Dodatki mieszkaniowe. Sprawdź czy przysługują ci pieniądze

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk: nowe mieszkania komunalne przekazane najemcom

W Trójmieście wypłacane są dodatki mieszkaniowe wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
W Trójmieście wypłacane są dodatki mieszkaniowe wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. fot.fotolia/polsen

Dodatki mieszkaniowe są wpłacane osobom i rodzinom o niskim dochodzie, w małym mieszkaniu, które są w stanie udowodnić, że są właścicielem lub najemcą lokalu. Przy czym może być to mieszkanie własnościowe lub wynajmowane; nie musi być to lokal komunalny. Sprawdziliśmy w jakich przypadkach przysługuje taki dodatek i na jaką kwotę można liczyć.Ile metrów kwadratowych przypada w twoim mieszkaniu na jedną osobę?

mniej niż 10 m kw. 14%
mniej niż 20 m kw. 40%
między 20 a 30 m kw. 21%
między 30 a 40 m kw. 12%
powyżej 40 m kw. na osobę 13%
zakończona Łącznie głosów: 1105
Zgodnie z prawem na dodatek mieszkaniowy, czyli dopłatę pomniejszającą należności mieszkaniowe, mogą liczyć osoby spełniające równocześnie trzy kryteria: dochodowe, metrażu mieszkania oraz tytułu prawnego do mieszkania - Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. 2013 r. poz. 966 ze zm.)

Kryterium dochodowe

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom samotnym, gdy ich dochody nie przekraczają 175 procent najniższej emerytury w Polsce. Najniższa emerytura to obecnie 1 tys. zł brutto (853 zł netto), więc singiel ubiegający się o dodatek nie może mieć wyższego miesięcznego dochodu niż 1750 zł brutto. Jeśli ktoś mieszka z rodziną (choćby tylko z żoną lub mężem) to uzyska dodatek, gdy dochód rodziny nie będzie przekraczał na osobę 125 proc. najniższej emerytury w Polsce, czyli 1250 zł brutto.

Kryterium powierzchniowe

Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu lub budynku mieszkalnego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

- 35 m kw. dla 1 osoby;
- 40 m kw. dla 2 osób;
- 45 m kw. dla 3 osób;
- 55 m kw. dla 4 osób;
- 65 m kw, dla 5 osób;
- 70 m kw. dla 6 osób - w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m kw.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia całego lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30 procent. Czyli w przypadku mieszkania zamieszkiwanego przez jedną osobę nie może ono być większe niż 45,5 m kw., w przypadku zamieszkiwanego przez dwie osoby nie więcej niż 52 m kw., przez trzy osoby nie więcej niż 58,5 m kw.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m kw., jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, a osoba zamieszkuje w gospodarstwie wieloosobowym.

Tytuł prawny do lokalu

- O dodatek mieszkaniowy ubiegać się może każdy - niezależnie od tego, czy mieszka w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym czy nawet w domu prywatnym. Poza niskim dochodem i metrażem zajmowanego lokalu, ważny jest też tytuł prawny do lokalu. Jeśli ktoś nie ma tytułu prawnego, musi przedstawić potwierdzenie, że ma uprawnienia do lokalu socjalnego lub zamiennego. Co ważne, o dodatek mogą ubiegać się nawet osoby już czynszowo zadłużone, nie gra to roli w przyznawaniu dodatku - informuje Agnieszka Kukiełczak z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
Tytuł prawny do nieruchomości będzie posiadała każda osoba, która:
- na podstawie umowy jest najemcą oraz podnajemcą lokalu mieszkalnego;
- mieszka w lokalu, do którego przysługuje jej spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
- mieszka w budynku lub mieszkaniu własnościowym;
- ma inny tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponosi wydatki związane z jego zajmowaniem;
- zajmuje lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, ale oczekuje na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.

Ile można uzyskać?

Wysokość dodatku mieszkaniowego obliczana jest indywidualnie na podstawie wydatków mieszkaniowych, dochodu gospodarstwa i metrażu mieszkania. Jak informuje Sebastian Drausal z biura prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdyni, specjalny wzór na podstawie którego wyliczana jest wysokość dodatku znajduje się w ustawie o dodatkach mieszkaniowych.

- O dodatek występuje się raz na pół roku, ale można go otrzymać dowolną ilość razy - tak długo jak jest potrzebny. Decyzja o jego przyznaniu zależy od dochodu rodziny i wysokości opłat w zajmowanym lokalu. W Gdańsku wypłacane są dodatki po kilkadziesiąt złotych, ale są też takie po 800-900 złotych na rodzinę - informuje Agnieszka Kukiełczak.
- Średnia wysokość przyznanego dodatku mieszkaniowego w mieszkaniach komunalnych w Sopocie wynosi około 280 zł miesięcznie - informuje Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miasta w Sopocie.
Gdzie wystąpić o dodatek mieszkaniowy?
W Sopocie dodatkami mieszkaniowymi zajmuje się Referat Mieszkaniowy (pok.13 na parterze Urzędu Miejskiego). W Gdyni wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego złożyć można w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta przy ul. 10 Lutego 24 (pokój nr 223 na II piętrze, w poniedziałki i czwartki od godz. 8.30 do 15.30). W Gdańsku dodatkami mieszkaniowymi zajmuje się Gdańskie Centrum Świadczeń. Wniosek o przyznanie dodatku złożyć można w Dziale Obsługi Mieszkańców przy ul. 3-go Maja 9.

Opinie (60) 2 zablokowane

 • ILU ludzi obsługuje

  te żenujące dodatki???To szkoda skórki za wyprawke

  • 59 6

 • Sprawdź czy ci coś przysługuje. Zobacz gdzie coś dostaniesz. Dowiedz się ile możesz otrzymać. Przeczytaj ile ci się należy.

  Tylko pracować nie ma komu.

  • 108 20

 • taka prawda:(

  • 16 4

 • A potem wszyscy zdziwieni że podatki i koszty pracy wysokie

  Temu daj, tym się należy, urzędnika który to obsługuje trzeba opłacić itp

  • 66 9

 • mam sąsiadkę na 3 dzieci każde z innym mężczyzną

  Ona nie pracuje, bo mówi, że nie ma czasu. Ma alimenty, 500 plus, zasiłek, dodatek mieszkaniowy i pomoc od organizacji pozarządowych. Ustawę o pomocy społecznej a w małym palcu. Ciekawe czy pójdzie kiedyś do pracy? Czy ustatkuje się z Nowym partnerem. ..

  • 96 15

 • Skąd ta zazdrość?

  Skoro rzeczywiście wiedzie tak beztroskie życie, to może czas najwyższy wziąć z niej przykład? No chyba, że to kolejna miejska legenda;)

  • 15 45

 • Potem ludzie się dziwią, że małżeństwa się rozpadają, a mężczyźni chodzą na dz...i

  Oczywiście że tak, bo kobiecie mężczyzna już jest potrzebny tylko do zapłodnienia. Następnie w świetle prawa dzieci można mu odebrać i jednocześnie żądać aby byłą żonę i dzieci utrzymywał. A za seks musi i tak płacić - to coś żonce kupić, co postawić obiad. I to nie znaczy że coś dostanie. To już lepiej pójść na dz...i, przynajmniej wiadomo co i za ile.

  • 33 16

 • Rządzący stworzyli sytuację, w której człowiek nie kombinuje już jak tu coś zarobić

  łatwiej jest mu kombinować, jak coś dostać bez pracy.

  Lepiej nie robić nic i dostawać zasiłek, niż iść do pracy za 1500 na rękę.

  • 72 6

 • Lecz się frustracie.

  • 13 21

 • To jest wyjatek patologiczny

  • 0 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
targi
maj 15-16
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15900 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14250 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14250 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
10200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane