• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bezpieczny kredyt na 2 proc. czy to szansa dla wszystkich?

Ewa Budnik
4 czerwca 2023, godz. 13:15 
Opinie (166)
Wiele młodych osób czeka na wejście w życie nisko oprocentowanego kredytu na zakup mieszkania, by spełnić marzenie o własnym M. Warto jednak przeanalizować warunki. Wiele młodych osób czeka na wejście w życie nisko oprocentowanego kredytu na zakup mieszkania, by spełnić marzenie o własnym M. Warto jednak przeanalizować warunki.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - zgodnie z zapowiedziami od 1 lipca ruszyć ma rządowa pomoc przy zakupie pierwszego mieszkania, tym razem w postaci dopłat do oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Wiele osób planujących zakup mieszkania czeka na wprowadzenie tego produktu, chociaż grupa osób, dla których kredyt mieszkaniowy będzie dostępny, nie poszerzy się zbytnio, a banki nie są jeszcze gotowe na ich obsłużenie.
Czy kiedykolwiek skorzystałe(a)ś z jakiejkolwiek pomocy państwa przy zakupie mieszkania bądź budowie domu?

Warto przypomnieć, że proces legislacyjny Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, której najbardziej omawianym elementem jest Bezpieczny kredyt 2 proc., nie został jeszcze zakończony. Pod koniec maja senackie poprawki do projektu rozpatrywał sejm. W zapisach końcowych jest mowa, że - zgodnie z zapowiedziami - ma ona (z wyjątkami) wejść w życie od 1 lipca tego roku.

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania z kredytem na 2 proc. Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania z kredytem na 2 proc.

Mieszkanie z kredytem 2 proc.Atrakcyjne oprocentowanie kredytu mieszkaniowego proponowane w ustawie powoduje, że jest nim zainteresowanych wielu nabywców, którzy zakup własnego M odkładało w czasie. Trójmiejscy deweloperzy, zwłaszcza oferujący lokale z segmentu popularnego, potwierdzają duże zainteresowanie zakupami z dwuprocentowym kredytem. Oferty, w tym możliwość rezerwacji mieszkania do czasu wejścia tego produktu w życie, zostały dostosowane do potrzeb klientów oczekujących na możliwość skorzystania z niego.- To co się teraz dzieje w dużej części jest tzw. odroczonym popytem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba transakcji kredytowych, w związku ze skokowym wzrostem stóp procentowych, dramatycznie spadła. Oceniam, że w tej chwili zaledwie około 20 proc. zakupów nieruchomości mieszkaniowych jest wspierana kredytem, takich klientów jest obecnie mało - mówił w czasie dorocznej konferencji podsumowującej sytuację na rynku nieruchomości organizowanej przez NBP Oddział Okręgowy w Gdańsku Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu firmy deweloperskiej Victoria Dom SA. - Wsparcie umożliwili dokonanie zakupu wielu osobom, które się z taką decyzją wstrzymywały. Oceniam, że obecnie połowa klientów kredytowych, to osoby które mogą skorzystać z kredytu dwuprocentowego.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

- Temat jest bardzo gorący, dużo klientów zadaje pytania. Część klientów jest zainteresowana zakupem tu i teraz, cześć klientów planuje poczekać, a my dostosowaliśmy do tego ofertę - przyznał Mateusz Bromboszcz, wiceprezes zarządu firmy deweloperskiej Atal SA.

Bezpieczny kredyt 2 proc. - zasady udzielenia • wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 45 lat (w przypadku par przynajmniej jedna z osób nie może przekroczyć tego wieku);
 • zakupu dokonać może nabywca, który nie ma i miał wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu;
 • maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł.; w przypadku małżeństwa lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł;
 • kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego;
 • dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.;
 • do oprocentowania 2 proc. doliczana będzie marża i prowizja banku (jeśli bank ją pobiera);
 • dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat;
 • kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać oraz standardowy przy kredycie hipotecznym wkład własny (nie może on być wyższy niż 200 tys. zł).


Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni? Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni?

Bezpieczny kredyt 2 proc. a wkład własnyWłaśnie warunek dotyczący posiadania zdolności kredytowej oraz wkładu własnego podciął skrzydła wielu kredytobiorcom, którzy mieli nadzieję, że nowy program ułatwi im zakup mieszkania.

Co prawda banki nie przygotowały jeszcze procedur do efektywnej oceny wniosków kredytobiorców, którzy chcieliby skorzystać z nowego programu, ale to właśnie na nich spoczywa ocena ryzyka udzielenia kredytu. Dopłaty do rat z nowego programu udzielane będą przez 10 lat, ale przecież kredyty na mieszkanie udzielane są zwykle na okres co najmniej dwukrotnie dłuższy. Banki będą musiały zatem uwzględnić możliwości spłaty kredytu przez swoich potencjalnych klientów także po okresie obowiązywania dopłat, kiedy rata będzie wyższa. Nie ma zatem co liczyć na to, że kredyty z dopłatami będą znacznie bardziej dostępne dla szerszej grupy kredytobiorców, niż ci którzy również obecnie otrzymaliby kredyt - zdolność kredytowa nadal będzie restrykcyjnie liczona. Warto dodać, że z informacji z ministerstwa wynika, że do kredytu nie mogą przystąpić współkredytobiorcy, co przecież bywa praktykowane np. w przypadku młodych ludzi, którzy do kredytu przystępują wraz z rodzicami.

Pocieszeniem w tej sytuacji jest możliwość jednoczesnego skorzystania przez kredytobiorcę z wprowadzonej w ubiegłym roku gwarancji wkładu własnego. Warto przy tym jednak pamiętać, że zgodnie z zapisami Ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym spłata części kapitałowej kredytu z gwarancją w pierwszej kolejności dotyczy spłaty część kredytu objętej gwarancją. Banki przy ocenie zdolności kredytowej biorą pod uwagę również ten czynnik.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - zasady programu Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - zasady programu

- Pomoc młodym ludziom to jest super pomysł, ale liczba osób, które z tego skorzystają będzie mocno ograniczona - raz ze względu na zdolność kredytową, dwa na regulacje, jeśli chodzi o wielkość kredytu, który może być wsparty taką pomocą - podkreślała w czasie wspomnianej konferencji Renata Grzonkowska, dyrektor klienta korporacyjnego z Santander Bank Polska SA.


Bezpieczny kredyt 2 proc. - w Trójmieście budowa domu wykluczonaWysokość kredytu to kolejne ograniczenie przy wyszukiwaniu lokali (500 tys. dla singla, 600 tys. dla pary).

W Trójmieście o wykorzystaniu go do budowy domu jednorodzinnego myśleć mogą tylko osoby, które już posiadają działkę pod taką inwestycję - ze względu na ceny działek w mieście nie jest możliwe sfinansowanie całości inwestycji z tego kredytu, nie wystarczy na to pieniędzy.

Jeśli chodzi o mieszkania, to wystarczy szybka analiza ofert ogłoszeniowych, aby zorientować się, że w przypadku np. nowych mieszkań w cenie do 600 tys. zł w Gdańsku (przy zakładanym maksymalnym kredycie 500 tys. dla singla plus wkład własny) możliwy jest zakup własnego lokum. Osobny budżet trzeba jednak przewidzieć w takim przypadku na jego wykończenie.Dopłaty nie obejmują marży bankuOsoby, które będą się starały o uzyskanie kredytu hipotecznego z dopłatą Bezpieczny kredyt 2 proc. pamiętać powinny także, że nie będzie ona dotyczyła doliczanej do każdej raty marży banku. W tej chwili wynosi ona w zależności od wielu czynników około 2-2,5 proc.

W chwili udzielania kredytu mieszkaniowego bank może również doliczyć prowizję za obsługę kredytu. W zależności od banku i parametrów samego kredytu jest to kilka-kilkanaście tysięcy, które kredytobiorca musi posiadać podchodząc do umowy kredytowej.

Pułapki programu Pułapki programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Na co uważać i co sprawdzić?

Banki przygotowują proceduryBezpieczne kredyty 2 proc. obsługiwane będą przez banki komercyjne, które nie mogą sobie pozwolić na błędy w ocenie ryzyka i posiadać muszą swoje procedury dla klientów zainteresowanych takimi produktami. Przygotowują się do wprowadzenia nowego produktu, ale zgodnie przyznają, że czasu jest bardzo mało.

- Takie zmiany kosztują bank wiele środków i zaangażowanie wielu osób. Tymczasem jeszcze nie wszystkie regulacje są znane, więc to jest praca na żywym organizmie - mówiła Renata Grzonkowska. - Trudno oszacować jak to będzie w praktyce wyglądało, ale oczywiście każdy bank przygotowuje się do wejścia nowego produktu. Nie sądzę, by się udało, że wszystko idealnie ruszy od 1 lipca - oceniła.
Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Premiery z maja 2023 r. Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Premiery z maja 2023 r.

- Jako banki mamy bardzo mało czasu na przygotowanie wszystkich procedur. To będzie "wąskim gardłem" - potwierdziła Roma Stankiewicz, dyrektor Biura Finansowania Deweloperów Mieszkaniowych w PKO Banku Polskim SA. - Proszę zwrócić uwagę, że w marcu mieliśmy bardzo duży wysyp wniosków kredytowych od osób, które ubiegały się o kredyt nie czekając na kredyt dwuprocentowy. Osoby, które, po okresie oczekiwania na szczegóły tej oferty już wiedziały, że nie załapią się na ten kredyt po prostu dłużej nie czekały i poszły do banku, aby zaciągnąć kredyt na normalnych warunkach - dodała zwracając uwagę, że ograniczenia dla nabywców, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich są jednak dość duże.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (166)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

OdeaPark - Dzień otwarty

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31500 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
22400 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21000 zł/m2
Gdańsk Długie Ogrody
18650 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17350 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15050 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane