Przez lata w tej dzielnicy położonej w pobliżu centrum Gdańska niewiele się zmieniało, ale od pewnego czasu inwestorzy coraz bardziej interesują się tym miejscem i lokalizują tu swoje przedsięwzięcia. Na Długich Ogrodach powstają nowe osiedla i hotele oraz park, a w planach są kolejne inwestycje.
Ta kilkusetletnia dzielnica Gdańska, mimo że graniczy ze Śródmieściem, nie ma wiele do zaoferowania mieszkańcom i turystom. Ci drudzy kończą najczęściej zwiedzanie centrum miasta na Wyspie Spichrzów. Czasami, zupełnie nieświadomie, przechodząc przez most Stągiewny, przekraczają granicę między dzielnicami. Jedną z niewielu atrakcji, które są w stanie przyciągnąć ich na Długie Ogrody jest ul. Szafarnia

W 2011 r. wzdłuż ulicy zostały zrealizowane dwie ekskluzywne inwestycje mieszkaniowe (WaterLane i Szafarnia). Trzy lata wcześniej w starym spichlerzu Nowa Pakownia otwarty został czterogwiazdkowy Hotel Gdańsk. Na przełomie 2008 i 2009 r. miasto zmodernizowało marinę. Jeszcze wcześniej, bo w 1997 roku, renowację przeszła sama ulica. Miejsce zaczęło tętnić życiem.
To właśnie na tyłach wspomnianych inwestycji mieszkaniowych swoje osiedle buduje PB Górski. W jego ramach powstaną trzy budynki, które szczególnie widoczne będą od ul. Angielska Grobla

- Jego budowa zakończy się pod koniec 2017 roku, natomiast cała inwestycja zostanie ukończona w roku 2019 - zapowiada Katarzyna Sasiak, dyrektor sprzedaży w firmie PB Górski.
Średnia cena metra w tej lokalizacji wynosi 7,9 tys. zł. Niemal wszystkie najmniejsze mieszkania, z przeznaczeniem pod wynajem, znalazły już swoich nabywców.
Po sąsiedzku, między ul. św. Barbary a Krowoderską

Budowa Sportparku przy ul. św. Barbary
Kompleks rekreacyjno-sportowy jest realizowany ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego.
- Całość będzie gotowa do końca roku - zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Początkowo miało się to stać pod koniec listopada, ale musieliśmy czekać na decyzję o wycince drzew.
Warta ok. 0,5 mln zł inwestycja realizowana jest w ramach budżetu obywatelskiego. Kompleks podniesie walory estetyczne historycznego parku wokół dawnego Pałacu Mniszchów oraz stworzy możliwość integracji mieszkańców. Sportpark stanowić będzie jedyny ogólnodostępny tego typu obiekt rekreacyjny w Śródmieściu.
Dwie przecznice dalej, u zbiegu Angielskiej i Długiej Grobli

Dla tej nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2000 roku, który dopuszcza zabudowę mieszkaniowo-usługową do 14 m wysokości. Teren objęty jest nadzorem konserwatorskim, dlatego przedsięwzięcie, które zamierza zrealizować inwestor musi odznaczać się architekturą o wysokich walorach estetycznych i wysokim standardzie wykończenia.
Czy w najbliższym czasie ruszy jakaś inwestycja?
- Za wcześniej jest, by mówić o planach. Czekamy aż zmieni się okolica, bo teraz nie prezentuje się za ciekawie - przyznaje Stanisław Zaborowski, nowy właściciel. - Konserwator trzyma pieczę tylko nad gruntem, dlatego złożyliśmy wniosek o pozwolenie na rozbiórkę znajdujących się tutaj budynków.

Wcześniej, bo w połowie 2017 ma być gotowy nowy komisariat policji powstający od kilku miesięcy w kwartale ulic Długa Grobla, Wiesława i Zabłotna

Przejdźmy teraz na drugą stronę ul. Długie Ogrody, która przecina całą dzielnicę.
Wzdłuż niej planowanych jest kilka inwestycji mieszkaniowych. Realizować je będą różne podmioty. Jednym z nich jest firma Budimex Nieruchomości, która zabuduje działkę u zbiegu Długich Ogrodów i Łąkowej. Dodatkowo ten sam inwestor zrealizuje inwestycję na sąsiedniej działce należącej do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Kolejna działka należy do firmy Vesta, która również planuje wybudować mieszkania.
Plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów dopuszcza pierzejową zabudowę mieszkaniowo-usługową o wysokości do 20 m.
Z kolei bliżej Podwala Przedmiejskiego


- Wszystko idzie zgodnie z planem co do dnia - zapewnia Małgorzata Kołnierzak, kierownik projektu Sadowa Sp. z o.o. - Gotowa jest niemal cała elewacja budynku, z kolei wewnątrz trwają prace wykończeniowe, a od nowego roku zacznie się wyposażanie obiektu.
W czterogwiazdkowym obiekcie znajdą się 164 pokoje oraz strefa rekreacyjna z basenem, salą fitness i saunami, jak również centrum konferencyjne z trzema salami. Na zewnątrz postanie też parking na ok. 100 samochodów.
Poznaj historię kościoła św. Barbary na Długich Ogrodach.