• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Funkcjonalny parter domu

Karolina Rochman-Drohomirecka i Magdalena Malinowska-Multan
23 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Koncepcja druga. W strefie kominkowej z witryną, wygodną sofą i fotelami w pełni wykorzystany został widok na park. Wnętrze współgra z widokiem za oknem. Powstało w tej sposób prawdziwie wypoczynkowe miejsce spotkań całej rodziny.  Koncepcja druga. W strefie kominkowej z witryną, wygodną sofą i fotelami w pełni wykorzystany został widok na park. Wnętrze współgra z widokiem za oknem. Powstało w tej sposób prawdziwie wypoczynkowe miejsce spotkań całej rodziny.

Ustalenie przemyślanego rozkładu funkcjonalnego to trudne zadanie - nawet jeśli właściciel domu czy mieszkania jest w stanie określić swoje potrzeby. Co ciekawe prawdopodobieństwo popełnienia błędów, które będą miały wpływ na przyszłe użytkowanie domu czy mieszkania jest niezależne od projektowanej powierzchni.



Aktualny rozkład i powierzchnia pomieszczeń. Aktualny rozkład i powierzchnia pomieszczeń.
Pani Ewa z mężem i dwójką dzieci mieszka w domu, którego parter zajmuje część ogólnodostępna z salonem, jadalnią i kuchnią, na piętrze mieści się część prywatna. Rodzina przy okazji wymiany podłóg postanowiła zmierzyć się z problematyczną kwestią aranżacji parteru. Po zmianach parter ma zachować dotychczasowe funkcje, lecz powinien stać się bardziej funkcjonalny oraz uwzględnić słabe nasłonecznienie i piękny widok na park w prawej części domu.

Pani Ewie najbardziej zależy na stworzeniu otwartej kuchni z kącikiem z ławą i stołem - niekoniecznie przestronnej osobnej jadalni. W miarę możliwości właścicielka oczekuje stworzenia wrażenia przestronności w przedpokoju oraz pozostawienie wydzielonego pokoju służącego zarazem jako gabinet i pokój gościnny.

Inwestorka podkreśla, że w tej chwili styl wnętrza można określić jako eklektyczny - składają się na niego zarówno meble z sieciowych kolekcji, jak i antyki. Marzeniem jest jednak stworzenie na tej przestrzeni wnętrza w stylu angielskim.

Biuro projektowe Home England & Architects, zaproponowało dwie koncepcje układu funkcjonalnego.

Koncepcja pierwsza
Bazuje bezpośrednio na sugestiach właścicieli. I tak od wejścia przechodzimy najpierw przez mały przedpokój do przestronnej jadalni, potem do stosunkowo małego salonu, osobnego gabinetu, żeby na końcu dojść do kuchni z kącikiem do jedzenia.

Taki układ według projektantów nie jest dość optymalny. Spełnia on co prawda postulaty inwestora, jednak proponowana tu przestrzeń salonu czy też kuchni nie jest proporcjonalna do przestrzeni przeznaczonej na jadalnię. Co prawda salon oraz kuchnia mają widok na park, jednak stwarzają one wrażenie wtłoczonych w kąt. Dodatkowo, aby dojść z zakupami do kuchni trzeba przemierzyć nie mały dystans. Przy takim układzie jadalnia jest bardzo przestronna, lecz jest ona przestrzenią komunikacji. Proponowany rozkład pomieszczeń nie jest optymalny głównie ze względu na dość duże straty przestrzeni pod strefy komunikacji. Należy jednak zwrócić uwagę, iż wykorzystuje on istniejące przyłącza, więc może to wpłynąć na obniżenie kosztów remontu.

Stylistycznie zaproponowano tu marmurowe blaty w kuchni oraz jako wykończenie podłużnych konsoli. Dzięki takiemu rozwiązaniu, całość wydaje się spójna i elegancka. Wszystkie pomieszczenia są zwieńczone ozdobną koroną. Zastosowane tu meble salonowe to klasyczny, prosty w formie oraz tkaninie obiciowej narożnik, zestawiony z fotelikami typu ludwik. Całość wystroju dopełnia oświetlenie: kute, ozdobne lampy wiszące z elementami miedzi lub stojące klasyczne lampki z kloszami.

  • Pomiędzy jadalnią a częścią wypoczynkową znalazło się miejsce na wygodny fotel z lampą do czytania. Znajduje się tu także subtelna konsola na której można wyeksponować dekoracyjne bibeloty.
  • Zabudowa kuchenna w tym układzie zajmuje mniej miejsca, przez co jest mniej funkcjonalna. Plusem jest powstanie baru, który świetnie sprawdzi się do spożywania "szybkich posiłków".
  • Wygodna, bardzo przestronna jadalnia to wymarzone miejsce na rodzinne spotkania przy stole. Wątpliwość budzi jednak odległość jadalni od kuchni.
  • Zastosowanie we wnętrzu szlachetnych materiałów, np. drewna i marmuru oraz stylizowanych mebli powoduje, że nie można odmówić mu wysokiej "jakości".
  • Koncepcja pierwsza. Z przedpokoju przechodzi się do jadalni, następnie przez część wypoczynkową dochodzi się do kuchni.

Koncepcja druga
W związku z powyższymi problemami nasza pracowania zdecydowała się na zaproponowanie zupełnie innego układu. Zmieniono w nim nieznacznie kształt łazienki i wejście do niej. Dzięki temu powstał minimalnie większy i na tyle przestronny na ile pozwala przestrzeń, przedpokój.

Kolejną przestrzenią, licząc od wejścia, jest przestronna kuchnia połączona z jadalnią. Dzięki takiemu usytuowaniu kuchni względem wejścia oraz kuchni względem jadalni, unikniemy niepotrzebnego biegania z zakupami czy też z talerzami - podczas rodzinnej kolacji. Układ mebli w tym pomieszczeniu jest podłużny, co wynika z jego rozkładu.

Kolejno przechodzimy do salonu, który tworzą dwie strefy - jedna kominkowa z kanapą, fotelami, telewizorem i witryną; oraz druga bardziej intymna z dwoma fotelami i nastrojowym oświetleniem.

Na końcu salonu, za podwójnymi, szklonymi drzwiami znajduje się przytulny gabinet, a w nim spora biblioteka, biurko oraz leżanka z funkcją spania. Proponowany układ - przy narzuconych wymaganiach inwestora - wydaje się optymalny.

W tej koncepcji zaproponowano natomiast wyższe meble, klasyczną w formie witrynę, której wnętrze wyłożono tapetą. Na ścianach salonu i gabinetu znalazły się drewniane okładziny ścienne w ramiaku. Tak jak w poprzedniej wersji, wszystkie pomieszczenia są zwieńczone ozdobną koroną. Zastosowane meble salonowe to miękkie, tapicerowane fotele i kanapa typu chesterfield i ludwik, obite w nowoczesne tkaniny ze wzorem drobnego ocelota, z kolekcji Matthew Williamson'a.

  • Duża wyspa kuchenna powiększa powierzchnię blatów roboczych. Rozmieszenie zabudowy kuchennej na dłużej ścianie zapewnia optymalną ilość miejsca do przechowywania.
  • Umieszczenie strefy jadalnianej tuż przy części kuchennej poprawia funkcjonalność pomieszczenia. Stół jadalniany staje się buforem pomiędzy kuchnią a częścią wypoczynkową.
  • Podział strefy wypoczynkowej na część kominkową i miejsce do wypoczynku z książką pozwoli spędzać domownikom czas wspólnie - nawet jeśli każde z nich będzie chciało spędzać czas w inny sposób.
  • Koncepcja druga. Zmienione proporcje łazienki i korytarza. Kuchnia bliżej wejścia. Między kuchnią a częścią wypoczynkową strefa jadalniania.

Stworzony klimat parteru domu, wpisuje się w wymogi pani Ewy. Zaproponowane wnętrza są stylistycznie bardzo klasyczne, są tu elementy typowo angielskie. Oba warianty kolorystyczne opierają się odcieniach łamanych bieli i szarości, różnią się one akcentami i użytymi motywami. Koncepcja pierwsza jest bardziej spokojna i stonowana, bez konkretnych motywów. Natomiast koncepcja druga jest znacznie odważniejsza, można tu zauważyć motyw koralowca, czy też akcenty w postaci niebieskich i musztardowych ozdobnych waz.

W obu wersjach zaproponowano lniane zasłony z lambrekinem (bądź rolety) tak by optycznie podwyższyć pomieszczenia. Wykończono je czarną bądź zielonkawo-niebieską lamówką, która nadaje zasłonom szyku.

Wnętrze w całości sprawia wrażenie ciepłego, przytulnego, rodzinnego miejsca, któremu nie brakuje elegancji. Cały parter sprawia wrażenie dość przestronnego i otwartego, a mimo to zmyślnie zagospodarowanego.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

home england & architectsKarolina Rochman-Drohomirecka i Magdalena Malinowska-Multan

Miejsca

Opinie (38) 4 zablokowane

  • Dramat (5)

    Szkoda kasy na takie nieużyteczne aranżacje, domy są do mieszkania a nie pokazywania. Aranżacja ma być funkcjonalna i ma podobać się właścicielowi a nie gonić za trendami które się szybko zmieniają.

    • 55 9

    • są ludzie, których stać na nowe aranżacje co kilka lat (3)

      mam takiego sąsiada,
      nie jest to żaden uszczerbek w jego stanie posiadania na kontach,
      ma piękny, funkcjonalny ogromny dom
      sam snobem nie jest, ale lubi zmianę kolorystyki i wyposażenia wnętrz, w których mieszka z rodziną

      • 7 4

      • (2)

        nie wiedziałam że trzeba być niewiadomo jak bogatym zeby zmieniać aranżacje co jakiś czas ;-) mnie wystarczy zmiana zasłon i poduszek i ew podmiana dodatków i juz wnętrze wygląda inaczej a nie kosztuje wiele;-)

        • 5 1

        • mówiłam o zmianie także wyposażenia (meble, część elementów stałych, łazienka, kuchnia) (1)

          poduszki, zasłony ( osobiście nie lubię ani zasłon ani firan)
          to są akcenty, a nie całość aranżacji

          • 4 1

          • hahaha remont co dwa lata żeby nadążać za modą

            jakim trzeba być snobem żeby tak się poświęcać

            i nie chodzi wcale o kasę

            • 0 1

    • A ma być, zimny "szpitalny minimalizm"????

      • 6 2

  • to zawsze "pięknie" wygląda

    ale gdy ma się małe dzieci...

    • 28 3

  • wielki dom a kuchnia w salonie jak w kawalerce (3)

    żenada....
    może to i modne ale brak funkcjonalności i elementarnej elegancji;

    • 41 7

    • Brak funkcjonalności? A to ciekawe, rozwiń. (2)

      • 2 2

      • zmiana (1)

        By uratować dół powinno się zlikwidować gabinet, zrobić tam kuchnię przy schodach jadalnia a na prawo salon;
        Niestety wszędzie wąsko wygląda tak jakby cały dół był długim korytarzem

        • 7 1

        • co ty chcesz tam "ratować"

          projekty nie kosztują 2 zł, te nawet wygląda na indywidualny, właściciele na pewno poświęcili trochę czasu na analizę problemu i widać zdecydowali, że chcą mieć taki układ pomieszczeń.

          • 1 2

  • Jak to jest (4)

    Mieszkańcy bloków płaczą na aneksy kuchenne, mieszkańcy domków w tym czasie budują domy z kuchniami otwartymi.

    • 16 0

    • prawidłowość... (3)

      jak masz mały salon i jeszcze z kuchnią to robi się jeszcze mniej miejsca a salony w domach są duże stąd połączone z kuchnią by mieć więcej przestrzeni. Ja tam mam takie doświadczenie, że rodzice mają salon około 50m2 plus kuchnia jakieś 10 i jest to open space - była to najgorsza decyzja. W salonie oglądasz tv a w tym czasie ktoś gotuje wodę na herbatę, klepie schabowe :) włączona zmywarka = hałas. I nie ma już miłego spokojnego popołudnia w salonie przy kafce... Nigdy więcej kuchni z salonem!

      • 13 8

      • to miło, że czytacie kafkę w salonie

        • 17 2

      • to co ty masz za zmywarkę że hałasuje (1)

        jak masz mały salon i z kuchnią to dopiero jak to rozdzielisz to będą klity. Wg mnie jest dokładnie odwrotnie niż piszesz tzn, czym mniejszy salon i kuchnia tym łączenie ma większy sens. Czajniki bezprzewodowe faktycznie hałasują ale to tylko 2 min. Zmywarka i okap są niesłyszalne. Niektórzy jeszcze twierdzą, że z kuchni śmierdzi, ale to też nie ma za bardzo związku z tym czy salon jest z kuchnią czy bez. Jak ktoś ma słabą wentylację i ma śmierdzące jedzenie to smród będzie nawet u sąsiada w bloku. ja mam salon z kuchnią ok 50m2 i bardziej przeszkadzają hałasujące dzieci niż odgłosy z kuchni

        • 12 5

        • ogólnie popieram twoją wypowiedź ( choć hałasujące dzieci za oknami mnie nie przeszkadzaja )

          mam tzw.salon z kuchnią i nie zamieniłabym tej wersji na oddzielne pomieszczenia,
          cała nasza rodzina jest z tego zadowolona,
          p.s.dla malkontentów: smażona świeża ryba nie śmierdzi.

          najfajniej jest gdy z gośćmi przygotowuje się świeże jedzenie,
          albo parzy dla nich kawę- nie trzeba wychodzić , ale cały czas można rozmawiać

          mama przygotowująca obiad dzieciom rozmawia z nimi, gdy te przy dużym stole w części jadalnej odrabiają lekcje, albo po prostu siedzą, rysują,
          nawet gram z nimi w planszówki "pilnując" zupy

          po prostu co kto lubi, każdy mieszka jak mu wygodnie

          • 14 2

  • Bardzo ładny (1)

    Sarkofag w kuchni. Podoba mi się.

    • 30 3

    • Jeszcze fajne

      jest to że prosto od garów z kuchni można wejść do kibelka. Ewentualnie dopilnować dzieciaka czy dobrze spuścił wodę nie przerywając mieszania na patelni.

      • 4 1

  • Styl angielski - fuj

    trochę jak w grobowcu, ale co kto lubi

    • 14 11

  • PROJEKT DOMU jest fatalny !!!!! (5)

    Żeby cokolwiek uratować,należy zlikwidować pokój gościnny.Uzyska się wtedy dobrze doświetlony, KWADRATOWY obszar,który można sensownie urządzić.Schody na piętro trzeba zasłonić cienką ścianką,lub płytką biblioteczką (witrynką),aby zlikwidować "efekt strychu".W ten sposób uzyska się bardzo wyeksponowany,pięknie doświetlony kącik wypoczynkowy ze wspaniałym widokiem na ogród.Wszelkie majstrowanie przy obecnym układzie wnętrza jest syzyfową pracą,a projektant domu zasłużył na "pałę" za takiego potworka!

    • 20 4

    • Nie zgodzę się

      Projekt domu jest po prostu... oryginalny. Szczerze: nie widziałem jeszcze takiego rozwiązania, żeby salon był jednocześnie... przedpokojem. Ale to, że czegoś nie znam, nie znaczy, że jest złe: widocznie inwestorzy tak sobie wymyślili, że nie przeszkadza im, że pokój dzienny jest jednocześnie ciągiem komunikacyjnym: zapewne ma to jakieś dobre strony. Natomiast kompletnie nie rozumiem o co Ci chodzi z "efektem strychu". Ładnie wykończone schody to piękna ozdoba każdego domu!

      • 9 2

    • Nie lubię marudzić ale faktycznie rzut jest nie najlepszy. Od wejścia począwszy. Aby dostać się do domu trzeba kluczyć a jak na taki styl to chyba nie jest ok. Przestrzeń przy schodach nie dość że przejściowa to również stosunkowo wąska. Ciężko dla niej jakąś racjonalną funkcję wymyślić. Może na zewnątrz bryła budynku prezentowała się jako tako ale wnętrze niestety wyszło pokracznie. Kuchnia gdzieś na końcu domu. Brak hierarchii, akcentowania ważnych i mniej ważnych pomieszczeń. Wszystko właściwie na parterze jest w przejściu za wyjątkiem kuchni schowanej za rogiem. Jeśli wyobrazimy sobie wnętrze i widok na schody to o ile klatka schodowa nie jest prześwietlona na piętrze dużymi oknami to efekt będzie właśnie taki jakby to było wejście (owszem wygodne i szerokie) na strych. Niepotrzebnie aż tak schody są zaakcentowane bo pomieszczeniu do którego są "przyklejone" nie pomagają. Taki jeden bieg to raczej rozwiązanie do domów nowoczesnych a nie stylizowanych. Stylistyka w jakiej wykonano aranżację to nie moja bajka, nie przepadam za udawaniem, auto też wolę jeśli jest oryginalne, stare nawet jeśli już nie jeździ. Aranżacja wykonana jest jednak prawidłowo a zadanie jak pisałem wyżej nie jest łatwe. Nie sądzę też aby Projektanci byli fanami takiego stylu, Inwestor na bank.

      • 3 1

    • Hmm zapewne projekt gotowy w wariancie "na bogato" ale kto wie, może zmutowany klocek z czasów PRL.

      • 0 0

    • to wygląda na stare budownictwo (1)

      to może być np przedwojenny szereg we wrzeszczu, stąd też pewnie rozkład niespotykany nie tylko w najnowszym budownictwie ale w powojennym. Pokój gościnny od jednej strony ogranicza ściana nośna, tak więc zlikwidowanie go nie da kwadratu. Wydaje mi się że nie masz wiedzy o budynku aby wypowiadać się o projekcie domu.

      • 0 0

      • Dom to lata 70te+, lokal powstał przez podział całości domu na dwa lokale, przedpokój, łazienka, salon to pierwotna, oryginalna część domu, kuchnia i gabinet to dobudowany kawałek. Nie jest to nowy projekt.

        • 0 0

  • Słabe

    Słabe te aranżacje.

    • 13 2

  • (1)

    Uważam, że niejedna osoba chciałby zamieszkać w tak urządzonym domu.

    • 5 9

    • ...i nie dwie. Niestety. Konkurencją dla stylu "angielskiego" jest również styl "prowansalski" i różne miksy ;-)

      • 4 0

  • A kto to bedzie sprzatal , chyba ze jakas wschodnia na czarno zatrudnie. A styl jakis takis angielskopodobny. Żenada i P********ka a nie projekt

    • 1 9

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane