Wiadomości

Drewno w łazience. Trwałe czy tylko ładne?

Deska z fazowanego, intensywnie szczotkowanego dębu pokryta naturalnym olejem. O ile nie pozwolimy, by na drewnie woda zalegała do wyschnięcia, taka podłoga będzie sprawdzać się w łazience przez wiele lat.
Deska z fazowanego, intensywnie szczotkowanego dębu pokryta naturalnym olejem. O ile nie pozwolimy, by na drewnie woda zalegała do wyschnięcia, taka podłoga będzie sprawdzać się w łazience przez wiele lat. materiały prasowe: Alfa Floors

Miłośnicy drewna mogą je wkomponować w łazienkę na wiele sposobów - od wykończenia nim podłogi lub ściany, poprzez wykorzystanie drewnianych blatów i mebli, aż po drewniane dekoracje czy ramy. Aby nie narazić takich elementów na szybkie niszczenie, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.Czy zdecydowałbyś się na drewno do łazienki?

tak, mam w łazience drewniane elementy 24%
tak, planuję zastosować w łazience drewno 23%
nie wiem, musiałbym zasięgnąć opinii ekspertów 15%
nie, to jest niepraktyczne i nietrwałe rozwiązanie 34%
mam w swojej łazience drewno, ale nie jestem zadowolony 4%
zakończona Łącznie głosów: 275
Nie należy bać się stosowania drewna w łazience. Nie ma przeciwwskazań, aby znalazło się ono w tym pomieszczeniu, nawet jeśli będzie narażone na kontakt z wodą, parą wodną, wilgocią. Korzyści płynące z wykorzystania tego materiału przy aranżacji łazienki są bezcenne - drewno dodaje wnętrzu ciepła i sprawia, że miejsce to staje się bardziej przytulne i naturalne; mamy szansę stworzyć domowe spa, prawdziwą oazę spokoju.

- Oprócz wrażenia ciepła, drewno nadaje też pomieszczeniom pewnego rodzaju szlachetności i elegancji. Żadne płytki ceramiczne, nawet te o strukturze do złudzenia przypominającej deski drewniane nie są w stanie powtórzyć efektu, jaki daje nam naturalne drewno - podkreśla Dominika Gwiazda z firmy Alfa Floors w Gdańsku.
Dobrze jest jednak pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym długo będziemy cieszyć się użytkowaniem drewna w łazience. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni gatunek drewna i zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Po ułożeniu drewno należy z kolei odpowiednio zabezpieczyć (najlepiej poprzez olejowanie), a w czasie codziennego użytkowania dbać o nie nieco bardziej niż o materiały ceramiczne.


Najlepsze są egzotyczne gatunki

W kontakcie z wilgocią ważny jest przede wszystkim skurcz. Im mniejszy, tym mniejszym odkształceniom będą ulegać deski. Dlatego w łazienkach sprawdzi się przede wszystkim drewno egzotyczne, charakteryzujące się wysoką zawartością olejków naturalnych. Dzięki temu posiadają wysoką odporność na destrukcję biologiczną i niski współczynnik skurczu. W łazience sprawdzą się zatem - nieco twardsze niż dąb i o kilkanaście/kilkadziesiąt złotych za m kw. droższe od niego - gatunki o obco brzmiących nazwach: teak, iroko, merbau, doussie i padouk. Z polskich gatunków sięgać można po dąb czy modrzew.

- Do aranżacji łazienki warto wybierać egzotyczne gatunki drewna, które posiadają dużą oleistość. Najlepszym rozwiązaniem będzie drewno teakowe, które sprawdzi się nawet w strefach narażonych na dużą wilgotność. Chcąc wykorzystać inne gatunki należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu drewna. Olej wniknie głęboko w strukturę, chroniąc je przed wilgocią - mówi Marcin Konopka z Ministerstwa Spraw We Wnętrzach.
Czytaj także: Łazienka. Odpływy liniowe - praktyczne i modne

Łazienka jest tzw. pomieszczeniem wilgotnym, dlatego zastosowane drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Idealnie do tego celu nadaje się nadmieniony olej, który wydobywa naturalny rysunek drewna, a jednocześnie doskonale zabezpiecza je przed wilgocią. Dobrze jest jeszcze przed olejowaniem pokryć drewniane elementy łazienkowe (ze wszystkich stron) impregnatem chroniącym przed wilgocią, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz sinizną. Powierzchnia wykończona olejem naturalnym jest antypoślizgowa i przyjemna w dotyku. Trzeba jednak nastawić się na to, że deski będą wymagać okresowej konserwacji, polegającej na nanoszeniu oleju pielęgnacyjnego.

Nie bez znaczenia pozostaje również strefa łazienki, w której zostanie wykorzystane drewno. Zastosowanie go w pobliżu umywalki lub toalety z pewnością bardziej zwiększa szansę na trwałość tego rozwiązania niż użycie go w okolicy wanny czy prysznica. Warto przy tym wykorzystać ogromną różnorodność dostępnych materiałów i różne warianty aranżacyjne. Drewno - jako materiał naturalny - świetnie komponuje się z okładzinami ceramicznymi. Są zatem przypadki, kiedy lepiej zdecydować się na błyskotliwe połączenie materiałów niż ryzykować szybką degradację drewna.

- Każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Dany gatunek drewna nie zawsze jest gwarancją idealnego rozwiązania. Konsultując się ze specjalistami czy użytkownikami mamy szansę najlepiej dostosować wnętrze do sposobu eksploatacji - dodaje Marcin Konopka.
Wentylacja pomoże utrzymać dobrą wilgotność

Aby drewno w łazience miało dobre warunki, w pomieszczeniu zapewniona musi być bardzo dobra wentylacja. Jeśli nie jesteśmy w stanie jej zapewnić (na przykład w starej kamienicy lub budynku, gdzie jest tylko wentylacja grawitacyjna) lepiej przedyskutować z fachowcem, czy wahania wilgotności w pomieszczeniu już po kilku tygodniach czy miesiącach nie zaszkodzą drewnianym elementom.

Decydując się na drewno w łazience, zwłaszcza jeżeli jest to inny gatunek niż teak, warto zdać sobie sprawę z konieczności odpowiedniej pielęgnacji. Częste wycieranie drewnianych powierzchni czy niepozostawianie wilgotnych przedmiotów w pobliżu stanowi jedną z metod ochrony.

- Utrzymanie podłogi drewnianej w łazience w dobrym stanie wymaga niestety o wiele więcej uwagi i pielęgnacji niż na przykład terakoty czy kamienia. Trzeba pamiętać o tym, że naturalną cechą drewna jest pęcznienie i kurczenie się pod wpływem zmian wilgotności w pomieszczeniu. W efekcie na podłodze mogą powstawać szczeliny i pęknięcia, a jej powierzchnia może ulec zniekształceniu - zwraca uwagę Dominika Gwiazda.
Nie tylko podłoga

Drewno w łazience to nie tylko podłoga. Do łask wracają grube blaty drewniane, które swoją formą sprawiają wrażenie starego mebla. Mając na celu osiągnięcie takiego efektu można zastosować np. drewno dębowe szczotkowane i olejowane. Postarzany blat drewniany świetnie współgra z prostą formą umywalki nablatowej i nowoczesnymi dodatkami.

- Drewno można również wykorzystać do zabudowy wanny w postaci fornirowanego panelu. Zabezpieczając je lakierem matowym z bejcą, nadaje się fornirowi odcień pasujący do wnętrza. Panel należy zamontować w taki sposób, aby woda po nim spływała, nie mając możliwości penetrowania jego struktury, inaczej w krótkim czasie może to doprowadzić do zniszczenia - radzi Danuta Szafrańska z Linia-Art Pracownia Architektoniczna.

Opinie (76) 10 zablokowanych

 • Drewno w łazience najlepiej ograniczyć do mebli (18)

  Architekt zaproponował nam zabudowę stelaża wc drewnem ale planujemy zastąpić je płytkami drewnopodobnymi, wizualnie może nie to samo ale przy 2 małych chłopcach nie będziemy ryzykować. Wykorzystanie w łazience drewna w nadmiarze jest drogie i niepraktyczne i nadaje się do łazienek pokazowych a nie do takich, które są używane codziennie. Nie wyobrażam sobie biegania za dziećmi 10 razy dziennie ze szmatą do łazienki.

  • 83 7

  • i te wsiąknięte w drewno siuśki wokół muszli... (3)

   bezcenne

   • 20 2

   • (2)

    Jakie wsiąkanie ... olej lub olejowosk na podłodze i nie ma prawa nic wsiąkać. No chyba że z Ciebie taki fachowiec oraz mądrala i chciałeś surową dechę kłaść do łazienki :)

    • 4 1

    • oświeć mnie proszę (1)

     bo nie słyszałem o tym aby olejowało się laminat lub fornir, bo jak rozumiem mowa jest o płytach z laminatem lub fornirem do obudowy stelaża lub jak w artykule do wanny.
     wg ciebie jak odporne są takie płyty na mocz? ... i na chemię którą ten mocz się czyści

     • 0 1

     • Hahaha. Jak nie wiesz o co chodzi to po co piszesz. Jaki laminat? Jaki fornir? Deska lita lub warstwowa :)

      P.S. Każdy typ drewna (lite, fornirowane) można olejować.

      • 1 0

  • Bzdury klepiesz (5)

   Mam drewno na podłodze i ścianach łazienki od lat i nie mam żadnych problemów.

   • 6 5

   • poczekaj jeszcze jak będziesz miał dzieci (4)

    dzieci to będzie prawdziwa weryfikacja twoich drewnianych ścian i podłogi, u mnie nie raz podczas kąpieli dzieci w wannie podłoga wyglądała jak basen. A sikanie dookoła muszli to też nie rzadkość, przy kaflach to ostra chemia i po sprawie
    Drewno jest dobre ale dla emerytów.

    • 6 3

    • I do tego młodych...

     • 4 0

    • (2)

     Trzeba nauczyć dzieci(chłopców) sikać po damsku :)

     • 2 2

     • Ja uczę sikać do muszli i mnie również tak uczono. Nigdy nie sikamy obok.

      P.S.

      hahaha

      • 0 0

     • dzieci, to dzieci

      dziewczynki też popełniają błędy

      • 0 0

  • (6)

   Ja mam dębową deskę wielowarstwową w łazience i nie mamy żadnych problemów. Dzieci kąpią się normalnie, nikt nie biega ze szmatą , itd. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe .

   • 3 0

   • A ja mam (1)

    drewnianą armaturę w łazience.

    • 1 0

    • Mózg masz drewniany .... to da się wyczuć na odległość :-P

     • 1 0

   • (3)

    ogrzewanie podłogowe pod deskami? nieźle ktoś Ci doradził. Gratuluję.

    • 0 1

    • (2)

     Co niby w tym złego? Podparłeś wypowiedz obliczeniami czy piszesz aby pisać.
     Deska wielowarstwowa jak najbardziej nadaje się na podłogówkę i kompletnie nic się z nią nie dzieje ... no chyba że dajesz na podłogę 50C to może coś zacznie. U mnie tej zimy najwięcej co idzie na podłogę to 29C na zasilaniu i temperatura w pomieszczeniu 23,5C.

     • 1 0

     • (1)

      Chodzi o rezystancje materiału. Drewno bardziej izoluje niz np. kafle, co wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania. Jak mieszkasz w budynku wielorodzinnym to sąsiad z dołu może Ci podziękować za ogrzewanie sufitowe. Krety pewnie tez mają cieplutko.

      • 0 0

      • No i co w związku z tym? Jedynym wyznacznikiem nie układania deski na ogrzewanie podłogowe jest wyższy koszt ogrzewania .... kładąc wiedziałem o tym i stać mnie zapłacić może z 20zł więcej w miesiącu za posiadanie deski na ogrzewaniu podłogowym.

       Obliczyłeś te wyższe koszty i różnicę przewodności cieplnej innych materiałów.

       Kafle w salonie ... masakra .... kafle w garażu, łazience, kuchni, salonie i ciekawe gdzie jeszcze. Ja mam wszędzie deskę i dla mnie jest super ... a ewentualne koszty ogrzewania - stać na konia to stać na wóz.

       Ogrzewanie sufitowe ... ogrzewanie kretów - nie po to kładzie się folie izolacyjne aby grzać kogokolwiek innego niż siebie. Straty ciepła zawsze będą ale jak widać Ty lubisz wszystko wyolbrzymiać ... może trochę zazdrości innym.

       • 1 0

  • zdziwina

   Nie rozumiem ,drewno to drewno,a nie jakies tam plytki imitujace drewno to tak jak reklama Zywca prawie robi roznice. Mam drewno w lazience uzywam jej ,mam dwojke dzieci i nie uleglam fanaberiom archtektow.

   • 1 0

 • zdecydowanie na TAK (4)

  w lutym rozpoczynam remont łazienki i właśnie postawiłam na kafle drewnopodobne na podłogę , wc i obicie wanny :) Blat i szafki również będą w kolorze drewna :) reszta to białe kafle / i malowane ściany.... już się nie mogę doczekać efektu końcowego :) !!

  • 15 21

  • Oj będziesz kląć (1)

   • 4 4

   • Nie nedzie

    Mam piękne kafle drewnopodobne pod prysznicem, imitują drewno wzorem, faktura i dobrze sie to użytkuje

    • 2 2

  • Ale kafle drewnopodobne to nie drewno....

   • 43 0

  • w artykule jest mowa o drewnie, a nie o kaflach drewnopodobnych

   różnica gigantyczna...

   • 24 0

 • Drewno w łazience wygląda dobrze tylko na renderach i w pierwszym miesiacu po remoncie (2)

  Nie ulegajcie fanaberiom architektów

  • 67 12

  • Eeeetam, jak jest fest w to drewno nawalone chemii, to wytrzyma i 100 lat!

   • 2 2

  • Jasne ... post kogoś kto nie miał nigdy drewna w łazience.
   Dlaczego niby tylko w pierwszym miesiącu.

   ehhh

   • 4 0

 • jedyne co może być drewniane w łazience to szczotka do drapania pleców (2)

  Tam przecież jest wilgoć i prędzej czy później to wszystko trafi szlak. A to jest tylko głupia moda architektów, bi przecież za coś kasę miedzą brać, wiec wymyślają takie chore pomysly

  • 27 14

  • trafi szlag

   • 0 0

  • Sam sobie wymyśliłem i jest super. Nie zamiennię deski na żadne płytki. Nie masz to nie pisz :)

   • 1 0

 • Drewno w łazience ale tylko egzotyczne. (1)

  U mnie w łazience dominuje drewno egzotyczne. Praktycznie nic nie trzeba z nim robić. Wpływ wody jest prawie zerowy. Tylko musiałem je sprowadzić z Ameryki Południowej, co wcale nie jest takie trudne.

  • 8 8

  • w Praktikerze kupiles na promocji resztki z magazynu

   Bo bylo taniej niz zwykłą sosna, a teraz strugasz Carringtona

   • 23 3

 • brakuje jeszcze tylko drewnianego brodzika z odpływem liniowym (1)

  ah te projektanty, jak ja ich kocham, dla nich tylko strona wizualna się liczy, ważne, że na wizualizacji się dobrze prezentuje, ale tacy bujający w obłokach też są potrzebni bo czasami można wypracować dobry kompromis pomiędzy aspektem wizualnym i praktycznym

  • 27 2

  • :D:D:D

   Serio? Mamy cały dom w drewnie, nawet kuchnie i łazienkę-nie ma najmniejszego problemu, no chyba,że ktoś jest totalnym brudasem i leniem

   • 0 0

 • Tak sie składa ze jestem importerem drewna egzotycznego (11)

  I pracuje z nim ponad 20 lat. Sam od 10 lat także mam w łazienkach podłogę z panelu merbau (lakierownay 30% mat) i nic się z ni nie dzieje nawet po kilkukrotnym klasycznym zalaniu...zdarza się:).Pielegnacja jest prosta -suchy mop...Drewno nie wymaga ponownego lakierownia gdyz powierzcznia nie jest narażona na kontakt z twardymi przedmiotami (np. buty,przesuwanie mebli itp.)Ale jest kilka warunków:-
  drewno musi być odpwiednie(merbau, iroko teak)
  podłoga MUSI BYC klejona do podłoza i krawędziowo(żadne kliki i podłoga "pływająca" bo wtedy naprawdę może popłynąć:)
  lepiej uzyć panela 3 warstwowego bo jest stabilniejszy niż produkt lity ale to moja uwaga.
  Należy uzyć bardzo dobrych silikonów i korka do izolacji krawędziowej.
  No i ostatnie dwie uwagi: kupic produkt w dobrym sklepie wraz z DOBRA usługą ułożenia. Jakiekolwiek oszczednosci i zakupy w sieciowkach oraz korzystanie z tanich "układaczy" moze się odbic na efekcie końcowym.
  pozdrawiam

  • 36 3

  • Zgadza się ... ale (6)

   Przy takim rozwiązaniu cena jest wyższa od kafli a wytrzymałość i tak gorsza, ponadto dochodzi problem z konserwacją. Przy mocnej eksploatacji łazienki rozwiązanie raczej nie polecane.
   Możesz wg swojej wiedzy podać cenę metra 2 takiej podłogi (materiał + wykonanie).

   • 10 1

   • Cena wyzsza

    Ale wyglad o niebo lepszy

    • 7 1

   • Co do eksploatacji- łazienki sa eksploatowane normalnie i jak (4)

    pisałem nie ma sladów większego zużycia (po 10 latach).Co do ceny zależna jest ona od produktu ,ilości itp. ale-np. panel podłogowy merbau,lakierowany koszt od 100PLN brutto+, deska lita klejona na szerokości lakierowana merbau podobnie 100PLN+,parkiet podłogowy iroko surowy wymagający olejowania lub lakierownaia od ok 90PLN+,Ukladanie z materiałami materiałów gotowych ok od 100PLN wzwyż plus VAT(to jest szacunek bo się tym nie zajmuje tylko firmy zewnętrzne i one mają swoje kalkulacje w oparciu o to co trzeba wykonać przed położeniem i w trakcie. Aha , nie jestesmy sklepem raczej hurtownia i półhurtownią z możliwoscią wysyłki do klienta wiec ceny są loco nasz magazyn.Jestesmy bezpośrednim importerem więc jest tez zawsze możliwość negocjacji
    Co do kafli-z autopsji wiem ze takiego efektu cieplej podłogi nie ma, chyba ze zainstalujesz ogrzewanie podłogowe a to sa znowu koszty. Ale to jest bardzo indywidualna ocena co chcesz mieć w łazience i to Twój wybór.
    Pozdrawiam
    .

    • 9 1

    • Danziger (3)

     Co to za ceny za egzotyczne drewno!ja niedawno kupowałem panele z drewna za 450 zł za m2 . Danziger ty chyba eksportujesz ,ale drewno naklejone na sklejkę , bo ceny które podajesz są wyjątkowo za niskie.

     • 2 0

     • Prosze: (2)

      Panel podłogowy Merbau(Malezja) klasa A , trzy warstwowy, warstwa zewnętrzna 4,3 mm obłóg merbau, wzór 3 klepkowy, lakier 30%matt, 5 warstw UV,wymiary:14x195x2200mm, możliwość klejenia do podłoża, pióro/wpust. Cena 105,50PLN brutto + koszty dostawy. Pozdrawiam.
      PS-O wartości panelu m.in stanowi warstwa zewnetrzna: z jakiego rodzaju drewna jest wykonana, jaka jest gruba- ma to wpływ m.in na możliwość szlifowania zużytej powierzchni .taka warstwa ma przeciętnie ok 4-5mm i jest naklejana albo na 2 warstwy cienkiego drewna specjalnie sklejonego LUB na sklejke która jest tak sam praktyczna. Chyba ze mówisz zupełnie o innyp produkcie używając niewłaściwych nazw. To się zdarza.Pozdrawiam

      • 0 0

      • panele do łazienki? (1)

       teraz rozumiem skąd cena ok, 100zł/m2 bo mowa o panelach podłogowych a nie o desce/parkiecie. W przypadku paneli to rodzaj tych kilku milimetrów okleiny nie ma znaczenia - merbau czy cokolwiek innego. Wybacz ale tego typu wynalazków nie zastosowałbym nawet w pokojach, nie mówiąc o łazience, lepsze są już dobrej klasy panele z laminatu (oczywiście nie do łazienki).
       W przypadku paneli z wierzchnią warstwą merbau nie można mówić o parametrach skurczowych merbau. Nie można też zakładać, że to wszystko będzie tak poklejone, że woda nie dostanie się w szczeliny (drewno z natury pracuje i żaden klej tego nie wytrzyma). Panele podłogowe do łazienki to rozwiązanie tanie ale to także wyrzucanie pieniędzy. Poza tym czasami wystarczy, że coś spadnie albo kobieta w szpilkach i jest odprysk.
       Ja za dobrą podłogę, którą można rozważać do łazienki szacowałbym od 500zł/m2 czyli w granicach tego co pisał poprzednik

       • 0 0

       • Pozawole sobie na odpowiedz

        Wg mojego skromnego doświadczenia panel jest bardziej stabilny(poprzez zastosowania porzecznego ułozenia tzw. bazy czyli tego na co się nakleja obłóg) niż drewno lite choć takie tez posiadamy np. merbau -deska klejony na szerokosci 3/4 lub 5 klepek ale lity ! na grubości- wymiar 15x150x1920mm , lakier 30 matt, mozliowosc klejenia do podloza cena 105PLN z Vatem.
        Kobieta w szpilkach choć jest to na pewno piękny widok jest zabójcza dla każdego rodzaju podłoza !:),tak sam spadający młotek rozbije ci kafel i zrobi wgniecenie w każdeym drewnie czy to litym czy panelu.
        Rozróznimy tez pojecie deski podłogowe które szerokosć przekracza 100mm i dł, pow 2,00-ceny takiego wyrobu w np irko, nie mowiac o teaku potrafią być wysokie 400pln+ (teak burma- kosmicze) czy tzw parkietem szer 60-90mm dł 450-1050mm-tutaj mogę polecić kilka ciekawych gatunków w cenie ok 80-130 pln z Vat. Pozostaje pytanie jaki produkt drewniany stosować w relatywnie małych łazienkach. Pozdrawiam

        • 0 0

  • Importer. Acha. ;-) (1)

   • 2 1

   • A tak Importer.Jesli kupujemy drewno u producenta

    Z Dalekiego Wschodu, Am.Poł czy Afryki, wwozimy do Polski i dokonujemy odprawy celnej to chyba jest import...a nie zakup wewnątrzunijny!

    • 10 0

  • wystarczy, że się domestos rozleje albo inna agresywna chemia i pozamiatane

   drewno ładne tylko w katalogach

   • 8 3

  • poprosze cennik podac

   + cennik dobrego fachowca

   • 0 0

 • Ciezko Januszom wytlumaczyc ze np teak nie reaguje z woda (5)

  Nie do ogarniecia. Ale co sie dziwic patrzac po mieszkaniach i domach w Polsce :) teak stosuje sie na łodziach wiec takie zalanie kilkukrotne podlogi z tego materialu to nic. Musi byc oczywiscie dobrze polozony i zabezpieczony, a z tym moze byc problem bo nie kazdy fachowiec to dobry fachowiec.

  • 24 11

  • "nie reaguje z wodą" buhaaa haaaa haaa

   Po pierwsze nie ma drewna które "nie reaguje z wodą", każde drewno się kurczy i rozkurcza na skutek zmian wilgotności, tylko jedne bardziej drugie mniej.
   Po drugie, merbau ma lepsze parametry jeśli chodzi o odporność na wilgoć niż teak.
   Po trzecie ważnym parametrem jest rozmiar desek.
   Każde drewno pracuje i w zależności od pory roku, okresu grzewczego kurczy się o rozszerza

   • 10 1

  • pozdro janusze mieszkajace u mamusi za szafa i zakaflowani od dolu po sufit ))

   ''Teak to drewno wyjątkowe, dzięki posiadanej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo i posiada niezwykłą trwałość, szczególnie w środowisku wodnym. Odkąd odkryto drewno teakowe, było one cenione i poszukiwane. Wykonywano z niego między innymi części statków narażone na szybkie zużycie, np. pokłady.

   Dlatego od dawna wykorzystywano go do wytwarzania elementów statków i jachtów. W umocnieniach portowych i rzecznych jest spotykany rzadziej, gdyż stanowi zbyt cenny materiał do takich zastosowań.

   Teak to także predysponowany materiał na podłogi, szczególnie w łazienkach, saunach lub obiektach użyteczności publicznej. Ciemny kolor maskuje ewentualne zabrudzenia, a błoto i duża ilość wilgoci wnoszona na butach nie stanowi problemu. ''

   • 3 2

  • (1)

   Nie chodzi o to że nie reaguje, bo wszystko z czymś jakoś reaguje, ale o to, że nie niszczeje, nie gnije.
   I wcale nie trzeba egzotycznego teaka bo identyczne cechy odporności na wodę i wilgoć ma poczciwa polska akacja.

   • 0 1

   • ale jak ktoś lubi mieć w domu jak w mięsnym to o co chodzi

    • 1 1

  • Każdy materiał reaguje z wodą, mniej lub bardziej.
   Tu nie tylko woda jest problemem ale i to co w niej mamy.
   Czajnik ze stali nierdzewnej nie rdzewieje ale i tak nie można na niego patrzeć po pewnym czasie.

   • 0 0

 • płytki drewnopodobne (2)

  Obecnie można dostać już tak cudowne płyki, że bez problemu można je pomylić z drewnem. Kiedy leżały w salonie, czekały na ułożenie, wiele osób myślało, że to panele :) Ja akurat mam Marazziego Castagno, ale wraz z coraz większą modą na tego typy rozwiązania, wybór robi się ogromny i można dostać już ładne "drewienka" w niższej cenie

  • 5 8

  • jak drewnopodobne to tylko polskie,reszta to syf

   -do Polski sprowadzaj wloskie,hiszpanskie,niemieckie gow...no ,najtansze ,ale Polacy nie mysla i biora bez opamietania ten syf, a polskie plytki sa jednymi z najlepszych ,robie w plytkach od 20 lat.

   • 7 2

  • Fakt że płytki robią coraz ładniejsze ale z tym pomyleniem z drewnem to lekka przesada. Poza tym marazzi? serio? miałam kiedys podłoge w ich kaflach i nie wytrzymały bez zarysowań nawet do końca remontu. A szkoda bo piękne.

   • 2 1

 • Zamiast drewna polecam Vinyl (4)

  Witam,
  Wszystkim, którym podoba się charakter drewna w łazience polecam panele winylowe, Po 1) nie pracują jak drewno, Po 2) nie trzeba ich dylatować jak drewna, Po 3) nie trzeba się obawiać wilgoci, Po 4) odczucie ciepła jest takie samo jak drewna i nie odbiegają wyglądem, Po 5) koszt jest dużo niższy. Po 6) nie trzeba ponosić żadnych kosztów związanych z olejowaniem/ impregnowaniem podczas użytkowania.

  • 4 7

  • czyli pcv...albo jak kto woli nowoczesne nazewnictwo pvc;-)
   porównanie do drewna sporo na wyrost, ale fakt faktem że taikie podłogi bywają lepsze niz wszędobylskie panele' drewnopodobne' czy inne barlinecki

   • 5 1

  • mam.polecam.bardzo ok

   • 1 1

  • pcv - zdecydowanie NIE (1)

   plichlorowany czyli polimer chlorku winylu - po kilku latach wiazania chemiczne pękają i ulatniają się dioksyny. Niestety materiał bardzo szkodliwy w dłuższej perspektywie, głowny powod wysypu zachorowan w latach 90tych...ten polimer był masowo używany za komuny.....bojest bardzo bardzo tani w produkcji.

   • 3 1

   • kłamstwa znudzonego ekoblogera

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.