• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy warto kupić nieruchomość z poddaszem użytkowym?

Joanna Puchala
17 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Poddasze użytkowe to takie, które ze względu na warunki techniczne (np. wysokość i ocieplenie) jest przystosowane do przebywania ludzi. Poddasze użytkowe to takie, które ze względu na warunki techniczne (np. wysokość i ocieplenie) jest przystosowane do przebywania ludzi.

Poddasza użytkowe, ze względu na skosy, trudniej urządzić. Ale też przy ich zakupie nie płacimy za pełen metraż - cena zwykle jest nieco niższa. Niezwykle ważne jest także właściwie wykonane ocieplenie. Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić dom lub mieszkanie z poddaszem niestety nie należy do najłatwiejszych, a przy podejmowaniu decyzji przez kupujących często ostatecznie przeważają argumenty emocjonalne.



Domy Gdańsk Jasień. Komfort mieszkania blisko centrum



Czy zdecydowałbyś się na dom lub mieszkanie z poddaszem użytkowym?

Poddasze użytkowe od nieużytkowego różni się tym, że zgodnie z prawem, jest ono przeznaczone na stały pobyt ludzi. Oznacza to m.in. że jego średnia wysokość musi wynosić co najmniej 2,20 metra, strop pomiędzy kondygnacjami spełniać musi określone prawem warunki techniczne, a dach być ocieplony i "oddychający".

Przed zakupem powinniśmy zatem sprawdzić stan prawny poddasza bądź nieruchomości z poddaszem. O ile w przypadku mieszkań, które już na etapie projektu architektonicznego uwzględniały taką kondygnację i zostały zgodnie z projektem wykonane (np. przez dewelopera), sprawy formalno-prawne powinny być uregulowane, o tyle gorzej sytuacja może wyglądać w mieszkaniach, w których po prostu zwiększono powierzchnię poprzez adaptację strychu.

Mieszkanie z antresolą może być namiastką domu. Przegląd oferty


- Należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją i sprawdzić, czy dana nieruchomość nie ma wad prawnych. Najistotniejsze jest to, czy w księdze wieczystej powiększanego o strych lokalu są uwzględnione wszystkie istotne dane, jak przykładowo powierzchnia użytkowa całości lokalu, również tej części, która została zaadoptowana na powierzchnię mieszkalną - uczula Krystian Pankiewicz, właściciel Income House & Apartment, specjalista ds. nieruchomości. - Warto także sprawdzić, czy interesująca nas nieruchomość jest całkowicie zabezpieczona od strony połaci dachowej, pod względem zabezpieczenia hydro- i termoizolacyjnego, które w okresie jesienno-zimowym zapewniają ochronę przed wilgocią i wychłodzeniem, a w lecie przed nadmiernym nagrzewaniem się lokalu, co zaoszczędzi nerwów i straty środków finansowych.
Jeśli decyzja o zakupie nieruchomości zapada w chłodnej porze roku, warto nawet zlecić badanie dachu kamerą termowizyjną, by przekonać się o jakości wykonanego na tej kondygnacji ocieplenia. Za bagatelizowanie tego elementu płaci się potem całymi latami.

Firmy. Termowizja w Trójmieście



Przy budowie, wykończeniu czy remoncie poddasza niezwykle ważną rzeczą jest prawidłowe ocieplenie dachu. Od tego zależy komfort cieplny w całym domu czy mieszkaniu. Przy budowie, wykończeniu czy remoncie poddasza niezwykle ważną rzeczą jest prawidłowe ocieplenie dachu. Od tego zależy komfort cieplny w całym domu czy mieszkaniu.

Metraż liczy się inaczej



- W ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości ze skosami często zdarza się, że w miejscu powierzchni użytkowej, wpisywana jest powierzchnia "po podłodze". Dzięki temu cena jednego metra kwadratowego takiego mieszkania czy domu prezentuje się dużo atrakcyjniej. Niestety takie praktyki niektórych sprzedających mogą wprowadzić kupujących w kosztowny błąd przy porównywaniu cen różnych ofert, bo w praktyce powierzchnia użytkowa takiego lokalu jest mniejsza często o kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych od podawanej powierzchni "po podłodze" - zwraca uwagę Krystian Pankiewicz.

Liczenie powierzchni użytkowej poddaszy jest ściśle powiązane z wysokością w różnych miejscach pomieszczeń na poddaszu. Granicę wyznaczają kolejne progi wysokościowe: 2,2 metra, 1,4 metra oraz poniżej 1,4 metra.

- Powierzchnię użytkową na poddaszu lub innym miejscu ze skośnym sufitem mierzy się w następujący sposób: tam gdzie wysokość pomieszczenia jest większa lub równa 220 centymetrów powierzchnię wliczamy jako użytkową w 100 proc., natomiast tam, gdzie wysokość jest większa od 140 centymetrów, ale mniejsza niż 220 centymetrów, to powierzchnię wlicza się w 50 proc. Powierzchnię, gdzie wysokość jest mniejsza niż 140 centymetrów pomijamy całkowicie - nie wlicza się jej do powierzchni użytkowej. Co ważne, analogiczny sposób obliczania powierzchni występuje w podatku od nieruchomości - mówi Małgorzata Piotrowska- Krefft z Archamo.

Wady i zalety mieszkań z poddaszem użytkowym



Pomimo wątpliwości technicznych i prawnych, które trzeba rozważyć osobno w przypadku każdej oferty, "skosy" wciąż są niezwykle pożądanym towarem.

- Do zalet mieszkań poddaszowych na pewno można zaliczyć niepowtarzalny, odmienny od standardowych lokali, klimat wnętrza. Tworzą go skosy, drewniane belki konstrukcyjne czy wyeksponowane fragmenty stropów. Poza tym okna połaciowe [umieszczone w skośnym dachu-red.] dają często więcej światła, oferując słońce w dzień i rozgwieżdżone niebo nocą - wymienia Kamil Estrop z Dom&House. - Dodatkowo kupując mieszkanie o powierzchni użytkowej mniejszej miary, do dyspozycji mamy przestrzeń pod skosami za którą nie płacimy. Tymczasem można ją zabudować licznymi schowkami lub urządzić tam sypialnię.


Oczywiście im wyższa będzie ściana pomiędzy podłogą a dachem, tym większe będą możliwości zagospodarowania przestrzeni. Nic więc dziwnego, że poddasza użytkowe stanowią ciekawą powierzchnię dla osób poszukujących nietypowych i niepowtarzalnych nieruchomości.

- Mieszkanie dwupoziomowe z poddaszem użytkowym występuje często na wtórnym rynku nieruchomości w Trójmieście. Lokale tego typu zazwyczaj wybierają osoby, które poszukują klimatycznych wnętrz, gdzie na przestrzeni skosów często widoczne są odsłonięte drewniane elementy więźby dachowej, nadające wnętrzu dodatkowego uroku. Atutem mieszkań z poddaszami użytkowymi jest ciekawszy, przestrzenny widok oraz mniejszy hałas dochodzący z zewnątrz - dodaje Krystian Pankiewicz.
Oczywiście mieszkanie na poddaszu ma nie tylko zalety, a nastrój mieszkania pod skosami nie wyklucza jego pewnych wad, które szczególnie uciążliwe mogą być w starszych budynkach.

- Lokalizacja na ostatnim piętrze, przeważnie bez windy czy wyższa temperatura latem oraz niższa zimą w przypadku niedostatecznej izolacji dachu także mogą stanowić problem - zwraca uwagę Kamil Estrop. - Poza tym nie każdy mebel możemy umieścić pod skosem. Wyposażenie łazienki czy kuchni może stanowić wyzwanie, na które odpowiedzią będzie jedynie zabudowa na wymiar, a za taką pod skosem stolarz zwykle liczy więcej.
Sypialnia na poddaszu to marzenie wielu osób. Sypialnia na poddaszu to marzenie wielu osób.

Miejsca

Opinie (57) 9 zablokowanych

  • Poddasze

    Miałem dom z poddaszem użytkowym. Przy dobrze zrobionej izolacji, da wyżyć.

    • 9 1

  • w tym tygodniu (1)

    chce odwiedzić biuro handlowe jednego z osiedli robyga, Ciekawe czy mają takie mieszkania z takim fajnym poddaszem...

    • 1 10

    • Lepiej poczekaj

      terraz przepłacisz 30%

      • 3 3

  • Poddasze...

    Lepsze dodatkowe metry z oknami w dachu niż dodatkowe metry w piwnicy z oknami suterenowymi pod sufitem jednak w większości przypadków nie jest to luksus a po prostu alternatywa dla biedniejszych. Dobrze (było kilka lat temu) takie poddasza użytkowe kupić od developera - rezerwowe metry w dobrej cenie.
    Tak, główną zaletą takich poddaszy jest cena - jeśli nie jest niska to nie warto bo zostają wtedy już prawie same wady.

    • 13 0

  • Na poddaszu zwykle jest gorąco (1)

    A zimą zimno. I deszcz bijacy o dach jest głośny oraz trzeba wdrapywać się po schodach. Poza tym jest fajnie, cicho i spokojnie, intymnie

    • 14 4

    • Dodam ze noca jest ciemno, a w dzien jest jasno.

      • 11 1

  • warto poczekać do przyszłego roku (4)

    ceny mają spaść o 200%

    • 12 8

    • 20% sorry. (2)

      • 0 0

      • 2% do góry

        • 2 0

      • Ameryki nie odkryłeś

        Nikt rozsądny nie kupuje teraz mieszkania, każdy wie, rynek nieruchomości podlega dużej bezwładności i na spadki cen trzeba poczekać do połowy przyszłego roku.

        • 0 2

    • A za dwa lata mieszkania będą za darmo.

      • 5 0

  • (1)

    Ja wiem,że może mniej praktyczne,że światło itd to. Ale to jest piękne i już. Nie dla każdego pewnie, tylko dla miłośników niebanalnych przestrzeni.

    • 7 4

    • jak to jest piękne, to aż zadziwia, że tego "piękna" nikt nie próbuje stosować na niższych piętrach. Przecież nic nie stałoby na przeszkodzie zabudować skosy w pokojach, ... podbnie jak podwieszane sufity :)

      • 6 0

  • Dobre ocieplenie?

    Zdj 2 i 3 bez kamery te 10cm wełny to za mało.

    • 3 0

  • Wspolnota sie wypina

    Nie biora kredytow na remont dachu. Brak izolacji. Na decyzje czeka sie latami! Jak leci to tobue na glowe a innym nie. To twoj problem.

    Nie dotykam problemow!

    • 2 1

  • plusy i minusy

    Jak zawsze są plusy i minusy takiego mieszkania. Myślę, że warto jednak pod jednym warunkiem- ścianka kolankowa przynajmniej na 1,40 m bo wówczas uzyskamy komfortową wysokość unikając po części mniejszych czynszów ze względu na kubaturę pomieszczeń.

    • 1 0

  • mieszkam na poddaszu i jestem zadowolona.

    polecam

    • 4 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane