• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lokalny ryneczek i pomosty dla kajaków w Św. Wojciechu

Krzysztof Koprowski
18 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Tzw. stary trakt św. Wojciecha oraz kościół pw. św. Wojciecha.
  • Tzw. stary trakt św. Wojciecha oraz kościół pw. św. Wojciecha.
  • Tzw. stary trakt św. Wojciecha.
  • Tzw. stary trakt św. Wojciecha.
  • Tzw. stary trakt św. Wojciecha.
  • Tzw. stary trakt św. Wojciecha.

Uspokojenie ruchu, poprawa zagospodarowania przestrzeni między budynkami oraz wykreowanie nowych powiązań z Radunią, przy której przewidziano pomosty do cumowania kajakami - takie propozycje zawarto w opracowaniu Gdańskie Przestrzenie Lokalne dla Świętego WojciechaMapka. Wcześniej w ramach cyklu Dzielnice - wizje przestrzeni przedstawiliśmy propozycje zmian w rejonie Ołowianki, zaś za dwa tygodnie omówimy ustalenia dla okolic ul. Damroki na JasieniuMapka.



Czy Święty Wojciech to atrakcyjne miejsce do zamieszkania?

Kościół pw. św. Wojciecha wraz z bezpośrednim sąsiedztwem to obszar, gdzie wciąż widoczny jest układ urbanistyczny dawnej wsi Święty Wojciech. Choć od blisko 90 lat to formalnie część Gdańska, miejscy urbaniści planują utrzymać istniejący charakter tego miejsca.

Jedną z największych zmian zawartych w opracowaniu Gdańskie Przestrzenie Lokalne (w skrócie GPL) autorstwa Biura Rozwoju Gdańska jest uspokojenie ruchu na ulicy prowadzącej przez środek dawnej wsi (tzw. stary trakt św. Wojciecha) poprzez stworzenie strefy woonerf (jednoprzestrzennego przekroju ulicy bez podziału na chodnik i jezdnię, z elementami małej architektury) i wprowadzenie tylko jednego kierunku ruchu - w stronę centrum Gdańska.

- Wprowadzenie takiej organizacji ruchu jest wnioskiem wynikającym z warsztatów przeprowadzonych z mieszkańcami i radą dzielnicy, który został wprowadzony do GPL właśnie z ich inicjatywy - informuje Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Czytaj też:

Ruszyła budowa woonerfu w Sopocie. Będzie największy w Polsce



Potencjały zagospodarowania terenu w ramach opracowania GPL. Potencjały zagospodarowania terenu w ramach opracowania GPL.

Rozdzielenie ruchu autobusów i szpalery drzew wzdłuż traktu



Należy przy tym zauważyć, że taka zmiana spowoduje też reorganizację ruchu autobusowego - wszystkie autobusy w stronę Pruszcza Gdańskiego będą jeździć tzw. obwodnicą św. WojciechaMapka (drogą krajową 91, na większości map oznaczona również jako trakt św. Wojciecha), zaś w stronę centrum Gdańska nadal będzie odbywał się zajazd przez "stary" trakt św. WojciechaMapka, czyli środek dawnej wsi.

Dodatkowo w zakresie układu drogowego wzdłuż przebiegu DK91 przewidziano nasadzenia szpalerów drzew. W obowiązującym planie zagospodarowania z 2006 r. uwzględniono jednak poszerzenie drogi do czterech pasów ruchu.

Czy zatem zieleń nie będzie kolidowała z ewentualną rozbudową drogi w przyszłości?

- Wprowadzenie szpalerów drzew pozwoli na stworzenie zielonego buforu, oddzielającego zabudowę dawnej wsi Św. Wojciech od intensywnego ruchu kołowego. Ustalenie szerokości jezdni czy liczby pasów nie leży w zakresie wytycznych przyjętych w metodologii GPL. Trzeba również pamiętać, że możliwość wprowadzenia szpalerów drzew jest szczegółowo analizowana na etapie wykonywania projektu technicznego drogi - wyjaśnia dyrektor BRG.

Rozkłady komunikacji miejskiej w Gdańsku, Sopocie i Gdyni



Wytyczne do projektów wskazane w opracowaniu GPL. Wytyczne do projektów wskazane w opracowaniu GPL.

Nowe przejście przez trakt do Raduni z pomostami dla kajaków



Przez DK91 przewidziano wykonanie nowego przejścia dla pieszych na wysokości kościołaMapka, które ma być kontynuowane nową kładką nad Radunią. Będzie to dopełnienie istniejącego i mocno wyeksploatowanego mostku w południowej częściMapka obszaru objętego opracowaniem GPL.

Przy obu kładkach nad Radunią postuluje się realizację pomostów do cumowania kajaków, zaś istniejąca droga technologiczna wzdłuż rzeki powinna zostać utrzymana i poprawiona pod względem zagospodarowania - nawierzchni oraz wprowadzenia elementów małej architektury.

  • Istniejąca kładka przez Radunię wymagająca zburzenia i wybudowania od podstaw lub kapitalnego remontu.
  • Widok na Radunię i tzw. obwodnicę Św. Wojciecha - DK91.
  • Widok na Radunię w kierunku Pruszcza Gdańskiego.
  • Droga technologiczna wzdłuż Raduni, która powinna zostać przekształcona w atrakcyjnie zagospodarowany ciąg pieszy.

Lokalny ryneczek dla wydarzeń dzielnicowych



Wspomniane przejście na wysokości kościoła będzie powiązane z placemMapka, który miałby powstać między "starym" traktem św. Wojciecha a obwodnicą św. Wojciecha (DK91). Miałby to być lokalny ryneczek do organizacji wydarzeń lokalnych czy targowisk.

Drugie przejście między ulicami, które także wskazano do zachowania, znajduje się na wysokości traktu św. Wojciecha 447 i 451Mapka. Jego kontynuacją już dzisiaj jest wspomniane dojście do kładki przez Radunię.

Jednocześnie przewidziano podtrzymanie możliwości ruchu pieszego równolegle do DK91 na odcinku od tego przejścia do planowanego placyku na wysokości kościoła.

  • Przewidziane w GPL miejsce lokalnego ryneczku i połączenie z traktem św. Wojciecha.
  • Dodatkowe przejście między tzw. starym traktem św. Wojciecha a DK91, które zostało podtrzymane w opracowaniu GPL.
  • Pomnik Świętego Wojciecha ustawiony na wjeździe w obszar dawnej wsi od strony Pruszcza Gdańskiego.

Pomosty na Kanale Raduni i dojście do wzgórza św. Wojciecha



Ostatnim elementem kompozycji zagospodarowania, w znacznej mierze zrealizowanym, jest ciąg spacerowy (z dopuszczeniem ruchu rowerów) wzdłuż Kanału Raduni. W opracowaniu GPL wskazano doposażenie kanału o niewielkie tarasy lub pomosty pływające.

W opracowaniu utrzymano ponadto przejścia przez teren kościoła i dalej kładkę nad Kanałem Raduni w kierunku m.in. cmentarza, kaplicy św. Wojciecha, nowego punktu widokowego oraz zalesionych terenów spacerowych na wzgórzu św. Wojciecha.

  • Kanał Raduni na wysokości kościoła pw. św. Wojciecha - widok w stronę centrum Gdańska.
  • Kanał Raduni na wysokości kościoła pw. św. Wojciecha - widok w stronę Pruszcza Gdańskiego.
  • Kładka nad Kanałem Raduni na wysokości kościoła pw. św. Wojciecha.
  • Wejście na tereny zieleni wzgórza św. Wojciecha, drogę krzyżową oraz dojście do cmentarza (w prawo).

Potencjalna nowa zabudowa mieszkaniowo-usługowa



Jako tereny inwestycyjne potencjalnej nowej zabudowy wskazano teren w północnej częściMapka. Ponadto plan zagospodarowania większość działek rezerwuje pod zabudowę mieszkaniowo-usługową lub usługową.

Jak informuje Biuro Rozwoju Gdańska, w przygotowanie dokumentu zaangażowana była Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Odbyły się także warsztaty z mieszkańcami i radnymi dzielnicowymi. Ponadto rada dzielnicy podjęła uchwałę przyjmującą wypracowane podczas warsztatów wytyczne zawarte w GPL.

Poznaj historie kościoła pw. Świętego Wojciecha



Kościół w Świętym Wojciechu. Materiał archiwalny z 2013 r.



Gdańskie Przestrzenie Lokalne


Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowania przygotowywane przez Biuro Rozwoju Gdańska docelowo dla 106 lokalizacji na terenie całego Gdańska.

Miejsca te mają być bezpieczne, łatwo dostępne oraz integrujące lokalną społeczność niezależnie od wieku, stanu zdrowia i stopnia sprawności fizycznej jej członków.

Ich lokalizacja jest dobierana w taki sposób, aby stworzyć spójną sieć powiązaną z terenami zieleni, centrami usługowymi i transportem zbiorowym.

Materiały przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska mogą okazać się szczególnie pomocne przy realizacji zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego, wydatkowaniu środków finansowych rad dzielnic oraz sporządzeniu nowych planów zagospodarowania przestrzennego.


Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (44) 1 zablokowana

  • (1)

    patrząc w stronę Gdańska to bezpieczniej jest mieszkać po lewej stronie od kanału, w przypadku podniesienia poziomu wody czy przerwania kanału przynajmniej cię nie zaleje, z drugiej jednak strony po lewej masz duże strome skarpy i sporo drzew więć jak woda podmyje korzenie i dojdzie do osunięcia ziemi to też jesteś w kropce.

    • 12 1

    • Można zamieszkać

      Za obwodnicą, na Morenie, Jasieniu, Osowej, Kiełpinie, Szadółkach/Południu i jesteś daleko i od kanału i od skarp i nie musisz się martwić podniesieniem się wody

      • 1 1

  • czyli wystarczy sprawdzic kto w ewidencji za kilka tygodni sie wskaze

    jako wlasciciel okolicznego terenu. Miasto nic nie robi dla ludzi tylko dla przelewow i to nie wodnych a raczej staroswieckich jeszcze - betonowych

    • 22 3

  • św Wojtek (5)

    są dwie możliwości albo mróz albo koronawirus zaszkodził ludziom ,którzy stworzyli ten plan . Jakie kajaki , jakie pomosty. Kto na wodach w śW Wojciechu widział kiedykolwiek co pływającego po za kaczkami i śmieciami. Kładka po stronie południowej też psu na budę potrzebna skoro nie ma SKM . Ok niech jest a nawet jestem za aby był ładna nowa i bezpieczna. zagospodarować górę św Wojciecha czyli ładne funkcjonalne schody , punkt widokowy ,ławki i t p. Bardzo łatwo wydaje się nasze pieniądze ale na bzdety nimoku nic nie dające.Owszem ratować każdy kawałek parku czy innej zieleni

    • 41 7

    • (1)

      Dodatkowa kladka bardzo się przyda, bo teraz idąc na spacer trzeba wracać tą samą rozlatujaca się kładką. Problem w tym, że tam nie ma nawet ławeczki czy śmietnika.

      • 3 4

      • Zabierz śmieci ze sobą, Boszszsz co za ludzie. Masakra zabierasz żarcie z chałupy, to zabierz tez śmieci, brudasie.

        • 7 1

    • Jest fajny punkt widokowy na Łysej Górze za cmentarzem na miejskiej działce! Cały park jest parafialny i należy do związku wyznaniowego! W przyszłości miasto planuje oświetlenie na scieżce technologicznej wzdłuż kanału , uwazanej nie słusznie za ścieżkę rowerową. Pozdrower

      • 2 0

    • Ja przepłynąłem kajakiem kanał Raduni. (1)

      I było fajnie, ludzie machali i bili brawo. A ty marudo siedź w domu i koniecznie oglądaj TVP.

      • 7 7

      • Ciekawe co za durnie minusują?

        Gnijcie dalej w swoich śmierdzących chatach.

        • 2 5

  • Oświetlenie (4)

    Jeżdżę rowerem ścieżką wzdłuż kanału Raduni i ta okolica to najciemniejsze miejsce.
    Ścieżka nie ma swojego oświetlenia, ale w większości jest prowadzona wzdłuż traktu i oświetlenie uliczne wystarcza. Tam jest ciemno jak w grobie - zakonnica w czarnym habicie idąca na wieczorną mszę - było blisko ...

    • 18 8

    • Jestes nie widomy to tego jezdzisz jak wariat

      • 6 5

    • oświetlenie

      żle odczytałeś intencje pani w czarnej sukience , one celowo nie zapalają światła licząc ,że się "coś" wydarzy.

      • 4 3

    • zacznijmy od tego, że to nie ścieżka rowerowa, ale...

      przyznaję rację - oświetlenie by się tam przydało :)

      • 6 1

    • Oświetlenie powinieneś mieć swoje.

      • 0 0

  • Jaka jest liczba mieszkańców Św. Wojciecha? (2)

    Ile ludzi mieszka na Południu Gdańska i nie może się doczekać łącznika do ul. Hokejowej a nie wspomnę o nowej Świętokrzyskiej!!!

    • 16 36

    • Po co ci ten łącznik, będziesz tylko centrum zagracał i zasmradzał.

      • 6 3

    • Odezwal sie ten lepszy, co kupil po taniosci mieszkanie na Poludniu bo chcial byc cwany, a na mape spojrzal dopiero przy splacie pierwszej raty :D

      • 3 1

  • Atrakcyjne miejsce (2)

    Wbrew pozorom budowa domu w dzielnicy Świety Wojciech jest rozsądna.To świetna lokalizacja. Przecież do centrum Gdańska dojazd samochodem zajmuje 15 minut. Mieszkańcy spokojni , żyją wsród zieleni. A każdy nowy dom podnosi wartość całej dzielnicy. Jest nieduża Szkoła Podstawowa . Uczniowie grzeczni. Chuliganów nie ma!!! Więc pomysł uatrakcyjnienia dzielnicy jest jak najbardziej na miejscu.

    • 32 3

    • Jak to nie ma? :) chwm

      Oficjalni chuligani św. Wojciecha, my tu dbamy o spokój.

      • 9 0

    • po co ją uatrakcyjniać jak jest atrakcyjna ?

      • 4 2

  • św Wojtek (1)

    wg opinii poniżej właścicielem i zarządcą większości terenów góry nazwijmy św Wojciecha jest kościół czy inny związek wyznaniowy więc można a nawet rzeba zwrócić się do wyznaniowca wiadomo jakiej maści Tadeusza o wsparcie .On świetnie radzi sobie z pozyskiwaniem ogromnych pieniędzy na rzekome potrzeby kultu religijnego .Bedzie z tego piękny obiekt rekreacyjno sportowo turystyczno religijny

    • 5 17

    • boli?

      dobrze bo ma boleć

      • 3 1

  • Mi się kojarzy tylko z korkami. (1)

    • 10 5

    • które mijam pociągiem :)

      • 2 0

  • Kajaki, no ja was proszę.

    Może jeszcze przenoska, w jedną stronę kanałem, szybki skok przez DK z kajakiem i wracamy Radunią?

    • 12 3

  • Dzielnica ok (3)

    Kiedyś mieszkałem tam, niestety powódź zrobiła swoje, ale lata 90 i początek 2000 roku to byly inne czasy, zycie tam rzeczywiście wydawało się jakby była to po prostu wieś, każdy wszystko o sobie wiedział, i każdy się znał, żyło się spokojnie i bez stresu. Mówię o części dolnej czyli trakt św. Wojciecha, o mieszkańcach z gór nie mówię , mówiło się gdzie mieszkasz ? ...No na górach heheh
    Wracając do tematu, piękne tereny od razu za kosciołem fajny las z duzymi górami( zimą mega zjazdy na sankach"
    Albo "łysa góra" z mega widokami na gda i żulawy, to było coś, pozdrawiam też tych którzy dobrze pamiętają jak się kąpaliśmy w raduni i bylo kilka konkretnych plażyczek, jedna przy ww. Pomoście do remontu i chyba druga bliżej pruszcza na wysokości przejscia na radunice, wszyscy sie tam latem spotykali, przychodzil każdy, czy to bogaty czy gorszy czy lepszy. Ojj dobre czasy, na prawde to miejsce miało potencjał i sądzę że wciąż ma.
    Nie wiem jak to teraz wygląda dawno nie byłem, ale czy z tyłu na górze za tą kaplicą wciąż są jeszcze działki rodzinne ? Czy to juz wszystko jest zabudowane? Bo slyszalem ze wszystkie te pola i ziemie to juz zabudowane?
    A jak ta łysa góra jest dalej czy już zarosło to całkowicie?
    Muszę się w końcu tam przejechać i zobaczyć jak to się pozmieniało.
    Teraz ceny gruntów są mega wysokie, gdyby człowiek szybciej wiedział to by coś zadziałał z dzialeczką na "górach"
    Wał był kiedyś oblegiwany przez żulów, i czy istnieje jeszcze "bocian" ? Hahha
    Pozdro dla rocznika 83-86
    I nie zapomne nigdy jak przerywało wał i z chlopakami ratowaliśmy komuś z ulicy furę na ręcznym żeby jej nie porwało z ziemią i rzeką prosto na budynek nr nie pamietam , nazywaliśmy go "przedszkole" lub dom nauczycieslki, kurcze nie pamiętam, na pewno kawałek dalej za pocztą.
    Dużo by pisać i opowiadać, to miejsce miało swój klimat.

    • 19 0

    • Dalej jest ładnie, żuli coraz mniej. (1)

      Ciekawy też jestem czy "Bocian" czynny.

      • 3 0

      • Od lat zamkniety

        Po bocianie został napis grafiti. Przeraża mnie natomiast jeden kierunek w Wojciechu, bo żeby ruszyć na pruszcz trzeba będzie wbić się w korek ze wszystkimi.

        • 0 0

    • Plaż już nie ma

      Ciekawe wspomnieniazwłaszcza te plaże na Raduni fajne

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane