• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drewniane meble i blaty: olejowane czy lakierowane?

Joanna Stolp
12 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Drewniane blaty i meble dodają wnętrzom elegancji, niepowtarzalności i ocieplają pomieszczenia. Jednak, aby  służyły długie lata, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Drewniane blaty i meble dodają wnętrzom elegancji, niepowtarzalności i ocieplają pomieszczenia. Jednak, aby  służyły długie lata, muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Drewniane meble i blaty: lakierowane czy olejowane? Są osoby, których żadnymi argumentami nie da się przekonać, że płyty meblowe mogą zastąpić drewno. I tak wybiorą stół, blat do kuchni czy nawet całe meble z naturalnego materiału. I tu pojawia się kwestia zabezpieczenia i pielęgnacji, których drewno - w przeciwieństwie do płyt - wymaga. Najpopularniejsze są lakierowane i olejowane. Co wybrać?




Jaki blat wybrał(a)byś do kuchni?



Drewniany blat w kuchni i w łazience



Drewniany blat w kuchni dodaje wnętrzu jakości i uroku. Jest też jednym ze sposobów na "ocieplenie" aranżacji, co nie pozostaje bez znaczenia w połączonych z częścią wypoczynkową aneksach kuchennych.

Oprócz szeregu zalet taki blat ma jednak jedną wadę: nieco gorzej niż blat laminowany radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, na które narażony jest każdy blat kuchenny.

- Zaleca się, by drewniany blat w kuchni czy w łazience był olejowany. Wynika to z faktu, że powierzchnie w tych pomieszczeniach są intensywnie używane, a co z tego wynika - bardziej narażone na zarysowania i miejscowe uszkodzenia niż blat mebli np. w sypialni czy w pokoju dziennym - radzi Paweł Puszczyński z Modern Classic Home.
Jaki kamień na blat do kuchni i łazienki? Jaki kamień na blat do kuchni i łazienki?

Drewniane meble: dlaczego olejowanie jest lepsze?



W czasie olejowania drewniana powierzchnia jest, najlepiej kilkukrotnie, pokrywana warstwą specjalnego oleju. Jego rodzaj dobiera się do powierzchni, jaka ma zostać zabezpieczona. Nieco inny olej nakłada się na blat kuchenny, a inny na podłogę. Przed olejowaniem powierzchnia musi zostać gładko wyszlifowana, dzięki czemu potem zyskuje jedwabistą powierzchnię. Olej zabezpiecza drewno przed zabrudzeniami i wilgocią, ale umożliwia jego oddychanie, wchłanianie i uwalnianie wilgoci.

W razie potrzeby olejowany blat można miejscowo zregenerować, co nie jest możliwe w przypadku powierzchni lakierowanych. Jeśli uszkodzenie przydarzy się na powierzchni lakierowanej, konieczne będzie usunięcie całej warstwy lakieru i naniesienie jej ponownie na mebel.

Mieszkanie w nadmorskim klimacie. Jak je urządzić?



- Nałożony olej wnika w drewno na głębokość minimum dwóch milimetrów, zachowując jego naturalną powierzchnię, na dodatek wolną od szkodliwych substancji - wyjaśnia Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl.
W przeciwieństwie do oleju lakier nie wnika w drewno, a jedynie tworzy powłokę na jego powierzchni, przez co jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Blaty i inne powierzchnie olejowane wymagają jednak regularnej pielęgnacji: olejowanie należy powtarzać od dwóch do nawet trzech razy w roku.

Lakierowane meble nie wymagają regularnej pielęgnacji, ale są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż te, które zostały zaimpregnowane olejem. Lakierowane meble nie wymagają regularnej pielęgnacji, ale są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż te, które zostały zaimpregnowane olejem.

Lakierowanie drewnianych mebli: elegancja w zderzeniu z naturalnością



Do mniej eksploatowanych pomieszczeń możemy z powodzeniem wybrać lakierowane komody, konsole czy stoły. Nie wymagają one regularnych zabiegów pielęgnacyjnych tak jak drewniane powierzchnie olejowane.

- Meble z litego drewna dają człowiekowi poczucie tożsamości i korzeni. Nowe technologie obróbki drewna sprawiają, że wzrasta poziom ich funkcjonalności i wytrzymałości - podkreśla Karolina Żwirblińska-Rywelska.

Żyj wśród natury. Wnętrza inspirowane lasem



Meble lakierowane są bardziej eleganckie, za to olejowanie drewna - zwłaszcza blatów stołów - podkreśla szlachetność i fakturę drewna. W konsekwencji użytkownik ma większe poczucie otoczenia w domowym wnętrzu naturalnymi materiałami.

- Dobrej jakości lakier ma bardzo wysoką odporność na ścieralność i zarysowania. Niestraszne mu także odbarwienia powodowane działaniem promieni UV. Odpowiednio położona warstwa lakieru chroni blat przed zniszczeniem lepiej niż pojedyncza warstwa oleju - przekonuje Paweł Puszczyński.
Drewniane meble od lat cieszą się popularnością. Dzięki temu, że nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, efekty, jakie możemy osiągnąć przy jego użyciu, są naprawdę imponujące. Drewniane meble od lat cieszą się popularnością. Dzięki temu, że nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, efekty, jakie możemy osiągnąć przy jego użyciu, są naprawdę imponujące.

Drewniane meble i blaty: z połyskiem, matowe czy w kolorze?



Połyskujący lub matowy efekt możemy uzyskać zarówno w przypadku mebli olejowanych, jak i lakierowanych.

Inaczej jest z nadaniem drewnu koloru - to umożliwia tylko lakierowanie, i to w szerokiej gamie barw, co sprzyja dopasowaniu odcieni do konkretnego wnętrza. Takiej możliwości nie ma w przypadku powierzchni olejowanych. Drewno pomalowane olejem zmieni po prostu naturalny kolor na nieco ciemniejszy.

- Możliwe jest wykorzystanie oleju nadającego kolor drewnu, jednak będzie to wybarwienie subtelne, bazujące na jego naturalnym odcieniu. Należy też pamiętać, że olejowany blat trudno będzie w przyszłości polakierować. W drugą stronę zabieg będzie łatwiejszy i blat lakierowany może być olejowany po uprzednim usunięciu wierzchniej warstwy lakieru - wyjaśnia Paweł Puszczyński.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane