• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budują mieszkania na wynajem zamiast biurowców

Michał Brancewicz
27 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Budynek na wynajem przy al. Rzeczypospolitej zacznie niedługo wychodzić z ziemi. Jego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Budynek na wynajem przy al. Rzeczypospolitej zacznie niedługo wychodzić z ziemi. Jego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Dwaj inwestorzy, którzy do tej pory budowali w Gdańsku biurowce, obecnie skupiają się na projektach mieszkań na wynajem. Jeden budynek powstaje na ZaspieMapka, drugi - w miejscu, gdzie zapowiadany był biurowiec - powstać ma na Młodym MieścieMapka.Był(a)byś gotów wynajmować mieszkanie przez całe życie?

Rynek PRS (ang. Private Rented Sector), czyli mieszkań na wynajem długoterminowy budowanych przez prywatnych inwestorów, w Polsce dopiero raczkuje.

Jak podają eksperci z Cushman & Wakefield, w naszym kraju udział sektora mieszkań na wynajem w całym rynku inwestycyjnym wynosi niecałe 5 proc., z kolei w Danii na sektor najmu instytucjonalnego przypada prawie połowa transakcji na rynku nieruchomości.

Jednak po okresie, kiedy w Trójmieście popularne były inwestycjeapartamenty na wynajem krótkoterminowy oraz budynki z mieszkaniami studenckimi, teraz pojawiają się pierwsze inwestycje w ten segment rynku.

Budowa do końca rokuOd kilku miesięcy przy al. RzeczypospolitejMapka, w sąsiedztwie Galerii Zaspa, powstaje 5-kondygnacyjny budynek, w którym znajdą się same mieszkania na wynajem.

Inwestorem jest fundusz Tonsa, który jest również właścicielem kompleksu biurowego Olivia Business Centre.

  • Przykładowy wygląd mieszkania w budynku na wynajem przy al. Rzeczypospolitej.
  • Przykładowy wygląd mieszkania w budynku na wynajem przy al. Rzeczypospolitej.
- W budynku oferowane będą mieszkania 1-, 2- i 4-pokojowe, wyłącznie na wynajem długoterminowy - mówi Krzysztof Piotrowski z działu marketingu inwestora. - Według planu budowa ma się zakończyć w IV kwartale 2021 roku.
Inwestor będzie prowadził najem za pośrednictwem własnej platformy internetowej.

Mimo że budynek dopiero zacznie wyrastać z ziemi, wciąż prowadzone są prace projektowe.

Inwestycja za blisko 100 mln złInny deweloper - Echo Investment, który w Gdańsku zrealizował biurowiec Tryton, także przymierza się do postawienia budynku z mieszkaniami na wynajem. Mają one powstać przy ul. NowomiejskiejMapka, na tyłach ECS-u, gdzie wcześniej firma zamierzała wybudować dwa 30-metrowe biurowce.

W 2018 roku inwestor otrzymał nawet pozwolenie na budowę, ale potem wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisania terenów Młodego Miasta do rejestru zabytków, co storpedowało plany dewelopera.Teraz pojawiła się informacja, że zamiast biur powstaną tam mieszkania, choć według inwestora to nie jest jeszcze przesądzone.

- Trwają analizy co do funkcji obiektu, który powstanie na tym terenie. Naszą intencją jest dopasowanie projektu do potrzeb miasta i obecnych warunków rynkowych - mówi Weronika Ukleja, rzecznik prasowy Echo Investment.
Mimo to można już znaleźć kilka konkretów dotyczących budowy. Ma ona rozpocząć się na początku 2022 roku i potrwać dwa lata. W obiekcie znajdzie się 295 mieszkań o łącznej powierzchni 10,3 tys. m kw.

Budżet inwestycji szacowany jest na 98,9 mln zł, a planowane roczne przychody z czynszu mają wynieść 8,7 mln zł.

Mieszkania będą dostępne na platformie Resi4Rent, w której Echo Investment posiada 30 proc. udziałów. Jest on także deweloperem pozostałych budynków na wynajem, które są na niej dostępne.

Fundusz Mieszkań na Wynajem i Mieszkanie Plus  • Na osiedlu Browar Gdański znajdują się lokale z Funduszu Mieszkań na Wynajem.
  • Osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus.
W Gdańsku są już inwestycje, w których poszczególne budynki zostały przeznaczone wyłącznie na wynajem długoterminowy.

Stało się tak za sprawą rządowego Funduszu Mieszkań na Wynajem, który kupił 134 lokale w Browarze Gdańskim przy ul. KilińskiegoMapka we Wrzeszczu i 78 na osiedlu Słoneczne Wzgórza przy ul. KołodziejaMapka na Ujeścisku.

Rząd realizował także inny program wynajmu mieszkań - Mieszkanie Plus. Do tej pory w Trójmieście powstała jedna taka inwestycja przy ul. PuszczykaMapka na Kaczych Bukach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (279)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty na osiedlu Arkadia

dni otwarte

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32700 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
22900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21850 zł/m2
Gdynia Orłowo
21750 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20300 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
18350 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16800 zł/m2
Gdynia Orłowo
15250 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane