Chcesz kupić mieszkanie, gdzie warunkiem zakupu jest kredyt? Nie czekaj!

Andrzej Paczull, doradca kredytowy
Andrzej Paczull, doradca kredytowy fot. materiały prasowe

Kredyty hipoteczne drożeją, a zdolność kredytowa wielu z nas spada. Jeśli chcemy kupić mieszkanie, a na ten cel musimy wziąć kredyt, poszukajmy na rynku partnera, który kompleksowo zajmie się naszym "marzeniem" o byciu na swoim. O tym jak je spełnić rozmawiamy z Andrzejem Paczullem, ekspertem finansowym Domesta. Ceny mieszkań rosną, ceny kredytów też. Jeśli rozważamy zakup mieszkania, to chyba nie ma na co czekać?

- Zdecydowanie tak. Niepokój związany z rosnącą inflacją wymusił działania na NBP, które przekładają się na naszą zdolność kredytową. Poprzez zmiany związane ze stopami procentowymi, ona niestety maleje. Podam przykład. W sierpniu ub. roku analizowałem sytuację kredytową dla pewnego małżeństwa. Wówczas mogli sobie pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni 60 m kw. Odczekali z decyzją i dziś - niestety - ci sami państwo mają zdolność kredytową na mieszkanie 50 metrowe. Od sierpnia uciekło im 10 m kw. Można się spodziewać, że walka z inflacją będzie trwała nawet przez cały ten rok, co znów może wpłynąć na naszą zdolność kredytową, więc naprawdę nie ma na co czekać.

Może też być trudniej trudniej z uzyskaniem kredytu?

- Owszem, będzie trudniej. Będzie drożej, banki ostrożniej udzielają kredytów. Pandemia już wcześniej zweryfikowała rynek. Banki wnikliwiej weryfikują wnioski, analizują branże, które są zagrożone skutkami pandemii. Forma zatrudnienia kredytobiorcy zawsze miała znaczenie, teraz istotna jest też branża z którą jest związany, a co za tym idzie bezpieczeństwo zatrudnienia. Banki na bieżąco prowadzą taki monitoring. Te osoby będą miały problem ze zdobyciem kredytu w tym czasie.

Umowy o pracę. Czy dziś w ogóle banki na to zwracają uwagę?

- Tak, oczywiście. Banki najbardziej lubią umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli chodzi o umowy na czas określony, to w tej chwili jest dla nich "zielone światło", ale są ograniczenia. Większy problem jest z umowami zlecenie i umowami o dzieło. Z kolei przy działalności gospodarczej ważny jest okres jej prowadzenia. Bada się ją za okres 12, a czasem nawet 24 miesięcy. Czasem banki chcą mieć większe spectrum, wnikliwiej sprawdzają jak kredytobiorca sobie radzi.

Leszczynowy Park - Osiedle Domesty z własnym parkiem w dzielnicy Gdańsk Jasień.
Leszczynowy Park - Osiedle Domesty z własnym parkiem w dzielnicy Gdańsk Jasień. fot. materiały prasowe

Idąc po kredyt do banku warto więc mieć wsparcie. Deweloper nie tylko buduje i sprzedaje mieszkania, jest także partnerem, który pomoże uzyskać finansowanie.

- Oczywiście. Współpracujemy z 12 bankami i jesteśmy wstanie dobrać ofertę odpowiednią dla każdego klienta. W sytuacji, kiedy będzie trudniej o pieniądze na rynku, bank na pewno przychylniej spojrzy na klienta, który przyszedł z renomowanym deweloperem, z solidnym partnerem. Proszę mi wierzyć, naszym klientom bardzo rzadko banki odmawiają. Głównie dlatego, że pomagamy solidnie przygotować wniosek, dobrać nieruchomość do możliwości kredytobiorcy. I tu bardzo ważna uwaga do wszystkich, którzy rozważają zakup. Zanim obejrzymy nieruchomość, sprawdźmy, czy możemy sobie na nią pozwolić.

Jak rozumiem, warto zacząć o wizyty u pana, u eksperta finansowego, a dopiero potem zająć się wyborem lokalu.

- Polecam właśnie tę kolejność, czyli zacznijmy od wizyty u eksperta finansowego, aby na początku określić, jakie mamy możliwości kredytowe. Zwłaszcza gdy spodziewamy się, że jesteśmy na granicy zdolności kredytowej. Takie spotkanie pozwoli nam skonkretyzować nasze plany. Poza tym pracując na tym rynku, mając bieżące rozeznanie w ofercie banków, łatwiej dobierzemy kredyt. Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu, zostaną nam przedstawione oferty, z których wybieramy trzy i na nich właśnie zaczynamy pracę. To bardzo ważny moment, nie wolno nam składać wniosków do wszystkich banków, gdyż to spowoduje dużą ilość zapytań w BIK-u i odmowę scoringową. Po uzyskaniu wstępnych decyzji kredytowych, razem z klientem analizujemy oferty banków i pomagamy w oszacowaniu wszystkich kosztów, które wystąpią w krótszym oraz dłuższym okresie. Klient nie jest z tym sam, a przecież to jest ważna decyzja na lata.

Jak długo trwa ten cały proces załatwiania kredytu?

- W tej chwili ustawowo określony jest okres, jaki bank ma na wydanie decyzji kredytowej i on wynosi 21 dni od momentu złożenia kompletnego wniosku. Klienci Domesty są traktowani priorytetowo i często mamy decyzje znaczniej szybciej. Jesteśmy też na tzw. białej liście, czyli liście wiarygodnych deweloperów. To gwarancja rzetelnego stanu prawnego i technicznego naszych nieruchomości. To uwiarygadnia nas jako partnera dla banku i uwiarygadnia też naszych klientów.

#NaSwoim - Kameralne osiedle Domesty na Chełmie.
#NaSwoim - Kameralne osiedle Domesty na Chełmie. fot. materiały prasowe

A co do cen, taniej chyba na razie nie będzie na rynku nieruchomości?

- Wprawdzie prognozy mówią, że skok cenowy będzie mniejszy niż w 2021 roku, ale spadków nikt się nie spodziewa. W Trójmieście powstaje ciągle za mało nowych mieszkań. W ofercie są mieszkania w trakcie budowy na które czasem trzeba poczekać rok, czasem dłużej. I tu kolejna ważna rzecz dotycząca kredytu. Gdy odbiór nieruchomości jest w późniejszym terminie, a w tym czasie ponosimy koszty wynajmu nieruchomości, banki przygotowały na tą okoliczność kredyt z karencją, tzn. do momentu wypłaty wszystkich transz do dewelopera, płacimy tylko odsetki od wypłaconych środków. Pozwoli to nam w znacznym stopniu zniwelować miesięczne koszty. Warto też zastanowić się nad wyborem oprocentowania, stałego lub zmiennego. Oczywiście zależy to od osobistej sytuacji klienta, dlatego jeszcze raz polecam zacząć od rozmowy z ekspertem finansowym.

Kredyt dostaniemy szybko, ale na mieszkanie trzeba będzie poczekać? A co jest w ofercie Domesty, jakie mieszkania?

- Mamy nieruchomości na "start" i lokale dla rodzin, czyli od 35 do 100 m kw. A oferta jest bardzo szeroka od kameralnego osiedla #NaSwoim na Chełmie, czyli w jednej z największych dzielnic Gdańska, przez osiedle Robinia skąpane w zieleni przy ul. Madalińskiego czy osiedla Leszczynowy Park z własnym parkiem w dzielnicy Gdańsk Jasień przy ul. Leszczynowej, po projekt Havlove dedykowany tym, którzy cenią swój czas i chcą żyć w dobrze skomunikowanym centrum.

Z ofertą Domesta możesz zapoznać się na stronie www.domesta.pl

Na spotkanie z doradcą kredytowym, który bezpłatnie przedstawi ewentualne opcje finansowania zakupu mieszkania, możesz umówić się mailowo: kredyty@domesta.com.pl lub telefonicznie: +48 697 774 866. Na spotkanie możesz umówić się w jednym z biur sprzedaży Domesta. Biura znajdują się przy Osiedlu Havlove oraz przy Osiedlu Leszczynowy Park w Gdańsku. Natomiast z ofertą Domesta możesz zapoznać się już dziś na stronie www.domesta.com.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Jungle bazaar
Jungle bazaar
targi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Sopot, Ergo Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
targi
mar 26-27
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18350 zł/m2
Gdynia Orłowo
17050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16650 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15800 zł/m2
Gdynia Orłowo
11100 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
10150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl