Wiadomości

Dzielnice blisko morza popularne, ale drogie

Na pasie startowym docelowo staną cztery budynki w ramach inwestycji Awiator. Pierwszy budynek (z prawej) zostanie oddany do użytku do końca tego roku.
Na pasie startowym docelowo staną cztery budynki w ramach inwestycji Awiator. Pierwszy budynek (z prawej) zostanie oddany do użytku do końca tego roku. materiały inwestora

Z danych Home Broker wynika, że 19,2 proc. zainteresowanych zakupem mieszkania w Gdańsku chciałoby kupić je na Przymorzu. Faktycznie kupuje tylko 10 proc. Gdańszczanie chcą mieszkać w "starych dzielnicach", ale wyższe ceny powodują, że często muszą wybrać inną lokalizację.W jakiej części Gdańska chciał(a)byś mieszkać?

w dzielnicach południowych, na obrzeżu miasta 21%
blokowiska, ale blisko morza 46%
w śródmieściu, może być Wrzeszcz 33%
zakończona Łącznie głosów: 487
Z barometru cen nieruchomości działającego w naszym serwisie Dom wynika, że średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego (niezależnie od wielkości) na Przymorzu wynosi 6751 zł, z rynku pierwotnego 7951 zł. Dla porównania analogiczne ceny dla Szadółek kształtują się na poziomie 4293 zł (wtórny) oraz 4726 (pierwotny).

Często właśnie to zderzenie decyduje o tym, że klienci zakup mieszkania w przymorskich dzielnicach odkładają na przyszłość i inwestują w nieruchomość w południowym Gdańsku.

- Klienci mają coraz większą świadomość rynku i cen oraz związku, jaki istnieje między ceną a lokalizacją. Osoby, które przymierzają się do zakupu mieszkania w starych dzielnicach doskonale wiedzą, że przyjdzie im zapłacić za metr kwadratowy więcej niż na obrzeżach miasta. Mimo to zainteresowanie takimi dzielnicami, jak Żabianka, Zaspa, Przymorze czy Wrzeszcz jest stale najwyższe - mówi Ziemowit Dziadoń, specjalista ds. marketingu w Tyszkiewicz Nieruchomości.

Wśród zalet Przymorza, Zaspy, Żabianki wymieniane są bliskość morza i rozwinięta infrastruktura (przychodnie zdrowia, szkoły, przedszkola publiczne, rozwinięty handel, obiekty sportowe). Atutem jest także rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, która umożliwia poruszanie się tramwajami, autobusami i SKM; często kupujący dowodzą, że większa inwestycja w metr kwadratowy mieszkania zwróci się w paliwie, biletach i godzinach zainwestowanych w dojazdy na obrzeża miasta.

Minusem jest architektura - są osoby, które nie są w stanie zamieszkać wśród wąskich "oblepionych" samochodami uliczek, nad którymi górują wysokie, mało urozmaicone bloki wybudowane w czasach tzw. budownictwa uprzemysłowionego. Wielu jednak wskazuje, że przecież budynki te zostały zmodernizowane, a skalę równoważy duża przestrzeń między blokami i - wbrew pozorom - spora ilość zieleni wypełniająca tę przestrzeń.

W taką zabudowę w wolnych miejscach wbudowywane są nowe projekty mieszkaniowe, które skalą odpowiadają otoczeniu, ale architekturą, technologią i wykończeniem są w naszych czasach. Pośrednicy nieruchomości notują nawet zjawisko polegające na migracji mieszkańców starszych budynków w tych dzielnicach do nowo budowanych.

Dwa bardziej kameralne projekty powstają na Zaspie za sprawą PB Górski - Młyniec III i w drugim końcu dzielnicy - Osiedle Rozstaje.

W ramach osiedla Młyniec III przy ul. Startowej zobacz na mapie Gdańska powstaje właśnie kolejny budynek. Budynki mają pięć kondygnacji, w podziemiach są hale garażowe. Ceny metra kwadratowego wahają się od 5840 do 7100 brutto. Podobnie jest na Rozstajach (budynki obok hali Lotnia) zobacz na mapie Gdańska Właśnie zakończyła się budowa trzeciego, najniższego, bo trzykondygnacyjnego, budynku z windami. Do sprzedania zostało tu 16 mieszkań, kolejnych budynków nie będzie, bo skończył się grunt do zabudowywania.

Większe projekty powstają na byłym pasie startowym. W oczy rzucają się dźwigi na inwestycjach AwiatorCity Park.

Pierwsza z tych inwestycji powstaje za sprawą firmy Allcon Osiedla. Awiator to docelowo zespół czterech budynków wielorodzinnych wyposażonych na parterze w funkcję handlowo-usługową. Inwestycja powstaje od początku 2011 roku. Inspiracją do wyboru nazwy inwestycji, detalu architektonicznego, pomysłu na aranżację części wspólnych i idei zagospodarowania przestrzeni była lotnicza historia tego miejsca.

- Pierwszy budynek zostanie oddany do użytku do końca tego roku - mówi Tomasz Paszkowski z Allcon Osiedla. - W tej chwili jest on na etapie stanu surowego zamkniętego, zaawansowane jest tynkowanie budynku i wykończenie wnętrz.

W najwyższym miejscu budynek będzie miał 12 pięter mieszkalnych (142 lokale), w parterze usługi (8 lokali). Pod całością powstały 2 kondygnacje garaże. W ofercie promocyjnej ceny zaczynają się od 4 977 zł za m kw.

Obok firma Inpro buduje osiedle podobnej skali - City Park. Tu pierwsze dwa budynki również zostaną oddane do użytku pod koniec roku, docelowo będzie ich sześć (dwa kolejne Inpro planuje oddać do końca października przyszłego roku). Osiedle będzie częściowo ogrodzone. W ramach osiedla zostały zaprojektowane dwa boiska wielofunkcyjne, tereny zielone, mała architektura, plac zabaw, ławeczki oraz parkingi naziemne.

W tej chwili w ofercie na tym osiedlu znajdują się 134 mieszkania, ceny zaczynają się od 5 500 zł za m kw.

Ten sam deweloper z końcem zeszłego roku zakończył inną "wysoką" inwestycję w pobliżu. Trzy Żagle przy ul. Olsztyńskiej zobacz na mapie Gdańska są już w większości zamieszkane. Do sprzedania zostało 17 mieszkań. Osiedle jest ogrodzone, monitorowane i ma portiernię. Atutem jest tu nowo utworzone przedszkole, które już teraz działa jako punkt przedszkolny, a od września zacznie działać w pełnym wymiarze czasu. Tu również ceny metra kwadratowego zaczynają się od 5 500 zł.

Na Przymorzu nie sposób pominąć dwóch dużych inwestycji. Jedna z nich już wpisała się w krajobraz ul. Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska. Cztery Oceany na razie reprezentuje co prawda jeden budynek, ale już niebawem zacznie się budowa kolejnego. Sprzedaż w pierwszym budynku jest zaawansowana w około 70 proc. Łącznie ma powstać tu 540 mieszkań wykończonych pod klucz - tym różni się oferta tego dewelopera. W cenę mieszkania wliczone jest wykończenie, jego rodzaj klienci wybierają z katalogu.

- Oczywiście można zrezygnować z wykończenia, wtedy cena metra kwadratowego gotowego lokalu jest obniżana o około 300 - 350 złotych za metr
- tłumaczy Tomasz Marek z firmy Immomax, która jest deweloperem tego przedsięwzięcia. - W tej chwili ceny wahają się od 6800 do 8000 zł za metr.

Coraz bardziej widoczna jest także inwestycja firmy Robyg przy al. Rzeczpospolitej w Gdańsku. Pierwszy budynek Albatross Towers jest już na wysokości 10 (z 17, które mają powstać) piętra. Jego oddanie do użytku planowane jest na końcówkę I kwartału 2013 roku. W budynku będą 143 mieszkania o metrażach od 27,7 do 124,77.

- Sprawdzaliśmy widoki z dźwigu, stąd wiemy, że Zatoka Gdańska widoczna będzie od trzynastego piętra w górę - mówi Joanna Asztemborska z biura sprzedaży Albatross Towers. - Na dzisiaj cena metra waha się od 5465 do 8300 zł brutto.

W pierwszym etapie inwestycji oprócz mieszkań w kompleksie powstaną powierzchnie biurowe i handlowo - usługowe. Pod budynkiem znajdzie się dwupoziomowy garaż.

We wszystkich wymienionych inwestycjach ceny miejsca postojowego w hali garażowej wahają się od 15 do 20 tys. zł (bliżej tej górnej granicy).

Opinie (215) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.