• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zaplanuj remont budynku. Jak dofinansować termomodernizację?

Joanna Puchala
31 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Przy ocieplaniu budynku zależy nam zwykle najbardziej na ociepleniu ścian. Tymczasem przez nieszczelny dach ucieka tyle samo ciepła - 20-30 proc. Przy ocieplaniu budynku zależy nam zwykle najbardziej na ociepleniu ścian. Tymczasem przez nieszczelny dach ucieka tyle samo ciepła - 20-30 proc.

Wiosna to czas planowania i rozpoczynania remontów. W przypadku części z nich liczyć można na wsparcie ze strony państwa - premie, odliczenia lub dopłaty. Dotyczy to podniesienia standardu energetycznego budynku, a więc między innymi także zakupu i montażu pomp ciepła czy ogniw fotowoltaicznych.Czy warto korzystać z ulg i dopłat na termomodernizację?

Na wsparcie liczyć mogą zarówno właściciele budynków jednorodzinnych, jak i małe czy większe wspólnoty mieszkaniowe, które borykają się ze zgromadzeniem wystarczających środków na przeprowadzenie prac remontowych. Niektóre remonty, tak jak ocieplenie budynku, mogą zostać dofinansowane w ramach konkretnego programu wsparcia, dlatego przed podjęciem działań warto sprawdzić, czy nie możemy liczyć na tego rodzaju wsparcie.

Przykładem takiego wsparcia mogą być premie termomodernizacyjne. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podkreśla, że celem rządowych programów jest poprawa stanu technicznego budynków mieszkalnych, ze szczególnym naciskiem na utrzymywanie ich w dobrej kondycji termicznej.

Premia termomodernizacyjna z Banku Gospodarstwa KrajowegoO premię termomodernizacyjną mogą ubiegać się właściciele lub zarządcy:

 • budynków mieszkalnych,
 • budynków zbiorowego zamieszkania,
 • budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
 • lokalnych sieci ciepłowniczych oraz lokalnych źródeł ciepła.

Taka premia przysługuje przy realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i polega na spłacie części kredytu zaciągniętego przez inwestora. Przysługuje tylko tym podmiotom, które korzystają z kredytu. Nie mogą z niej korzystać osoby przeprowadzające termomodernizację wyłącznie z własnych środków.

Po rozpatrzeniu wniosku BGK podejmuje decyzję o przyznaniu dofinansowania czyli premii przeznaczonej na spłatę kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia. Ważne jest, by w momencie składania wniosku o kredyt do banku mieć pewność, że współpracuje on z BGK, by zwiększyć szanse na uzyskanie tego rodzaju premii.

- Razem z moją wspólnotą staramy się o premię termomodernizacyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego, wypłacaną do kredytu na ten cel. Jednym z warunków jest wzięcie kredytu na ten cel, gdyż nie można finansować remontu ze środków własnych. Żeby otrzymać premię, konieczne jest także przeprowadzenie audytu energetycznego budynku - mówi nasz czytelnik Daniel.
Wysokość dofinansowania wynosi 20 proc. kwoty kredytu na realizację termomodernizacji, ale jednocześnie nie może wynosić więcej niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację całego przedsięwzięcia i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, które zostają ustalane na podstawie audytu energetycznego.

Więcej informacji: strona internetowa programu BGK lub oddział banku przy ulicy Kowalskiej 10 w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska (czynne od pon. do pt. w godz. 8-16).

Do wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej w BGK dołączyć trzeba audyt energetyczny, w którym wykazane będzie, że można poprawić standard budynku. Do wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej w BGK dołączyć trzeba audyt energetyczny, w którym wykazane będzie, że można poprawić standard budynku.

Podatki. Ulga termomodernizacyjna dla domów jednorodzinnychInną formą wsparcia jest ulga termomodernizacyjna, która od 2019 roku pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki przeznaczone na termomodernizację istniejącego domu jednorodzinnego. Od podstawy opodatkowania odliczane są wydatki poniesione na termomodernizację istniejącego domu jednorodzinnego. Ulga nie dotyczy budynków, które są w budowie.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i płaci podatek dochodowy od osób fizycznych PIT, niezależnie od tego, czy rozlicza się według skali podatkowej (18 lub 32 proc.) czy odprowadza podatek liniowy z 19-procentową stawką bądź ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ramach ulgi termomodernizacyjnej nie można odliczyć więcej niż 53 tys. zł, co jest łączną kwotą dla wszystkich wykonanych termomodernizacji budynków. Uldze podlegają wyłącznie te wydatki na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi, które są związane z realizacją termomodernizacji budynku i znalazły się w wykazie zamieszczonym w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 2489).

Wszelkie odliczane wydatki muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatnika VAT, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku. Odliczenia muszą być dokonywane w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostały poniesione, a całe przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi się zakończyć przed upływem trzech lat, biorąc pod uwagę koniec roku podatkowego, w którym wystąpił pierwszy wydatek na ten cel.

W skład ulgi wchodzą m.in. takie prace jak:

 • ocieplenie budynku,
 • wymiana kotła,
 • wymiana okien na nowe,
 • modernizacja instalacji grzewczych,
 • zakup i montaż pompy ciepła, kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, rekuperatora.

Warunki ulgi termomodernizacyjnej są określone w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Więcej informacji: Krajowa Informacja Podatkowa - tel. 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych), tel. 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych), tel. +48 22 330 03 30 (z zagranicy). Informacja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"Program "Czyste powietrze" jest wsparciem ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dofinansowanie określonych prac termomodernizacyjnych w użytkowanym budynku mieszkalnym lub wyposażenia nowo budowanego domu w określone urządzenia.

Dofinansowanie może przyjąć formę bezzwrotnej i nieopodatkowanej dotacji, która pokrywa od 15 do 90 proc. kosztów przy założeniu, że mieszczą się one w limicie 53 tys. zł przypadających na jeden budynek i zwrotnej, ale taniej pożyczki, która zazwyczaj jest przeznaczana na pokrycie pozostałych wydatków z tego tytułu.

Beneficjentami tego programu mogą być właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych znajdujących się w takich domach. Warto podkreślić, że w takim budynku mogą znaleźć się maksymalnie dwa lokale mieszkalne.

W trakcie ubiegania się o wsparcie przeprowadzana jest uproszczona analiza energetyczna budynku, która może zastąpić audyt energetyczny. Wnioski o dofinansowanie z programu składa się w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska.


Jeżeli chcemy skorzystać z dofinansowania na termomodernizację, to możliwe jest korzystanie z kilku różnych form pomocy, jednak muszą one dotyczyć innych innych wydatków.

Miejsca

Opinie (30) 2 zablokowane

 • najpierw rabuje się ludzi nakłądając podatki a później daje wybranym dotacje .....socjaliści nie mają rozumu

  .....

  • 18 5

 • ja buduje dom (5)

  z własnych środkó, 5 lat jeżdzę do Norwegii odkładam każdą koronę,aby nie dać zarobić pazernym bankom i nie mogę dostatać dotacji,bo muszę mieć kredyt,można powiedzieć,że to jest dyskryminacja.Będę montował pompę ciepła nie będę miał kominka,bo zależy mi na tym,żeby nie produkować co2...w niedalekiej przyszłości chcę kupić samochód elektryczny..a tu żadnego wsparcia,bo nie biorę kredytu...smutne

  • 35 6

  • (2)

   Każdy buduje z własnych środków, także ci którzy biorą kredyt ale faktycznie każdy powinien mieć taki sam dostęp do dopłat.

   • 3 2

   • (1)

    Ci co budują za kredyt budują za pieniądze banku. Potem splacaja pożyczkę. Z logicznego punktu widzenia nie budują za swoje. Nie posiadają pieniędzy, za które ich dom zostanie wybudowany. Co więcej: nie są właścicielami budynku (tak, tak, wiem, że w księgach wieczystych są na pierwszej stronie, ale spróbuj nie zapłacić 2-3 rat kredytu). Dofinansowania wyłącznie dla osób z zaciągnięty kredytem to nieuczciwość!

    • 4 2

    • Jak najbardziej budują za swoje, tylko wybierają inną formę zapłaty więc twoje wytłumaczenie jest kompletnie pozbawione logiki.

     • 2 3

  • Bralam dopłatę do solarow

   Tez trzeba bylo wziac kredyt, wiec wzięłam i po 3 miesiącach cały splacilam bo miałam kase żeby wyłożyć na zakup i montaż ale wymog byl any wziąć kredyt.Dzieki temu mialam 2 rozne doplaty z gmimy oraz z ochrony srodowiska.polecam to sprawdzic

   • 2 0

  • Chłopie, to po jakiego grzyba budujesz się w Polsce? Za chwilę będziesz żałował. Tu nie lubi się ludzi przedsiębiorczych i z inicjatywa. Mimo wszystko powodzenia.

   • 1 0

 • Ściema

  Dopłaty do kredytów są niesprawiedliwe względem tych, którzy korzystają ze swoich oszczędności. Procedury i cała biurokracja w procesie otrzymania jakiejkolwiek dotacji są specjalnie tak zawiłe, że zwykły szary człowiek nie będzie umiał z nich skorzystać.

  • 32 1

 • dlaczego dotacja do wymiany pieca w Warszawie to 20 tysięcy złotych

  a u szczurka dokładnie dziesięć razy mniej bo tylko 2 tysiące?
  W naszym mieście wszystko jest chyba tańsze

  • 19 1

 • Dwa kroki aby uzyskać wysokie dofinansowanie z programu czyste powietrze

  Wystarczy postawić dom pasywny i być bezrobotnym...
  Bardzo przemyślany program w w którym liczą się tylko domy jednorodzinne...

  • 9 1

 • Dofinansowanie to mit !! (1)

  Oczywiście są. ..ale koszt warunków jakie trzeba spełnić: audyt energetyczny, zgłoszenia, zaświadczenia, opinie ornitologa,nadzor itd Przy dobrych wiatrach (i moich zarobkach, gdzie otrzymam najniższy polap dotacji) pokryje kwotę, która otrzymam. d**ilizm i strata czasu. Chyba, ze ktoś żyje za 600 zl miesięcznie, wtedy dostanie super dotacje, tylko ciekawe za co zrobi termomodernizacja za np. 20 tys i lepiej.

  • 17 0

  • Mija się Pani/Pan z prawdą - audyt energetyczny nie jest wymagany, a i często jest podobnie z opinią ornitologa

   • 0 0

 • kończę budować dom w zasadzie pasywny (3)

  jego parametry w zasadzie są pomiędzy domem energooszczędnym a pasywnym

  w trakcie całej budowy, a trwała ona nie jeden i nie dwa lata, interesowałem się wszelkiego rodzaju dofinansowaniami na tego typu domy i technologie w nim zastosowane...

  po zapoznaniu się z wymaganiami zawsze rezygnowałem... takie dofinansowania mają na celu dwie kwestie:

  1. zapewnić urzędasom zajęcie
  2. zapewnić bankom przepływ środków

  jak podliczysz wszystkie koszty związane z dofinansowaniem (papiery, ekspertyzy, opinie, niekiedy tłumaczenia, wnioski, pieczątki i dodatkowe wymagania) to koszt całej papierologii plus oczywiście potem koszty wizyty ekspertów na budowie i ich opinie to łącznie wychodzi, że 65-70% procent takiego dofinansowania idzie dla urzędasów

  przykład - na pompę ciepła z dolnym źródłem ciepła było do wzięcia 50 tys. PLN w kredycie, koszty około dopłatowe łącznie wyniosły 30-32 tys. PLN, reszta czyli 18 tys. PLN było niby dla budującego pod warunkiem, że weźmie kredyt na ten cel w określonym banku na określonych warunkach...

  na szczęście kończę już budowę i nie byłem taki głupi aby brać na cokolwiek "dopłaty" bo obok banku zamieszkałaby ze mną jeszcze przez następne 5 lat banda urzędasów coroku szukająca dziury w całym aby uwalić nie na rozliczeniu dofinansowania...

  • 23 1

  • dokładnie

   Ja tez systemem gospodarczym buduje dom energooszczędny(prawie pasywny) i gdzies mam dofinansowanie w postaci kredytu!!!!!! smiech na sali,czyste złodziejstwo!!!! swoją drogą zapoznajcie sie ze szkodliwoscią fabryk produkujących panele fotowalityczne !
   jestem EKO ale z głową, z rozsądkiem. Pozdrawiam wszytskich inwestorów. Powodzenia w budowania gniazdka.

   • 3 0

  • (1)

   Pasywny według polskich norm? Jeśli tak to bardzo daleko mu do pasywnego.

   • 0 0

   • dom pasywny to taki którego EK

    możesz mi więc powiedzieć w czym rzecz z tą "dalekością" do domu pasywnego?

    • 0 0

 • (1)

  trzeba napędzić klientów banksterom mateuszka kłamczuszka dalej im się wydaje że ciemny i głupi lud to kupi

  • 14 5

  • Nie pitol, bo różnego rodzaju "dotacje" wprowadziła

   Platforma Okupacyjna, pasąc nimi zagraniczne banki , które uprzednio sprzedała , Ciemny i głupi lud kupuje wszystkie manipulacje tvn-u i wybiórczej i jeszcze się tym chwali !!

   • 0 2

 • Milo by bylo

  Gdyby w artykule podac wysokosci doplat vs. oplat zwiazanych z tematem..

  • 6 0

 • Na tych programach najlepiej wychodzą banki

  ...gdyby nie obowiązkowość kredytu efektywność tych programów była by dużo wyższa

  • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane