• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dokąd na zakupy, kiedy markety budowlane są zamknięte?

Ewa Budnik
16 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Parkingi przed marketami budowlanymi wcale nie są puste. Do części z nich mogą wejść na zakupy przedsiębiorcy. Inni klienci podjeżdżają po odbiór zamówień złożonych przez internet. Parkingi przed marketami budowlanymi wcale nie są puste. Do części z nich mogą wejść na zakupy przedsiębiorcy. Inni klienci podjeżdżają po odbiór zamówień złożonych przez internet.

Przed nami kolejny weekend, kiedy nie będzie można wejść do marketów budowlanych i meblowych, żeby towar obejrzeć, porównać i wybrać. Nie znaczy to jednak, że zakupów materiałów budowlanych, wykończeniowych czy wyposażeniowych nie ma gdzie w Trójmieście zrobić. Podpowiadamy, jak sobie poradzić.Materiały budowlane i wykończeniowe w Trójmieście i w okolicach. Ponad 300 ofert - wybierajJak często bywasz w popularnych marketach budowlanych?

Przypomnijmy: znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2021 r. wprowadziło (od 27 marca) zakaz prowadzenia handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. m kw. Dotyczy to także sklepów ze sprzedawanymi w detalu materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Dziś wiadomo już, że ograniczenie to potrwa co najmniej do niedzieli, 25 kwietnia. Tymczasem nawet jeśli nie jesteśmy w trakcie wielkiego remontu, to w wielu domach zaczyna brakować drobiazgów.

- Potrzebny mi klej do tapet, żarówki, bejca do parapetu, rozgałęźnik do wtyczek. Taki miks mi się uzbierał i nie wiem, gdzie mam to kupić - zastanawia się pani Agnieszka.

Markety budowlane: zamów i odbierzWielkopowierzchniowe markety budowlane nie są tak zupełnie zamknięte. Zakupy w nich można całkiem sprawnie zrobić... przed monitorem swojego komputera. Wybieramy produkty, zamawiamy, płacimy, a po otrzymaniu informacji e-mailem albo SMS-em odbieramy zamówienie w specjalnym punkcie w sklepie lub przed nim. Jest to możliwe w godzinach otwarcia marketów, czyli do 21. Tak działa Castorama, Obi, Leroy Merlin, Bricoman.

Drobne różnice w działaniu tego mechanizmu dotyczą czasu odbioru przesyłki. Obi deklaruje, że stara się spakować przesyłki w ciągu godziny od dokonania zamówienia, Castorama podaje, że odbiór możliwy jest najdalej następnego dnia po złożeniu zamówienia. W Bricoman zamówienie można złożyć nawet przez telefon z parkingu pod sklepem. Obsługa przyniesie towar, a także terminal płatniczy, jeśli klient poinformuje, że chce zapłacić w ten sposób.

Czytaj także: Jak działa handel w Trójmieście?- Zachęcamy klientów detalicznych do składania zamówień internetowych oraz telefonicznych. Klienci mogą odbierać takie zamówienia złożone wyłącznie w specjalnie do tego wyznaczonych punktach przed sklepem, w szybkomatach usytuowanych na fasadach wybranych sklepów lub poprzez transport do miejsca zamieszkania - wyjaśnia Maksymilian Pawłowski, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w Leroy Merlin.
W punktach przed sklepem możliwy jest także zwrot towarów, a dodatkowo te markety, które zwyczajowo uruchamiają zewnętrze ogrody, są otwarte i można w nich kupować m.in. rośliny. Osoby, które nie mogą osobiście przyjechać po towar, mogą zamówić transport do domu - to działa tak samo jak w przypadku zamawianych przed obostrzeniami dużych transportów do miejsca zamieszkania.


Przedsiębiorcy mogą wejśćHale sprzedaży w Leroy Merlin są otwarte dla przedsiębiorców.

- Z rozporządzenia wynika, że zakaz nie dotyczy handlu hurtowego dla przedsiębiorstw. Jest to związane z koniecznością zapewnienia ciągłości dostaw dla sektora budownictwa i całej gospodarki, umożliwiając funkcjonowanie między innymi firm remontowo-budowlanych - informuje Maksymilian Pawłowski. - Dlatego w Leroy Merlin zakupy hurtowe w składach budowlanych i hali sprzedaży mogą realizować wyłącznie przedsiębiorcy, których firmy zarejestrowane są w programie Klub Pro Leroy Merlin Polska dla Profesjonalistów i którzy posiadają stosowną kartę, co jest weryfikowane przy wejściu do obiektu. Program powstał kilkanaście lat temu.
  • Przed marketami wyraźnie oznaczone są miejsca odbioru przesyłek, ewentualnie wejście dla przedsiębiorców.
  • Leroy Merlin i Bricoman umożliwiają wejście na halę sprzedaży przedsiębiorcom. Prawo tego nie zabrania.
  • Osoby m.in. z firm wykonawczych normalnie mogą wejść na teren marketu.
Podobnie działa ukierunkowany na obsługę wykonawców i firm Bricoman w Kowalach. Do marketu wejść mogą wszyscy, którzy mają działalność gospodarczą i kartę VIP. Jeśli ktoś takiej karty jeszcze nie posiada, można ją od ręki założyć w markecie.

Jeśli nie market, to co?Część z nas tak się przyzwyczaiła do zakupów w marketach, że zapomniała o sklepach, które mają mniej niż 2 tys. m kw., ale w ich asortymencie znajdziemy to samo co w sieciówkach. Tak jest w sklepach Metalzbytu (Gdańsk, ul. Wiesława 1Gdynia, ul. Łużycka 3).

- Jesteśmy otwarci, można do nas wejść i wybierać towar. Faktycznie mamy teraz większy ruch niż zwykle - potwierdza Szymon Krupnik, kierownik ds. rozwoju w Metalzbyt. - Specjalizujemy się w sprzedaży stali budowlanej, ale w naszych marketach można kupić wszystko - od dachu, przez tynki, farby, wszelką chemię budowlaną, drewno, elektrykę, hydraulikę, aż po narzędzia, elektronarzędzia, gwoździe i śrubki. Jest też wiele rzeczy do ogrodu, ale roślin jeszcze nie sprzedajemy. Pracujemy od godz. 7 do 19, a w sobotę do 15.  

Czytaj także: Gdzie kupić rośliny, gdy markety są zamknięteSpecjalnie zwiększonego ruchu nie potwierdza Bartosz Pensko, dyrektor w Chemii (Kowale, ul. Energetyczna 6).

- Markety są zamknięte, nie można wejść, żeby uzyskać poradę. U nas można wejść i dostać normalną obsługę. Pracujemy w dni robocze do godz. 16. Zauważam, że klienci są bardzo przyzwyczajeni do zakupów przez internet. My takiej usługi nie mamy, ale przez telefon można wszystko zamówić, a my do domu klienta wszystko dowieziemy.
Za taki transport trzeba oczywiście zapłacić, ale jest to dobre rozwiązanie dla osób, które są zamknięte w kwarantannie - o żadnym odbiorze osobistym nie ma wtedy mowy. W Chemii dostępne są materiały budowlane - m.in. karton-gipsy, sufity podwieszane, tynki, materiały izolacyjne, chemia budowlana; materiały wykończeniowe - m.in. farby, płytki, kleje, fugi, silikony. Są też narzędzia, śruby, gwoździe.

- Klienci zaczynają już prace remontowe na zewnątrz, przychodzą po impregnaty do drewna, farby do metalu - mówi Bartosz Pensko.
Jeśli nasze potrzeby remontowe lub ogrodowe są precyzyjnie określone, to mamy szansę odnaleźć nieznany nam dotąd sklep, który specjalizuje się w danej dziedzinie.

Wyszukaj dowolny sklep w Trójmieście (wpisz np. silikon, żarówki, śruby, farby...)- Co prawda zwykle obsługujemy hurtownie i przedsiębiorców, ale klienci detaliczni również nas odwiedzają. Pracujemy w tygodniu od godz. 8 do 16, ale jeśli będzie taka potrzeba, to po telefonicznym ustaleniu jesteśmy gotowi otworzyć także w sobotę - mówi Adam SzymichowskiMetal System przy ul. Ku Ujściu w Gdańsku. Tu kupić można wszystko, co wiąże się z dachami z blachy: rynny oraz osprzęt do nich, parapety, wszelkiego rodzaju blachy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane