• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Domesta: zielone inwestycje gdańskiego dewelopera

17 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Naturalny plac zabaw przed Osiedlem Urzeka powstającym na gdańskim Jasieniu. W jego ramach powstanie też m.in. leśne molo biegnące przy Potoku Oruńskim. Naturalny plac zabaw przed Osiedlem Urzeka powstającym na gdańskim Jasieniu. W jego ramach powstanie też m.in. leśne molo biegnące przy Potoku Oruńskim.

Wybuch pandemii oraz konieczność nauki i pracy zdalnej spowodowały, że wielu z nas zaczęło szukać bliskich naturze miejsc na wyciągnięcie ręki. Od wielu lat gdański deweloper Domesta przywiązuje szczególną wagę do zagospodarowania i kształtowania terenów zielonych przy swoich inwestycjach. Tworzy przestrzenie parkowe, naturalne place zabaw oraz strefy odpoczynku. Dba też o zastosowanie ekologicznych rozwiązań, takich jak ogrody deszczowe czy zielone dachy, a także o infrastrukturę dla rowerzystów. Poznaj inwestycje, które pozwalają żyć blisko natury, z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie blisko centrum Gdańska.Osiedle Robinia skąpane w zieleniTo nieszablonowe, kameralne osiedle powstało na gdańskim Chełmie, tuż przy Jarze WilanowskimMapka. Dzięki unikatowej lokalizacji mieszkańcy tej inwestycji mogą korzystać z terenów zielonych położonych tuż obok, ale nie tylko umiejscowienie Robinii świadczy o jej wyjątkowości. Realizując tę inwestycję, gdański deweloper Domesta zadbał o to, by osiedle było wręcz skąpane w zieleni. Na jego terenie posadzono ponad 10 tys. roślin oraz 50 drzew, wśród nich brzozy, olsze oraz świdośliwy.

- Drzewostan, który już wcześniej znajdował się na działce, został na czas procesu budowy zabezpieczony przed uszkodzeniami, a same roboty budowlane były wykonywane z zachowaniem szczególnej ostrożności i z dbałością o istniejącą zieleń - mówi Mateusz Wiśniewski, kierownik budowy Osiedla Robinia. - Największym wyzwaniem przy realizacji tej inwestycji było zachowanie w nienaruszonym stanie dwóch daglezji o wysokości 25 m każda, które rosną tuż przed budynkiem A. Wpasowanie drzew w bliskie otoczenie budynku było dla nas priorytetem. Daliśmy radę, a daglezje wpisały się na stałe w krajobraz tej inwestycji.
Na Osiedlu Robinia powstały też strefy rekreacji, m.in.: ścieżka zdrowia, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i altana. Ustawione zostały też ławki i hamaki. Deweloper Domesta dba też o stosowanie ekologicznych rozwiązań w ramach swoich inwestycji. Jednym z takich jest tworzenie ogrodów deszczowych.

- Dzięki nim całość wody opadowej na osiedlu gromadzi się w nieckach retencyjnych, które tworzą system naczyń połączonych, tzn. woda opadowa z dachów zbierana jest w pierwszej kolejności w nieckach i dopiero po ich zapełnieniu oddawana do sieci miejskiej - wyjaśnia Mateusz Wiśniewski. - Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas dużych opadów, które coraz częściej występują w okresie letnim, zwiększana jest retencja wód opadowych.
Wszystkie mieszkania na Osiedlu Robinia zostały już sprzedane. W chwili obecnej trwają odbiory lokali. Jeśli szukasz mieszkania blisko natury, warta rozważenia jest inna propozycja od Domesty - Leszczynowy Park na gdańskim Jasieniu, czyli unikatowe osiedle z własnym parkiem.

Leszczynowy Park - osiedle z własnym parkiemOsiedle Leszczynowy Park powstaje przy ul. LeszczynowejMapka w Gdańsku. W ramach tej inwestycji tworzony jest park o powierzchni ponad 16 tys. m kw.

- Największym wyzwaniem podczas realizacji terenów zielonych na osiedlu Leszczynowy Park był właśnie tytułowy park - mówi Michał Szumacher, kierownik budowy odpowiadający za tę inwestycję. - Trudności wynikały przede wszystkim z ukształtowania terenu - park zlokalizowany jest na wzgórzu wyniesionym o ponad 5 m ponad otaczające budynki. Dzięki temu przyszli mieszkańcy Leszczynowego Parku będą mogli korzystać ze świetnego punktu widokowego, którego wysokość bezwzględna wynosi ponad 123 m n.p.m i jest jednym z wyższych wzniesień w tej części Gdańska. Z drugiej strony położenie to było sporym wyzwaniem natury logistycznej, związanej przede wszystkim z dostawą materiałów oraz ograniczeniami pracy sprzętu mechanicznego. Wiele prac wykonywanych było po prostu ręcznie. Ukształtowanie terenu wymagało także specjalnego wzmocnienia skarp, aby były one bezpieczne i stabilne - dodaje.
Co ciekawe, prace wykonywane były również z użyciem technik alpinistycznych. Po umocnieniu skarpy zostały obsadzone różnorodną roślinnością oraz wyposażone w automatyczny system nawadniający.

Na terenie inwestycji Leszczynowy Park zachowano liczny, naturalny drzewostan. Przed rozpoczęciem prac budowlanych zabezpieczono drzewa znajdujące się w strefie ich oddziaływania. Dodatkowo przez cały okres budowy dbano o ich nawodnienie. Dzięki tym staraniom i zabiegom wszystkie rośliny pozostały w dobrej kondycji.

- Jako ciekawostkę dodam, że w parku występują stare drzewa owocowe: jabłonie, wiśnie, grusza - dodaje Michał Szumacher. - Szczególnie polecam przepyszne gruszki, jedne z lepszych, jakie w życiu jadłem.
Na terenie parku powstaną ogrody: społeczny, sensoryczny oraz deszczowy. Na tym jednak nie koniec atrakcji.

- Jako ojciec trójki dzieci najbardziej zadowolony jestem z dwóch placów zabaw, które powstały w parku - opowiada Michał Szumacher. - Zapewniają one liczne atrakcje, rozpoczynając od tyrolki, przez klasyczne zjeżdżalnie na pagórku, na tunelu kończąc. Place zabaw to nie wszystko, w pozostałej części parku rozlokowane są trampoliny, stoły do ping-ponga, siłownia zewnętrzna, a dla lubiących relaks - hamak. Uważam, że powstało naprawdę fajne miejsce do spędzania czasu i to nie tylko dla rodzin z dziećmi.
Park będzie gotowy już w listopadzie, wtedy też do użytku oddane zostaną pierwsze dwa budynki. Kolejny gotowy będzie w czerwcu przyszłego roku. W ofercie Leszczynowego Parku dostępne są jeszcze dwu-, trzy- oraz czteropokojowe mieszkania. Z niektórych z nich rozciąga się widok na Zatokę Gdańską. Więcej o tym kameralnym osiedlu można dowiedzieć się na stronie internetowej inwestycji.

Jeśli zaś marzysz o mieszkaniu blisko potoku i leśnego otoczenia, zapoznaj się z najnowszą inwestycją Domesty - osiedlem Urzeka.

Osiedle Urzeka przy jarze Potoku OruńskiegoInwestycja Urzeka znajduje się w dzielnicy Gdańsk-Jasień, u zbiegu ulic Guderskiego i CzermińskiegoMapka. Osiedle otoczone jest lasem oraz doliną Potoku Oruńskiego.

- Największym wyzwaniem, które stoi przed nami, to zagospodarowanie terenu jaru Potoku Oruńskiego - zapowiada Paweł Migowski, kierownik budowy tej inwestycji. - Wyposażymy ten teren w infrastrukturę, która zachęci mieszkańców do korzystania z niego, jednak ważne jest dla nas zachowanie naturalności tego miejsca.
W ramach inwestycji powstanie m.in. układ ciągów pieszych prowadzących do lasu i doliny Potoku Oruńskiego, gdzie stworzone zostanie leśne molo zakończone platformą widokową oraz naturalny plac zabaw z tyrolką oraz olbrzymią zjeżdżalnią. Domesta również i przy tym projekcie zadba o zielone tereny na całym osiedlu.

- Oprócz klasycznych trawników, rabat z bylinami, krzewami i nasadzeniami drzew teren będzie bogaty w ogrody deszczowe i elementy nawiązujące do sąsiadującego z osiedlem jaru Potoku Oruńskiego - zapowiada Paweł Migowski.
- Każda inwestycja ma swój charakter, stąd za każdym razem zieleń dobieramy indywidualnie, zgodnie z przeznaczeniem terenu, np. w okolicy placu zabaw roślinność jest żywsza i wyrazistsza niż ta przy parkowych alejkach, gdzie mamy się wyciszyć i kontemplować naturę. Bardzo ważne jest dla nas, aby dodana zieleń harmonizowała z otoczeniem - mówi Dagmara Konieczna, zastępca kierownika zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie inwestycji. - Przy dobieraniu roślin ważne jest też uwzględnienie ich wymagań bytowych. Dbamy o to, aby roślinność lepiej rozwijająca się w cieniu, słońcu czy w wodzie miała dostęp do niezbędnych czynników, które sprawią, że będzie się rozrastać i z każdym rokiem jak najlepiej spełniać swoją funkcję.
W swoich inwestycjach gdański deweloper Domesta wykorzystuje też takie ekologiczne rozwiązania, jak zielone dachy. Powstaną one na budynkach zarówno Leszczynowego Parku, jak i Osiedla Urzeka.

- Podstawowym zadaniem zielonych dachów jest retencja wody - tłumaczy Paweł Migowski, kierownik budowy Urzeka. - Wody opadowe, zanim trafią do kanalizacji deszczowej, są na takim dachu - działającym jak gąbka - chwilowo zatrzymywane. Ma to największe znaczenie podczas opadów burzowych. Coraz częściej, zwłaszcza w okresie letnim, mamy do czynienia ze zjawiskiem ogromnych ulew. Są one rzadkie i krótkie, ale bardzo intensywne. Niestety kanalizacja deszczowa często nie jest w stanie przyjąć tak ogromnych ilości wody w tak krótkim czasie. I tu z pomocą przychodzą dachy zielone. Podczas ulewy chwilowo wstrzymują największy napływ wody z dachu do kanalizacji, dzięki czemu pozostaje ona drożna i nie dochodzi do podtopień - dodaje.
Zielone dachy posiadają też inne plusy, takie jak zmniejszenie nagrzewania się budynku w okresie letnim czy tworzenie lepszego mikroklimatu.

Budowa Osiedla Urzeka ruszyła w tym roku, a pierwsze dwa budynki będą gotowe pod koniec przyszłego roku. Więcej o osiedlu możesz przeczytać na stronie internetowej inwestycji.

Zadzwoń do doradcySzczegółowych informacji na temat poszczególnych osiedli, rozkładu mieszkań, ceny, a także promocji oraz możliwości wykończenia lokali pod klucz udzielają sprzedawcy:

  • Monika Maternik - 572 283 331
  • Tomasz Taurogiński - 661 662 102
  • Agnieszka Zielińska - 511 683 312
  • Paweł Zabolewicz - 505 991 887

Jeśli zastanawiasz się nad kredytowaniem zakupu mieszkania czy tez skorzystaniem z programu "Mieszkanie bez wkładu własnego", warto skontaktować się i porozmawiać o dostępnych opcjach z doświadczonym ekspertem kredytowym

  • Andrzej Paczull - 697 774 866

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane