• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk. Opóźnienia na budowie osiedli Robyga

Ewa Budnik
11 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Budowa osiedla Lawendowe Wzgórze. Tu opóźniania dotyczą budynków D1 i D2. Zgodnie z oświadczeniem dewelopera na budowie już jest "ruch". Budowa osiedla Lawendowe Wzgórze. Tu opóźniania dotyczą budynków D1 i D2. Zgodnie z oświadczeniem dewelopera na budowie już jest "ruch".

Wysoka sprzedaż mieszkań deweloperskich powoduje, że branża wykonawcza ma pełne ręce roboty. Brakuje kadr, na niektórych budowach są opóźnienia. Coraz bardziej nerwowi są klienci firmy Robyg, która problemy z terminowym oddaniem mieszkań ma już na trzech osiedlach. Niektóre opóźnienia sięgają nawet roku.



Czy uważasz, że klienci deweloperów są bezpieczni?

Do portalu Trojmiasto.pl spływa coraz więcej informacji od klientów firmy deweloperskiej Robyg, którzy są zaniepokojeni opóźnieniami na budowach trzech gdańskich osiedli tej firmy.

- Grupa Robyg z przykrością informuje, że termin zakończenia prac budowlanych w budynkach W1 i W2 realizowanych w ramach przedsięwzięcia inwestycji Słoneczna Morena, R2 i R3 realizowanych w ramach przedsięwzięcia Morenova oraz w budynkach D1 i D2 realizowanych w ramach inwestycji Lawendowe Wzgórza uległ zmianie - czytamy w oficjalnym stanowisku zarządu Robyga. - Niestety brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych, z którymi boryka się cała branża deweloperska oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym duża liczba dni wietrznych, niepozwalająca na prowadzenie prac na wysokości, uniemożliwiły zrealizowanie poszczególnych etapów inwestycji zgodnie z zakładanym pierwotnie harmonogramem.

Najgorzej na Lawendowym Wzgórzu



- Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy budynków D1 i D2 na Lawendowym Wzgórzu. To właśnie tam odbiór mieszkań przesunął się o około rok. Budynki W1 i W2 na Słonecznej Morenie są opóźnione o około 4 miesiące. Deweloper nie poinformował wszystkich przyszłych mieszkańców o takim opóźnieniu - napisał czytelnik, który pragnie pozostać anonimowy. - Ludzie piszą maile do dewelopera. Ten przeważnie nie odpowiada. Gdy mieszkańcy piszą o zwrot kosztów aneksów do umów kredytowych, czy zwrot kosztów wynajmu innego mieszkania, deweloper odpisuje nic nieznaczące pismo, w którym oświadcza, że nie zapłaci za takie rzeczy. Tłumaczenia opóźnień też są dziwne, w szczególności na Lawendowym, gdzie mowa jest o nieustannych opadach deszczu. Nie pamiętam, żeby w ostatnich latach były ciągłe opady deszczu....
W umowach, które podpisali klienci firmy nie ma też mowy o karach za opóźniania w wydaniu lokalu. Z ostatnich informacji jakie mieszkańcy Lawendowego Wzgórza otrzymali od dewelopera wynika, że budynki, które miały być gotowe na koniec 2017 roku będą miały ostateczny odbiór na koniec 2018 roku.

- Kupiliśmy mieszkanie około rok temu, podpisaliśmy umowę deweloperską po uzyskaniu kredytu. Pierwszą transzę zapłaciliśmy przy podpisaniu umowy, kolejna wpłata miała być po wybudowaniu stropu nad garażem. Kiedy informacja o terminie wpłaty nie przychodziła zacząłem dopytywać się o to, kiedy nadejdzie jej termin, wiedziałem że ruch na budowie jest niewielki - opowiada swoją historię przyszły mieszkaniec budynku D1 na osiedlu Lawendowe Wzgórza przy ulicy Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska. - W końcu udało mi się uzyskać informację, że są opóźnienia. Deweloper zaznaczył przy tym, że to nie z jego winy. Po jakimś czasie, bez żadnych przeprosin, otrzymałem informację, że odbiór mojego mieszkania będzie do końca czerwca 2018 roku, a przecież miał być w końcu stycznia. Na maila z żądaniem zadośćuczynienia otrzymałem odpowiedź, że nic mi się nie należy, bo w umowie jest napisane, że akt będzie do końca czerwca i oni do tego czasu wyrobią. Niestety po jakimś czasie przyszedł nowy harmonogram, z którego wynika, że odbiory będą na koniec lipca 2018, a akt notarialny na koniec roku.
Czytaj także: Co robić gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy

Nasz czytelnik kupił mieszkanie w budynku D1. W tej chwili powstaje w nim piąta kondygnacja. W gorszej sytuacji są przyszli mieszkańcy sąsiedniego budynku D2, którego budowa jest mniej zaawansowana.

- Stanęło na tym, że zaproszono mnie na podpisanie aneksu do umowy. Jestem w patowej sytuacji, bo jak go nie podpiszę, to stracę 35 tysięcy dofinansowania z MdM, a z drugiej strony boli mnie, że nie usłyszałem prostego przepraszam, przekonującego wyjaśnienia na temat przyczyn opóźnienia, jakiejś na przykład obietnicy wykończenia mieszkania w wyższym standardzie. Najchętniej poszedłbym do innego dewelopera - żali się klient Robyga.

Na Morenie również oczekiwanie



Na Słonecznej Morenie powstają ostatnie - najwyższe, wsparte na wspólnej podstawie - budynki.  Na Słonecznej Morenie powstają ostatnie - najwyższe, wsparte na wspólnej podstawie - budynki.
- Na Słonecznej Morenie po raz kolejny otrzymaliśmy listy z Robyga o kolejnych opóźnieniach i możliwych kolejnych... Za powód podają wietrzną pogodę oraz brak personelu na budowie. Mimo wszystko nie przeszkadza im to w kończeniu innych inwestycji na czas oraz rozpoczęciu nowych kolejnych w innych lokalizacjach - napisał pan Grzegorz.
W listopadzie 2017 roku było wiadomo, że odbiór budynku W1 (to jeden z dwóch 55-cio metrowych budynków powstających tuż przy ulicy Piekarniczej zobacz na mapie Gdańska), który miał być gotowy na koniec 2017 roku przesunął się na II kwartał 2018 roku. Osoby, które kupowały mieszkania pod koniec roku w umowie miały już podaną datę odbioru 28 lutego 2018, a nawet 31 marca. Szybko się jednak okazało, że termin ten przesuwa się na maj - czerwiec. Pod koniec stycznia Robyg informował już klientów, że budynek W1 oddawany będzie do 31 sierpnia 2018, a W2 do końca listopada.

Dwie wysokie wieże Słonecznej Moreny docelowo maja mieć po 55 metrów wysokości. Dwie wysokie wieże Słonecznej Moreny docelowo maja mieć po 55 metrów wysokości.
Opóźnienia na powstającym niemal po sąsiedzku osiedlu Morenova dotyczą dwóch budynków: R2 i R3. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku klienci, którzy mieszkania mieli odebrać w marcu usłyszeli, że odbiory będą do końca czerwca, inne osoby że dopiero w lipcu. Przy czym pod koniec grudnia deweloper w rozmowach ze swoimi klientami podkreślał, że termin ostatecznego przeniesienia własności nie ulegnie zmianie.

Opóźnienie na budowie osiedla Morenova dotyczy budynków R2 i R3. Opóźnienie na budowie osiedla Morenova dotyczy budynków R2 i R3.

Budowa się opóźnia, klientom rosną koszty



Klienci dewelopera narzekają nie tylko na brak przeprosin od firmy, ale też na narastające lawinowo koszty wynikające z niemożności przelewania transz pieniędzy w ustalonych pierwotnie terminach oraz tego, że klienci zwyczajnie nie mogą zamieszkać w nowym lokum w planowanym wcześniej terminie.

- Teoretycznie odbiory miały być do końca lutego, więc od marca ponoszę dodatkowy koszt wynajmu - martwi się jeden z klientów, który kupił mieszkanie w budynku W1 na Słonecznej Morenie.
Kolejne osoby wyliczają straty idące w tysiące złotych z tytułu najmu mieszkań w okresie, kiedy powinni już mieszkać w swoich wykończonych lokalach. Nie wiedzą też jak będą te lokale wykańczać, bo musieli zrezygnować z umówionych dużo wcześniej usług ekip remontowych. Są także przypadki osób, które mają problem z przechowaniem mebli, które zostały zamówione na precyzyjnie wyliczony moment wprowadzenia się do nowego M.

Problem mają także osoby, które zaciągnęły kredyty. Muszą podpisywać aneksy do umów kredytowych, a każdy z nich kosztuje 500 - 1000 złotych. Konieczne jest także ponoszenie kosztów wyższego ubezpieczenia kredytu do czasu przeniesienia własności aktem notarialnym. Osoby, które otrzymały dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych martwią się, że jeśli nie odbiorą mieszkań w 2018 roku, to stracą te pieniądze, bo kryteria programu nie zostaną spełnione.

Czytaj: poradniki z cyklu Zanim kupisz od dewelopera

- Mieszkańcy budynków o roboczej nazwie D1 i D2 [Lawendowe Wzgórze-red.] nie mają praktycznie żadnego kontaktu z deweloperem, pisze on tylko w momencie wpłaty kolejnej transzy kredytu lub - co gorsza - przesuwa już drugi raz termin odbioru mieszkań. Nie obchodzi go, że prawie roczna zwłoka w oddaniu nieruchomości powoduje u wielu osób poważne straty finansowe. Deweloper tłumaczy się, że są to trudności niezależne od niego, a tak naprawdę pogoda w tym roku była bardzo łaskawa więc są to tylko wymówki żeby spłacić klientów - czytamy w liście do redakcji.

Przedstawiciele Robyga podkreślają jednak, że rozmawiają z każdym kto pojawi się w ich biurze. Codziennie obywa się kilkanaście spotkań z klientami z opóźnionych budynków.

- Nowe terminy zostały wskazane w pismach skierowanych do klientów przez Grupę Robyg
w grudniu (D1 i D2) oraz styczniu (W1 i W2). Wraz z informacją o nowym terminie, Robyg podkreślił gotowość zawarcia porozumienia rozwiązującego umowę deweloperską na warunkach ustalonych przez obie strony w przypadku, gdy nowy planowany termin rodzi dla klientów znaczne niedogodności. Robyg ustosunkowuje się pisemnie do wszystkich składanych przez klientów wniosków i skarg, jak również przedstawiciele Robyg spotykają się z klientami zgłaszającymi się do firmy. Spółka rozpatruje indywidualnie każde zgłoszenie - czytamy w przesłanym stanowisku.

Deweloper podkreśla także, że czas przestojów na budowach się skończył i praca wre.

- W chwili obecnej generalny wykonawca Robyg Contruction posiada odpowiednie, profesjonalne kadry, które realizują plan budowy zgodnie z przyjętymi założeniami. Nasi klienci są też na bieżąco informowani o postępach prac budowlanych - oświadczył zarząd Grupy Robyg.

Co mogą w tej sytuacji zrobić klienci?


Bartłomiej Gliniecki Bartłomiej Gliniecki
Bartłomiej Gliniecki
adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UG
prowadzi serwis umowadeweloperska.pl

Nabywcy mają przynajmniej dwie możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu opóźnienia dewelopera w przedstawieniu mieszkania do odbioru lub podpisaniu umowy przenoszącej własność nabywcy. Pierwszym z nich są kary umowne, które powinny na taką ewentualność być przewidziane w treści umowy deweloperskiej. Obliczenie ich wysokości nie powinno stanowić problemu, aczkolwiek możliwe to będzie dopiero po dokonaniu odbioru lub po przeniesieniu własności - wtedy będzie wiadomo jaka jest rzeczywista skala opóźnienia.

Po drugie, jeśli umowa nie przewiduje kar umownych (aczkolwiek powinna, według przepisów tzw. ustawy deweloperskiej), nabywcom przysługuje możliwość żądania odszkodowania z tytułu poniesienia dodatkowych kosztów wywołanych opóźnieniem lub utracenia korzyści, które nabywcy osiągnęliby, gdyby opóźnienie nie nastąpiło. Zazwyczaj dość dobrze udokumentowane mogą być dodatkowe koszty związane z obsługą kredytu (aneksowanie umowy, ubezpieczenie pomostowe, podwyższona marża itd.), ewentualnie także koszty wynajmowania mieszkania, które służy jako miejsce zamieszkania nabywcy. Nie da się wykluczyć możliwości żądania przez nabywcę także podwyższonych kosztów związanych z wykończeniem mieszkania (np. jeśli przez okres opóźnienia ceny rynkowe usług wykończeniowych się wymiernie zwiększyły) albo żądania zapłaty utraconego czynszu za okres najmu, jeśli mieszkanie budowane przez dewelopera miało być przeznaczone na wynajem. W obu tych przypadkach jednak sporym problemem może być udokumentowanie rozmiaru szkody, ewentualnie jednoznaczne i niebudzące wątpliwości wskazanie jej wysokości. Możliwość żądania odszkodowania również w tym przypadku powstaje dopiero po odbiorze lub przeniesieniu własności - bowiem wówczas zamyka się okres opóźnienia, więc można skalkulować jego konsekwencje.

Po trzecie, jeśli dojdzie do przekroczenia terminu zawarcia umowy przenoszącej własność, nabywca ma możliwość wyznaczenia deweloperowi dodatkowego terminu 120 dni z zagrożeniem odstąpienia od umowy, a jeśli deweloper mimo tego w ciągu owych 4 miesięcy nie przeniesie własności (co jest uwarunkowane wcześniejszym zakończeniem budowy i odbiorem), nabywca może odstąpić od umowy otrzymując zwrot całości wpłaconych pieniędzy oraz ewentualnie karę umowną (lub podwójny zadatek), jeśli przewidywała to umowa deweloperska.

Podejrzewam, że dotychczasowe żądania wypłacenia rekompensaty finansowej były przez dewelopera zbywane także z tego powodu, że nie wskazywały na wysokość tej rekompensaty lub jej nie uzasadniały (np. "oczekuję 10 000 zł zadośćuczynienia" z wyjaśnieniem dlaczego akurat tyle). Uważam, że dobrze udokumentowane, bezsporne koszty poniesione przez nabywców powinny zostać zrekompensowane. Dużo też będzie zależało od determinacji poszczególnych nabywców - deweloper na pewno oczekuje, że część z nich odpuści sprawę.

Przed podpisaniem umowy przenoszącej własność należy zwrócić uwagę, czy w jej treści deweloper nie proponuje postanowienia przewidującego zrzeczenie się wszelkich roszczeń wynikających z umowy deweloperskiej lub uznającego, że strony są całkowicie rozliczone ze zobowiązań zaciągniętych w umowie deweloperskiej.

Inwestycje

Lawendowe Wzgórza

Lawendowe Wzgórza

ROBYG

Gdańsk Jasień, ul. Jabłoniowa Mapa

27.8 do 88 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja
Słoneczna Morena

Słoneczna Morena

ROBYG

Gdańsk Morena, ul. Piekarnicza Mapa

28.8 do 203.7 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja
Morenova

Morenova

ROBYG

Gdańsk Morena, ul. Rakoczego Mapa

29 do 68 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja

Miejsca

Opinie (638) ponad 50 zablokowanych

  • Gdybyście się zastanawiali gdzie są ci pracownicy budowlani... (3)

    ... to są u mnie, w Szwecji.
    Wypłata na czas, 150 koron na godzinę bez marudzenia, BHP przestrzegane, zakwaterowanie i przelot gratis, raz na 4 tygodnie tydzień w domu. Sami mówią, że nie mają po co wracać do Polski, bo tam się tylko natyrają za półdarmo i na półczarno i zdrowie sobie zniszczą.

    • 54 3

    • (2)

      A wyzywienie? Jesli za swoje, to stawka ŻENADA!

      • 4 4

      • Wioza konserwy, chleb na tydzien, makarony itd aby zyc jak Rumuni 30 lat temu. (1)

        Po przyjezdzie do Polski zgrywaja bogaczy )))))

        • 5 2

        • Spokojnie... 150 koron to niecałe 300zł, da się przewegetować :)

          • 0 0

  • (2)

    Na Witominie w Gdyni wieśniaki kaszubskie zablokowały inwestycję. Mamy nadzieję, że chwilowo!!! Wszyscy mieszkańcy Witomina się ucieszyli, że zamiast blaszaka i wstrętnego parkingu powstaną ładne budynki że sklepami!!!

    • 4 15

    • To przez kilku oszołomów z Witawy.

      • 5 6

    • Z tym, że WSZYSCY mieszkańcy się ucieszyli to nieźle popłynąłeś. Ci, co mieszkają dalej od tej budowy mają to gdzieś, a ci co mieszkają blisko na pewno się nie ucieszyli bo bloki zasłonią widok no i przede wszystkim nie ma gdzie parkować. Ale szczerze współczuję zakupu dziury w ziemi, która na razie dalej pozostaje dziurą.

      • 5 1

  • ROBYG - umowa dotyczy kar umownych

    Każdy kto kupil mieszkanie w ROBYG podpisywal umowe dewoloparka mieszkania, gdzie nie ma zapisu o naliczaniu kar umowynych, gdy ROBYG przekroczy termin oddania miaszkania. Jest to swoadoma decyzja kupujacego.
    Pytanie z cyklu retorycznych? Czy ROBYG kiedykolwiek wystepuja w przetargu na budowe mieszkan, osiedli itp?

    • 21 0

  • co się dziwić pracy na budowie , najniższa na papierze a reszta na czarno pod stołem.

    • 16 2

  • (1)

    oj to upadłość niedługo i będzie Robygzwei

    • 33 3

    • tak wygląda

      • 6 0

  • (1)

    Niemcy to jednak budowali, taki Malbork np.

    • 25 2

    • A tu się mylisz. Budowali miejscowi , może Lechity. Wiadomo to bo jak K nie pilnowali to ich oszukiwali i na fundamenty zamiast dębu lipę stosowali. Efekt taki , że zamek zaczął się zapadać. Niedawno Szwedzi podratowali.

      • 4 1

  • A moje oddane przed terminem (1)

    Na szczęście mój deweloper za swoje pieniądze finansował zakup dzialki, nie było tam hipoteki ani kredytu na budowe. Odbiór był 2 miesiące przed terminem i już wykańczamy mieszkanie.

    • 10 11

    • Jaki to deweloper?

      • 0 0

  • Ale na targach będą

    • 25 1

  • Nie rozumiem ludzi którzy kupują mieszkania w tym Mordorze (zw. Słoneczną Moreną/Morenovą) (11)

    Dla mnie te budynki a zwłaszcza skala zagęszczenia (wieżowce w odległościach blokowych) to tragedia. Już wolałbym Lawendowe choć lokalizacja na Jabłoniowej jest megasłaba - większość wiatrów od Szadółek wieje w linii Jabłoniowej właśnie

    • 71 13

    • tez tego nie rozumiem. To juz wyglada jak getto...

      • 23 5

    • Mordor ??? (6)

      Ty chyba "mordorów" nie widziałeś ? Popatrz sobie co i jak się buduje w "Warszawce". S. Morena czy Morenowa to przy nich przestrzeń i swoboda ....

      • 5 15

      • Daj spokój, pisze tak, bo nawet na ten mordor go nie stać, mieszka w blokach na starej Orunii gdzie winda ma przystanki co dwa (5)

        półpiętra. Siedzę właśnie w tym mordorze na Morenovej , mam okna na południe i wschód, do okien bloku na wprost mam około 80 metrów, pomiędzy urządzona zieleń, widok z balkonu na Carrefour, Suchanino, zieleń działek od południa, i domki na Miłosza, od zachodu kolejne ponad 100m mam bloki Słonecznej Moreny dopiero. Mnóstwo przestrzeni dookoła mojego ogromnego narożnego balkonu, mieszkanie przestrzenne, wysokie, jasne bo okna do samej podłogi w salonie i obniżane w pozostałych pokojach. Na osiedlu zieleń, siłownia, garaż, ochrona, pięknie wykończone części wspólne. No nora straszna, faktycznie.

        • 17 28

        • Widząc wiele z inwestycji zastanawiam się - kto to kupuje? (4)

          Nie chcę się kłócić - każdy może tam pojechać i zobaczyć gotowe budynki - radzę przejść się pomiędzy i samemu sprawdzić czy tam aby jest 100m między jednym a drugim.
          I nawet nie w pochmurny dzień gdy już w ogóle pomiędzy jest ciemno - dla mnie to osiedle jest mordorem - nieprzyjazne, napaćkane wieżowiec obok wieżowca.

          Ale wiele osiedli mi się nie podoba - np większość Myśliwskiej - co 20m inna architektura - Was to nie razi? Te bloki tam są często ładne ale mnogość pomysłów developerów sprawiła że Myśliwska to jeden wielki kociokwik - co metr zupełnie inny styl - nikt nad tym nie panuje - czy my mamy w Gdańsku jakiegoś miejskiego architekta krajobrazu lub kogoś w tym rodzaju?

          Dalej Młoda Morena - szpetne blockhausy w parowie - może jak zajdą pleśnią/porostami to nie będzie ich widać (hope)?

          Central Park - ładne te wieżowce (jak na wieżowce) ale jak będzie ich osiem to może być słabo - mimo wszystko estetyka dużo ładniejsza od tafli-wieżowców Polnordu - Polnord to firma założona w latach 70tych - czyżby swoją inwestycją na Morenie chcieli nawiązać do "architektury lat 70-tych" czyli PRLowskich wieżowców tamże?

          Kolejny temat - szpetny akademik Murapolu przy Lidlu - lokalizacja OK ale naprawdę - wygląd budynku nie ma dla Was znaczenia czy tylko ja uważam to za brzydactwo?

          Z kolei zmieniając klucz dzielnicowy i idąc tropem Robygu - Nowa Letnica to dla mnie kolejna zagwozdka - kto kupi(kupuje) tam mieszkanie.
          Generalnie Robyg to dla mnie prosta wizualizacja tego że każde g... się sprzeda - poza Zajezdnią Wrzeszcz (zagęszczoną na maksa ale w dobrym miejscu) reszta oferty Robygu to ściana płaczu dla desperatów.

          ps. Mieszkań mam kilka, niedawno kupiłem na rynku wtórnym ładne mieszkanie w apartamentowcu we Wrzeszczu więc nie mam problemu z Orunią, która generalnie jest (jeszcze) piękną dzielnicą. Zresztą i na obrzeżach Trójmiasta są przyjazne miejsca do mieszkania np Maćkowy, Kowale, Karwiny - oddalone od centrum ale zwarte i z pełną infrastrukturą.
          ps2. Żeby nie było że tylko krytykuję: Fajne jest osiedle Idea Eurostylu - lokalizacja itd. Trochę ciasno ale można by znaleźć coś niewychodzącego na blok obok - kto kupił ze 2 lata temu powinien być zadowolony, teraz są dość wysokie ceny ale skoro Dekpol za Forestę na Morenie chcę 7500zł/m2 to i 9000zł za Ideę nie powinno razić.

          • 19 1

          • central park (1)

            wg mnie nie są ładne "nawet jak na wieżowce".

            • 2 1

            • Które wieżowce w Trójmieście są wg Ciebie najładniejsze?

              Pytam bo wydaje mi się że Central Park "nie razi" i na tle innych wieżowców w 3mieście raczej jest na plus.

              • 2 3

          • W punkt!

            Popieram

            • 4 1

          • Taa, Kowale... A ile na 8 do pracy np. do Oliwy trzeba jechać? Bo z Moreny to 30 minut spokojnie, no chyba że rzeczywiście jakiś armagedon na drodze...

            • 1 0

    • (2)

      Przewaga wiatrów to zachodnie, to jak mogą wiać na północ?

      • 3 0

      • (1)

        Mieszkam na lawendowym pół roku i nie zaobserwowałem zjawiska o którym piszesz ... jak zwykle wypowiadają się Ci którzy wiedzy nie mają. .

        • 5 1

        • To Ci napisałem, że na Jabłoniową nie ma korytarza smrodu, bo musiałby wiać południowy wiatr, co jest rzadkością. Chyba, że komentarz nie do mnie tylko przecznicę wyżej:)

          • 0 0

  • Głupota nie boli (9)

    niestety. Jak ktoś kupuje dziurę w ziemi, to niech się liczy z dziurą w kieszeni. Są przecież developerzy którzy sprzedają mieszkania dopiero, kiedy budynek jest przekazany przez nadzór do użytkowania.

    • 32 12

    • podaj przykład takiego dewelopera (7)

      Podzielam twoją opinię ale chyba dawno nie kupowałeś mieszkania. Teraz wszystko zwariowało, szukam od 3 miesięcy mieszkania 4 pokojowego i wszędzie proponują mi dziurę w ziemi :(, która będzie gotowa na koniec 2019! Masakra. Jesli polecasz jakiegoś dewelopera to podaj jego nazwe

      • 13 3

      • W Jelitkowie - są nowe, gotowe (1)

        tylko kosztują więcej

        • 0 8

        • Bo sie nie sprzedaly w trakcie budowy.

          • 9 1

      • VASTINT

        Buduja niedaleko kladki na Ołowiankę, firma z grupy IKEA. Zapowiedzieli juz ze zaczna sprzedaż jak skoncza budowę. Tylko oni tak robia w Trójmieście. Riverview chyba sie to osiedle nazywa..

        • 5 0

      • (2)

        Spróbuj na osiedlu Alfa park III, jest jeszcze kilka wolnych mieszkań.

        • 3 1

        • (1)

          Ale w blokach które są w budowie, a nie ukończone.

          • 2 0

          • Na tym osiedlu żadnych opóźnień nie ma. A w planach jest kolejne 17 bloków, po drugiej stronie ronda.

            • 0 0

      • Poszukaj na wtórnym

        Rok-dwa temu oferty developerów były dużo korzystniejsze od rynku, obecnie to wtórny "nie nadąża" z podwyżkami i (czasami) można znaleźć coś korzystnego.
        A jp rzeczywiście nie wie co pisze bo teraz praktycznie nie ma u developera mieszkań gotowych - ba! często są już sprzedawane mieszkania (wizualizacje) z odbiorem w... końcu 2020r czyli prawie za 3 lata. Ma rację natomiast co do zakupu dziury w ziemi - to zawsze ryzyko i to wielorakie - np znam dwa osiedla, które na wizualizacjach pewnie wyglądały świetnie, nie widać było tylko że partery są praktycznie wykopane w dole: wykopali dziurę, wybudowali budynek - parter w dole - 10m dalej dziura jest niwelowana tak że przebiegająca kolejne 10m dalej droga jest... 2-3 metry powyżej mieszkania na parterze - droga jest na poziomie pierwszego piętra. Rachunek powierniczy też nie zabezpiecza w pełni itd itp - reasumując trudno teraz kupić mieszkanie.

        • 4 1

    • Rozumiem twój ból ale..

      cudów nie ma musi być jakiś racjonalny powód dla którego te mieszkania idą na pniu i moim zdaniem Robyg ma te przewagę, że buduję w sensownej cenie w stosunku do jakości i dlatego ludzie biorą w ciemno. Nie mówię że to jest mądre ale deweloperzy odjechali już dawno z cenami więc ja się ludziom nie dziwię, że jak się trafi okazja to korzystają. Jak bym potrzebował a nie miał to też bym brał.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane