• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Funkcjonalny parter domu

Karolina Rochman-Drohomirecka i Magdalena Malinowska-Multan
23 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Koncepcja druga. W strefie kominkowej z witryną, wygodną sofą i fotelami w pełni wykorzystany został widok na park. Wnętrze współgra z widokiem za oknem. Powstało w tej sposób prawdziwie wypoczynkowe miejsce spotkań całej rodziny.  Koncepcja druga. W strefie kominkowej z witryną, wygodną sofą i fotelami w pełni wykorzystany został widok na park. Wnętrze współgra z widokiem za oknem. Powstało w tej sposób prawdziwie wypoczynkowe miejsce spotkań całej rodziny.

Ustalenie przemyślanego rozkładu funkcjonalnego to trudne zadanie - nawet jeśli właściciel domu czy mieszkania jest w stanie określić swoje potrzeby. Co ciekawe prawdopodobieństwo popełnienia błędów, które będą miały wpływ na przyszłe użytkowanie domu czy mieszkania jest niezależne od projektowanej powierzchni.



Aktualny rozkład i powierzchnia pomieszczeń. Aktualny rozkład i powierzchnia pomieszczeń.
Pani Ewa z mężem i dwójką dzieci mieszka w domu, którego parter zajmuje część ogólnodostępna z salonem, jadalnią i kuchnią, na piętrze mieści się część prywatna. Rodzina przy okazji wymiany podłóg postanowiła zmierzyć się z problematyczną kwestią aranżacji parteru. Po zmianach parter ma zachować dotychczasowe funkcje, lecz powinien stać się bardziej funkcjonalny oraz uwzględnić słabe nasłonecznienie i piękny widok na park w prawej części domu.

Pani Ewie najbardziej zależy na stworzeniu otwartej kuchni z kącikiem z ławą i stołem - niekoniecznie przestronnej osobnej jadalni. W miarę możliwości właścicielka oczekuje stworzenia wrażenia przestronności w przedpokoju oraz pozostawienie wydzielonego pokoju służącego zarazem jako gabinet i pokój gościnny.

Inwestorka podkreśla, że w tej chwili styl wnętrza można określić jako eklektyczny - składają się na niego zarówno meble z sieciowych kolekcji, jak i antyki. Marzeniem jest jednak stworzenie na tej przestrzeni wnętrza w stylu angielskim.

Biuro projektowe Home England & Architects, zaproponowało dwie koncepcje układu funkcjonalnego.

Koncepcja pierwsza
Bazuje bezpośrednio na sugestiach właścicieli. I tak od wejścia przechodzimy najpierw przez mały przedpokój do przestronnej jadalni, potem do stosunkowo małego salonu, osobnego gabinetu, żeby na końcu dojść do kuchni z kącikiem do jedzenia.

Taki układ według projektantów nie jest dość optymalny. Spełnia on co prawda postulaty inwestora, jednak proponowana tu przestrzeń salonu czy też kuchni nie jest proporcjonalna do przestrzeni przeznaczonej na jadalnię. Co prawda salon oraz kuchnia mają widok na park, jednak stwarzają one wrażenie wtłoczonych w kąt. Dodatkowo, aby dojść z zakupami do kuchni trzeba przemierzyć nie mały dystans. Przy takim układzie jadalnia jest bardzo przestronna, lecz jest ona przestrzenią komunikacji. Proponowany rozkład pomieszczeń nie jest optymalny głównie ze względu na dość duże straty przestrzeni pod strefy komunikacji. Należy jednak zwrócić uwagę, iż wykorzystuje on istniejące przyłącza, więc może to wpłynąć na obniżenie kosztów remontu.

Stylistycznie zaproponowano tu marmurowe blaty w kuchni oraz jako wykończenie podłużnych konsoli. Dzięki takiemu rozwiązaniu, całość wydaje się spójna i elegancka. Wszystkie pomieszczenia są zwieńczone ozdobną koroną. Zastosowane tu meble salonowe to klasyczny, prosty w formie oraz tkaninie obiciowej narożnik, zestawiony z fotelikami typu ludwik. Całość wystroju dopełnia oświetlenie: kute, ozdobne lampy wiszące z elementami miedzi lub stojące klasyczne lampki z kloszami.

  • Pomiędzy jadalnią a częścią wypoczynkową znalazło się miejsce na wygodny fotel z lampą do czytania. Znajduje się tu także subtelna konsola na której można wyeksponować dekoracyjne bibeloty.
  • Zabudowa kuchenna w tym układzie zajmuje mniej miejsca, przez co jest mniej funkcjonalna. Plusem jest powstanie baru, który świetnie sprawdzi się do spożywania "szybkich posiłków".
  • Wygodna, bardzo przestronna jadalnia to wymarzone miejsce na rodzinne spotkania przy stole. Wątpliwość budzi jednak odległość jadalni od kuchni.
  • Zastosowanie we wnętrzu szlachetnych materiałów, np. drewna i marmuru oraz stylizowanych mebli powoduje, że nie można odmówić mu wysokiej "jakości".
  • Koncepcja pierwsza. Z przedpokoju przechodzi się do jadalni, następnie przez część wypoczynkową dochodzi się do kuchni.

Koncepcja druga
W związku z powyższymi problemami nasza pracowania zdecydowała się na zaproponowanie zupełnie innego układu. Zmieniono w nim nieznacznie kształt łazienki i wejście do niej. Dzięki temu powstał minimalnie większy i na tyle przestronny na ile pozwala przestrzeń, przedpokój.

Kolejną przestrzenią, licząc od wejścia, jest przestronna kuchnia połączona z jadalnią. Dzięki takiemu usytuowaniu kuchni względem wejścia oraz kuchni względem jadalni, unikniemy niepotrzebnego biegania z zakupami czy też z talerzami - podczas rodzinnej kolacji. Układ mebli w tym pomieszczeniu jest podłużny, co wynika z jego rozkładu.

Kolejno przechodzimy do salonu, który tworzą dwie strefy - jedna kominkowa z kanapą, fotelami, telewizorem i witryną; oraz druga bardziej intymna z dwoma fotelami i nastrojowym oświetleniem.

Na końcu salonu, za podwójnymi, szklonymi drzwiami znajduje się przytulny gabinet, a w nim spora biblioteka, biurko oraz leżanka z funkcją spania. Proponowany układ - przy narzuconych wymaganiach inwestora - wydaje się optymalny.

W tej koncepcji zaproponowano natomiast wyższe meble, klasyczną w formie witrynę, której wnętrze wyłożono tapetą. Na ścianach salonu i gabinetu znalazły się drewniane okładziny ścienne w ramiaku. Tak jak w poprzedniej wersji, wszystkie pomieszczenia są zwieńczone ozdobną koroną. Zastosowane meble salonowe to miękkie, tapicerowane fotele i kanapa typu chesterfield i ludwik, obite w nowoczesne tkaniny ze wzorem drobnego ocelota, z kolekcji Matthew Williamson'a.

  • Duża wyspa kuchenna powiększa powierzchnię blatów roboczych. Rozmieszenie zabudowy kuchennej na dłużej ścianie zapewnia optymalną ilość miejsca do przechowywania.
  • Umieszczenie strefy jadalnianej tuż przy części kuchennej poprawia funkcjonalność pomieszczenia. Stół jadalniany staje się buforem pomiędzy kuchnią a częścią wypoczynkową.
  • Podział strefy wypoczynkowej na część kominkową i miejsce do wypoczynku z książką pozwoli spędzać domownikom czas wspólnie - nawet jeśli każde z nich będzie chciało spędzać czas w inny sposób.
  • Koncepcja druga. Zmienione proporcje łazienki i korytarza. Kuchnia bliżej wejścia. Między kuchnią a częścią wypoczynkową strefa jadalniania.

Stworzony klimat parteru domu, wpisuje się w wymogi pani Ewy. Zaproponowane wnętrza są stylistycznie bardzo klasyczne, są tu elementy typowo angielskie. Oba warianty kolorystyczne opierają się odcieniach łamanych bieli i szarości, różnią się one akcentami i użytymi motywami. Koncepcja pierwsza jest bardziej spokojna i stonowana, bez konkretnych motywów. Natomiast koncepcja druga jest znacznie odważniejsza, można tu zauważyć motyw koralowca, czy też akcenty w postaci niebieskich i musztardowych ozdobnych waz.

W obu wersjach zaproponowano lniane zasłony z lambrekinem (bądź rolety) tak by optycznie podwyższyć pomieszczenia. Wykończono je czarną bądź zielonkawo-niebieską lamówką, która nadaje zasłonom szyku.

Wnętrze w całości sprawia wrażenie ciepłego, przytulnego, rodzinnego miejsca, któremu nie brakuje elegancji. Cały parter sprawia wrażenie dość przestronnego i otwartego, a mimo to zmyślnie zagospodarowanego.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

home england & architectsKarolina Rochman-Drohomirecka i Magdalena Malinowska-Multan

Miejsca

Opinie (38) 4 zablokowane

  • marmur na kuchennym blacie?

    nie posłuży zbyt długo ... :-/

    • 2 0

  • Nie kładźcie marmurów (2)

    Chyba, że stać Was na zatrudnienie służby która będzie chodzić cały dzień i wycierać. Woda na marmurze robi paskudne zacieki. Mam znajomych którzy położyli sobie marmur w łazience - efekt psują szmaty do wycierania położone przy każdym kranie.

    • 3 0

    • Nie musi być od razu kamień, może być jakiś konglomerat. Tego nic nie ruszy. Chyba że cena ;-)

      • 2 0

    • Marmur po położeniu musi mieć impregnację, inaczej wszystko wsiąka jak drewno.

      • 0 0

  • śmieszne są te domorosłe projektanty z 50 metrowych mieszkanek w blokowiskach

    niektóre posty to nawet szkoda komentować, bo po autorach od razu widać, że projekt mierzą swoją miarką a ta miarka to klitka w bloku gdzie każde pomieszczenia spełnia kilka funkcji, a za całą kuchnię nie zapłacili nawet tyle co kosztują proponowane w projekcji blaty z marmuru. Blaty z kamienia to wyższa półka ale co na ten temat mogą powiedzieć użytkownicy płyt wiórowych dla których szczyt gustu i smaku to Ikea.

    • 3 3

  • okna

    zwróciliście uwagę, że okna w każdym pomieszczeniu są na różnych wysokościach? ciekawe jak ta elewacja wygląda? od strony schodów w ogóle pełne ściany.

    • 0 0

  • Nie koniecznie mi się to podoba, ale trzeba pamiętać, żeby temu kto płaci się podobało. Znowu sami "znawcy" się wypowiadają :)

    • 1 0

  • to żart?

    to jest przykład braku funkcjonalizmu!! jako architekt odczuwam ból.. Wyspa w kuchni i za nią ok 80cm do okna i wciśnięte krzesła- za karę. Jadalnia daleko od kuchni. Poproszę o bardziej przemyślane projekty

    • 0 0

  • czy to żart?

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane