Wiadomości

Cegła we wnętrzach. Dlaczego tak ją lubimy?

Wdzięk cegły polega na jej uniwersalności. Dobierając ją do metalowych elementów, sprawimy, że wnętrze nabierze interesującego wyrazu.
Wdzięk cegły polega na jej uniwersalności. Dobierając ją do metalowych elementów, sprawimy, że wnętrze nabierze interesującego wyrazu. mat. prasowe UrboDomus

Okładzinę ceglaną lub cegłę doceniają zarówno tradycjonaliści, jak i wielbiciele nowoczesności. Wykorzystywana jest zarówno w kamienicach, jak i soft loftach czy budynkach z wielkiej płyty, bo chociaż jest surowa, to wyraźnie kreuje nastrój wnętrza - decyduje o jego charakterze. Jak wybierać ten materiał? I na co uważać przy jego układaniu?Co myślisz o wykorzystaniu cegły we wnętrzach?

bardzo mi się podobają wnętrza z cegłą! 69%
ciekawy pomysł, ale nie wiem, czy chciałbym taki we własnym domu 13%
mam mieszane odczucia co do tego rozwiązania 5%
raczej nie jest to mój klimat 4%
zdecydowanie mi się nie podoba! 9%
zakończona Łącznie głosów: 289
Cegła stanowi ciekawą i chętnie wybieraną dekorację wnętrza. Jej wykorzystanie gwarantuje efekt 3D, bo załamuje się na niej światło. Ogromną zaletą jest jej faktura. To dzięki niej ściana wygląda różnie w zależności od oświetlenia. Z jednej strony ociepla nastrój i jest przyjemna w dotyku, z drugiej dodaje wnętrzom pewnej wyrazistości. Warto zaznaczyć, że szlachetnie się starzeje. Najlepiej wygląda ta "prawdziwa" cegła, która była w budynku i została odzyskana przez usunięcie tynku.

- Cegła to materiał, który znany jest od siedmiu tysięcy lat i wytwarzany był różnymi metodami. W kolebce naszej cywilizacji używana była jako budulec, a obecnie jest stosowana jako materiał służący rekonstrukcji - mówi Jan Sikora z Sikora Wnętrza.
Sprawdza się w każdym pomieszczeniu, zarówno na ścianach w kuchni, jak i w łazience. Bardzo dobrze wpisuje się w różne style mieszkań. Najlepszy efekt powstaje, gdy jest "prawdziwa".

- Odradzamy stosowanie materiałów cegłopodobnych. Lepiej wykorzystać prawdziwe, stare cegły. Tniemy je w plastry i układamy na ścianach. Wtedy cegła pomimo swojego surowego charakteru nadaje ciepło i staje się oryginalną dekoracją - mówi Magdalena Murakowska z firmy UrboDomus.
Oprócz walorów estetycznych cegła charakteryzuje się też funkcjonalnością. Jako że jest wyjątkowo trwałym oraz naturalnym materiałem budowlanym, może służyć latami. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć. Stanowi izolację cieplną i wygłusza.

- Wbrew pozorom wybierać możemy wśród wielu rodzajów cegieł. Najmniejsza jest cegła rzymska, a największa gotycka. Materiał ten ma zróżnicowaną kolorystykę - od ciemnobrązowego klinkieru aż do prawie białej. Można ją też układać w różne wątki i robić z niej reliefy [płaskorzeźby - red.], co daje różne efekty - zauważa Jan Sikora.
Cegła rozbiórkowa będzie niepowtarzalna

Cegła dobrze wygląda w większych i wyższych pomieszczeniach, gdyż zazwyczaj optycznie pomniejsza przestrzeń.

- Wybór cegieł jest bardzo duży, od nowych po takie z rozbiórek starych obiektów. Niestety ten drugi rodzaj kosztuje trochę więcej, ale często są to elementy sygnowane i datowane. Stara cegła rozbiórkowa na ścianę to bardzo modny ostatnimi czasy element - zauważa Aleksandra Balcerak z Aldesign.
Ponieważ cegła towarzyszy człowiekowi od wieków, odbierana jest przez nas jako materiał naturalny, w jakiś sposób nam bliski, a wykorzystana we wnętrzu sprawia, że staje się ono ponadczasowe.

- Cegła rozbiórkowa cięta jest wzdłuż jej lica na grubość około 2 centymetrów i przyklejana do ściany. Rzadziej można spotkać wnętrza, gdzie wyeksponowana jest cegła będąca faktycznym budulcem ścian wewnętrznych. Znana od wieków cegła wykonana była głównie z gliny, dzięki czemu jest przyjaznym i neutralnym materiałem - mówi Wiktor Sapożnik z Ladeco.
Każda płytka ceglana powstała wskutek cięcia starych cegieł różni się od pozostałych, dzięki temu podczas montażu można łatwo uniknąć powtarzalności wzoru. Cegły wykorzystywane do dalszej obróbki pochodzą z różnych budynków. Istnieje więc możliwość zauważenia pozostałości zaprawy, nierówności oraz przebarwień. Te cechy sprawiają, że cegła wygląda jeszcze bardziej naturalnie i długowiecznie, przez co nabiera dodatkowej historycznej głębi.

- Ogromną zaletą starych ceglanych płytek jest to, że powstają z cegieł wykonanych z gliny. Ta z kolei jest materiałem pozytywnie wpływającym na mikroklimat we wnętrzu. Przy zakupie starej cegły należy uważać na to, czy była ścinana bądź szlifowana. Jest to niestety częsty zabieg firm oferujących starą cegłę rozbiórkową - podkreśla Aleksandra Balcerak.
Przyklejanie, fugowanie, impregnacja

Decydując się na ten materiał do wnętrza warto mieć świadomość jego wad. Po pierwsze cegła jest ciężka. Niewątpliwą wadą może być dosyć szybkie osadzanie się brudu i kurzu. Poza tym - zwłaszcza ciemna cegła - mocno pochłania światło, przez co pomieszczenia wydają się ciemniejsze, niż są w rzeczywistości. Aby cegła była odpowiednio wyeksponowana, wymaga towarzystwa gładkich powierzchni. A jeśli się znudzi, trzeba ją przykryć nową warstwą tynku.

Przy montażu cegły należy uważać na dobór spoiwa do łączenia cegieł, żeby nie był to najtańszy marketowy materiał, ponieważ później możemy mieć duży problem z osypywaniem się fug. Poza tym, warto zwrócić uwagę na kolor fugi. Gama kolorystyczna jest szeroka, dlatego z łatwością wybierzemy rozwiązanie pasujące do naszego wnętrza.

Kolejnym etapem po montażu cegły jest impregnacja. Specjalistyczne produkty nie tylko pomogą chronić cegłę, ale też w zależności od potrzeby mogą odpowiednio podkreślić, wzmocnić lub stonować kolor.

- Przestrzegam przed nieodpowiednim materiałem fug, bo pod wpływem wilgoci mogą wytrącać się z niej minerały. Należy też szczególnie uważać na przyklejanie płytek na ścianę w wysokich pomieszczeniach. Odpadając, mogą stanowić zagrożenie, a warto pamiętać, że pod wpływem zmian temperatury płaskie płytki mogą się odklejać - podkreśla Jan Sikora.
Na rynku dostępne są również imitujące cegłę płytki oraz nawet fototapety ilustrujące ścianę ceglaną. Żadne z tych zastępczych rozwiązań nie dorównają jednak wyglądem oryginałowi. Istotną rolę odgrywa bowiem jakość cegły. Dokonując wyboru, warto sprawdzić jej pochodzenie i sposób produkcji.

- Najlepiej wyglądają cegły robione ręcznie i wypalane w piecach węglowych. Mają bogatą fakturę i każda jest niepowtarzalna. Cegły, które są tanie, na przykład maszynowe, mają powtarzalny wygląd, są płaskie i "plastikowe". Efekt przypomina tanie płytki ceramiczne a nie cegłę. Raczej trzeba uważać na płaskie okładziny imitujące cegły i ciężko jest ukryć, że nie jest to element trójwymiarowy - dodaje Jan Sikora.
Ceny nowych cegieł stylizowanych na stare kształtują się w granicach 70-80 zł za m kw. Cena takiej cegły wraz z ułożeniem będzie sięgać 140 zł za m kw. W przypadku cegły rozbiórkowej zapłacimy mniej, bo około 40 zł za m kw., czyli z układaniem to około 100 zł za m kw. Decydując się na taki rodzaj, należy upewnić się, że nie była odzyskiwana z budynków gospodarczych.

Opinie (35) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.