je też docinać według indywidualnych potrzeb. Po odpowiednim zaimpregnowaniu stosuje się nie tylko w przestrzeni dziennej, ale też w łazienkach. Dostępne są również mniej banalne formy okładzin z betonu architektonicznego, a w przypadku indywidualnego wylewania płyt możemy uzyskać dowolne reliefy (czyli rzeźbę, ukształtowanie powierzchni) i wzory.

Czytaj także: Neony w domowym wnętrzu

Najczęściej oferowane na rynku wymiary płyt to 60x120 cm oraz 60x150 cm. Każda z nich ma grubość 18 mm. W razie potrzeby płyty można swobodnie docinać do potrzebnych wymiarów. Docinanie jest dość proste i można wykonywać tą czynność w miejscu ich układania. Inną formą płyt są takie, które wykonuje się na indywidualny wymiar, mogą wtedy mieć dowolną grubość i nietypowy kształt. Tak powstają płyty łukowe, narożnikowe czy spersonalizowane - z logo firmy lub numerem domu.

Cechą charakterystyczną betonu architektonicznego jest możliwość uzyskania gładkiej powierzchni pozbawionej widocznych porów, ale możliwe jest także uzyskanie powierzchni porowatej. W obrębie jednej partii materiału występują elementy o różnej ilości i kształcie porów. Płyty oferowane są w trzech gradacjach porów: płyty mało porowate, płyty porowate oraz płyty mocno porowate.

Na indywidualne zlecenie można wykonać też płyty z indywidualnie dobraną fakturą powierzchni, jak na przykład: faktura słoi drewna, geometryczne kształty odciśnięte na powierzchni betonu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów dostępne na rynku są również płyty z trójwymiarowymi grafikami odciśniętymi na powierzchni betonu. Chcąc przenieść grafikę według projektu osoby zamawiającej, należy ją poddać obróbce w taki sposób, by było możliwe przeniesienie na płytę.

Szeroka gama kolorystyczna pozwala uzyskanie produktu nie tylko w bieli, szarości czy graficie, ale także w odcieniach przejściowych lub innej kolorystyce.

 • Beton architektoniczny świetnie sprawdza się w industrialnych oraz nowoczesnych wnętrzach. Tu jako uspójniająca wnętrze posadzka.
 • Zastosowany na podłodze beton architektoniczny może zastąpić drewno albo być jego uzupełnieniem.
 • Okładzina ścienna z betonu to ciekawe uzupełnienie dla nowoczesnego wnętrza.
 • Połączenie betonu (nawet w formie ściennej dekoracji) z drewnem z jednej strony ożywia wnętrze, a z drugiej podkreśla ciepły charakter drewna.
 • Ciekawym i bardziej funckjinalnym rozwiązaniem do łazienki może okazać się wykorzystanie gresu, który imituje beton.
 • Imitacja betonu architektonicznego jest łatwiejsza do utrzymania w warunkach łazienkowych.
 • Beton architektoniczny idealnie nadaje się do "pobudzenia" wnętrz publicznych. W połączeniu z ciekawym detalem pozwala stworzyć ciekawą koncepcję.
 • Wykorzystanie betonu architektonicznego we wnętrzach publicznych pomaga nadać charakter mało wyrazistym przestrzeniom.
 • Tworzenie wzorów i napisów w betonie pomaga spersonalizować materiał. Wykorzystanie tej cechy betonu w danej przestrzeni dodaje miejscu prestiżu.

Beton architektoniczny - impregnacja i montaż- Warto zwrócić uwagę, czy wybierane przez nas płyty posiadają powłokę hydrofobową w standardzie. Surowe płyty, które nie zawierają tej powłoki wymagają impregnacji po montażu. Należy pamiętać, iż beton jest materiałem porowatym i płyty pozbawione warstwy impregnatu narażone są w znacznym stopniu na działanie wielu czynników zewnętrznych, również we wnętrzach - mówi Ewa Lewańczuk z Concre beton architektoniczny.
Dzięki zabiegowi impregnacji tworzymy na powierzchni płyt bezbarwną powłokę, która chroni kolor, podnosi odporność na ścieranie oraz promieniowanie UV. Chroni nie tylko przed wpływem czynników zewnętrznych takich jak wilgoć czy mróz, ale także zabezpiecza przed osadzaniem się kurzu i brudu.

Czytaj także: Drewno w łazience. Trwałe czy tylko ładne?

Sposób montażu płyt powinien być uzależniony od wielkości i masy płyty, a także od miejsca montażu. Płyty o wymiarze standardowym lub mniejszym można kleić bez żadnych mechanicznych kotw i podpórek w pomieszczeniach o wysokości do 3 metrów. W przypadku wysokich ścian płyty na wysokości powyżej 3 metrów muszą być dodatkowo zabezpieczone kotwami lub listwami podpierającymi. Także płyty przekraczające standardowy wymiar zaleca się montować przy pomocy kotw lub aluminiowych list podpierających.

Beton architektoniczny - cenaCena płyt standardowych w kolorze szarym to około 234 zł brutto/m kw. Płyty białe i grafitowe są o około 10 proc. droższe. W przypadku płyt niestandardowych oraz produktów wykonywanych z betonu ceny ustalane są indywidualnie w zależności od wymiarów, powtarzalności wymiarów, grubości, koloru oraz wielkości zamówienia.

Dla tych, którzy nie boją się stosowania betonu we wnętrzach, powstają również meble, blaty czy donice. Elementy wykończone betonem mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz - jako meble ogrodowe czy tarasowe.


 • Istnieje szeroka gama produktów wykonywanych z betonu. Zaliczamy do nich blaty, stoliki kawowe, donice czy meble łazienkowe.
 • Połączenie drewna z betonem sprawia, że przytulne stają się nawet minimalistyczne wnętrza.
 • Odpowiednio zaimpregnowane elementy betonowe z powodzeniem nadają się do wnętrz o podwyższonej wilgotności.
 • Wykonywanie płyt na indywidualne zamówienie pozwala tworzyć oryginalne rozwiązania i dopasowywać się do danego wnętrza.
 • Meble wykonane z betonu okazują się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć niepowtarzalne wnętrze.

Miejsca

Opinie (32) 1 zablokowana

 • Ceny mnie zastanawiają i sens. (2)

  "Cena płyt standardowych w kolorze szarym to około 234 zł brutto/m kw". W tej cenie to można kupić już marmur czy granit. Wg mnie zaimpregnowana płytka nie powinna kosztować więcej niż gres techniczny, czyli kilka - kilkanaście zł/m2. A tak swoją drogą, to dla mnie to trochę kicz. To nakładanie betonu na beton. Nie mówię, że to źle wygląda, ale ja osobiście bym wolał odsłonić istniejącą ścianę betonową i ją czymś zaimpregnować. Wówczas byłoby widać też łączenia płyt i nie wyglądałoby to tak idealnie, ale tak jak w rzeczywistości. Dla mnie stosowanie materiałów tu zaprezentowanych, to jak położenie paneli drewnopodobnych na podłogę drewnianą. Ja osobiście wolałbym odnowić podłogę drewnianą, a nie ją imitować.

  • 47 3

  • Jest popyt jest podaż. Zarobić trzeba dużo.

   • 6 1

  • no ale to co jest pod spodem nie ma takiej estetyki

   sam się takim betonem interesowałem ale jak mi rzucili cenę (wtedy 300-400 zależnie od tego czy bede chciał jeszcze barwić) to wymiękłem. Taki beton jest bardzo estetyczną powierzchnią. Wylewki na podłodze przecież nie będziesz szlifował i impregnował. By cie pewnie wyszło drożej niż to co tu oferują. Pomijam wygląd

   • 0 0

 • 234 zł/m2 (2)

  Szukanie frajera - zaprawa wyrównująca, paca i efekt ten sam. Jak kto chce to może sobie i "płyty" narysować.

  • 30 4

  • Niby masz racje.

   Z tym, że ,,Bitwę pod Grunwaldem'' też możesz sobie sam ,,narysować'' ale efekt będzie jednak trochę inny.

   • 6 18

  • nie jest ten sam, inaczej cena już dawno by spadła bo tacy spece robiliby to po 50 za metr

   • 3 2

 • super

  przecież to można zrobić samodzielnie. kłania się DIY, wtedy tez satysfakcja większa. Moim zdaniem taki materiał ma przyszłośc

  • 8 3

 • fajnie wygląda

  ale szybko może się znudzić ten chód

  • 8 1

 • Cena a wartość (3)

  Beton architektoniczny to znakomity przykład tego, że cena i wartość to dwie odrębne rzeczy. Wydawałoby się, że obie są współproporcjonalnie zależne od siebie i większa wartość niesie za sobą wyższą cenę.
  Tu, jak na dłoni widać, że mało wartościowy materiał można sprzedawać za wysoką cenę.

  • 20 0

  • przecież jakby się dało to zrobić taniej to już byłby ktoś kto zgarnąłby na tym fortunę (2)

   rynek nie znosi próżni, zainteresuj się technologią tego betonu to zobaczysz że to nie jest takie proste

   • 2 0

   • Frazesy wolnorynkowe. Uwaga: nie działają w segmencie dóbr luksusowaych. (1)

    Woda w butelce jest sprzedawana kilkaset razy drożej niż ta co leci w kranie. Mimo, że tańsza i o takich samych właściwościach jest pod nosem ludzie masowo wykupują zgrzewki zabutelkowanej "holoceńskiej". Luksusowa jak woda "evian", która czytana wspak pokazuje klientom, kim są.

    Jakość ta sama. Wartość identyczna. Cena z kosmosu. Jak z betonem architektonicznym.

    • 2 1

    • po pierwsze to co napisałeś tyczy się tylko wyrobów markowych o ugruntowanej pozycji

     a po drugie też nie do końca. Na rynku producentów dóbr luksusowych też jest konkurencja. Nasz rynek nie jest związany emocjonalnie z żadnym producentem betonu więc jeśli jakość jest ta sama u kogokolwiek (w co nie wierzę) to cena powinna spaść.

     • 0 0

 • Jak to zrobić samemu, bo tylko tak się opłaca? (4)

  Jakiej mieszanki użyć? W marketach budowlanych nie potrafią pomóc.

  • 3 0

  • z kleju do płytek mozna uzyskac podobny efekt. (3)

   Zwykly szary klej - zaprawa ktorego sie uzywa do klejenia plytek podlogowych,kafli ma podobny efekt.

   • 3 2

   • To nie jest takie proste jak się niektórym wydaje (2)

    Bardzo drobnoziarnisty piasek, cement portlandzki, barwniki, woda. Wymieszać i wlewać do form. Ważna jest konsystencja, aby powstały niewielkie pęcherzyki powietrza dające fakturę w przypadku gładkich powierzchni. Potem szlifowanie maszynowe wierzchniej warstwy, fazowanie krawędzi i ewentualne nawiercenie otworów gdy potrzebne. Potrzebna spora praktyka i nieco pieniędzy no i czasu. Zacierany beton na całej powierzchni to niestety wygląda dość "przaśnie" że tak powiem...

    • 6 1

    • nie chodzi o wykonywanie '' plyt z betonu '' lecz o naloznie masy na sciane ! (1)

     napiano ze mozna uzyc nawet zwykly beton. - '' Najczęściej wykorzystywany jest prawdziwy beton, chociaż równie dobrze sprawdza się jego imitacja wykonana przy użyciu odpowiednich zapraw tynkarskich.'' -
     Sa mieszanki gotowe betonowe do ktorych sie dolewa wody , rozrabia i naklada na sciane. Rowniez to mozna szlifowac i podawac obrobce. Sa tez masy gotowe imitujace beton. Aby uzyskac imitacje plyt na scianie mozna uzyc tzw. ram kwadratowych czy prostokatnych do obrazow ktore sa w sklepach . Co minnego wykonanie plyt do montazu a co innego nakadanie zaprawy na sciane. Pozdro

     • 0 0

     • Nigdy nie uzyskasz takiej powierzchni jaka jest na fabrycznych płytach

      Domowe sposoby to od razu widać na pierwszy rzut oka, że to tandeta. Tak jak wyżej ktoś trafnie zauważył ze obraz Bitwy pod Grunwaldem też możesz sobie sam namalować. Płyty mają grubość 18mm i widać po szczelinach że to jest PŁYTA a nie zacierany cienki tynk imitujący beton do tego z wyciśniętymi szczelinami jakimiś ramkami. Po prostu dziadostwo.
      Jak już brniemy w beton to niestety pomimo swej pozornej prostoty, jest to bardzo wymagający materiał, aby to porządnie wyglądało.

      • 4 2

 • Zrób to sam (2)

  Ostatnio oglądałem program w tv, w którym próbowano uzyskać efekt betonu architektonicznego po taniości. Napisałem próbowano, ponieważ uzyskany efekt był daleki od zamierzonego. Wykorzystano kilka sposobów i materiałów i żaden si nie sprawdził. Nie twierdzę że nie można tego zrobić, ale fachowcy w tv ponieśli klęskę. Oczywiście absurdalnie wysoka cena oryginału, to inna bajka.

  • 2 3

  • (1)

   To kiepscy fachowcy. Ja użyłem betonu architektonicznego (jako masa do nakładania) pewnej firmy (nie podam nazwy, żeby nie było że reklama) na dwóch podłożach: na cegle dziurawce oraz GK. Podstawowa sprawa: zastosować grunt szczepny, później tą masę i wykończyć np pacą wenecką, a na końcu lakier zabezpieczający. Efekt jest SUPER.

   • 1 0

   • oj też widziałem takie rzeczy no i efekt jest daleki od prawdziwego

    betonu architektonicznego

    • 2 0

 • dekoratorzy to nie architekci (2)

  architekt ma w tytule mgr inż.

  • 9 7

  • I po tym stwierdzeniu już się czujesz lepszym, czy trzeba Ci jeszcze czegoś? (1)

   • 8 5

   • zazwyczaj dekoratorzy chcą się poczuć lepiej tytułując się mianem architekta

    a różnica jest mniej więcej taka jak między malarzem który maluje obraz a malarzem który maluje ściane

    • 3 1

 • Co za czasy

  Kiedyś na betonową ścianę kładło się gipsowy tynk i papierowe tapety a teraz na ścianę z gipsu i kartonu kładzie się betonowe okładziny. Komuś coś się popie...myliło?

  • 23 3

 • nie czarujmy się (2)

  ta tęsknota za betom to tęsknota za dzieciństwem spędzonym w wielkiej płycie, wszyscy narzekali na Zaspę, Chełm, Przymorze czy Żabiankę, że tyle betonu, że wielka płyta itd.
  po 30 latach w centrum miasta znowu buduje się betonowe mrówkowce a ludzie zabijają się w kolejce po kredyt do takiego mieszkania...
  i jeszcze na dzień dobry architekci proponują podkreślenie betonem wnętrza...
  widać, że jeszcze jedno czy dwa pokolenia będą lgnęły do betonu i z sentymentem wspominały dzieciństwo za ciężkiej ale jednocześnie cudownej komuny...

  • 6 10

  • Bzdura z tą tesknotą (1)

   Sporo jak nie większość osób używających tego materiału to ludzie młodzi, który niewiele mają wspólnego z blokowiskami i tamtymi czasami. Starsi ludzie wybierają raczej tradycyjne wykończenia. Dobrze wykonane płyty betonowe i do tego zestawione z drewnem i odpowiednią kolorystyką nadają wnętrzom surowości i jednocześnie mogą być równie drogim materiałem jak granit czy marmur, do tego nie tak oklepanym i banalnym.

   • 4 3

   • młodzi akurat mają całe dzieciństwo w płycie

    argument tego gościa jest nietrafiony z innego względu. Ta moda przyszła z zachodu, ja przynajmniej po raz pierwszy widziałem to na projektach luksusowych wnętrz w Norwegii i to wiele lat temu. A tak to sie z tobą zgadzam, beton architektoniczny nadaje prostego i eleganckiego sznytu

    • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane