• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chcesz założyć akwarium? Sprawdź, co warto przemyśleć

15 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Akwarium może się znaleźć nawet w najbardziej wymagających miejscach, takich jak np. strefa kuchenna. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium, a autorem aranżacji wnętrza była pracownia projektowa AJOT. Akwarium może się znaleźć nawet w najbardziej wymagających miejscach, takich jak np. strefa kuchenna. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium, a autorem aranżacji wnętrza była pracownia projektowa AJOT.

Piękny, podwodny świat cieszy i relaksuje, a odpowiednio przemyślane i zadbane akwarium może być ozdobą niejednego wnętrza. Podczas urządzania zbiornika warto nie tylko zaplanować, jakie rośliny i ryby miałyby w nim mieszkać, ale także zwrócić uwagę na rozwiązania funkcjonalne, które ułatwią późniejszą opiekę nad akwarium.Pielęgnacja i rozwijanie fauny i flory akwarium zachwyca zarówno początkowych, jak i wprawionych miłośników akwarystyki. Nic dziwnego, bo wizja posiadania w mieszkaniu, domu lub biurze podwodnego środowiska dla ryb i roślin jest naprawdę imponująca. Żeby akwarium cieszyło oko, warto rozważyć szereg czynników mających na względzie funkcjonalność. Najlepiej w tym zakresie skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się kompleksowo projektowaniem i realizacją akwariów, która nie tylko je wykona, ale także na bazie swojej wiedzy i doświadczenia doradzi, jak dobrać najlepsze rozwiązanie, a w razie potrzeby - także po zakończeniu montażu zajmie się fachową opieką nad roślinami i rybami.

Co warto przemyśleć przy urządzaniu akwarium?Przedstawiamy pięć najważniejszych czynników, które warto rozważyć, jeśli planujemy wzbogacić naszą aranżację wnętrza o akwarium:

1. Lokalizacja i typ akwarium

Niezależnie od tego czy planujemy montaż akwarium we wnętrzu prywatnym, czy obiekcie użyteczności publicznej, warto wybrać dokładne miejsce, w którym się znajdzie. Chociaż może się to wydawać zaskakujące, inaczej wygląda montaż w obiekcie powstającym, a inaczej w takim, który jest użytkowany. Znaczenie ma także kondygnacja, na której ma się znaleźć zbiornik, jak również sprawdzenie nośności i jednorodności podłoża. Akwarium nie powinno stać na ogrzewaniu podłogowym i w nasłonecznionym miejscu, aby uniknąć problemów z glonami. Dla późniejszego komfortu warto zadbać o dogodny dostęp do karmienia ryb, regulacji oświetlenia czy okresowego czyszczenia akwarium.

- W trakcie naszych realizacji dbamy o to, by w miejscu, gdzie planujemy akwarium była doprowadzona woda, kanalizacja, zasilanie i oświetlenie. Dzięki temu pielęgnacja zbiornika będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Oczywiście, w zależności od rodzaju akwarium będzie różnił się zestaw osprzętu, jaki zostanie użyty w trakcie montażu, bo inaczej urządza się akwaria słono-, a inaczej słodkowodne, ale zapewnienie dostępu do mediów jest kluczowe w każdym przypadku - wyjaśnia Jacek Jędrzejczyk z Projekt Akwarium.
2. Wielkość zbiornika i jakość osprzętu

Wielkość zbiornika ma znaczenie nie tylko ze względu na transport do docelowego wnętrza, ale także z uwagi na liczbę i wielkość zwierząt, które miałyby w nim zamieszkać. Jeśli zależy nam na dużej bioróżnorodności, lepiej wybrać większy zbiornik.

Oprócz niego, do właściwej pracy akwarium potrzeba filtrów, pomp, grzałek czy dozowników. Bez tego sprzętu akwarium nie będzie odpowiednio funkcjonowało.

- Lepszy sprzęt gwarantuje cichą pracę i ułatwia codzienne użytkowanie. Coraz częściej wybierane są też rozwiązania automatyzujące działanie akwarium, np. za pomocą zdalnego sterowania oświetleniem lub ustawienia trybów pracy, montażu automatycznego karmnika, dozownika czy dolewek - dodaje Jacek Jędrzejczyk.
3. Jaką zabudowę akwarium wybrać?

Akwarium może być umieszczone na stelażu z obudową lub meblu wykonanym na specjalne zamówienie. Wiele tu zależy od aranżacji i stylistyki wnętrza, ale w praktyce najważniejsze jest, by zabudowa była dopasowana do ciężaru zbiornika. Dzięki temu będzie w stanie unieść ciężar zbiornika i przenosić równomiernie naprężenia. Zabudowa wokół akwarium może też sprytnie ukrywać sprzęt techniczny.

 • Akwarium może się znaleźć nawet w najbardziej wymagających miejscach, takich jak np. strefa kuchenna. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium, a autorem aranżacji wnętrza była pracownia projektowa AJOT.
 • Akwarium może się znaleźć nawet w najbardziej wymagających miejscach, takich jak np. strefa kuchenna. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium, a autorem aranżacji wnętrza była pracownia projektowa AJOT.
 • Zanim przyjdzie czas na pielęgnację i podziwianie podwodnego świata, warto zadbać o szereg aspektów funkcjonalnych. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium.
 • Duże znaczenie ma typ akwarium i planowane w nim gatunki ryb. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium.
 • Duże znaczenie ma zabudowa wokół akwarium. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium.
 • Duże znaczenie ma zabudowa wokół akwarium. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium.
 • Istnieje możliwość uwzględnienia rozwiązań automatyzujących akwarium, np. przez zdalne sterowanie oświetleniem. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium.


4. Zabezpieczenie akwarium

- Zawsze uczulamy naszych klientów, że nawet najlepiej wykonane akwarium jest dużym zbiornikiem z wodą, który niestety może ulec awarii. Uwzględniając stosowne rozwiązania, np. rewizje, minimalizujemy ryzyko ewentualnych szkód - doradza Jacek Jędrzejczyk.
Dobrym pomysłem może okazać się także zakup dodatkowego ubezpieczenia OC przed zalaniem, które uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami awarii.

5. Pielęgnacja i opieka

Oprócz projektu i realizacji akwarium, ważną rolę odgrywa regularna pielęgnacja zbiornika i opieka nad znajdującymi się w nim zwierzętami. Firma akwarystyczna może się podjąć regularnej lub okazjonalnej obsługi. Drugie rozwiązanie dobrze się sprawdza u właścicieli akwariów, którzy na co dzień z pasji zajmują się swoim akwarium, ale podczas urlopu chcą mieć pewność, że ich akwarium będzie w najlepszych rękach.

 • Akwarium można uwzględnić nawet w niebanalnych miejscach. Warto jednak uwzględnić jego typ, przewidzieć przestrzeń na sprzęt oraz dostęp do sprzątania akwarium. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium.
 • Akwarium można uwzględnić nawet w niebanalnych miejscach. Trzeba jednak uwzględnić jego typ, przewidzieć przestrzeń na sprzęt oraz dostęp do sprzątania akwarium.
 • Akwarium można uwzględnić nawet w niebanalnych miejscach. Warto jednak uwzględnić jego typ, przewidzieć przestrzeń na sprzęt oraz dostęp do sprzątania akwarium. Za realizację akwarium odpowiedzialna była firma Projekt Akwarium.


Fachowe doradztwo kluczem do spełnienia akwarystycznych marzeńProces zakładania akwarium często wymaga współpracy firmy akwarystycznej z architektem wnętrz, hydraulikami, wykonawcami mebli lub stelaży pod akwarium, a także specjalistami świadczącymi usługi wykończenia wnętrz. Tak było m.in. w przypadku współpracy z pracownią AJOT, gdzie Projekt Akwarium zrealizowało montaż akwarium w strefie kuchennej. Ta realizacja pokazuje, że nawet najbardziej odważne pomysły mają szansę na wykonanie. Wybierając firmę odpowiedzialną za tego rodzaju usługi warto zdecydować się na tych, którzy doskonale znają zarówno kwestie techniczne, jak i procesy biologiczno-chemiczne zachodzące w akwarium.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (5) 1 zablokowana

 • Mała podpowiedź (1)

  Mam już 30 lat doświadczenia w akwarystyce i zabudowa akwarium to same problemy z jego obsługa. Do tego wilgoć w tej zabudowie i ograniczona wymian tlenu. Taka zabudowa wymaga specjalnej wentylacji. Woda w akwarium jest wyższa średnio o 6 stopni w porównaniu z temperaturą w pomieszczeniu, parowanie w przypadku takich zbiorników jak na zdjęciach to około 15l na tydzień.

  • 5 1

  • U mnie działa

   Projekt akwarium wykonał zabudowę zbiornika 1000l z aranżacją i fauną Tanganika w poprzedniej siedzibie mojej firmy. Zabudowa była na ramie stalowej w plytach OSB malowanych na biało (całe biuro w klimacie industrialnym). Nie było żadnych problemów z wilgocią (może dlatego, że była wykonana wentylacja całej zabudowy z wentylatorem). Natomiast zbiornik praktycznie bezobsługowy. Gąbka magnetyczna robiła za ozdobę. Tak więc na pewno można.

   • 3 0

 • Fachowcy przez duże F

  Mam przyjemność współpracować z firmą Projekt Akwarium już ponad 4 lata, która prowadzi mój piękny zbiornik z dyskowcami. Pasja do akwarystyki, znajomość tematu, uczciwość, doskonałe doradztwo oraz punktualność, to tylko niektóre cechy Pana Jacka, którego szczerze polecam

  • 4 1

 • Estetyka

  Zwróćmy uwagę na różnorodność i piękno tych rozwiązań. zachwycające.

  • 4 0

 • my myśleliśmy o takim rozwiązaniu do siebie na Nowej Letnicy, gdy projektowaliśmy wnętrze, ale zrezygnowaliśmy mimo zacięcia mojego męża do akwarystyki - to mega niewygodne i strasznie dużo roboty z takim akwarium; zostawiliśmy temat.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane