• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwupoziomowe biuro dla czterech osób może mieć domowy charakter

1 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Koncepcja pierwsza. Pracownikom, którzy w  biurze spędzają dużo czasu zależy na tym, aby miejsce to miało domowy charakter. Łatwiej go uzyskać, kiedy wykorzystuje się meble takie jak w mieszkaniu. Koncepcja pierwsza. Pracownikom, którzy w  biurze spędzają dużo czasu zależy na tym, aby miejsce to miało domowy charakter. Łatwiej go uzyskać, kiedy wykorzystuje się meble takie jak w mieszkaniu.

Współczesne i modne aranżacje powierzchni biurowych upodobniają je bardziej do domowych wnętrz niż pozbawionych indywidualnego charakteru urzędów. Właśnie takie biuro chcieliby mieć także pracownicy gdańskiego klubu Plama.



Do redakcji Trojmiasto.pl napisał Szymon Wróblewski, kierownik klubu Plama będącego oddziałem Gdańskiego Archipelagu Kultury.

- Nadeszła pora na uporządkowanie naszego małego biura, bo nie było ono remontowane od 15 lat. Nie wiemy jak się za to zabrać. A to tutaj prowadzimy codzienne prace nad programem wydarzeń placówki - organizujemy koncerty, spektakle dla dzieci, dla dorosłych, planujemy wystawy oraz duże wydarzenia plenerowe jak Festiwal Feta - napisał pan Szymon. - W tej przestrzeni cztery osoby spędzają większość dnia pracy. Zależy nam na tym, żeby zachować ducha miejsca - przestrzeni przyjaznej, wręcz domowej.
Kiedy dopytaliśmy o szczegóły okazało, że pomieszczenie jest naprawdę niewielkie, ma zaledwie 17 m kw. i na dodatek znajduje się w nim wysoki podest. W biurze znaleźć się muszą trzy stanowiska pracy przy komputerze stacjonarnym i jedno do pracy przy laptopie, to ostatnie - jak wskazuje pan Szymon - może być po prostu przy stole. Stół miałby też pełnić rolę miejsca spotkań wszystkich. Do ulokowania jest też spore urządzenie wielofunkcyjne, regały, szafki. Potrzebna jest tablica do przyczepiania kartek z bieżącymi sprawami.

- Bardziej podoba nam się drewno niż szkło i metal, na podłodze mogłaby być wykładzina - nadmienia pan Szymon.
Trzy propozycje aranżacji biura po remoncie przygotowali architekci z gdańskiej pracowani Design Atelier, pod kierownictwem Barbary Reiter-Putynkowskiej. Wszystkie one zachowują istniejący podest.

Koncepcja pierwsza

Blisko wejścia do biura znajdujemy stół z czterema miejscami siedzącymi. Część ściany pomiędzy drukarką a stołem wykończona została okładziną z korka, to miejsce pełnić będzie funkcję tablicy koordynacyjnej. Znajdziemy tu też duże regały na segregatory, ksiażki oraz materiały.

Schody na podest umieszczone zostały na środku
, dzięki temu po ich obu stronach powstało miejsce - na dużą drukarkę-urządzenie wielofunkcyjne oraz na jeden z regałów

Na podwyższonej części znajdują się cztery stanowiska pracy z wygodnymi fotelami do siedzenia przy komputerze. Każde biurko zostało wyposażone w dodatkowe wiszące półki na bieżące dokumenty.

Całość pomieszczenia zachowana jest w ciepłych kolorach drewna. Meble oraz elementy wykończenia są w białych lub jasnych kolorach, dzięki czemu pomieszczenie robi wrażenie większego.

  • Drzwi wejściowe po obu stronach obudowane zostało wysokimi regałami.
  • Wygodne fotele optycznie zajmują sporo miejsca, ale gwarantują wygodę podczas pracy przy komputerze.
  • Ściany pomalowane są na biało, w kolorze który ułatwia skupienie, jest doskonałym tłem dla każdego wyposażenia oraz rozjaśnia wnętrze, w którym nie ma zbyt wiele naturalnego światła.
  • Koncepcja pierwsza. Schody znalazły się na środku podestu. Dzięki temu u góry możliwe stało się zaaranżowanie czterech stanowisk pracy (mogą być trzy, jak na wizualizacjach).

Koncepcja druga
Ten wariant zakłada inne umiejscowienie wejścia na podest, tym razem naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

Na niższym poziomie pomieszczenia mamy stół w stylu industrialnym z czterema krzesłami, został on przystawiony do krótszej ściany. Ściana nad stołem wyklejona została dużym lustrem, które odbija wnętrze, a przede wszystkim światło, które do pomieszczenia wpada przez okno na podeście (niższa część jest więc stale niedoświetlona). Dzięki temu zabiegowi biuro wydawało się będzie bardziej przestronne, komfort pracy za dnia, w niższej części, będzie znacznie lepszy.

I tym razem na poziomie "0" umiejscowione zostało urządzenie wielofunkcyjne oraz wygodne półki na materiały, segregatory, książki.

Z kolei na podeście zaproponowano tym razem trzy stanowiska pracy połączone wspólnym blatem. Nad stanowiskami umiejscowione są półki.

Wnętrze zaprojektowane jest w ciepłych kolorach. Drewniane elementy oraz ciepła drewniana podłoga świetnie komponują się z białym wykończeniem szafek i krzeseł.

  • Na ścianie nad stołem znalazło się duże lustro. Znajduje się ono naprzeciwko okna, dlatego będzie doświetlać całe wnętrze.
  • Kasetony na ścianie dodadzą wnętrzu domowego ciepła. Ich biel doskonale komponuje się z drewnianymi elementami.
  • Jasny szary kolor ścian uspokaja.
  • Stopnie prowadzące na podest wykorzystane zostały jako miejsce przechowywania książek. Może to być intrygujący, niepozorny element wnętrza podkreślający, że mamy do czynienia z biurem instytucji kulturalnej.
  • Miejsca pracy na podeście znajdują się przy wspólnym blacie. Mniejsze krzesła "zabierają" mniej przestrzeni.
  • Koncepcja druga. Umieszczenie schodów po jednej stronie podestu powoduje, że zmieszczą się tu trzy, a nie cztery stanowiska pracy.

Wariant trzeci (niezwizualizowany)

To propozycja umieszczenia trzech stanowisk pracy na podwyższeniu, z możliwością umieszczenia przy nich wiszących półek oraz małych szafek. Zejście z podwyższenia przesunięte zostało tym razem na lewą stronę. Po prawej stronie od schodków znajduje się więc duża drukarka biurowa oraz regał na materiały i segregatory.

W niższej części pomieszczenia znowu znalazł się wygodny stół oraz korkowa ściana pełniącą funkcję tablicy koordynacyjnej. Miejsce przy stole może służyć jako dodatkowe stanowisko do pracy przy laptopie.

Koncepcja trzecia. Schody na podest znajdują się tuż obok drzwi. Może to skrócić drogę od wejścia pracownikom, którzy czas spędzają głównie na wyższym poziomie pomieszczenia. Koncepcja trzecia. Schody na podest znajdują się tuż obok drzwi. Może to skrócić drogę od wejścia pracownikom, którzy czas spędzają głównie na wyższym poziomie pomieszczenia.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Design Atelier

Miejsca

Opinie (3)

  • Fajny pomysł z tym stołem, nie ma nic gorszego niż jak ktoś żre przy biurku

    Mlaszcze, brudzi, rozsiewa zapachy...

    • 1 0

  • miało być dla 4 osób

    a 2 i 3 wersja ma miejsca pracy dla 3. Poza tym te krzesełka bez kółek nie spełniają polskich norm jeśli chodzi o stanowiska pracy

    • 10 0

  • opinia

    mi osobiscie podoba sie opcja numer 1 jest dosyć wygodna i zarazem elegancka jest miejce na wszystko czego potrzeba w tak małym biurze.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane