• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Eksperci radzą: Zakup mieszkania krok po kroku

9 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
O wyborze mieszkania decyduje wiele czynników: lokalizacja, bliskość miasta, cena. Po dokonaniu wyboru czeka nas droga od podpisania umowy rezerwacyjnej do umowy przenoszącej na nas własność mieszkania - na zdjęciu Robinia, osiedle Domesta położone w pobliżu Jaru Wilanowskiego. O wyborze mieszkania decyduje wiele czynników: lokalizacja, bliskość miasta, cena. Po dokonaniu wyboru czeka nas droga od podpisania umowy rezerwacyjnej do umowy przenoszącej na nas własność mieszkania - na zdjęciu Robinia, osiedle Domesta położone w pobliżu Jaru Wilanowskiego.

Zakup mieszkania to często jeden z ważniejszych życiowych wyborów. Decyzji, gdzie ma się znajdować nasze wymarzone nowe mieszkanie towarzyszy często wiele emocji, rozmów, nieprzespanych nocy, przejrzanych setki ogłoszeń oraz stron w internecie. Gdy już decyzja została podjęta, przychodzi czas na jej sformalizowanie. Jak przejść drogę od podpisania umowy do zamieszkania w nowym miejscu radzą eksperci z gdańskiej firmy deweloperskiej Domesta.



Droga nr 1 - gdy kupujesz mieszkanie w trakcie jego budowy



Krok 1 - Umowa rezerwacyjna

- Jeśli wybrane mieszkanie jest w trakcie budowy, cała droga rozpoczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej - mówi Olga Krasodomska, specjalista ds. sprzedaży w Domesta. - Umowa ta zawierana jest na określony czas, u nas trwa on 60 dni. Po jej podpisaniu należy wpłacić określoną w umowie kwotę, która następnie zaliczana jest na poczet wartości mieszkania. W przypadku gdy mieszkanie ma być zakupione na kredyt, jest to czas na skompletowanie dokumentów do banku i uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.
W przygotowaniu tych formalności może pomóc doradca kredytowy, z którego bezpłatnej pomocy można skorzystać umawiając się na spotkanie w biurze sprzedaży. W umowie rezerwacyjnej, oprócz danych dotyczących mieszkania, znajduje się m.in. harmonogram płatności, rzut wybranego mieszkania oraz wzór umowy deweloperskiej. Klient ma oczywiście możliwość zapoznania się z dokumentami przed podpisaniem umowy.

Krok 2 - Umowa deweloperska

- Kolejnym krokiem jest umówienie spotkania u notariusza celem podpisania umowy deweloperskiej - mówi Olga Przybyłowska, specjalista ds. rozliczeń umów w Domesta. - Jej zawartość jest uregulowana w ramach ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, którą potocznie nazywa się ustawą deweloperską. W umowie deweloperskiej szczegółowo określone są m.in. koszt mieszkania, informacja o nieruchomości na której powstaje dana inwestycja, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, odbioru lokalu, a także przeniesienia prawa własności.
Umowa reguluje powinność dewelopera do wybudowania inwestycji, zaś nabywcy do uregulowania płatności za wybrane mieszkanie. Koszt umowy deweloperskiej jest dzielony po połowie przez obie strony, po podpisaniu umowy należy realizować płatności według ustalonego w ramach harmonogramu transz. Ich wartość jest regulowana postępem prac budowlanych.

Krok 3 - Zmiany aranżacyjne

Gdy formalności związane z umową deweloperską są już za nami, warto zastanowić się nad tym, czy zaproponowane przez dewelopera rozwiązania z zakresu branży architektonicznej, elektrycznej czy też sanitarnej są zgodne z tym, jak chcemy zaaranżować nasze mieszkanie - opowiada Katarzyna Wełna, specjalista ds. aranżacji. - Jeśli nasze mieszkanie ma być wykończone na podstawie projektu przygotowanego przez architekta wnętrz, to dobrym pomysłem jest, aby już na tym etapie zaprosić go do współpracy. Uzgodnienia aranżacyjne, zwane też technicznymi, dotyczą m.in. takich kwestii jak ustawienia ścianek działowych czy też rozmieszczenie instalacji.
Część zmian aranżacyjnych jest na tym etapie bezpłatna, za niektóre zaś obowiązuje dopłata określona w karcie dopłat. Dla każdej inwestycji jest ściśle określony czas, kiedy te zmiany mogą zostać naniesione. Termin nanoszenia ewentualnych zmian jest nieprzekraczalny, gdyż zależy od postępu prac na budowie. Warto więc sprawdzić terminarz dokonywania zmian i umówić się na spotkanie, by je omówić.



Krok nr 4 - Odbiór mieszkania

Już podpisując umowę rezerwacyjną, deweloper wskazuje, kiedy nastąpi odbiór mieszkania. Możesz więc na spokojnie przygotować się na ten czas.

- Kiedy mieszkanie jest gotowe do odbioru, przedstawiciel dewelopera skontaktuje się z tobą w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania, podczas którego odbierzesz mieszkanie - dodaje Katarzyna Wełna. - To też moment, kiedy można rozpocząć prace wykończeniowe. Warto więc szybciej podjąć decyzję o tym jak ma wyglądać nasze wymarzone mieszkanie i umówić się z firmą, która wykończy nasze lokum.
Krok nr 5 - Umowa przenosząca własność

- To już ostatni krok na drodze zakupu mieszkania, które było w budowie - stwierdza Olga Przybyłowska. - Gdy mieszkanie jest już odebrane, czas na drugie spotkanie w kancelarii notarialnej. Podpisanie umowy przenoszącej własność oznacza, że stajesz się pełnoprawnym właścicielem mieszkania. Gratulacje.
W przypadku tej umowy, koszty notarialne są w całości po stronie nabywcy.

Droga nr 2 - gdy kupujesz mieszkanie gotowe do odbioru



Krok nr 1 Umowa przedwstępna

Jeśli mieszkanie jest już gotowe i czeka na swojego przyszłego właściciela, wówczas, po podjęciu decyzji o sposobie finansowania transakcji, podpisywana jest umowa przedwstępna - opowiada Olga Krasodomska. - Umowa jest podpisywana w biurze sprzedaży lub - na życzenie klienta - u notariusza. W jej ramach określony jest harmonogram płatności, który należy opłacać zgodnie z podanymi w nim terminami.
Krok nr 2 - Odbiór mieszkania

- W tym przypadku mamy znacznie krótszą drogę działania - mówi Katarzyna Wełna. - Po podpisaniu umowy przedwstępnej i opłaceniu całej należności umawiamy się na odbiór mieszkania, podczas którego przekazujemy klucze do wymarzonego lokum.
Krok nr 3 - Umowa przenosząca własność

Podobnie jak przy zakupie mieszkania w budowie, drogę wieńczy spotkanie u notariusza, podczas którego nastąpi podpisanie umowy przenoszącej własność, co oznacza, że nabywca staje się pełnoprawnym właścicielem mieszkania.

Jeśli jesteś na etapie szukania nowego mieszkania w Gdańsku, serdecznie zapraszamy cię do jednego z naszych biur sprzedaży Domesta, gdzie z chęcią, przy dobrej kawie lub herbacie, przedstawimy naszą ofertę oraz potowarzyszymy ci w drodze zakupu mieszkania. Możesz do nas zadzwonić: 58 670-45-16 lub napisać: sprzedaz@domesta.com.pl.

Z ofertą nowych mieszkań w Gdańsku możesz zapoznać się na stronie: https://www.domesta.com.pl/oferta/mieszkania-gdansk

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane