• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energooszczędne domy - tańsza i lepsza perspektywa dla rodzin

13 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Każdy dom ma swój garaż i ogródek oraz stoi na odrębnej działce.
  • Każdy dom ma swój garaż i ogródek oraz stoi na odrębnej działce.
  • Każdy dom ma swój garaż i ogródek oraz stoi na odrębnej działce.
  • Każdy dom ma swój garaż i ogródek oraz stoi na odrębnej działce.
  • Każdy dom ma swój garaż i ogródek oraz stoi na odrębnej działce.

Mały domek z ogródkiem - marzenie milionów Polaków. Ona - pielęgnująca ogródek i swoje ulubione kwiatki, on - mistrz grilla, zabawiający przyjaciół podczas weekendowych spotkań, no i one - dzieciaki pluskające się w ogrodowym basenie. Czy to możliwe? Czy nam też się uda spełnić to marzenie, czy jesteśmy skazani na mieszkanie w bloku?Sprawdźmy jak to wygląda w rzeczywistości na przykładzie osiedla domów Ekosfera. To nowa propozycja, która jest adresowana do tych, którzy chcą od życia odrobinę więcej.

Po pierwsze: czy musimy wyprowadzić się z miasta?

- Nie, Ekosfera zlokalizowana jest w Gdańsku, przy ul. SulęczyńskiejMapka, z dogodnym dojazdem dzięki rozbudowanej ul. Kartuskiej.

Dobrze, ale czy mogę liczyć na infrastrukturę taką, jaką oferują osiedla mieszkaniowe?

- Oczywiście, wszystkie drogi wewnętrzne osiedla są oddawane do użytku wraz z domami, a deweloper zgodnie z umową zawartą z miastem wybuduje również ul. Sulęczyńską. To miejskie domy, nie musimy mieć kaloszy, żeby do nich dotrzeć. Każdy jest podłączony do kanalizacji miejskiej, ma zbiornik na deszczówkę, którą można wykorzystać do podlewania ogrodu, ma doprowadzony światłowód, więc nie będzie problemu z dostępem do szerokopasmowego internetu i bogatej oferty rozrywek multimedialnych.

A sklepy, przedszkola, szkoły?

- W promieniu 2 km jest kilka przedszkoli, szkoły, w tym jedna z basenem, Lidl, Biedronka, Netto, stacje benzynowe - pełne spektrum tego, czego potrzebujemy do życia.

Brzmi nieźle, ale to pewnie kolejna propozycja pseudo bliźniaków, które okazują się nie domami, a mieszkaniami w budynku jednorodzinnym, albo co gorsza "domek" w szeregu przypominającym jamnika?

- Ekosfera to samodzielne domy na wydzielonych działkach, nie ma więc mowy o jakiejś współwłasności, wspólnych ścianach, dachach i problemami z dogadaniem się z sąsiadem w sprawie remontu, czy zagospodarowania części wspólnej. W Ekosferze jestem panem samego siebie. To domy całkowicie bezczynszowe.

A koszty eksploatacji? Czy nie są za wysokie, ostatnio były podwyżki cen gazu?

- Domy w Ekosferze nie mają z tym problemu, nie zużywają gazu, gdyż ciepło dostarczane jest przy pomocy pompy ciepła i to renomowanej firmy Buderus. Ale to nie wszystko: każdy dom w Ekosferze ma również instalację fotowoltaiczną z panelami na dachu, rekuperację, czyli instalację wentylacji z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podłogowe z indywidualną regulacją w poszczególnych pomieszczeniach. Wyposażony jest również w wysokiej jakości stolarkę okienną z trzyszybowymi oknami.

Domy w Ekosferze spełniają z olbrzymią rezerwą wymagane obecnie parametry energetyczne, zgodnie z którymi budynek na ogrzanie i przygotowanie ciepłej wody nie może rocznie zużywać więcej niż 70 kWh energii na m kw. powierzchni. W przypadku domów w Ekosferze jest to jedynie 40 kWh/m kw./rok. To przekłada się na wymierne oszczędności, gdyż roczny koszt energii potrzebnej do ogrzania i przygotowania ciepłej wody wyniesie, przy uwzględnieniu nowych wyższych cen energii na rok 2023 i 23 proc. VAT, tylko ok. 3,9 tys. zł brutto. To jedynie 325 zł miesięcznie. Do tego musimy doliczyć koszt zużycia wody, który dla czteroosobowej rodziny wyniesie ok. 170 zł miesięcznie oraz wywóz nieczystości ok. 90 zł/miesiąc. Razem to ok. 585 zł miesięcznie za 120-metrowy dom. Takie koszty eksploatacji są nieosiągalne w przypadku mieszkań, dla których wahają się one w okolicach 10 zł/m kw./miesiąc i to przed podwyżkami cen energii elektrycznej i VAT. W przypadku 100-metrowego mieszkania byłoby to 1 tys. zł miesięcznie, a więc o ponad 400 zł miesięcznie więcej. W skali roku to bez mała 5 tys. zł oszczędności.

Ostatnio coraz więcej mówi się o zmianach na rynku nieruchomości w związku z zaostrzającą się polityką klimatyczną. Jak w tym kontekście wypadają małe domy jednorodzinne, takie jak w Ekosferze?

- Zmiany klimatyczne, czy się nam to podoba, czy nie, bardzo mocno wpływają na rynek nieruchomości. Jeszcze kilkanaście lat temu inwestorzy nie martwili się o takie kwestie, jak zapotrzebowanie na energię budynku. Większości inwestorów wydawało się, że jeśli położą warstwę styropianu na ściany i wstawią plastikowe okna, to będzie to wystarczające. Niestety tak nie jest, w tej chwili ograniczanie energochłonności budynków to standard, a z roku na rok wymagania w tym względzie są coraz większe. Do roku 2021 zapotrzebowanie domów jednorodzinnych na energię nie mogło przekraczać 95 kWh/m kw./rok, obecnie norma ta została obniżona do 70 kWh/m kw./rok. Dodatkowo od przyszłego roku każda nieruchomość będzie musiała mieć świadectwo energetyczne, które pokaże jakie jest zużycie energii danej nieruchomości w stosunku do obecnie obowiązujących norm. Ten wymóg wpłynie bezpośrednio na wartość każdej nieruchomości.

Kupujący są dzisiaj świadomi, że posiadanie domu czy mieszkania wiąże się z konkretnymi kosztami. Raczej nie będą chcieli kupować nieruchomości, które są dalekie od spełnienia obecnych norm energetycznych. Tym bardziej, że świadectwo energetyczne w bardzo przejrzysty sposób, graficznie, pokazuje jaki jest poziom energochłonności danego budynku, na tle obecnych wymogów w tym względzie. Oczywiście, można powiedzieć, że nie ma rzeczy, której nie da się sprzedać - jest tylko kwestia ceny. To prawda, tylko że koszt dostosowania budynku, nawet wybudowanego kilkanaście lat temu, do obecnych wymagań, to nie dziesiątki, a setki tysięcy złotych. Wymiana źródła ciepła na inne niż korzystające z paliw kopalnych (czyli np. na pompę ciepła), docieplenie budynku, wymiana okien, zmiana sposobu wentylacji na taką z odzyskiem energii, czy też zmiana sposobu rozprowadzenia ciepła wewnątrz domu (pompy ciepła nie współpracują poprawnie z klasycznymi grzejnikami, potrzebna jest instalacja niskotemperaturowa np. ogrzewanie podłogowe), to zakres prac, który wymagać będzie kapitalnego remontu, a więc czasu i pieniędzy, a to nie pozostanie bez wpływu na cenę. Kupujący będą oczekiwali istotnych obniżek cen, z drugiej strony domy takie, jak na Ekosferze będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż tego rodzaju nieruchomości jest wciąż mało. Zadziała więc prawo popytu i podaży, czyli towar, który jest poszukiwany, a jego dostępność ograniczona, po prostu zyskuje na wartości.

Na koniec najważniejsze: z jakimi kosztami musimy się liczyć chcą spełnić swoje marzenie o domu?

- Wydawałoby się, że samodzielny, nowoczesny i energooszczędny dom musi być drogi. Domy w Ekosferze udowadniają, że wcale tak być nie musi. Koszt m kw. domu w Ekosferze to 7 tys. 625 zł wraz z kosztem działki, podczas gdy średnia cena mieszkania w Gdańsku, według poziomu cen z października to 10 tys. 613 zł/m kw. dla mieszkań z rynku pierwotnego i 11 tys. 750 zł/m kw. dla mieszkań z rynku wtórnego. Porównajmy zatem łączny koszt zakupu 125-metrowego domu na Ekosferze z "przeciętnym" 100-metrowym mieszkaniem z rynku pierwotnego. Koszt nabycia takiego mieszkania to 1 mln 061 tys. zł, ale do tego musimy dokupić miejsce w garażu i miejsce na zewnątrz (bo domy w Ekosferze mają to w cenie). Miejsce w hali garażowej to wydatek przynajmniej 35 tys. zł, a dodatkowe zewnętrzne miejsce postojowe to kolejne 10 tys. zł. Razem za mieszkanie musimy więc zapłacić ok. 1 mln 156 tys. zł. Podczas gdy dom w Ekosferze kosztuje 955 tys. zł.

Wniosek wydaje się zatem oczywisty: nowoczesne, energooszczędne domy to przyszłość. Są tańsze w zakupie i tańsze w eksploatacji od porównywalnych mieszkań w bloku. Zapewniają bardziej komfortowe warunki dla rodziny i lepiej trzymać wartość, co w dobie szalejącej inflacji jest niezmiernie ważne dla budowania finansowego bezpieczeństwa.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Inwestycje

Ekosfera

Ekosfera

1 ogłoszenie

MR Projekt

Gdańsk Kokoszki, ul. Sulęczyńska Mapa

125.5 do 125.5 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja

Miejsca

 

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane