• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dokąd na zakupy, kiedy markety budowlane są zamknięte?

Ewa Budnik
16 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Parkingi przed marketami budowlanymi wcale nie są puste. Do części z nich mogą wejść na zakupy przedsiębiorcy. Inni klienci podjeżdżają po odbiór zamówień złożonych przez internet. Parkingi przed marketami budowlanymi wcale nie są puste. Do części z nich mogą wejść na zakupy przedsiębiorcy. Inni klienci podjeżdżają po odbiór zamówień złożonych przez internet.

Przed nami kolejny weekend, kiedy nie będzie można wejść do marketów budowlanych i meblowych, żeby towar obejrzeć, porównać i wybrać. Nie znaczy to jednak, że zakupów materiałów budowlanych, wykończeniowych czy wyposażeniowych nie ma gdzie w Trójmieście zrobić. Podpowiadamy, jak sobie poradzić.Materiały budowlane i wykończeniowe w Trójmieście i w okolicach. Ponad 300 ofert - wybierajJak często bywasz w popularnych marketach budowlanych?

Przypomnijmy: znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2021 r. wprowadziło (od 27 marca) zakaz prowadzenia handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. m kw. Dotyczy to także sklepów ze sprzedawanymi w detalu materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Dziś wiadomo już, że ograniczenie to potrwa co najmniej do niedzieli, 25 kwietnia. Tymczasem nawet jeśli nie jesteśmy w trakcie wielkiego remontu, to w wielu domach zaczyna brakować drobiazgów.

- Potrzebny mi klej do tapet, żarówki, bejca do parapetu, rozgałęźnik do wtyczek. Taki miks mi się uzbierał i nie wiem, gdzie mam to kupić - zastanawia się pani Agnieszka.

Markety budowlane: zamów i odbierzWielkopowierzchniowe markety budowlane nie są tak zupełnie zamknięte. Zakupy w nich można całkiem sprawnie zrobić... przed monitorem swojego komputera. Wybieramy produkty, zamawiamy, płacimy, a po otrzymaniu informacji e-mailem albo SMS-em odbieramy zamówienie w specjalnym punkcie w sklepie lub przed nim. Jest to możliwe w godzinach otwarcia marketów, czyli do 21. Tak działa Castorama, Obi, Leroy Merlin, Bricoman.

Drobne różnice w działaniu tego mechanizmu dotyczą czasu odbioru przesyłki. Obi deklaruje, że stara się spakować przesyłki w ciągu godziny od dokonania zamówienia, Castorama podaje, że odbiór możliwy jest najdalej następnego dnia po złożeniu zamówienia. W Bricoman zamówienie można złożyć nawet przez telefon z parkingu pod sklepem. Obsługa przyniesie towar, a także terminal płatniczy, jeśli klient poinformuje, że chce zapłacić w ten sposób.

Czytaj także: Jak działa handel w Trójmieście?- Zachęcamy klientów detalicznych do składania zamówień internetowych oraz telefonicznych. Klienci mogą odbierać takie zamówienia złożone wyłącznie w specjalnie do tego wyznaczonych punktach przed sklepem, w szybkomatach usytuowanych na fasadach wybranych sklepów lub poprzez transport do miejsca zamieszkania - wyjaśnia Maksymilian Pawłowski, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w Leroy Merlin.
W punktach przed sklepem możliwy jest także zwrot towarów, a dodatkowo te markety, które zwyczajowo uruchamiają zewnętrze ogrody, są otwarte i można w nich kupować m.in. rośliny. Osoby, które nie mogą osobiście przyjechać po towar, mogą zamówić transport do domu - to działa tak samo jak w przypadku zamawianych przed obostrzeniami dużych transportów do miejsca zamieszkania.


Przedsiębiorcy mogą wejśćHale sprzedaży w Leroy Merlin są otwarte dla przedsiębiorców.

- Z rozporządzenia wynika, że zakaz nie dotyczy handlu hurtowego dla przedsiębiorstw. Jest to związane z koniecznością zapewnienia ciągłości dostaw dla sektora budownictwa i całej gospodarki, umożliwiając funkcjonowanie między innymi firm remontowo-budowlanych - informuje Maksymilian Pawłowski. - Dlatego w Leroy Merlin zakupy hurtowe w składach budowlanych i hali sprzedaży mogą realizować wyłącznie przedsiębiorcy, których firmy zarejestrowane są w programie Klub Pro Leroy Merlin Polska dla Profesjonalistów i którzy posiadają stosowną kartę, co jest weryfikowane przy wejściu do obiektu. Program powstał kilkanaście lat temu.
  • Przed marketami wyraźnie oznaczone są miejsca odbioru przesyłek, ewentualnie wejście dla przedsiębiorców.
  • Leroy Merlin i Bricoman umożliwiają wejście na halę sprzedaży przedsiębiorcom. Prawo tego nie zabrania.
  • Osoby m.in. z firm wykonawczych normalnie mogą wejść na teren marketu.
Podobnie działa ukierunkowany na obsługę wykonawców i firm Bricoman w Kowalach. Do marketu wejść mogą wszyscy, którzy mają działalność gospodarczą i kartę VIP. Jeśli ktoś takiej karty jeszcze nie posiada, można ją od ręki założyć w markecie.

Jeśli nie market, to co?Część z nas tak się przyzwyczaiła do zakupów w marketach, że zapomniała o sklepach, które mają mniej niż 2 tys. m kw., ale w ich asortymencie znajdziemy to samo co w sieciówkach. Tak jest w sklepach Metalzbytu (Gdańsk, ul. Wiesława 1Gdynia, ul. Łużycka 3).

- Jesteśmy otwarci, można do nas wejść i wybierać towar. Faktycznie mamy teraz większy ruch niż zwykle - potwierdza Szymon Krupnik, kierownik ds. rozwoju w Metalzbyt. - Specjalizujemy się w sprzedaży stali budowlanej, ale w naszych marketach można kupić wszystko - od dachu, przez tynki, farby, wszelką chemię budowlaną, drewno, elektrykę, hydraulikę, aż po narzędzia, elektronarzędzia, gwoździe i śrubki. Jest też wiele rzeczy do ogrodu, ale roślin jeszcze nie sprzedajemy. Pracujemy od godz. 7 do 19, a w sobotę do 15.  

Czytaj także: Gdzie kupić rośliny, gdy markety są zamknięteSpecjalnie zwiększonego ruchu nie potwierdza Bartosz Pensko, dyrektor w Chemii (Kowale, ul. Energetyczna 6).

- Markety są zamknięte, nie można wejść, żeby uzyskać poradę. U nas można wejść i dostać normalną obsługę. Pracujemy w dni robocze do godz. 16. Zauważam, że klienci są bardzo przyzwyczajeni do zakupów przez internet. My takiej usługi nie mamy, ale przez telefon można wszystko zamówić, a my do domu klienta wszystko dowieziemy.
Za taki transport trzeba oczywiście zapłacić, ale jest to dobre rozwiązanie dla osób, które są zamknięte w kwarantannie - o żadnym odbiorze osobistym nie ma wtedy mowy. W Chemii dostępne są materiały budowlane - m.in. karton-gipsy, sufity podwieszane, tynki, materiały izolacyjne, chemia budowlana; materiały wykończeniowe - m.in. farby, płytki, kleje, fugi, silikony. Są też narzędzia, śruby, gwoździe.

- Klienci zaczynają już prace remontowe na zewnątrz, przychodzą po impregnaty do drewna, farby do metalu - mówi Bartosz Pensko.
Jeśli nasze potrzeby remontowe lub ogrodowe są precyzyjnie określone, to mamy szansę odnaleźć nieznany nam dotąd sklep, który specjalizuje się w danej dziedzinie.

Wyszukaj dowolny sklep w Trójmieście (wpisz np. silikon, żarówki, śruby, farby...)- Co prawda zwykle obsługujemy hurtownie i przedsiębiorców, ale klienci detaliczni również nas odwiedzają. Pracujemy w tygodniu od godz. 8 do 16, ale jeśli będzie taka potrzeba, to po telefonicznym ustaleniu jesteśmy gotowi otworzyć także w sobotę - mówi Adam SzymichowskiMetal System przy ul. Ku Ujściu w Gdańsku. Tu kupić można wszystko, co wiąże się z dachami z blachy: rynny oraz osprzęt do nich, parapety, wszelkiego rodzaju blachy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Jagiellońskiej 13

spotkanie, dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane