• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpieczny kredyt odwrócony przed końcem roku, ale ofert jeszcze długo nie będzie

Ewa Budnik
16 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie. Na rynku nie ma jednak jeszcze oferty takich produktów. Dostępna jest za to oferta hipotecznej renty dożywotniej. Warto dobrze rozróżniać te dwa produkty przed podjęciem decyzji o podpisaniu jakiejkolwiek umowy. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie. Na rynku nie ma jednak jeszcze oferty takich produktów. Dostępna jest za to oferta hipotecznej renty dożywotniej. Warto dobrze rozróżniać te dwa produkty przed podjęciem decyzji o podpisaniu jakiejkolwiek umowy.

15 grudnia wejdzie w życie podpisana przez prezydenta Ustawa z dnia 23 października 2014 roku o odwróconym kredycie hipotecznym. Dzięki temu transakcje zawierane w ramach tego mechanizmu mają być bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że odwrócony kredyt to nie to samo co renta dożywotnia.



Czy bierzesz pod uwagę skorzystanie z produktów odwróconej hipoteki?

W założeniu odwrócony kredyt hipoteczny służyć ma seniorom, których nie stać na utrzymanie się na godnym poziomie na rencie czy emeryturze lub takim, którzy chcą po prostu poprawić dodatkowymi środkami finansowymi swój komfort życia. Ustawowo, z mechanizmu może skorzystać jednak każdy inny właściciel nieruchomości (lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa do użytkowania wieczystego) - ustawa nie narzuca bowiem żadnych limitów związanych z wiekiem kredytobiorcy. Jest więc szansa, że w przyszłości - o ile oferta takich produktów się rozwinie, a oprocentowanie pozostanie na poziomie tradycyjnych kredytów hipotecznych - będzie to źródło relatywnie niedrogiego pieniądza dla posiadaczy nieruchomości, np. alternatywa dla tzw. pożyczki hipotecznej.

Odwrócony kredyt hipoteczny to według nowej ustawy szczególny rodzaj umowy kredytowej. Bank udziela kredytobiorcy na czas nieoznaczony określonego w umowie kredytu, którego "spłata nieruchomością" nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy (do tego czasu kredytobiorca może mieszkać w swoim domu czy mieszkaniu). Przy tym ustawa gwarantuje kredytobiorcy, że może on spłacić odwrócony kredyt w całości lub części. Spłacie będzie podlegać część kredytu wraz z odsetkami i innymi kosztami należnymi do dnia spłaty. Przy wcześniejszej spłacie bank nie będzie pobierał prowizji.

W zamian za ustaloną sumę pieniędzy kredytobiorca ustanawia zabezpieczenie spłaty tej sumy z odsetkami na hipotece swojej nieruchomości, a dodatkowo ujawnia w księdze wieczystej roszczenie o przeniesienie na bank prawa do tej nieruchomości. Pieniądze wypłacone mogą być jednorazowo lub w ratach, jednak nie są wypłacane dożywotnio co miesiąc, a tylko do wysokości wartości nieruchomości.

I tu pojawiają się właśnie różnice w stosunku do renty hipotecznej, w ramach której wypłacający środki fundusz hipoteczny staje się właścicielem nieruchomości od razu po podpisaniu umowy i który pieniądze wypłaca w określonej kwocie - ratami - aż do śmierci korzystającego z  mieszkania (nawet jeśli suma wypłat przekroczy wartość nieruchomości), oczywiście gwarantując mu możliwość dożywotniego zamieszkania w nieruchomości.

Czytaj więcej: jakie są różnice pomiędzy odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią

Największe obawy klientów budzi kwestia przejęcia mieszkania przez bank po śmierci kredytobiorcy. Otóż ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym mówi, że po śmierci kredytobiorcy, kwota do zapłaty "stanie się wymagalna", więc albo spadkobiercy spłacą kredyt (mają na to 12 miesięcy od śmierci właściciela mieszkania), albo bank będzie mógł przejąć mieszkanie, którym zabezpieczono kredyt. Ale w tej drugiej sytuacji, bank ma obowiązek wycenić nieruchomość i jeśli wartość mieszkania będzie wyższa od kredytu wraz z odsetkami, to bank różnicę ma oddać spadkobiercom. Banki mają tu zarabiać na odsetkach, a nie przejmowaniu nieruchomości za ułamek wartości rynkowej.

W przypadku renty dożywotniej po śmierci bliskiej osoby, spadkobiercy nie odzyskają nieruchomości, nie ma też mowy o wypłacie różnicy pomiędzy wartością nieruchomości, a wysokością wypłaconych do dnia śmierci "rencisty" środków (możliwy jest wykup mieszkania przez spadkobierców za życia seniora lub otrzymanie przez spadkobierców jednorazowej, wcześniej ustalonej z funduszem wypłaty).

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym oczekiwana była od dawna. Jednak jej wejście w życie nie oznacza, że na rynku zaroi się od ofert takich produktów...

- Zapytaliśmy działające na rynku hipotek banki o plany dotyczące odwróconej hipoteki. Wniosek z analizy odpowiedzi jest taki, że zainteresowani klienci będą musieli uzbroić się w cierpliwość. mBank mówi wprost, że jest zaangażowany w kilka innych projektów i na razie odwrócona hipoteka go nie interesuje. Najbardziej pasujący profilem klienta do odwróconej hipoteki Bank Pocztowy widzi spory potencjał w nowym produkcie, ale najpierw chce "dokonać dokładnej analizy wewnętrznej w zakresie rentowności produktu, niezbędnych nakładów na wdrożenie oraz późniejszą jego obsługę" - prezentuje sytuację rynkową Marcin Krasoń, analityk z firmy Home Broker. - Podobnie do sprawy podchodzą Bank Zachodni WBK i największy bank na rynku - PKO BP, który jednak przewiduje, że "odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce, podobnie jak w innych krajach, nie będzie kredytem powszechnym". Bank Millennium, BGŻ, BNP Paribas i na chwilę obecną nie są zainteresowane wdrożeniem odwróconej hipoteki do oferty. Jedyną instytucją, która wyraziła konkretne zainteresowanie jest Bank Polskiej Spółdzielczości, ale prace nad wdrożeniem rozpoczną się najwcześniej w czwartym kwartale 2015 r.

Wniosek jest taki, że chociaż od dawna oczekiwana ustawa wejdzie niebawem w życie, to na chwilę obecną zainteresowani i tak mogą zapoznać się jedynie z ofertą funduszy oferujących hipoteczną rentę dożywotnią.

- Zagadką pozostaje także popularność takiego produktu na rynku kredytowym. W Polsce powszechne jest przekazywanie nieruchomości spadkobiercom, często w zamian za bardziej lub mniej sformalizowane formy przypominające umowę dożywocia - ocenia Mariusz Kania, prezes zarządu firmy Metrohouse - Początkowo taki produkt może nie cieszyć się znaczącą popularnością, gdyż ciężko będzie przełamać zwyczajowe formy zarządzania własnym mieszkaniem, które obecnie traktowane jest często jak "klejnoty rodowe". Może się zdarzyć, że produkt stanie się popularny w następnych pokoleniach Polaków, którzy obecnie spłacają 20-30-letnie kredyty hipoteczne. Dlaczego w przyszłości, po spłacie obecnych zobowiązań nie mieliby "odwrócić kredytu" i cieszyć się z dodatkowego zastrzyku finansowego po wielu latach wyrzeczeń związanych ze spłatą kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania?

Z ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym
* Kredytów udzielać będą mogły banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, podlegające nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

* Wysokość udostępnionego kredytu ustalana będzie w oparciu o wartość nieruchomości. Wartość będzie określana poprzez wycenę przeprowadzaną przez rzeczoznawcę majątkowego.

* Kredytobiorca ma 30 dni od daty podpisania umowy na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny.

* Odpowiedzialność finansowa kredytobiorcy i spadkobierców jest ograniczona tylko do wysokości wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu. Istnieją jednak sytuacje, kiedy bank może upomnieć się o inne składniki majątku kredytobiorcy lub spadkobierców. Będzie to możliwe jeżeli bez zgody banku kredytobiorca lub spadkobiercy przeniosą własność nieruchomości lub prawo do niej lub też gdy z przyczyn zawinionych przez kredytobiorcę lub spadkobierców wartość nieruchomości ulegnie znacznemu obniżeniu.

* Tak jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego bank może oczekiwać od kredytobiorcy posiadania aktualnego ubezpieczenia od zdarzeń losowych oraz do uiszczania wszystkich podatków od nieruchomości i innych bieżących opłat. Bankowi będzie też zależeć na właściwej eksploatacji lokalu, tak aby w przyszłości otrzymać je w stanie niepogorszonym.

* Umowa odwróconego kredytu hipotecznego może być zawarta zarówno przez osobę samotną, jak i małżeństwo. W takiej sytuacji po śmierci jednego z małżonków, pieniądze będą wypłacane dalej.

Opinie (70) 2 zablokowane

  • Bogacenie się kosztem biednych. (4)

    Taką wizje nam fundują politycy, jako szansa dla młodych: 30 lat spłacania kredytu, potem na starość 10 lat emerytura ( z odwróconej hipoteki) która łącznie będzie warta połowę tego co mieszkanie, i tak problemy społeczne rozwiązują banki. Wzbogacając się na tym mocno.

    • 90 7

    • dlatego kto żyw ucieka

      • 25 4

    • Mylisz się (2)

      Wedle ustawy, mieszkanie jest zawsze wyceniane przez rzeczoznawcę. Nie ma szans, aby bank zapłacił za nie mniej niż wyceni rzeczoznawca (nawet w przypadku śmierci właściciela - wówczas następuje ponowna wycena i bank zwraca resztę spadkobiercom, lub Ci mogą go spłacić).

      • 0 1

      • Dlaczego bezczelnie okłamujesz ludzi banksterku???

        • 1 0

      • Rzeczoznawcę powiadasz....

        Rzeczoznawcę powiadasz....oboje wiemy jak takie wyceny wyglądają. Nie wciskaj ludziom bajek.

        • 0 0

  • (1)

    Super sprawa, już lecę.

    • 49 1

    • zobacz i wszyscy rozumieja ze to

      zart :) ludzie bogaca się w wiedz e w końcu :)

      • 10 0

  • Dziękujemy wam komuniści i postkomuniści (6)

    że okradaliście na przez lata składkami na emerytury a jeszcze na starość żeby przeżyć umożliwiliście wyzbycie się swojego dorobku na który pracowało się kilkadziesiąt lat jako tzw. kredyt odwrócony.

    Nie każdy ma szczęście być Józkiem Bąkiem i po kilku latach pracy na zlecenie z wyborczą a potem w spółkach z udziałem miasta (jak też zlecenia dla super biznesów typu amber gold) kupić mieszkanie za gotówkę.

    • 51 13

    • (5)

      Co mają komuniści do tego? Przecież za komuny każdy miał mieszkanie bez kredytu i wieku lat 30 dwójkę dzieci. Kredyty hipoteczne na całe życie to wynalazek kapitalistów bogacących się na cudzym nieszczęściu, pojawiły się po zmianie ustroju, więc dlaczego wiążesz je z socjalizmem? Rozumiem rozgoryczenie ale nie powinno Ci ono przysłaniać faktów.

      • 16 12

      • (1)

        hola hola, kredyt za komuny był; zaufania to raz a dwa dziś też można w wieku 30 lat mieć dwójkę dzieci, baaaa nawet 1 dziecko może mieć dwóch tatusiów albo dwie mamusie, więc postęp jest.

        • 13 5

        • Można mieć i 5 dzieci, pewnie że tak, tylko czemu przyrost naturalny ciągle w dół? Kredyt był i owszem ale nie na 30 lat z ratą w wysokości połowy średniej krajowej której to 65% obywateli nie osiąga, po to by kupić byle 2 pokoje z gipsu i kartonu pod wysypiskiem ale za to bez drogi dojazdowej, Dwóch tatusiów, tu się zgadzam to postęp że ho ho.

          • 10 1

      • komuniści po 89 roku i tzw "okrągłym stole" (2)

        pokradli (sprywatyzowali) co się jeszcze dało rękoma postkomunistów (rządzących od tamtego czasu do dzisiaj). Minęło 25 lat a dalej wiodące role odgrywają Tusk, Pawlak, Miller i całe rzesze innych ludzi, którzy powinni być odsunięci od wszelkich funkcji publicznych skoro mieliśmy budować nowe państwo. Można było przyzwolić na kilka lat ich rządów w okresie przejściowym ale nie trzymać ich na stołkach, na których decyduje się rozwój państwa przez tyle lat. Zresztą na szczeblu samorządowym podobnie o czym świadczą kilkunastoletnie kadencje urzędników i radnych samorządowych, którzy albo jeszcze robili karierę w PRL albo wywodzą się z tego środowiska, które zawarło pakt z komunistami. Nie można udawać, że nie ma to wpływu na obecną sytuację Polski oraz m.in. emerytów, którzy 25 lat temu byli przecież gdzieś bliżej początku swojej pracy zawodowej.

        • 14 3

        • zapomniałeś o ludziach w kraju których nie ma a każdy kraj ich ma; służby specjalne.

          • 6 0

        • Istotą zmian ustrojowych nie są zmiany np. w ordynacji wyborczej bo to tylko dekoracja ale przekształcenia własnościowe. I żeby zacząć kapitalizm trzeba było mieć kapitał i stąd złodziejstwo i przekręty. A jak sobie to inaczej wyobrażałeś? Że bogaci zaczną się bogacić tak jak w XIX w. zaczynając np. od jednego samochodu czy butelki keczupu a następnie rozwijać swoje imperia przez 100 lat? Państwo nie mogło czekać tak długo. A jak ktoś się raz wzbogacił na przekręcie to później przecież nie zacznie żyć uczciwe, a za mocny już jest żeby go przywołać do porządku., Polityka jest już tylko pokłosiem w/w patologii.

          • 2 0

  • Za kilka lat spotkamy więcej sfustrowanych ludzi (1)

    którzy dopiero odczują skutki "dobrego interesu" z bankiem. Przelicznik jest słaby i na bardzo dużą niekorzyść oddającego mieszkanie w odwróconą hipotekę.

    • 32 1

    • Jaki przelicznik?

      • 3 1

  • Hipoteka. (1)

    Wasze ulice nasze kamienice.

    • 42 0

    • przecież to

      żydzi tak mawiali przed wojną

      • 0 0

  • Tekst sponsorowany fotka z firm oszukujących starych ludzi!! (2)

    Te oferty niczym się nieróżniącą od Providenta i innych lichwiarzy!! Dla przypomnienia rząd dokładnie zadbał by starych ludzi cwaniaki mogły oszukiwać i pozbawiać ich mieszkań!!

    • 37 4

    • Mylisz się

      To dziś w ten sposób oszukuje się ludzi, bo nie ma żadnego nadzoru i gwarancji. Ustawa wprowadza jasne zasady i gwarancje dla kredytobiorców i ich właścicieli.

      • 1 1

    • Nie uprawiamy lichwy. Porozmawiajmy o konkretach. Ile kosztuje pożyczka w Providencie? Na stronie http://www.provident.pl jest kalkulator pożyczkowy, w którym klient może sprawdzić koszty pożyczek na we wszystkich możliwych opcjach i ramach czasowych.

      Dla pożyczek Providenta w opcji Przelew (spłata na konto), gdy klient otrzyma 1.000 zł na blisko rok (45 tygodni), będzie zobowiązany spłacić 1.349,22 zł (tygodniowa rata: 29,99 zł).

      W przypadku pożyczki z Obsługą Domową, za 1000 zł na blisko rok (45 tygodni), klient spłaci w sumie 1.877,35 zł (tygodniowa rata: 41,72 zł ). Cena obsługi domowej wyniesie 491 zł.

      Biuro Prasowe Provident Polska

      • 1 1

  • Mój Boże okradli starszych często schorowanych ludzi dając głodowe emerytury. (4)

    Za ciężką pracę w Polsce często są to ludzie którzy walczyli za ten kraj a teraz za bezcen chcą odebrać mieszkania na które człowiek przez całe życie łożył.

    Co to za kraj w którym pozwala się na takie praktyki, w którym młodzi nie mają mieszkań w którym nie ma pracy perspektyw - z drugiej strony pokazuje się żydów jak się bawią w telewizji jak mają pieniądze i jak już kombinują żeby zabrać Ci kamienicę nie ukraść "tylko zgodnie z prawem odebrać".
    Czy za taki kraj Ci starsi ludzie walczyli?
    Czy to przypadkiem nie nazywa się rozbiór Polski ?

    • 47 6

    • Masa ludzi, obecnie na emeryturach...

      .... wykupiła za małe pieniądze od miasta przyznane im kiedyś mieszkania kwaterunkowe lub za symboliczne kilka tysięcy przekształciła lokatorskie prawo do lokalu we własnościowe. Nie wszyscy z nich mają dzieci, a nawet jak niektórzy mają, niekoniecznie utrzymują z dziećmi dobre kontakty. Więc będą mieli teraz wybór - zapisać mieszkanie w spadku dalszej rodzinie (niekoniecznie lubianej) albo poprawić sobie sytuacje finansową (pieniędzy nigdy nie za dużo) i zawrzeć z bankiem umowę, zostając jednocześnie do śmierci w swoim mieszkaniu. Nikt przecież nikogo do takiej umowy nie zmusza nie zmusza. A swoja drogą - skąd ty wziąłeś tych kamieniczników w obecnych czasach w \Polsce, którym ktoś chce te kamienice odebrać? Bo jak na razie o słychać tylko o lokatorach kamienic (nie właścicielach), których nowy właściciel - najczęściej prywatna firma - che sie pozbyć.

      • 2 0

    • Głodowe w tym kraju to są pensje, a nie emerytury (1)

      Samotny emeryt z 1300 zł emerytury ma per capita 1300 zł dochodu. Ja na głowę członka rodziny mam tego dochodu 750 zł.

      Więc skończcie z tym biadoleniem, jak te dziady miały źle w życiu: mieszkania za PRL za bezcen, strachu przed stratą pracy zero, a teraz co roku musowa waloryzacja (ja podwyżki nie miałem od 5 lat).

      • 2 0

      • dziwne ja mam ~5000 dochodu na członka rodziny

        • 0 1

    • Ktoś kogokolwiek

      do czegokolwiek zmusza? Nikt nie musi robić odwróconej hipoteki jeśli nie chce.

      • 0 0

  • (3)

    Nie bardzo rozumiem, skąd te narzekania ciągłe? Społeczeństwo chciało kapitalizmu to ma. Co nie powiedzieli, że cała zabawa w "wolny rynek" polega na tym, że silniejszy dorabia się na plecach słabszego i że żeby jeden był bogaty to tysiące ludzi muszą żyć w biedzie, bo liczba dóbr wszelakich w przyrodzie jest ograniczona i albo jest względnie po równo albo jeden ma wszystko reszta nic? No, nic o tym 25 lat temu, nikt nie wspominał. Co za niespodzianka.

    • 18 17

    • nie pierdziel, kapitalizm jest w Kanadzie, w Austrii czy Nowej Zelandii i wygląda inaczej, po ludzku.

      • 15 3

    • Porownanie tego ustroju ktory jest u nas do kapitalizmu to jak nazywanie PiS u prawicą.

      • 1 3

    • Niestety, to prawda. Kapitalizm to masakra, system okrutny, dziki, niesprawiedliwy i oparty o najgorsze co człowiek ma w środku. Bezwzględny zysk nie może być motorem działalności człowieka, ponieważ zawsze prowadzi do patologii.
      Zauważcie też kolejny mechanizm; kiedy ludzie zaczynają się budzić i głośno krzyczeć, że coś jest nie tak, że to wyzysk itd wówczas okazuje się, że to nie jest prawdziwy kapitalizm, bo prawdziwy kapitalizm to szczęście i dobrobyt i to szczeście i dobroby jest gdzie indziej tylko nie u nas.
      Niestety, to co jest w Polsce to właśnie prawdziwe oblicze kapitalizmu, bezwzględny wyzysk ludzi pracujących legitymizowany przez bandytów nazywanych urzędnikami. Kraje w których żyje się najlepiej (najwyższa stopa życiowa i najwyższy poziom zadowolenia) mają bardzo mało wspólnego z libertariańskim kapitalizmem - patrz Kanada i kraje skandynawskie.

      • 1 0

  • Mechnizm tak prosty, że aż śmieszny (5)

    Będąc młodym i zdrowym kupujemy nieruchomość za 300 tys zł korzystając z kredytu hipotecznego . Okres kredytowania to 30-40 lat. W końcu po 30-40 latach nieruchomość jest nasza choć kosztowała nas mniej więcej 700 tys zł. Jako, że mamy już swoje lata więc czas pomyśleć o dodatkowej emeryturze. Podpisujemy odwróconą hipotekę.Całe życie ciężko pracowaliśmy aby spłacić kredyt, zdrowie zaczęło nam troszkę szwankować więc niespodziewanie żegnamy się z tym światem. Bank przejmuje naszą nieruchomość za jakieś 40 tys zł ( tyle nam wypłacił z tytułu odwróconej hipoteki) i cykl zaczyna się od nowa....
    Wszystko zgodnie z prawem. Nobel dla pomysłodawcy !!!

    • 82 3

    • Odwrócona hipoteka ...

      ... to w wielu krajach - USA, Niemcy, Anglia, Skandynawia, Francja, Włochy - całkiem stara instytucja. To tylko niektórym u nas najwyraźniej wydaje się, że to jakiś nowy wynalazek.

      • 2 7

    • 40 tys (3)

      Skąd wyczarowałeś tą kwotę 40 tys. za mieszkanie o wartości 300 tys?

      • 2 2

      • ;) naiwny (2)

        jakbyś wiedział na czym polega odwrócona hipoteka, to byś nie zadawał takiego pytania.
        Bank nie wypłaca ci wartości mieszkania, tylko płaci kilkaset złotych miesięcznie "dodatkowej emerytury", w zamian za co, jak zdechniesz, to przejmuje całe mieszkanie... I nie ważne, że było ono warte 300 tys, czy 1 mln. Dostaniesz tyle, ile miesięcy będziesz otrzymywał "rentę" z odwróconej hipoteki... To 40k PLN o których pisze twój przedmówca, to może być bardzo realna kwota.

        • 4 3

        • Mylisz się (1)

          Wedle ustawy, po śmierci właściciela mieszkania, jest ono wycenianie, i jeżeli jest więcej warte niż wypłacił bank, to spadkobiercy dostają resztę (lub mogą spłacić bank, jeśli chcą).

          • 4 3

          • AdamK

            to banksterek, nie czytajcie bzdetów ktróre wypisuje. Wedle tego banksterka, bank nic nie zyskuje ponieważ mieszkanie zostało prawidłowo wycenione (100% wartości) a to co z niego zostało po śmierci właściciela przechodzi na spadkobierców czyli de facto bank nic z tego nie ma. Czy ktoś normalny uwierzy, że najbardziej złodziejska instytucja na świecie nic na tym nie zarabia??? Prawda jest taka, że odrócona hipoteka pozwala przjąć bankom (złodziejom) nieruchomości niemal za bezcen!!!

            • 0 0

  • Jak dla mnie odwrócona hipoteka zakrawa na bandyckie zabieranie ludziom własności. (1)

    W zasadzie to powinno się takich właśnie linczować za takie pomysły.
    ale alternatywa..... Lugasz całe życie, coś tam kupisz a na koniec przychodzi hiena z banku i za marne grosze by przeżyć daje ci świstek, że za grosze masz się wyzbyć tego na co tyrałeś cale życie....

    Najpierw na kredyt zapłaciłeś im górę kasy a teraz masz to im oddać za grosze......
    W zamian za kilka stówek na przeżycie zanim kopniesz w ramę????

    • 44 4

    • A kto tu karze dziadkom z tego korzystać?

      Inna sprawa: skoro się uprzykrzało życie dzieciom, a teraz one nie chcą mieć z rodziną nic wspólnego - to teraz pozostaje tylko gadanie o opiece na starość z bankiem...

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane