• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Joanna Puchala
24 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przed zakupem mieszkania w kamienicy sprawdźmy stan techniczny budynku. Jeśli nie jest on po generalnym remoncie dowiedzmy się jakie prace planuje wspólnota i czy ma na nie środki. Przed zakupem mieszkania w kamienicy sprawdźmy stan techniczny budynku. Jeśli nie jest on po generalnym remoncie dowiedzmy się jakie prace planuje wspólnota i czy ma na nie środki.

Mieszkanie w kamienicy kojarzy nam się z niepowtarzalnym klimatem czy ciekawymi możliwościami aranżacji wnętrza. Taki wybór miejsca do życia ma jednak zarówno zalety, jak i wady. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i ryzykiem, które niesie za sobą mieszkanie w kamienicy.



Co sądzisz o mieszkaniach w kamienicy?

Wysokie pomieszczenia i dobra lokalizacja

Chociaż nie ma jednej konkretnej definicji kamienicy, to z reguły jest nią wielorodzinny budynek, znajdujący się w pobliżu innych domów. Takie budynki są nam bliskie, bo powstawały w Europie od średniowiecza. Łatwo jest zachwycać się taką zabudową, poczuć swoisty urok miejsca. Elementami, które najczęściej nas zachwycają są wysokie pomieszczenia, przestronne okna oraz duże, niekiedy dwuskrzydłowe, drzwi.

- Proporcje pomieszczeń, gdzie sufit jest o kilkadziesiąt centymetrów wyżej niż w blokach z wielkiej płyty sprawiają, że czujemy się lepiej i bardzo komfortowo. Zdarza się, że możliwe jest tu wybudowanie antresoli - mówi Kamil Lejkowski z agencji Flize-Gres.
Chociaż w tego rodzaju budynkach znajdują się najczęściej drewniane stropy, które nie wygłuszają kroków sąsiadów powyżej, to jednak grube, ceglane mury sprawiają, że w mieszkaniach mamy zapewnioną dobrą izolację akustyczną.

- W kamienicach nie musimy martwić się o sąsiadów, którzy lubią głośno słuchać muzyki. Ściany są bardzo grube, często ceglane, co bardzo dobrze tłumi dźwięki. Zdecydowanie barierą w kamienicach jest problematyczność sytuowania wind, co może być problemem w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych - dodaje Kamil Lejkowski.
W wielu kamienicach możemy liczyć na historyczne pozostałości takie jak: kominek, zabytkowy parkiet, stolarka czy wyjątkowe zdobienia na klatce schodowej lub w samym mieszkaniu, co sprawia, że takie budynki są jeszcze bardziej wyjątkowe.

Ogromnym atutem kamienic jest także ich położenie na planie miasta. Przeważnie zlokalizowane są w niedalekiej odległości lub w samych centrach miast, gdzie współcześnie trudno deweloperom znaleźć wolne działki na wybudowanie nowych obiektów.

Koszty eksploatacyjne, brak wind i parkingu podziemnego

Decydując się na mieszkanie w kamienicy powinniśmy jednak mieć świadomość wad. Jednym z ważniejszych aspektów są opłaty eksploatacyjne. Najbardziej kosztowne może okazać się ogrzewanie zarówno mieszkania, jak i całego budynku. Wysokie pomieszczenia sprawiają, że do ogrzania jest większa kubatura niż w przypadku standardowych mieszkań. Problematyczne okazuje się także ogrzanie murów budynku.

- Mury izoluje się według obecnie stosowanych technologii styropianem z zewnątrz, a konserwatorzy zabytków często nie godzą się na takie rozwiązanie. W tym wypadku budynek ociepla się od wewnątrz, co zabiera przestrzeń użytkową mieszkania. Innym wyjściem jest zainwestowanie w inne metody elektrycznego lub wodnego ogrzewania, co skutkuje wyższymi rachunkami za eksploatację mieszkania - ocenia Kamil Lejkowski.
Inną uciążliwą kwestią może okazać się brak windy, niewielka ilość miejsc parkingowych (i to tylko na ulicy przy budynku, bo o hali garażowej nie ma mowy) czy trudny do wykorzystania lub modyfikacji układ pomieszczeń. W czasach, kiedy były budowane kamienice, bardzo często łazienki byłe wspólne dla kilku lub wszystkich mieszkań. Bardzo częste są też przechodnie pokoje, które trudno wydzielić.

Czytaj także: W Trójmieście przybywa wyremontowanych kamienic

- Co ważne i decydujące, wiele kamienic nadal czeka na bardzo potrzebne remonty. Na szczęście w Gdańsku dużo dobrego z czasem przyniesie rewitalizacja szczególnie zaniedbanych rejonów, takich jak rejon ul. Wajdeloty czy Dolne Miasto - podkreśla Igor Yonekawa, specjalista ds. nieruchomości z Tyszkiewicz Nieruchomości.
Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania w kamienicy?

Przed kupnem mieszkania w kamienicy powinniśmy sprawdzić zarówno stan techniczny, jak i dowiedzieć się o formalności.

- Najczęstsza wada mieszkań w kamienicy to stan techniczny budynku, dlatego należy zacząć od sprawdzenia kamienicy pod kątem budowlanym ze szczególnym uwzględnieniem izolacji. Administrator budynku, za zgodą sprzedającego, powinien przygotować przyszłemu właścicielowi informację kiedy był ostatni remont i jaki jest aktualny budżet funduszu remontowego - mówi Paweł Zaleski z Zaleski Nieruchomości.
Jeśli stan techniczny nie budzi rażących zastrzeżeń, powinniśmy ustalić wielkość wspólnoty.

- W przypadku, kiedy wspólnotę tworzy więcej niż siedmiu właścicieli lokali mamy tzw. "dużą wspólnotę", gdzie wszystkie decyzje są podejmowane większością głosów. Jeżeli nie ma więcej niż siedmiu właścicieli lokali, to mamy do czynienia z "małą wspólnotą", w której decyzje muszą być podejmowane jednogłośnie - tłumaczy Paweł Zaleski.
W takiej sytuacji warto poświęcić chwilę na rozmowę z przyszłymi sąsiadami, co pozwoli ocenić atmosferę panującą w budynku.

- Warto też zaznajomić się z rodzajem i wysokością kosztów ogrzewania, wysokością funduszu remontowego i planami wspólnoty wobec kamienicy. Powinniśmy wiedzieć, czy znajdują się w niej mieszkania komunalne, czy można wydzielić więcej pokoi, a także poznać potencjalnych sąsiadów - dodaje Igor Yonekawa.
Równie istotną kwestię stanowi stan prawny nieruchomości. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą oraz dowiedzieć się, czy kamienica jest objęta nadzorem konserwatorskim. Objęcie budynku takim nadzorem może w znaczący sposób utrudniać lub opóźniać przeprowadzanie zaplanowanych remontów.

- Formalności i dokumenty potrzebne do kupna lub sprzedaży lokalu w kamienicy są takie same jak w przypadku mieszkania w bloku, jednak warto zwrócić uwagę na zaświadczenie o rewitalizacji. Jeśli kupowane mieszkanie znajduje się w strefie rewitalizacji, a wiele kamienic jest nią objętych, gmina ma prawo pierwokupu. Z pierwokupu przy zwykłych lokalach mieszkalnych gmina praktycznie nigdy nie korzysta, ale musimy liczyć się z okresem 30 dni oczekiwania na decyzję - wyjaśnia Igor Yonekawa.
Kamienica kamienicy nierówna
Biorąc pod uwagę zakup mieszkania w kamienicy warto zwrócić uwagę, że w Trójmieście mamy do czynienia z różnego typu kamienicami. Powstawały w różnym czasie, ich budowniczowie mieli różne cele (rezydencje, kamienice kupców, budynki czynszowe). Planując zakup lokalu w takim budynku warto uświadomić sobie różnice!
Odbudowane po II wojnie kamienice na Głównym Mieście mają inny rozkład niż budynki przedwojenne. Nie zmienia to faktu, że powstawały najczęściej przy udziale przedwojennych rzemieślników, stąd - o ile zachowały się w nich oryginalna stolarka lub elementy wykończenia - to wykonane są one często ręcznie, tak jak budowano przed wojną. Kamienice te są stosunkowo wysokie, klatki schodowe są wąskie, schody wysokie, brak wind zdecydowanie odróżnia tą zabudowę od współczesnego budownictwa mieszkaniowego.
Niższe są najczęściej ponadstuletnie kamienice w Górnym Wrzeszczu czy Sopocie. To budynki ceglane, często z rezydencjonalnymi, zdobnymi klatkami schodowymi, z dużymi (dzisiaj często podzielonymi) mieszkaniami. Ich zaletą jest często otaczająca je posesja na której jest miejsce na ogród.
Innego typu kamienice są na Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, w Nowym Porcie, w Dolnym Wrzeszczu. W znakomitej części to obiekty z przełomu XIX i XX wieku. To budynki czynszowe, powstawały głównie z myślą o wynajmie, często na pierwszym piętrze mieszkał tam też właściciel. Budynki te są skromniejsze, znajdziemy w nich mniejsze mieszkania, często wymagają istotnych dla konstrukcji budynku remontów. W mieszkaniach tych nie było łazienek, stąd też dzisiaj są one niewielkie, wydzielone w nienaturalny sposób z innych pomieszczeń. Często instalacje w tych budynkach powstawały bez uprzedniego projektu, dziś często konieczna jest ich kosztowna wymiana. Na podwórkach pomiędzy budynkami pozostaje miejsce na parkowanie aut czy urządzenie zieleni.
Z zupełnie innym rodzajem kamienic mamy do czynienia w Gdyni. Większość z nich powstała w latach 20. i 30. XX wieku. Budynki te mają szerokie schody (windy są rzadkością), dobrze doświetlone pomieszczenia, mieszkania zaprojektowane są z myślą o wygodzie codziennego życia. Przewidziano tu garderoby i łazienki. Uporządkowany, kwartałowy układ zabudowy zapewnia miejsce do zaparkowania samochodu.
Jedna z wyremontowanych gdyńskich kamienic. W budynkach takich są szerokie klatki schodowe oraz dobrze doświetlone mieszkania. Jedna z wyremontowanych gdyńskich kamienic. W budynkach takich są szerokie klatki schodowe oraz dobrze doświetlone mieszkania.

Miejsca

Opinie (154) 5 zablokowanych

  • Mieszkam w kamienicy (1)

    Mieszkam w kamienicy i artykuł idealnie punktuje wady i zalety mieszkania w nim.
    Serio
    Trzeba sobie dobrze odpowiedzieć na te pytania, a nie "to się da, to się ogarnie", bo
    niee, niestety nic się nie da, nic się nie ogarnie.

    Kamienica - brak notorycznie miejsc postojowych dla mieszkańców, trzeba parkować często na dziko w różnych miejscach. A dogadanie się ze wspólnotami mieszkaniowymi (np. jak jest podwórko ale jest 4-5 wspólnot), to graniczy z cudem, bo każdy ma swoją wizję jak to ma wyglądać: tak abym ja miał wygodnie a nie inni, zero pójścia na kompromis.

    Brak windy, to nie chodzi o to, że jest to szczyt luksusu, ale już w nowym budownictwie jest to standard i ułatwia życie, dobudowanie w istniejących kamieniach wiąże się z ogromnym kosztem lub nawet brakiem bo kwestie techniczne, doprowadzenie aby była możliwość to są kolosalne pieniądze.

    Remontowanie starego mieszkania - zakładany budżet trzeba powiększyć opcjonalnie o conajmniej 20% jak nie więcej.
    Mało gniazdek w pokojach, dziwne instalacje, które nie spelniają żadnych wymagań jeśli chodzi o ochrone (tak po prostu kiedyś budowano i było ok).

    Co do wytłumienia dźwięku, to tak kolorow w kamienicach nie ma, bo jak się nie skuje ściany to tak naprawdę niewiadomo co tam bylo i jak budowane (a dokumentacja kamienic 40-50 letnich - jest bardzo zubożała, lub jej brak lub kompletne zakłamania.

    Plusy są, np. bliskość mieszkania w centrum (tam gdzie deweleporzy budować nie mogą bo nie ma już gdzie), mieszkania są mieszkaniem a nie hotelem dla booking.com , ale ta tendencja rośnie, bo co raz więcej starych mieszkań jest kupowanych i robionych pod "hotel".

    Trzeba to sobie wszystko na spokojnie przekalkulować.

    Ja osobiście jestem fanem nowego budownictwa z garażem podziemnym, z instalacjami nowczesnymi, że wszystko działa tak jak należy- ale wiadomo wiąże się z to z kosztami.

    Jednak przy kosztach remontów starego mieszaknia w kamienicy trzeba mieć żelazne nerwy, bo przy ruszaniu czegokolwiek trzeba robić więcej niż się zakładalo bo często wychodza nowe kwiatki przy ruszaniu nawet gniazdek w ścianie.

    Tyle ;)

    • 9 2

    • Nic dodać, nic.ująć

      • 3 1

  • naturalnie ze warto najlepiejtakiej w warszawskiej np od prezydent warszawy czy jej kolesiów smalcowników (1)

    albo jej pracowników z UM warszawy potrafią mieszkanie wkazdej kamienicy załatwic nawet zamieszkanej. :)

    • 2 6

    • najlepiej byc SBkiem

      i przejąć wille na Żoliborzu

      • 0 0

  • kamiemica (2)

    Mieszkam w kamienicy we Wrzeszczu, jedni widza zalety inni wady. Kamienica jest po generalnym remoncie, piekna elewacja i piekna klatka, lokalizacja rewelacja, parking za kamienica ze szlabanem. Remont kosztowal sporo ale mieszkanie jest niepowtarzalne, sasiedzi mlodzi i dynamiczni, oplaty 250 latem i 700 zima, plus prąd, z gazu zrezygnowalem, trafilem super. Ale mój znajomy juz tak różowo nie ma, klopot z patologia w mieszkaniach komunalnych oraz ze starszymi mieszkancami ktorzy nie chca nic robic bo to za drogo no i po co bo i tak sie zniszcy

    • 8 0

    • (1)

      dynamiczni sąsiedzi :) cokolwiek to znaczy...

      • 4 3

      • Dynamiczni sąsiedzi - wybuchowi znaczy i lubiący się rozerwać w najmniej oczekiwanym momencie, np. o 3:00 nad ranem. :)

        • 4 2

  • Wszystkie Gdqńskie kamienice były odbudowane po wojnie, to typowy PRL, gdzie można rozmawiać z sąsiadem przez ściany z kartonu i piasku, bo cement był rozkrqdziony. Tylko z zewnątrz to przypomina kamienice

    • 1 3

  • meble

    mozna je urządzić po staremu :) Stare odnowione mebelki beda swietne! Mega klimat na mieszkanku mozna zrobic. Sama mieszkam w kamienicy. Mam wszystko prosto i na bialo, a do stolika kupilam krzesla ze stronki pimpit. Stare odnowione. Jest cudownie. Jak ktos lubi taki klimat, to nie bede sie gniewac za skopiowanie pomyslu hehe

    • 1 0

  • Jeżeli kogoś stać

    Przypuszczam, że ceny mieszkań w Gdańsku wcale tak mocno nie odstają od tych w Warszawie. A tutaj mieszkanie w kamienicy to znaczny wydatek. Oczywiście wszystko zależy od dzielnicy, ale i tak tego typu mieszkanie wymaga znacznych nakładów finansowych. Fakt, ma ogromny potencjał, ale przy złej kalkulacji trafimy na worek bez dna. Sama chciałam kupować mieszkanie w kamienicy, ale w końcu trafiłam na biuro dewelopera Grupo Lar i zamiast kamienicy będzie mieszkanie w nowym budynku na Ochocie, przy Grójeckiej 216. Czy żałuję? Nie. To ładna okolica, dobra komunikacja i do tego nowy budynek. Pomieszkam i ocenię.

    • 0 0

  • tz-interior

    Projektowanie wnętrz, projekty pod klucz, profesjonalne biuro projektowe, architekci z pasją!tz-interior.com/

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane