Wiadomości

Co wybrać na podłogę: panele laminowane czy drewno?

W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, możemy użyć różnych rodzajów drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest dąb szczotkowany - drewno wygląda naprawdę naturalnie.
W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, możemy użyć różnych rodzajów drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest dąb szczotkowany - drewno wygląda naprawdę naturalnie. materiały prasowe Alfa Floors

Wybór podłogi to jedna z pierwszych decyzji do podjęcia przy aranżacji wnętrza i jednocześnie jedna z najważniejszych. Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tak wiele, że wybór okazuje się naprawdę trudny.Który rodzaj podłogi wybierasz?

zdecydowanie drewno - parkiet albo deski drewniane są najlepsze! 50%
bardziej podobają mi się rozwiązania drewniane, ale ze względu na cenę wybieram panele laminowane 29%
wybór jest bardzo trudny - wszystko zależy od danego produktu 8%
wolę panele laminowane 13%
zakończona Łącznie głosów: 367
- Podłoga jest dla aranżacji wnętrz tym, czym fundament dla domu. Od niej zależy, jak będzie tworzona aranżacja całego wnętrza, gdyż jest jego podstawą. Podejmując decyzję warto rozważyć wszelkie wady i zalety obu rozwiązań - stwierdza Marek Białkowski z A.P.A. Architektura i Wnętrza.
Każdy przypadek wypadałoby przeanalizować osobno, dopasowując charakterystykę materiału do danego miejsca oraz sposobu użytkowania.

- Drewno daje aktualnie ogromne możliwości. Nie są to takie proste rozwiązania, z jakich korzystało się dawniej. Wykorzystując jodły, kasetony drewniane, drewno szczotkowane, barwione czy postarzane możemy osiągnąć we wnętrzu naprawdę imponujące efekty. Biorąc pod uwagę procesy starzenia drewna, trzeba je jednak po prostu lubić - stwierdza Mariola Szoszorowska z Ika-Kolor.
Panele laminowane

Wybierając panele podłogowe laminowane trzeba pamiętać o tym, aby obok ceny brać pod uwagę również jakość podłogi: chodzi tutaj nie tylko o tzw. klasę ścieralności, ale również o gęstość płyty nośnej, z jakiej są wykonane panele. Jest to czynnik, który decyduje o tym jak długo podłoga będzie nam służyć.

- Panele laminowane występują w różnych grubościach. Im grubsze, tym są zazwyczaj wyższej jakości. Najlepsze panele mogą mieć klasę ścieralności AC6 i aluminiowe zamki - doradza Marek Białkowski.
- Jeżeli płyta nośna posiada odpowiednią gęstość, to w trakcie użytkowania panel nie będzie "puchnąć" na krawędziach. Panele, które posiadają rdzeń o podwyższonej gęstości nie odkształcają się po czasie i posiadają o wiele wyższą odporność na zużycie - mówi Dominika Gwiazda z Alfa Floors Studio Podłóg.
Dobrej jakości panele laminowane powinny również posiadać system chroniący przed wnikaniem wilgoci (pióra pokryte są specjalnym woskiem, który uszczelnia łączenia między kolejnymi elementami) oraz antystatyczną powierzchnię, która niweluje odkładanie się kurzu na powierzchni.

- Co ciekawe, właściwości antystatyczne takich paneli są trwałe, czyli nie ulegają zmianie ani nie znikają z biegiem lat. Wysokiej jakości panele można rozpoznać też po tym, że posiadają długie okresy gwarancji w użytku domowym - nawet 20-25 lat. Niektóre posiadają nawet gwarancję dożywotnią - dodaje Dominika Gwiazda.
Panele laminowane są jednym z najtańszych rozwiązań jeżeli chodzi o pokrycia podłogowe. Ich ceny w popularnych marketach budowlanych zaczynają się już od kilkunastu złotych za m kw. Ceny tych o wyższej jakości zaczynają się od około 60 zł za m kw. Montaż paneli laminowanych jest niedrogi. Cena montażu razem z dobrej jakości podkładem nie powinna przekroczyć 22-27 zł za m kw.


Parkiety i deski drewniane

Podłoga drewniana, w przeciwieństwie do paneli laminowanych jest ciepła i miła w dotyku, wręcz zachęca do spacerowania po niej na boso. Drewno ze swojej natury stanowi naturalne wygłuszenie, ma też właściwości higroskopijne. Oznacza to, że w przypadku gdy w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, drewno pochłania nadmiar wilgoci, natomiast gdy robi się za sucho - oddaje tę wilgoć z powrotem.

- Stąd też bierze się praca drewna i wynikające z niej szpary, pojawiające się pomiędzy deskami zimą, gdy mocno grzejemy mieszkanie oraz "puchnięcie" drewna latem, gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Można zatem powiedzieć, że drewno pomaga utrzymywać odpowiedni mikroklimat w naszym mieszkaniu, dzięki czemu nasze samopoczucie jest lepsze - stwierdza Dominika Gwiazda.
Podłoga drewniana jest mniej odporna na uderzenia niż podłoga laminowana, ale w razie zniszczenia można ją poddać renowacji. Nie ulega też wątpliwości, że odpowiednio dobrane drewno (pod względem gatunku, wybarwienia, selekcji drewna i ochrony), będzie się starzeć w wyjątkowy i piękny sposób. Deski czy parkiety drewniane, nawet gdy są już stare, porysowane i poobijane, nadal zachowują swoją niepowtarzalność i naturę.
Koszty podłóg drewnianych są znacznie wyższe niż ceny paneli laminowanych, jednak w dłuższej perspektywie czasu inwestycja może okazać się bardziej opłacalna. Ceny dobrej jakości podłóg drewnianych, które obejmują: parkiety i deski, w tym elementy lite oraz o konstrukcji warstwowej, zaczynają się od ok. 120 - 150 zł/m kw. Niekiedy zdarzają się nawet tańsze egzemplarze.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku najtańszych produktów wskazana jest duża ostrożność. Niskie ceny zazwyczaj mogą wynikać z zastosowania tanich komponentów. W rezultacie taki produkt jest mniej trwały i zdarza się, że ulega całkowitemu zniszczeniu już po kilku latach.

Do ceny podłogi drewnianej dochodzi koszt montażu, zazwyczaj wynosi ok. 50-60 zł/m kw. Warto jednak wspomnieć, że niektóre deski warstwowe można montować bezklejowo (na podkładzie). Cena takiego montażu jest wówczas niższa.
Porównujemy wady i zalety parkietów i paneli
Panele laminowane
ZaletyWady
- szybkie układanie - możliwość samodzielnego montażu - niska cena - niektóre modele to koszt już kilkunastu zł/m kw., takie dobrej jakości zaczynają się od 60/m kw. - niedrogi montaż - wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (od dziecięcych zabawek czy obcasów)- zimne w dotyku - sztuczny wygląd niektórych wzorów, zwłaszcza tańszych modeli - pogłos powstający w czasie chodzenia po panelach - niekiedy niezbyt estetyczne listwy łączące panele z innymi rodzajami podłóg - konieczność wymiany w przypadku uszkodzenia
Parkiety i deski drewniane
ZaletyWady
- naturalny wygląd - ciepło we wnętrzu - możliwość naprawy punktowej lub odświeżenia w przypadku uszkodzenia- nawet najtwardsze drewno słabo znosi uderzenia punktowe - droższe rozwiązanie (ceny podłóg dębowych to koszt od 120 zł/m kw., w przypadku większych desek lub gatunków egzotycznych to aż kilkaset zł/m kw.) - dodatkowe koszty montażu

Opinie (67) 6 zablokowanych

 • ja do swoich kilku mieszkń które mam na wynajem tylko panale, jak zniszczą, to szybko można wymienić. (4)

  wzory z obi czy castoramy są ok.

  • 27 11

  • Adamowicz? (2)

   • 32 6

   • Ja wole

    Pamele

    • 13 0

   • zzz

    bu...n

    • 0 0

  • Ja też kupiłam kawalerkę - najpierw sama w niej mieszkałam późńiej na wynajem i wykończenie było ze średniej półki - szkoda mi było ładować kase w deski dębowe czy drewniane meble kuchenne, mam z płyty meble , panele na podłodze i kafle w łazience za około 45 zł m2 - tylko zmywarkę kupiłam lepszą.
   Na chwilę obecną po 5 latach panele są do wymiany mimo że zwierzaków ani dzieci w domu nigdy nie było... To jest naprawdę tanie rozwiązanie na 3-4 lata i do wymiany!

   • 4 2

 • z dziecmi tylko panele.. a potem może wymiana (3)

  widzę różnicę pomiędzy panelami a parkietem po 4 latach mieszakania.
  U mnie są rysy od różnych dziecięcych zabawek które łatwo zamaskować pastami (raz na 2/3 tygodnie) a u sąsiadów jest parkiet i są wyżłobienia - dodatkowo mają małego pieska który też robi swoje, więc same wady i zalety to mało przy ocenie co kupić.

  Poza tym jak widziałem grubość drewna na tzw "parkiecie" to się uśmiałem w sklepie. Jak bym miał kłaść parkiet to bym zamówił sezonowane drewno w tartaku i zlecił przygotowanie u stolarza, na pewno taniej i na lata do kilkukrotnego cyklinowania.

  • 12 14

  • hmmm..., żeby wyżłobić np. dębowy parkiet zabawką....b.trudne do wykonania (2)

   mamy taką podłogę przy 4-ce dzieci ( od małego) w wieku nastoletnim i mimo ogromnej ich aktywności, podłoga jest nienaruszona,
   to chyba podczas remontu musiało się popsuć sąsiadce,
   chyba, że na łyżwach dzieci jeździły.

   • 8 4

   • ciekawe (1)

    bo ja mam jedno i drugie z dwójką dzieci 4+1,5 roku i różnicę widzę znaczną- panel nietknięty, a parkiet (dębowy, deska ponad 2 cm grubości) cały w rysach i drobnych kilku milimetrowych zagłębieniach. co nie zmienia faktu, że wygląda mimo wszystko lepiej- urok drewna.
    na materiałach nie oszczędzałem, obie podłogi kładła ta sama ekipa. zresztą położone jest dobrze nic nie trzeszczy
    podłoga rzecz użytkowa, ma się zużywać, jak coś wymienię. ale w bajki o 4 dzieci przez kilkanaście lat i 'nienaruszonej' podłodze nie uwierzę- drewno jest stosunkowo miękkie. przerobiłem jako dziecko, nastolatek i dorosły już 3 parkiety. dwa pierwsze po 10 latach nie nadawały się już do cyklinowania.

    • 2 1

    • zarcie

     Psy do.budu a zwierzęta do garnka

     • 0 1

 • parkiet dębowy- nie do zdarcia ! (6)

  tylko cena wysoka

  • 26 6

  • do zdarcia (4)

   wystarczy, ze kobieta przejdzie sie w mieszkaniu w szpilkach i masz dziury

   • 14 2

   • a to nie pomyślałam (3)

    rzeczywiście, ja szpilki zdejmuję od razu na przedpokoju ( kafle)

    • 5 3

    • to byl przyklad (1)

     tak jak w artykule jest napisane, nie ma siły na punktowe uderzenia.
     spadnie telefon, szklanka cokolwiek jest dziura. Mam debowy parkiet, znajomy tez, bo dab a jak dziecko taboretem/pufa szurnie po podlodze to az cairki przechodza i sie w portfelu przewraca :) Do sterylnego mieszkanka i na pokaz ok, ale do mocnego codziennego uzytku ciezko :)

     • 0 0

     • bez przesady, kiedyś normą były podłogi drewniane w domach bo o panelach nikt nie słyszał i wiele z nich po kilkudziesięciu latach nadal dobrze się trzyma

      • 3 0

    • szpile a nie kapcie

     Nie rob wiochy idiotko

     • 1 3

  • dębowy jak najbardziej do zdarcia, wystarczy jedno dziecko:)

   ale za to ładnie wygląda i nie zamienię go na panele :)
   (z wyjątkiem pokoju dzieci:D )

   • 3 0

 • panele laminowane czy drewno?

  panele drewniane będą najlepsze - taki bardziej kompromis

  • 14 2

 • Jaka tam natura, skoro drewno trzeba lakierować? (8)

  Chyba, że ktoś ma za dużo czasu, to może jeszcze co miesiąc nacierać podłoże olejkiem albo woskiem. Poza tym drewno ma jeszcze jedną wadę, mianowicie jest... śliskie. O chodzeniu na bosaka można zapomnieć. Jest też moim zdaniem trudniejsze do utrzymania w czystości (mopem, to ty podłodze drewnianej raczej jeździć nie powinieneś)

  Drewno ma za to tę przewagę nad panelami, że w razie pożaru jednak mniej jest szkodliwych oparów (choć i tak lakier robi swoje). No i moim zdaniem panele ,nie ważne ile by nie kosztowały, zawsze wyglądają badziewnie. No i ekologia: podłoga drewniana raczej jest na wieczność, a sztuczne panele przynajmniej raz w życiu trzeba będzie wymienić.

  • 10 27

  • pierwszy raz slysze, zeby przy wyborze miedzy parkietem a panelami (1)

   kierowac sie pozarem

   • 16 5

   • wiesz, niespecjalnie masz się czym chwalić

    • 3 2

  • (1)

   lakier to kicha deski się naciera naturalnym olejem , nic nie śmierdzi - możesz punktowo konserwować samemu i ten ponadczasowy wygląd.

   • 2 1

   • olej to szajs nie konserwant

    żeby działał co kilka miechów musisz podłogę nacierać

    • 2 0

  • bzdura (1)

   obecne woski wymagaja dodatkowej konseracji 1-2 razy w roku, jak sie przylozysz to jestes w stanie wycisnac okolo 20m^2/godzine wiec to nie jest jakis dramat, albo zlecic komus ta prace. tyle ze porzadna podloga drewniana ktora posluzy na lata to koszt okolo 400zl/m^2 (za szerokie deski, jakies mozaikowe odpady pewnie polowe tej ceny), nie kazdego stac, wiec pisza ze drewno jest do kitu i kupuja panele :)

   • 3 1

   • jak się komuś chce raz na pół roku biegać i meble przestawiać...

    i bawić się w polerowanie podłogi, to owszem może się łudzić, że olej dobrze mu podłogę zabezpieczy (już nielakierowany parkiet bukowy impregnowany woskami i innymi cudami przerabiałem - ale róbcie jak chcecie). Jak się domyślam mówisz o swojej 40 metrowej kawalerce - jakbyś rozważał większy metraż i okazało się, że na polerowanie podłogi potrzeba 10 godzin, to pewnie byś inaczej śpiewał. Ale masz rację: to wszystko to są rzeczy dla bogatych ze swoimi fanaberiami. Rozmawiałem z kilkoma stolarzami kiedy szukałem wykonawcy do wykończenia schodów (stąd wiem jak śliskie potrafi być dobrze wyszlifowane drewno) i każdy miał to samo zdanie: chcesz mieć dobrze zabezpieczone drewno, to stosuj lakier w kilku warstwach, oleje to moda dla tych, którym wydaje się, że chcą być eko. Podsumowując, albo masz słabo zakonserwowaną podłogę której musisz poświęcać wiele czasu i energii, albo masz dobrze zakonserwowaną podłogę, ale w takim wypadku nie gadaj o naturze. A to, że dobre drewno jest bardziej żywotne, ładniejsze i droższe od paneli to akurat oczywistość.

    • 2 0

  • Bez przesady (1)

   Ja chodze boso i jeszcze nic zlego sie nie stalo.

   • 3 0

   • u mnie też się nic nie działo

    do czasu aż się stało

    • 2 0

 • Najlepsze jest gumoleum. (1)

  • 68 3

  • u ciebie w stodole

   • 3 21

 • (4)

  Jak drewno to machoń. Panele psują efekt i wyglądają trędowato.
  Chyba że wynajmujesz komuś - to panele z obi.

  • 8 15

  • orto

   mahoń... :) ew, doussie też niezłe...

   • 4 1

  • lepszy heban

   • 3 0

  • eh, mahoń-ciężki kolor jak dla mnie

   no i każdy pyłek widać z kilku metrów,
   a dąb sprzątamy raz w tygodniu.

   • 3 1

  • A co to za drewno to obi?

   • 5 0

 • Żaden panel podłogowy nie jest odporny na wode i duza wilgoc (6)

  jak sie zaleje to spuchnie i do wyrzucenia ... jedyny panel odporny jest na gumie, a nie na plycie wiorowej ...

  W tej chwili mozna juz kupic bardoz ladne i naturalnie wygladajace panele, chociazby firmy Panador

  • 7 6

  • (2)

   Są panele odporne na wilgoć i wodę, np Laguna QuickStep, mają gumowe uszczeliki, tylko cena zupełnie inna.

   • 3 2

   • dobrze wiedzieć, dzięki

    • 3 0

   • korek

    Podloga korkowa - odporna na wilgoć, w przypadku drobnych uszkodzeń wracam, ma tylko jedną wadę - cenę.

    • 2 0

  • no tak, z jakiś powodów nie kładzie się panele w łazience (1)

   chociaż słyszałem o zawodnikach, którzy kładą panele w kuchni. Nawiasem mówiąc, jak się drewno napije wody (np. kiedy sąsiad cię zaleje, albo sam się zalejesz), to też będziesz miał podłogę sklawiszowaną i/lub odbarwioną. Drewno nie lubi wilgoci może nawet bardziej.

   • 5 1

   • Laguna QuickStep to są waśnie panele łazienkowe, czyli do położenia w łazience i zalewania wodą, ja je co prawda położyłem kuchni ale zalewanie im nie zaszkodziło przez 4 lata, więc coś w tym jest

    • 1 0

  • żaden parkiet

   też nie jest. chyba że go olejujesz co tydzień albo kładziesz dwie warstwy lakieru co kwartał:)
   no i kwestia jak długo i jak dużo wody stoi.

   • 2 0

 • Drewo to jest drewno... (1)

  ale czasami trzeba wybrać co innego...
  Drewno ma swoją wymowę i oddziałowywanie.

  • 10 4

  • A wuj to wuj

   Nieźleś to Rochu ujął.
   A wymowa drewna ... temat rzeka. Szczególnie ważki jest problem artykulacji 3 szeregów głosek dentalizowanych czyli: szeregu syczącego: s, z, c, dz; szeregu szumiącego: sz, ż( rz), cz,dż; szeregu ciszacego: ś ( si), ź(zi),ć ( ci), dź( dzi). Szczególnie dotkliwie dysglosja manifestuje się w szumie borów Tucholskich.
   No ale jakże odmiennie brzmi puszcza Amazońska...
   Długo można by o tym...

   • 3 1

 • warto dodać (4)

  że deweloperskie posadzki nie nadają się do drewnianych desek montowanych na klej..wymaga to dodatkowych zabiegów które znacznie podwyższają koszt inwestycji..

  • 13 2

  • (2)

   Czy mozesz rozwinac swoja wypowiedz?
   Pytam powaznie, bo jestem ciekawy.

   • 4 0

   • (1)

    posadzka powinna miec odpowiednia twardosc - drewno pracuje, przyklejone bedzie pracowac razem z posadzka do ktorej je przykleiles. posadzke sie szlifuje i klei sie dodatkowa mata wzmacniajaca (flizelina lub gumokorek), razem z klejem i klejeniem okolo 30 - 50 zl/m^2.
    alternatywa jest montaz w systemie plywajacym (desek sie nie klei do podloza tylko laczy ze soba na wpusty) minus taki ze podloga jest glosniejsza, nie tak stabilna i nie mozna uzywac ciezkiego sprzetu do cyklinowania.
    przerabialem te tematy na wiosne, jestem w miare na biezaco.

    • 2 1

    • Nie wprowadzaj ludzi w błąd wiedzą z przed 30 lat

     Kleje są elastyczne i rozwiązują Twoje problemy. Nawet panele podłogowe zaleca się kleić - nie mam na myśli tanich z marketów. Za pływającą podłogą przemawia tylko jeden argument (z pewnością dla wielu bardzo ważny) - są po prostu tanie
     Temat przerabiam od 30 lat.

     • 1 1

  • ja myślałam że deski kładzie się na chyba pióro? Jak panele?

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.