- 1 Basen we Wrzeszczu: poznaliśmy projekt (227 opinii)
- 2 Sopocki Haffner w sieci Dobry Hotel (35 opinii)
- 3 Postoczniowe tereny bardziej "stoczniowe' (77 opinii)
- 4 Sprawa zniszczonych kafli umorzona (241 opinii)
- 5 Nowy budynek na wjeździe do Śródmieścia (51 opinii)
- 6 Plan miejscowy dla części Łostowic (106 opinii)
Dzielnice - wizje przestrzeni. Udogodnienia dla pieszych i zieleń na Suchaninie
Poprawa warunków ruchu pieszego, wprowadzenie podziału terenów zieleni na strefy aktywności oraz urządzenie parku przed wejściem do szkoły podstawowej - to propozycje zawarte w opracowaniu Gdańskie Przestrzenie Lokalne dla Suchanina. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy ustalenia dla Młynisk, a za kolejne dwa napiszemy o rejonie Falowca przy ul. Obrońców Wybrzeża na Przymorzu
.
Szczególnie duży nacisk położono na rejon dojść do przystanków autobusowych na ul. Beethovena. Obecnie na równoległej ul. Paganiniego nie ma nawet obniżonych krawężników na przedłużeniu deptaka.
Wyniesione przejścia przez jezdnię i chodnik wzdłuż parkingu
Zgodnie z opracowaniem GPL w tym miejscu powinno pojawić się wyniesione przejście, podobnie jak na wysokości ul. Beethovena, gdzie obecnie przed przejściem znajdują się wyspowe progi zwalniające tzw. poduszki berlińskie.
Przejście pomiędzy tymi ulicami (wzdłuż parkingu) w opracowaniu BRG pozostaje zachowane, choć znajduje się na terenie w wieczystym użytkowaniu. Czy zatem nie ma ryzyka jego likwidacji?
- Ciąg pieszy jest wskazany na podstawie istniejącego stanu jako istotne powiązanie osiedla z przystankami komunikacji miejskiej. Jest to także wytyczna dla dokumentów planistycznych w przypadku ich podjęcia i wówczas ten ciąg zostanie zabezpieczony [obecnie na tym fragmencie nie ma żadnego planu zagospodarowania - dop. red.] - wyjaśnia Magda Zaborowska z Zespołu Komunikacji Społecznej BRG.
Parking pozostanie nadal parkingiem, choć z zielenią
W ramach opracowania nie przewiduje się także zmiany zagospodarowania samego parkingu, który ze względu na swoją funkcję z pewnością nie jest atrakcyjną przestrzenią publiczną. Dlaczego?
- Parkingu nie wskazano jako terenu inwestycyjnego ze względu na stan własności oraz obsługę obiektu usługowego przy ul. Noskowskiego 1
Wiata śmietnikowa na początku deptaka do przeniesienia
Ze względów kompozycyjno-estetycznych postuluje się natomiast przeniesienie punktu gromadzenia odpadów w mniej eksponowane miejsce. Obecnie wiata śmietnikowa oraz kontenery ustawione są tuż przy wejściu w główną strefę pieszą prowadzącą przez całe osiedle.
Tuż po sąsiedzku nadal podtrzymuje się ustalenia z obowiązującego planu zagospodarowania w zakresie rezerwacji gruntu pod inwestycję celu publicznego (żłobek, przedszkole) z dopuszczeniem zieleni wysokiej wzdłuż granicy działki budowlanej.
Jako tymczasowe zagospodarowanie proponuje się przeznaczenie tego terenu - określonego w ramach GPL jako "strefa społeczna" - pod organizację niewielkich wydarzeń plenerowych, np. festynów rodzinnych wraz z wyposażeniem w elementy małej architektury.
Strefa rekreacji i sportu oraz skwer z nasadzeniami drzew
Za "strefą społeczną" podtrzymuje się istnienie "strefy rekreacji i sportu" zrealizowanego w znacznej mierze ze środków Budżetu Obywatelskiego. Proponuje się tutaj jedynie uspójnienie zagospodarowania w zakresie zieleni, małej architektury oraz ciągłości powiązań pieszych.
Po przeciwnej stronie deptaka (bliżej bloków przy ul. Kamieńskiego) w ramach opracowania GPL wskazuje się "strefę skweru" wraz z wprowadzeniem nowych nasadzeń zieleni niskiej, średniej oraz wysokiej, a także elementów małej architektury oraz rekreacji dostosowanej do różnych grup wiekowych.
Strefa parku przed wejściem do szkoły podstawowej
Ponadto w dokumencie ujęto potrzebę modernizacji jednego z boisk wraz z dostosowaniem do potrzeb młodszych dzieci, demontaż przestarzałego wyposażenia oraz ustawienie stołów piknikowych.
Ostatnią ze stref wskazanych w opracowaniu GPL dla Suchanina jest "strefa parku" zlokalizowana przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 43
Dokument w uzgodnieniu z lokalną radą dzielnicy
Opracowanie GPL dla Suchanina było konsultowane z przedstawicielami lokalnej rady dzielnicy we wrześniu 2022 r.
- Rada Dzielnicy Suchanino wyraziła akceptację dla zawartych rozwiązań z drobnymi uwagami przekazanymi bezpośrednio na spotkaniu: zaproponowano umożliwienie modernizacji jednego z boisk w terenie 2b i dostosowanie go do potrzeb młodszych dzieci. Uwagi te zostały wprowadzone, a rada zaakceptowała ostateczną zawartość i wyraziła pozytywną opinię w sprawie karty GPL - informuje przedstawicielka Biura Rozwoju Gdańska.
Gdańskie Przestrzenie Lokalne (w skrócie GPL)
Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowania przygotowywane przez Biuro Rozwoju Gdańska docelowo dla ponad stu lokalizacji na terenie całego miasta.
Miejsca te mają być bezpieczne, łatwo dostępne oraz integrujące lokalną społeczność niezależnie od wieku, stanu zdrowia i stopnia sprawności fizycznej jej członków.
Ich lokalizacja jest dobierana w taki sposób, aby stworzyć spójną sieć powiązaną z terenami zieleni, centrami usługowymi i transportem zbiorowym.
Materiały przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska mogą okazać się szczególnie pomocne przy realizacji zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego, wydatkowaniu środków finansowych rad dzielnic oraz sporządzeniu nowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Mapa inwestycji
Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-03-07 08:46
czytam , jest coś o pieszych, komunikacji zbiorowej, parkingach dla samochodów osobowych
- A czy jest coś o rowerach? . Czy BRG słyszało o drogach, pasach rowerowych, parkingach dla rowerów? Czy wie, że będzie (może będzie) Mevo? Plus, że dużo o zieleni.
- 6 14
-
2023-03-07 10:28
Oto potrzebne rzeczy na Suchanine (2)
Remont chodnika przed SP43 - nawierzchnia pamięta czasy Gierka. Nasadzenia drzew na ul. Noskowskiego, w górnej części. Stojaki na rowery - na Suchaninie jest ich kompletny brak, a to praktycznie strefa zamieszkania 2x2km, komfortowa do komunikacji rowerowej. Zabezpieczenie słupkami chodników przy Czajkowskiego, Bethoveena na przeciwko szkoły.
Remont chodnika przed SP43 - nawierzchnia pamięta czasy Gierka. Nasadzenia drzew na ul. Noskowskiego, w górnej części. Stojaki na rowery - na Suchaninie jest ich kompletny brak, a to praktycznie strefa zamieszkania 2x2km, komfortowa do komunikacji rowerowej. Zabezpieczenie słupkami chodników przy Czajkowskiego, Bethoveena na przeciwko szkoły. Realizacja wszystkich projektów, które wygrały BO. Droga rowerowa od ronda 3 lipy, przez Otwartą, deptak Kamieńskiego, aż do Taborowej. I koniecznie przejście dla pieszych za Lotosem - potrzebne do skomunikowania Siedlec z naszymi obiektami handlowymi
- 20 1
-
2023-03-07 19:33
Hehe... (1)
Nam z chłopakami nie potrzeba było drogi rowerowej z ronda trzy lipy do otwartej - śmigalismy tamtędy na bmx-ach jak jeszcze ronda nie było, zakłady graficzne górowały nad okolicą, na schuberta straszyła betonowa kładka, nie było domu zgromadzeń świadków a boisko dumnie nosiło miano "Wembley'a"...wspaniałe lata 90-te !!!
- 8 0
-
2023-03-08 00:48
Hyhy, ale nieźle
Nie chodzi o to żeby mogli przejechać skaterzy albo goście w obcisłych gaciach. Chodzi o to, żeby dla większości dało się bezpiecznie przejechać rowerem, nie ważne czy przedszkolak czy dziadek.
- 3 0
-
2023-03-07 11:08
skatepark (1)
Ciekawe, w tej propozycji skatepark który istnieje tam od wielu lat jest zakreślony do usunięcia i brakuje miejsca w strefie obok na wykonanie nowego. Czy rada dzielnicy zgadza się na usunięcie obiektu rekreacji dla młodzieży? Skatepark był niedawno remontowany ze środków miejskich, mieszkańcy w BO składają projekt rozbudowy skateparku.
- 5 1
-
2023-03-07 13:13
tam od 10 lat mial stac blok
i to sm suchanino juz dawno zapowiedzialo
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.