• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dom z drewna. W jakiej technologii go zbudować?

Ewa Budnik
7 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego jest ekologiczny i postawić można go w kilka tygodni. Jego trwałość zależy od materiału wysokiej jakości, dobrego wykonawstwa przy budowie oraz dbałości o budynek w czasie użytkowania. Dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego jest ekologiczny i postawić można go w kilka tygodni. Jego trwałość zależy od materiału wysokiej jakości, dobrego wykonawstwa przy budowie oraz dbałości o budynek w czasie użytkowania.

W trójmiejskim kalendarzu imprez poświęconych budownictwu pojawiło się właśnie nowe wydarzenie: Dni Drewna. Dla osób, które planują lub choćby tylko rozważają budowę domu z drewna to okazja do zasięgnięcia porcji informacji na temat budownictwa drewnianego.



Dom z drewna:

Spotkanie poświęcone budownictwu drewnianemu odbyło się 6 marca w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej po raz pierwszy. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to wydarzenie cykliczne.

Współorganizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska, dlatego udział w nim wzięli także studenci zainteresowani projektowaniem budynków z tego ekologicznego materiału.

Pojawiło się także kilku producentów technologii, jakie wykorzystywane są przy budowie takich budynków oraz wykonawcy domów z drewna. Wykładom przysłuchiwały się osoby zainteresowane zamieszkaniem we własnym domu o konstrukcji drewnianej.

Ekologiczny dom z niezwykłym klimatem



- Każdy, kto już raz mieszkał w domu drewnianym, nie będzie chciał nigdy więcej przeprowadzić się do żadnego bloku czy domu murowanego. Domy z drewna już na etapie budowy są ekologiczne, nie jest wytwarzany w czasie ich budowy dwutlenek węgla. Powstają także znacznie szybciej niż te realizowane w technologii tradycyjnej - wyjaśnia Wojciech Nitka, prezes Stowarzyszenia Dom Drewniany, które jest współorganizatorem Dni Drewna. - Poza tym taki budynek - w zależności od wybranej technologii - powstaje zaledwie w kilka tygodni lub miesięcy, a zaraz po zakończeniu prac można się do niego wprowadzić.
Wojciech Nitka podkreśla, że budowa domu z drewna nie jest bardzo tania, jeśli taki dom ma być zbudowany dobrze i służyć przez dziesiątki lat. Surowce wysokiej jakości i wykonawstwo, które zagwarantuje, że dom wytrzyma wiele lat i będzie dobrze ocieplony, muszą kosztować.

- Gdyby zbudować ten sam dom: o tej samej wielkości po obrysie i o takiej samej bryle w technologii murowanej i drewnianej, to za te same pieniądze dom drewniany budowany w technologii szkieletowej będzie miał około 10-12 procent powierzchni więcej. A to ze względu na grubość ścian, które w przypadku budynku drewnianego są cieńsze. Dzięki temu metr kwadratowy budowy domu z drewna jest niższy - mówi Wojciech Nitka.

Firmy z Trójmiasta. Budownictwo z drewna



Dom drewniany w Polsce zbudować można na różne sposoby: w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, czyli w tzw. technologii kanadyjskiej. Mogą być to domy z elementów prefabrykowanych (z fabryki wyjeżdżają wtedy całe gotowe elementy już z oknami, a nawet częścią wyposażenia; montuje się na placu budowy w kilka dni). Dom można zbudować także z bali drewnianych. Wchodzą także nowe technologie.

Stereotypowe myślenie o budownictwie drewnianym



Z budową domu drewnianego wiąże się stereotypowa obawa o jego trwałość.

- Nie raz przysłowiowy Pan Kowalski marzy o tym, by zamieszkać w domu drewnianym, ale od razu myśli też, że ten dom mu się spali, a jak przyjdzie wichura, to mu go zwieje, obawia się, że nie będzie on trwały ze względu na warunki atmosferyczne i inne czynniki. Chcemy te mity jeden po drugim obalać, walczyć z takim niestety trochę zaściankowym myśleniem, jakie jest obecne w naszym społeczeństwie. Dlatego też uczelnia wychodzi z fachową wiedzą naprzeciw potrzebom mieszkańców Trójmiasta i okolic; chce informować o wartościach związanych z budownictwem drewnianym - mówi Marcin Szczepański, wykładowca PG, projektant i współorganizator Dni Drewna.
Pierwsze Dni Drewna odbyły się na Politechnice Gdańskiej. Dzięki temu, poza osobami, które zainteresowane są budową domu, udział w nich nich wzięli także studenci, którzy w przyszłości takie budynki będą projektować. Pierwsze Dni Drewna odbyły się na Politechnice Gdańskiej. Dzięki temu, poza osobami, które zainteresowane są budową domu, udział w nich nich wzięli także studenci, którzy w przyszłości takie budynki będą projektować.
Dylematów i podejrzeń, jakie mają mieszkańcy północy Polski, nie mają z kolei mieszkańcy południowej części kraju, Śląska, Małopolski, gdzie takich budynków powstaje znacznie więcej. Wcześniejsze pokolenia również budowały z drewna, a takie domy stoją nawet po kilkaset lat. Najdłużej stoją kościoły, bo o te budynki dba się w ponadstandardowy sposób.

- Dobra trwałość zależy od dobrej jakości. Najstarszy dom drewniany stoi w Szwajcarii. Ma 750 lat. Wszystko zależy od tego, jak ten dom zostanie wybudowany, czy ocieplenie zostanie fachowo wykonane, czy paroizolacja będzie szczelna. Wiele czynników ma na to wpływ - podkreślał Wojciech Nitka.
Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu w swoim wykładzie dowodził, że by drewno było trwałe potrzebny jest dobry projekt, dobry wykonawca, a także odpowiedzialni użytkownicy, którzy będą dbali o budynek drewniany. Potrzebne jest także trochę szczęścia, bo jeśli będzie powódź albo jakiś kataklizm, to żaden budynek nie będzie stał wiecznie.

- Drewno ma trzech wrogów: ogień, wodę i człowieka. Przy czym ten ostatni może z wroga stać się przyjacielem, jeśli będzie drewno konserwował i nie dopuszczał do jego zawilgocenia - podkreślał.

Miejsca

Opinie (83) 6 zablokowanych

  • Drewno księżycowe (1)

    Pewien Niemiec wrócił do korzeni sposobu wydobycia pozyskania drewna tzw. księżycowego. Jest wtedy bardzo wytrzymałym materiałem. Google się kłania ...

    • 0 5

    • Co Ty pierniczysz, na Księżycu nie ma lasów!

      • 7 1

  • Raczej nie w naszych warunkach. Bałbym się spać w takiej spłonce poza tym.

    • 6 4

  • Ostatni komentarz w sumie zniechęcił mnie kompletnie...

    "- Drewno ma trzech wrogów: ogień, wodę i człowieka. Przy czym ten ostatni może z wroga stać się przyjacielem, jeśli będzie drewno konserwował i nie dopuszczał do jego zawilgocenia"

    Z betonem nie muszę się przyjaźnić... nie lubię takich przymusowych przyjaźni :)

    • 14 2

  • Dom ma 3 wrogów woda , ogień i człowiek , wszystko a zasięgu ręki. A jak to wyglada w kosztach budowy i późniejszej eksploatacji, zeby jeszcze tak taki dom był przyjazny finansowo dla inwestora .

    • 7 0

  • Dużo takich domów Politechnika zbudowała już ???

    • 5 0

  • Nie ma różnicy cenowej jaki dom stawiacie. Jezeli chodzi o utrzymanie. Tak naprawdę również podobnie wychodzi.
    Jeżeli ktoś myśli, że to jest bardziej ekologocznie uważam, że się myli bo jak się weźmie specyfikację farb, lakierów czy impregnatów czy jakichkolwiek materiałowe budowlanych to się dopiero za głowę chwyci jaka tam chemia jest.

    • 14 1

  • Mam i polecam (2)

    Też bałam się zamieszkać w domu drewnianym. Wytrzymał wichury, kilkunastocentymetrową warstwę śniegu na dachu i afrykańskie upały. Wady: przy zamykaniu drzwi wejściowych wszystko się trzęsie; dom szybko się nagrzewa ale i szybko wychładza, ściany ciągle pracują i pojawiają się małe pęknięcia.

    • 11 3

    • Poczułem dysonans poznawczy (1)

      Mam, polecam i dom się trzęsie przy zamykaniu drzwi wejściowych? Czyli postawiony blisko kiepskiej ulicy pozwoli na liczenie z zamkniętymi oczami przejeźdzających samochodów?

      • 8 0

      • No takie domki to się stawia raczej na działce podmiejskiej, a nie przy Grunwaldzkiej.

        • 4 0

  • Niestety powazne minusy zostaly calkowicie pominiete. (2)

    Po pierwsze nosnosc. Zapomnijcie przykladowo o gresie w lazience na pietrze jezeli na etapie konstrukcji nie przewidzieliscie stropu na stalowych dzwigarach. Jezeli macie stropy na belkach drewnianych to z czasem podloga sie delikatnie zapadnie i wszystko popeka.

    Po drugie praca scian. Gladz szpachlowa to mozna polozyc sobie po 2-3 latach osiadania konstrukcji. Inaczej zmieni sie to we frustrujaca walke z peknieciami. Zadne siatki na laczeniach regipsow nie pomagaja, drewno jest po prostu zbyt elastyczne. I tak - nowe budynki betonowe tez osiadaja, ale zazwyczaj sa to drobne rysy do pol roku od zbudowania wymagajace mazniecia akrylem i podmalowania w minute. A drewno potrafi cale plyty regipsowe wybrzuszac jak sie nie zachowa bardzo duzych i nieestetycznych dylatacji.

    I na koniec bardzo kosztowne wymiany prochna. Jak bedzie Wam na przyklad cieklo gdzies z oscieznicy okna miedzy sciany to mozecie tego nie zauwazyc przez wiele lat. I jezeli przegnija belki nosne to spokojnie wyskakujecie z 50 tys na wymiane - ciezki sprzet, demontaz scian, tymczasowe podpory, itp.

    I nie mowie, ze drewno jest "be". Jest super. Po prostu beton jest bardziej bezobslugowy i bezproblemowy. Jak chcecie drewniany dom to szukajcie producenta ktory daje 10letnie gwarancje lub sobie takowa dokupcie jezeli jest mozliwosc. I koniecznie wezcie konstrukcje pod ktora mozna wejsc - czyli z podwyzszona podmurowka - wtedy raz w roku po deszczu inspekcja z latarka i jak zauwazycie wode na podporach mozna zareagowac zanim beda kosztowne zniszczenia.

    • 24 8

    • Bzdury. No chyba że stawiał to Janusz z......

      • 2 0

    • No i jak w ociepleniu ścian gryzonie zamieszkają to do widzenia

      ...kuna to już kaplica.

      • 3 0

  • Tato a z czego ten jest zrobiony? Z lasu synku, z lasu...

    A co to jest las?

    • 7 1

  • Nie do końca tak z tym drewnem ! (1)

    Do m z drewna można wybudować uważam parterowy do 120m2 z zielonej płyty ! reszta to patologia budowlana ,a jak mnie skrytykujecie to dla czego nie budują szpitali i Oliva center z płyt OSB hehe

    • 10 4

    • A biały dom USA!

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane