• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

"Casting" na najemcę mieszkania? W Europie to standard

Dawid Menard
20 listopada 2022, godz. 10:00 
Opinie (275)
Polskie prawo chroni najemcę. Właściciele nieruchomości mogą  jednak asekurować się wybierając odpowiedniego najemcę. I coraz częściej tak robią. Polskie prawo chroni najemcę. Właściciele nieruchomości mogą  jednak asekurować się wybierając odpowiedniego najemcę. I coraz częściej tak robią.

Od kilku miesięcy rynkiem najmu rządzą zaostrzone prawa. Ceny najmu poszły w górę, a popyt na wynajem wzrósł na tyle, że wynajmujący stawiają warunki. Najemcy oburzają się pytaniami o miejsce i formę zatrudnienia czy wysokość zarobków. Tyle że te praktyki w Europie Zachodniej są standardem od lat. Zapytaliśmy mieszkańców kilku krajów, jak wygląda tam procedura wynajmu mieszkania.W ostatnich latach ceny zakupu nieruchomości gwałtownie rosły. Takie znaczące wzrosty nie dotyczyły jednak cen najmu. Teraz inflacja, rosnące koszty życia oraz duży popyt na mieszkania na wynajem zmieniły ten trend.

- Od ośmiu lat mieliśmy nieustanny wzrost cen mieszkań na sprzedaż, podczas gdy ceny najmu utrzymywały się względnie na tym samym, niskim poziomie. Jednak napływ dużej ilości osób zza wschodniej granicy oraz związana z podwyżkami stóp procentowych utrata zdolności kredytowej doprowadziły do zwiększonego popytu na wynajem. Chętnych nie brakuje, więc właściciele znacznie baczniej zaczęli przyglądać się, komu wynajmują swoje lokale. Pytania o pracę, zarobki, związki, zobowiązania, dzieci, ciążę, a nawet oszczędności przestają dziwić - mówi Andrzej Gołębiewski, właściciel firmy Dobra Oferta Pro.

"Casting" na najemcę mieszkania. Pytali o plany ciążowe, zarobki i związkiCoraz częściej, by znaleźć mieszkanie na wynajem w Trójmieście, należy przejść swojego rodzaju "casting", odpowiadając na szereg pytań. Poszukujący swojego miejsca do życia są oburzeni zaostrzającymi się kryteriami wyboru najemcy oraz stosowanym coraz częściej wymogiem podpisania u notariusza tzw. umowy najmu okazjonalnego, który zabezpiecza właściciela nieruchomości na wypadek, gdyby najemca przestał płacić czynsz i chciał z premedytacją wykorzystać ochronę prawną, jaka przysługuje w Polsce najemcom nieruchomości.

Opowieść mieszkańców Gdańska: najemcy żyją na mój koszt- Uważam, że formy "castingów" na przyszłego najemcę to nie fanaberia właścicieli, a dbałość o swoją własność. Czy posiadając zadbane mieszkanie, wyposażone w sprzęt RTV i AGD, chcielibyśmy przekazać klucze najemcom, o których nic nie wiemy? Dlatego tak istotne są nie tylko same zapewnienia, ale też przedstawienie dokumentów potwierdzających wysokość zarobków i płynność finansową - mówi Magdalena Brajczewska, właściciel firmy MB Nieruchomości Magdalena Brajczewska. - To potrzeba zadbania bezpieczeństwo i brak regulacji prawnych dotyczących weryfikacji najemców wymuszają coraz to wymyślniejsze formy zapytań kierowanych do przyszłych najemców - dodaje.
Pośrednicy nieruchomości zgodnie twierdzą, że zbliżamy się w tej kwestii do zasad panujących w Europie, mając jednocześnie nadzieję, że w końcu staną się one w Polsce standardem.Holandia, Francja, Niemcy, Dania: trzeba wykazać dochodyW Holandii wynajem stał się bardzo drogi, zwłaszcza w popularnych miastach i rejonach. Powodem jest duża różnica między ilością ofert najmu, a zapotrzebowaniem ludzi na wynajem.

- Oficjalne zasady wynajmu są dość proste. Wystarczy oświadczenie albo zaświadczenie o dochodach, które dostajesz co roku od pracodawcy, trzy ostatnie odcinki pensji albo zaświadczenie o dochodach dla bezrobotnych oraz informacja czy jesteś studentem czy nie - opowiada Paul z Holandii. - Mogą istnieć lokalne przepisy dotyczące zwierząt domowych, weryfikowania rzeczywistej liczby osób, które będą mieszkać w wynajmowanym lokalu, ale nie dotyczą one niczego osobistego, jak orientacja seksualna, rasa, religia, ciąża...
Statystycznie Holandia jest jednym z najbardziej zaludnionych krajów Europy (508 osób na km kw.).

- Nasz kraj ma jedno z największych zagęszczeń ludzi, szczególnie w zachodniej części kraju, i w głównych miastach. Dlatego sprawdzanie dochodów jest tutaj całkiem normalne. To nic nadzwyczajnego, gdy wynajmujący chce sprawdzić, czy najemca będzie w stanie płacić czynsz. To nie jest tak, że możesz zostać wyrzucony, jeśli kiedykolwiek stracisz pracę. To jest jednorazowa kontrola - dodaje Paul.

Wynajem jest tańszy niż zakup mieszkania na kredytWedług Organizacji Narodów Zjednoczonych, 15 listopada był dniem, gdy ziemska populacja człowieka osiągnęła osiem miliardów. Przeludnienie jest zatem jednym z czynników mających wpływ m.in. na problemy mieszkaniowe i czynszowe. Na podium miast o największym zagęszczeniu ludności w Europie jest Paryż.

- Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Polski 10 lat temu, byłem zaskoczony jak łatwo jest wynająć mieszkanie, co uważam za plus. We Francji jest o wiele trudniej, jeśli chodzi o dokumenty administracyjne, ale wynajmujący jest lepiej chroniony, ponieważ właściciel nie może go tak łatwo wyrzucić - opowiada Eduard z Francji. - Aby wynająć mieszkanie potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość oraz legalny pobyt, dowody potwierdzające obecne miejsce zamieszkania oraz trzy ostatnie opłaty czynszu, bo nie można zalegać z opłatami. Wymagane jest także zaświadczenie o zatrudnieniu lub byciu studentem oraz okazanie zarobków z trzech ostatnich miesięcy. Pytania osobiste są nielegalne, ale ludzie zadają takie pytania. Ja osobiście dałem swoje CV, kiedy starałem się o mieszkanie w Paryżu, chociaż w moim przypadku właściciel mieszkania o to nie prosił - dodaje Eduard.


Podobnie jest w Niemczech, gdzie już od dawna mieszkańcy woleli wynajmować niż kupować nieruchomości. Także tutaj należy udokumentować swoje dochody.

- W Niemczech, aby wynająć lokum trzeba przedstawić trzy ostatnie pensje. Trzeba zaświadczyć, że będzie się dobrym lokatorem. Trzeba mieć dobre opinie, stałe dochody, zatrudnienie najlepiej na stałe, a także wysokie wykształcenie. Wynajmujący dopytują się o zaświadczenie z policji o niekaralności. Niektórzy zadają pytania osobiste. Nie jest to do końca legalne, jednak wynajmującym to nie przeszkadza, bo mają wtedy większe szanse na znalezienie mieszkania. W Szwajcarii jest podobnie - opowiada Tomek z Niemiec.

Mam psa. Nikt nie chce mi wynająć mieszkaniaTrochę lepiej sytuacja wygląda w Danii, gdzie jest dużo nieruchomości na wynajem. W tym kraju łatwiej jest znaleźć wymarzone lokum, jednak należy mieć odłożone środki na trzymiesięczną kaucję.

- W Danii czasem zostaniesz poproszony o udokumentowanie swoich dochodów, ale to chyba rzadkość. Standardem jest składanie depozytów na trzy miesiące wynajmu. Posiadanie zwierząt domowych jest legalne w niektórych mieszkaniach, a w innych nie. Nie jest tu trudno znaleźć mieszkanie. Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś był pytany o to, czy jest w ciąży. Wynajmujący raczej nie zadają osobistych pytań - opowiada Kasper Sorensen z Danii.
W Danii w ostatniej dekadzie wybudowano wiele mieszkań na wynajem. Fundusze emerytalne inwestują w nieruchomości, ze względu na niską rentowność obligacji. Czynsz za wynajem mieszkania działa podobnie jak płatności kuponowe w obligacjach, czyli zapewnia wieloletni i stały dopływ gotówki, którą można wykorzystać do wypłacenia emerytom.

W Wielkiej Brytanii recesjaŚredni czynsz za mieszkanie w Wielkiej Brytanii jest na najwyższym poziomie od lat, i oczekuje się, że ta tendencja się utrzyma. Przy znacznej presji gospodarczej, takiej jak wysokie stopy procentowe, inflacja i recesja, w której obecnie znajduje się Wielka Brytania, wynajmujący są zmuszeni podnieść stawki czynszu dla swoich najemców, by pokryć rosnące koszty.

- Koszty życia w Wielkiej Brytanii rosną z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo stopy procentowe idą w górę, więc ludzie nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości, co zwiększa popyt na wynajem. Liczba ofert najmu spada, a liczba zapytań rośnie, co powoduje, że coraz większa liczba najemców konkuruje o ograniczoną podaż domów. Eksperci twierdzą, że rosnące stopy hipoteczne tylko pogarszają sytuację. To wszystko sprawia, że potencjalni wynajmujący muszą udowodnić swoje dochody i dostarczyć referencje - mówi Brian Melton z Wielkiej Brytanii. - Z drugiej strony, aby zapewnić, że nieruchomości do wynajęcia nadają się do zamieszkania i są bezpieczne, właściciele muszą dostosować się do coraz bardziej rygorystycznych rządowych standardów, takich jak na przykład raporty o stanie instalacji elektrycznej (EICR) - dodaje.

Wynajem. Mieszkań brakuje i są coraz droższeJak przewiduje Brian Melton perspektywa dla przyszłego rynku wynajmu jest ponura, gdyż stopy hipoteczne i czynszowe wzrosną w tandemie z popytem na nieruchomości do wynajęcia. Na dodatek zaostrzać się mają przepisy dotyczące wynajmu, co spowoduje wyższe koszty zarówno dla wynajmujących, jak i najemców.

Dziś coraz więcej Polaków zastanawia się nad powrotem z Wysp Brytyjskich do ojczyzny. Jednak czy po powrocie nie będą mieli problemów ze znalezieniem mieszkania także w Polsce?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (275)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte Leszczynowy Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
30650 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20150 zł/m2
Gdynia Orłowo
19550 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17900 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
17650 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20900 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19150 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16600 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16000 zł/m2
Gdynia Orłowo
12600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane