• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dom czy duże mieszkanie w mieście? Co wybrać?

Ewa Budnik
7 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Nowy dom to wyższy koszt zakupu i wykończenia, ale brak wydatków na remonty i naprawy przez wiele najbliższych lat. W większości przypadków niższe są także koszty eksploatacji (ogrzewanie). Nowy dom to wyższy koszt zakupu i wykończenia, ale brak wydatków na remonty i naprawy przez wiele najbliższych lat. W większości przypadków niższe są także koszty eksploatacji (ogrzewanie).

Rodzina się powiększa, potrzebuje większego lokum. Zapada decyzja: szukamy. Ale ponieważ w planie jest drugie lub trzecie dziecko w poszukiwaniach pod uwagę brany jest także dom - mały dom w mieście. Czy słusznie?



Dom czy duże mieszkanie lub apartament - co wybierasz?

Dla niektórych, ze względu na dotychczasowe doświadczenia życiowe czy wieloletnie marzenie, wybór będzie oczywisty. Jednak dla wielu może okazać się bardzo trudny. Sporo zależy tu od preferencji i potrzeb rodziny. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto je nazwać i nadać im rangę ważności, bo przecież koszty kosztami, ale chodzi o to by czuć się dobrze tam, gdzie się mieszka.

Realia codziennego życia

Mieszkanie oznacza życie we wspólnocie, która solidarnie zajmowała się będzie remontami i naprawami budynku. To samo dotyczy też utrzymania posesji. Zarządca zorganizuje ogrodnika, a zimą osobę do odśnieżania. W przypadku domu jesteśmy sobie "sterem, żeglarzem i okrętem": ogrodnikiem (dla osób, które marzą o sadzeniu i podlewaniu to zazwyczaj plus) i złotą rączką. Również zarządcą, który musi zabezpieczyć środki na naprawy dachu, rynien, instalacji, elewacji, balustrad... (to bardzo długa lista). Dla wielu osób, które cenią swój komfort i zwyczajnie nie mają czasu to ważny argument.

- W grudniu do naszego biura zgłosiła się rodzina z trójką dzieci. Od pół roku szukali domu w centralnej części Gdańska. Zależało im przede wszystkim na osobnych pokojach dla maluchów. Podczas prezentacji domów spełniających wymagania przyszły pan domu dużą uwagę poświęcał ilości pracy i czasu związanego z utrzymaniem domu. Zaproponowałam więc dwa duże mieszkania spełniające wymagania, które klienci stawiali domom. Niespełna miesiąc później przekazywałam klucze do przestronnego, 130-metrowego, mieszkania w kamienicy we Wrzeszczu. Taka zmiana planów zakupowych zdarza się bardzo często - opowiada Ewa Janicka z Freedom Nieruchomości Gdańsk.
Czytaj także: zaliczka czy zadatek, co wybrać podpisując umowę kupna-sprzedaży

Życie we wspólnocie, a więc mniej obowiązków wynikających z bycia właścicielem nieruchomości, oznacza jednak posiadanie sąsiadów, z całą gamą wynikających z tego plusów i minusów. Albo trafimy dobrze... albo nie. A do ciszy nocnej stosować się musimy także my sami!

Z argumentem wolności wiąże się również przestrzeń życiowa w domu oraz wokół niego (w tym również na realizowanie pasji), która w domach jest zazwyczaj większa, nawet jeśli sypialnie nie są bardzo obszerne. W większości przypadków są tu jednak schody, które pochłaniają metry kwadratowe i... trzeba po nich chodzić. Ale to właśnie w domu z ogródkiem pies, kot i inne zwierzaki będą miały więcej miejsca, a ich właściciel przestanie borykać się z problemem miejsca do parkowania (również z opłatami za nie).

Jest jeszcze argument dotyczący bezpieczeństwa. Chociaż istnieje możliwość zabezpieczenia nieruchomości na wiele sposobów, to wciąż pokutuje przekonanie, że w czasie wyjazdu właścicieli dom zostaje "sam". Tymczasem w budynku wielorodzinnym zawsze są sąsiedzi.

Koszty eksploatacyjne

Trudno jednoznacznie wyrokować czy tańsze jest mieszkanie w domu czy we wspólnocie. Najwięcej zależy tu od stanu budynku, i to nie tylko ze względu na wydatki remontowe. Dlaczego? Bo w naszym klimacie największy koszt utrzymania budynku zawsze wiąże się z jego ogrzewaniem. Chciałoby się powiedzieć, że w mieszkaniu jego koszty będą niższe, choćby dlatego że ogrzanie substancji budynku rozdzielone jest między wszystkich właścicieli, ale tu nie ma zasady - wystarczy przeciwstawić sobie właściciela dużego mieszkania w wielkiej płycie czy niewyremontowanej kamienicy i posiadacza odnowionego lub nowego domu. Tak czy inaczej, jedno z ważniejszych pytań jakie trzeba zadać sprzedającemu brzmi: ile kosztuje ogrzewanie?

Czytaj także: przelicz koszty dojazdu z domu do pracy

Posiadacze domu płacą tylko opłaty eksploracyjne, czyli woda, prąd, podatek od nieruchomości lub opłata od wieczystego użytkowania itp. Nie ma opłat za czynsz. By zmniejszyć jeszcze i te koszty, można zainstalować panele lub kolektory na dachu. Nie można się jednak zbyt przywiązywać do tego argumentu, bo to co właściciel mieszkania odkłada na funduszu remontowym (a więc odczuwa w czynszu), właściciel domu wyciąga z kieszeni jednorazowo, gdy trzeba wezwać dekarza albo poprawić izolację fundamentów.

To w końcu co jest tańsze?


Ostateczna decyzja zapada jednak zazwyczaj w oparciu o najprostszy argument - cenę zakupu. A i tu nie ma twardej reguły.

- W centrum miasta, Gdańska Sopotu czy Gdyni, jeśli chodzi o dostępność, zdecydowanie łatwiej o mieszkanie lub apartament. Cena takiej nieruchomości w stanie deweloperskim, w stosunku do domu do remontu, będzie porównywalna. W przypadku wykończonych nieruchomości, dom okaże się stosunkowo droższy, ale poza większym komfortem użytkowania i intymnością zapewni on właścicielowi także własną działkę w mieście, co w kontekście inwestycyjnym nie pozostaje bez znaczenia - mówi Alicja Kieloch, specjalista ds. sprzedaży domów i działek w Tyszkiewicz Nieruchomości.

Właśnie z tego powodu w lokalizacjach centralnych i "średnich" powstaje więcej budynków wielorodzinnych, i to w podwyższonym standardzie, niż domów. Ziemia jest zbyt cenna by budować na niej domy. Poszukujący dużych, stumetrowych i większych metraży, w nowych inwestycjach w centrum nie mają jednak łatwego zadania - w takich lokalach nie można zbytnio przebierać. Tu dużo buduje się i kupuje w celach inwestycyjnych, a to oznacza małe mieszkania.

- Z czasem klienci zaczęli dopytywać o coraz większe metraże. Deweloperzy zaczęli więc wprowadzać do sprzedaży coraz więcej takich lokali. A ponieważ proces inwestycyjny trwa przeciętnie około 25 miesięcy, projekty planowane na nowej fali ożywienia z większymi mieszkaniami będą oddawane w tym roku - przewiduje Wioletta Kleniewska, dyrektor sprzedaży i marketingu w spółce Polnord S.A.
Zobacz oferty mieszkań o pow. powyżej 90 m kw. z rynku deweloperskiego w centralnych i bliskich centrum lokalizacji Trójmiasta - potrzebujesz ok. 600 tys. do 1 mln

W takiej, lub tylko nieco wyższej, cenie znajdziemy też nowe domy, z własną działką. Na rynku jest dosłownie kilka takich inwestycji. Najwięcej takich propozycji znajdziemy w Gdańsku.

Na Przymorzu w sprzedaży są domy przy Obotryckiej zobacz na mapie Gdańska realizowane przez dewelopera TPS Reapolis (137 do 210 m kw. w cenie od 950 tys. do 1 370 tys. zł.), na granicy Jasienia i Moreny zobacz na mapie Gdańska Inpro kończy budowę ostatniego etapu osiedla Wróbla Staw (139,8 do 170,5 m kw.w cenie od 910 tys. zł), na Chełmie, przy ul. Tilgnera zobacz na mapie Gdańska, K. Armiński i L. Michalczyk S.C. Firma Projektowo-Budowlana sprzedaje bliźniaki o powierzchni 125 m kw. za 645 tys. zł, a na Zaborni zobacz na mapie Gdańska City House wznosi kolejne rzędy szeregowców. Domy mają tu do 127 m kw. i kosztują teraz niecałe 450 tys.

Zobacz oferty sprzedaży nowych domów z segmentu popularnego w centralnych i średnich lokalizacjach Trójmiasta - potrzebujesz od 600 tys. do 1,5 mln

Oczywiście większy wybór domów jest na rynku wtórym. Z ofert sprzedaży domów z rynku z rynku wtórnego zamieszczonych w serwisie ogłoszeniowym portalu trojmiasto.pl wynika, że dom o powierzchni do 200 m kw. w centralnej lub "średniej" lokalizacji Gdańska kupić można w cenie od 500 tys. do 1 mln złotych. Oczywiście do tego kosztu trzeba doliczyć koszty remontu, na który czeka budynek lub choćby odświeżenia wnętrz. Podobnie jak w przypadku rynku pierwotnego, również w tym przypadku dostępnych jest znacznie więcej mieszkań. Jednak, jeśli chcemy kupić mieszkanie lub apartament w naprawdę dobrej, centralnej lokalizacji i w dobrym stanie, to liczyć się trzeba z podobnymi wydatkami (zobacz w czym można wybierać - mieszkania powyżej 90 m kw.).
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie (188) ponad 20 zablokowanych

  • Jejku ale bzdury (1)

    Ludzie się prześcigaja w pomysłach co jest lepsze:

    -mieszkanie na dużym osiedlu w granicach miasta
    -dom za miastem

    To proste - oba wyjścia są do d*py! i ludzie decydują się na nie z musu finansowego

    Dobre to jest:

    - dom w mieście (choćby w średnim, jak np Rumia ale lepiej GDY lub GD)
    -Apartament w centrum miasta ( a nie "w granicach miasta")

    Tyle w temacie.

    Z mojego doświadczenia wiem, że gdy :

    -ktoś ma 100 000 - 400 000 PLN na cele mieszkaniowe - mieszkanie "w granicach miasta"
    - 450 000 - 600 000 PLN - dom za miastem
    - > 600 000 PLN dom w mieście lub apartament w centrum

    Ja niestety łapie się do pierwszego.

    • 10 0

    • mie gdy tylko GA

      • 0 0

  • Dom :)

    Dom,ale tylko na pobrzeżach dużego miasta.
    Tam gdzie jest spokój,przestrzeń i cisza,
    Wybraliśmy dom dzięki Biuro Abrys Wrocław.
    Mieszkamy z dala od zgiełku, no i cena za taki dom też jest inna, niż nawet za mieszkanie w centrum.

    • 0 1

  • :-)

    Jasne, że dom - mieszkanie w nim jest o wiele bardziej komfortowe niż w mieszkaniu... Swój dom właśnie buduję i zastanawiam się, w jaki sposób go ocieplić... Czy zdecydować się na gotowy system oferowany chociażby przez firmę CAPAROL? Jeden z nich - CARBON - wzmocniono włóknem węglowym, przez co odporny jest na niekorzystne warunki atmosferyczne (nad nim zastanawiam się najbardziej).

    • 0 1

  • Mieszkalem pół życia w bloku i kamienicy i pół w domu za miastem

    Mieszkalem pół życia w bloku i kamienicy i pół w domu za miastem. Obie opcje mają plusy i minusy ale dom bije pozostałe na łeb. Polecam wszystkim!

    • 0 1

  • Dla mnie mieszkanie w bloku jest jak zamknięcie kota w klatce.. Dlatego postanowiliśmy, że się pobudujemy i szukamy z małżonkiem projektu odpowiedniego domu dla nas, jesteśmy w trakcie oglądania katalogu Homekoncept. Kilka projektów wpadło nam w oko. Ogólnie już wiosną chcemy zacząć budowę. Interesuje nas piętrowy dom, bo chcemy mieć więcej dzieci. W bloku byłoby dla nas za mało miejsca. A tak działka, którą kupiliśmy ma prawie 50 arów to i dzieci będą mogły się bawić na podwórku i ja sobie kwiatki zasadzę, by się czasem zrelaksować po pracy w ogrodzie.

    • 0 1

  • Apartamenty są w cenie

    Wszystko zależy od zasobności portfela. Jeżeli ktoś jest na tyle bogaty, to może sobie wybierać. Aktualnie trendy są dwukierunkowe - albo dom na wsi, albo apartament w mieście. Zwykle młodzi, aktywni zawodowo i raczej bezdzietni wolą to drugie. Mniej problemów z dbaniem o nieruchomość, a metraż wcale nie musi być mniejszy. Przykładowo w Łodzi budują się Apartamenty Zdrowie, gdzie dwupoziomowe mieszkanie ma ponad 100 metrów kwadratowych. Do tego duże balkony i ogromne okna zapewniające maksymalne nasłonecznienie. Okolica też jest dość zielona i spokojna http://www.apartamentyzdrowie.pl/Wirtualny-Spacer/Okolica/

    • 0 1

  • Trudny wybór

    Mieszkałem w domu ,teraz w bloku. Wszystko ma swoje zalety i wady. Dom - codzienne dojazdy (w moim przypadku około 1,5godz razem) , wszystko ok jeśli rodzina tzw.pełna , ogrzewanie- jeżeli gazem nie tracimy tyle czasu ,gorzej jeśli węgiel... znów czas. Wyjazdy (np.wczasy) - w domu to raczej trudne. Zalety- niezależność w każdej sferze . Mieszkanie - sąsiedzi , brak martwienia się o ogrzewanie, utrzymania w należytym stanie technicznym.... No i wiek mieszkańców . Dom raczej dla ludzi młodszych .

    • 1 0

  • Dom

    Wbrew pozorom dom wychodzi taniej.
    Naprawdę.
    Przekonałam się o tym dzięki Biuru Nieruchomości Abrys Wrocław.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane