• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny działek budowlanych

JPU
9 października 2022, godz. 10:30 
W Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wybierać można wśród blisko 4,5 tys. działek budowlanych w Trójmieście i okolicach. Te, do których doprowadzone są już media, są droższe. W Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wybierać można wśród blisko 4,5 tys. działek budowlanych w Trójmieście i okolicach. Te, do których doprowadzone są już media, są droższe.

Od momentu wybuchu pandemii ceny działek budowlanych w Trójmieście i okolicach poszybowały w górę. Wiele osób postanowiło bowiem kupić skrawek ziemi, żeby wybudować własny dom. Aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce znacznie jednak studzi zapał indywidualnych inwestorów. W ramach analizy cen ofertowych w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl sprawdzamy, czy widać już wyraźne spadki cen.Czy warto obecnie zainwestować w działkę budowlaną?

Obserwacje naszych rozmówców z trójmiejskich agencji nieruchomości są w tej sprawie podzielone.

- Ceny zarówno działek, jak i pozostałych nieruchomości utrzymują się na dość stabilnym poziomie. Nie zauważyliśmy spadku cen w stosunku do poprzedniego roku, można mieć nawet wrażenie stabilizacji - mówi Marta Japczyńska ze Stalko Nieruchomości.
Tę opinię podziela także Kamil Estrop, kierownik ds. rozwoju z Dom & House, który uważa, że ceny utrzymują się na dotychczasowym poziomie. Nieco innego zdania jest Izabela Wasilewska z Galerii Nieruchomości.

- Ceny działek budowlanych nieznacznie spadły lub zahamowały. Maksymalne spadki odnotowujemy na poziomie około 10 proc. Mowa tu o gruntach zlokalizowanych na niewyróżniających się, typowych osiedlach domów jednorodzinnych. Działki w wyjątkowych lokalizacjach, np. nad jeziorem, przy lesie lub blisko morza utrzymują swoje wysokie ceny i są w stanie nawet przebić uśrednioną cenę o 20-30 proc. - wyjaśnia Izabela Wasilewska z Galerii Nieruchomości.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Z obserwacji ekspertów wynika, że w ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie gruntami utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ostatnich lat. Zdecydowanie mniej jest natomiast osób, które finansują zakup działki kredytem.

- Zauważyliśmy jednak, że o ile jeszcze w pierwszym i drugim kwartale tego roku, działek w sprzedaży nie było zbyt dużo, to teraz ich liczba się podwoiła. Klient ma dzisiaj większy wybór - wyjaśnia Kamil Estrop, kierownik ds. rozwoju z Dom & House.
Na cenę działek budowlanych wpływa lokalizacja, jej wielkość czy uzbrojenie. Najtańsze są grunty usytuowane w miejscach, gdzie nie ma jeszcze dogodnej komunikacji, infrastruktury handlowej czy placówek edukacyjnych.

Ceny działek budowlanych: Gdańsk PołudnieW południowych dzielnicach Gdańska ofert sprzedaży działek budowlanych jest zaledwie kilka, a rozpiętość cenowa jest dość spora. Za najtańszą z nich zapłacimy 650 zł za m kw., a za najdroższą niemal 2 tys. zł za m kw.Ceny działek budowlanych: okolice Gdańska od strony południowejZnacznie więcej ofert jest już poza granicami Gdańska, od strony południowych dzielnic miasta. Za wyborem którejś z nich przemawia nie tylko większa różnorodność, ale i ceny. Te zaczynają się od 100 zł za m kw. w Kolbudach i sięgają 540 zł za m kw. w Jankowie Gdańskim.

- Obrzeża Trójmiasta czy gminy sąsiadujące będą tańsze od najbardziej pożądanych lokalizacji. Duże znaczenie ma również przeznaczenie działki: czy jest to działka mieszkaniowa, usługowa, mieszkaniowo-usługowa, pod zabudowę jedno- czy wielorodzinną. W skrócie, cena zależy także od tego, co możemy na niej wybudować i jaki jest MPZP lub WZ - mówi Marta Japczyńska.


Ceny działek budowlanych: Gdańsk okolice od strony Pruszcza Gdańskiego i ŻuławW zakresie różnorodności i atrakcyjności ofert sytuacja wygląda podobnie w okolicach Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego i Żuław. Trzeba się jednak liczyć z większą rozpiętością cen. Za m kw. działki trzeba tam zapłacić od około 100 zł w Przejazdowie do 730 zł w Pruszczu Gdańskim. O cenie decyduje tu głównie rozbudowana infrastruktura, która podnosi cenę działki, oraz jej powierzchnia. W przypadku większych działek możemy liczyć na niższą cenę za m kw.

- Najtańsze działki budowlane znajdują się w odległości 20-30 km od granic Trójmiasta - dodaje Izabela Wasilewska.
Wyjątkiem są działki położone na terenach rekreacyjnych w okolicach Trójmiasta. Co ciekawe, popyt na nie stale rośnie.

- Takie działki kupują większości inwestorzy gotówkowi, którzy szukają możliwości budowy domku letniskowego, jak i wybierają działki już zabudowane domkami rekreacyjnymi. W perspektywie wieloletniej jest to bardzo dobra inwestycja ułatwiająca ucieczkę od galopującej inflacji - tłumaczy Kamil Estrop.


Ceny działek budowlanych: Gdynia ZachódW zachodnich dzielnicach Gdyni w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest aktualnie nieco ponad 20 ofert sprzedaży działki. Najwięcej ofert znajdziemy na Dąbrowie i w Wiczlinie. Ceny zaczynają się od 310 zł za m kw. i sięgają 1660 zł za m kw. Rozpiętość cenowa w obu tych dzielnicach jest zbliżona.Ceny działek budowlanych: Gdynia PółnocW północnych dzielnicach Gdyni nie ma wiele ofert sprzedaży działek budowlanych. Ceny wahają się od 940 zł do 2350 zł za m kw. Zarówno najdroższa, jak i najtańsza oferta z Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl znajduje się w Chyloni.Ceny działek budowlanych: RumiaNa znacznie większą różnorodność ofert możemy za to liczyć w Rumi. Za działkę budowlaną w tej lokalizacji trzeba zapłacić od 190 do 1650 zł za m kw. Rozpiętość cenowa w dużej mierze zależy tu od indywidualnych walorów działki, jej wielkości czy położenia względem infrastruktury.Ceny działek budowlanych: Reda, Wejherowo i okoliceCeny działek budowlanych w tych okolicach zaczynają się od około 40 zł za m kw. w Gościcinie i sięgają 780 zł za m kw. w Redzie. Najtańsze działki w naszym Serwisie Ogłoszeniowym są jednocześnie duże, dlatego ich finalna cena nie jest aż tak atrakcyjna, jak ta za m kw.Ceny działek budowlanych: Chwaszczyno i okoliceW okolicach Gdyni ceny działek budowlanych są bardzo zróżnicowane. Najtaniej będzie w gminie Szemud, gdzie możemy znaleźć działkę od niespełna 100 zł za m kw. Najdroższa działka w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest w Chwaszczynie i kosztuje 600 zł za m kw. Warto podkreślić, że z największym kosztem trzeba się w tych okolicach liczyć, jeśli wybieramy teren w pobliżu jezior czy lasów.

- W obrębie Dobrzewina, Chwaszczyna i Bojana ceny działek utrzymują się na zbliżonym poziomie. Jest to w części spowodowane nową drogą S6, która już niedługo będzie otwarta, co znacznie ułatwi i przyspieszy dojazd do Gdańska lub Gdyni - mówi Kamil Estrop.
JPU

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty nowej inwestycji Apartamenty Forma w Rumi

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane