• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk. Studium rozwoju oraz kładka docenione w ministerstwie

Krzysztof Koprowski
13 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Miejscy urbaniści zostali docenieni za nowe studium, które jest podstawą do sporządzania poszczególnych planów zagospodarowania przestrzennego. Miejscy urbaniści zostali docenieni za nowe studium, które jest podstawą do sporządzania poszczególnych planów zagospodarowania przestrzennego.

Biuro Rozwoju Gdańska zostało laureatem Nagrody Ministra Inwestycji i Rozwoju za "wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania". Doceniono również prof. nadzw. PG Aleksandrę Sas-Bojarską z Politechniki Gdańskiej za publikację na temat inwestycji w kontekście zagrożeń i ochrony krajobrazu oraz projektantów i wykonawców kładki na Ołowiankę zobacz na mapie Gdańska.



Tegoroczna Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju jest już 56. edycją tego konkursu. Listę laureatów przedstawiono podczas targów budowlanych Budma, które właśnie odbywają się w Poznaniu.

Studium, kładka na Ołowiankępraca naukowa



Jak oceniasz jakość planowania przestrzennego w Gdańsku?

W tym roku doceniono aż trzy projekty i działania podejmowane w Gdańsku:

  1. Za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego w dziedzinie planowanie i zagospodarowanie przestrzenne nagrodę ministra otrzymało Biuro Rozwoju Gdańska. Nagroda została przyznana za przygotowanie dokumentu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska.
  2. W tej samej kategorii, lecz w dziedzinie architektura i budownictwo wyróżnienie przyznano m.in. zespołowi projektantów i wykonawców kładki na Ołowiankę w składzie: Viktor Markelj, Pan Rok Mlakar, Dusan Rozic - Ponting Consulting Engineers, Adam Nadolny, Krystian Majocha, Tomasz Michnowicz - Mosty Gdańsk.
  3. W zakresie prac oraz publikacji naukowych w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w kategorii publikacji jedną z nagród Ministra przyznano Aleksandrze Sas-Bojarskiej, prof. nadzw. PG za publikację "Wielkie inwestycje w kontekście zagrożeń i ochrony krajobrazu" (Wydawnictwo: Politechnika Gdańska).

Trzy lata prac nad nowym studium Gdańska



Przypomnijmy, gdańskie studium zostało przyjęte przez Radę Miasta Gdańska w kwietniu 2018 r. Prace nad jego opracowaniem trwały ponad trzy lata, a we wszystkich konsultacjach społecznych udział wzięło ok. 3 tys. osób.

Dokument był też konsultowany z radami dzielnic, powołano też Radę Studium, składającą się ze specjalistów różnych dziedzin (w tym architektów, urbanistów, przedstawiciela organizacji pozarządowych oraz przewodniczących klubów w Radzie Miasta).

Warto dodać, że w ostatnich latach prace nad aktualizacją studiów prowadzono również w Gdyni (uchwalone w 2015 r., od grudnia 2017 r. prowadzone są prace nad nowym studium) oraz Sopocie (przyjęcie uchwałą w 2018 r.).

Uroczyste oddanie do użytku kładki 17 czerwca 2017 r.

Kładka na Ołowiankę została otwarta w czerwcu 2017 r. Koszt jej budowy wyniósł ok. 10 mln zł, z czego ponad 2 mln zł wyłożył Sejmik Województwa Pomorskiego, a pozostałą kwotę miasto Gdańsk. Konstrukcja ma ok. 70,5 m długości oraz szerokość od 6,76 do 10,56 m. Czynna jest przez cały rok, a jej obsługą zajmuje się dwuosobowy personel.

Nagrody Ministra Inwestycji i Rozwoju wręczane są każdego roku w dwóch dziedzinach: architektura i budownictwo oraz planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, a także za prace naukowe.

W pierwszej dziedzinie przedmiotem konkursu są projekty zrealizowanych, przebudowanych lub wyremontowanych obiektów budowlanych, infrastrukturalnych oraz rozwiązań technologicznych, w drugiej zaś koncepcje architektoniczno-urbanistyczne, projekty studiów, miejscowych planów zagospodarowania oraz planów rewitalizacji. W każdej z tych dziedzin może być przyznana jedna nagroda oraz trzy wyróżnienia.

W kategorii prac naukowych oddzielnie oceniane są rozprawy habilitacyjne, doktorskie, prace magisterskie, inżynierskie oraz publikacje naukowe.

Miejsca

Opinie (80)

  • powiedzcie mi, że to kawał...

    taki na 1 kwietnia...
    Przecież Gdańsk to urbanistyczna porażka
    Żądzą deweloperzy
    nikt nie myśli o drogach, infrastrukturze...
    Byle się nachapać...

    • 14 3

  • przyszla niejaka agnieszka kowalska i d*pa blada z rozwoju miasta. upizdzenie. (1)

    • 4 4

    • Napie...lanie wieżowcami gdzie popadnie nie jest rozwojem miasta!

      • 1 1

  • W spółce miejskiej, gdzie pracuję, nie mam zakresu obowiązków.

    Pracownicy są traktowani jak u prywaciarza w latach 90tych. Najlepszy tekst kadrowej to: skoro tak źle, to czemu się nikt nie zwalnia. Zaczynamy, zwalniamy się. Jej ręka wkrótce zatopi się jak w urynale ręka Sersei. Teraz wielkie przygotowania do 15 lecia. Bez nas.

    • 4 1

  • Kladka jest OK, ale zrobcie cos z tym bzeczkem podczas podnoszenia, slychac go chyba w Tczewie.Wspolczuje ludziom wieszkajacym w poblizu

    • 3 1

  • Komentarze tutaj to jakaś patologia (2)

    z takim zgorzknieniem, nienawiścią i zwykłym ludzkim złem nie spotykam się nacodzień.
    Ocean frustracji, wszystko źle, wszystko niedobrze.
    Tymczasem ludzie którzy tu przyjeżdżają mówią że Gdańsk powoli wyrasta na najpiękniejsze miasto w Polsce, wszyscy nam zazdroszczą że tu mieszkamy. Podobnie jest z Gdynią.

    • 2 3

    • To nie patologia (1)

      To mądre zdanie ludzi którzy tu mieszkają i żyją! To oni oceniają jakie jest miasto bo są tu cały rok. Bardzo się cieszę z tych opinii bo są przejawem troski o miasto dziś i jutro. Ja też tu mieszkam i to od ponad 200 lat (genetycznie, pokoleniowo). Znam to miasto i jego nieszczęsna historie i bez ludzi krytycznych trzeba się bać przyszłości. Zawsze można zrobić coś lepiej. Samozadowolenie niczego nie tworzy. Turyści fajni ludzie na dwa tygodnie. Przyjadą pofikają, wszystko im się podoba bo nic ich nie uwiera a widoki nowe. Trawa po drugiej stronie płotu zawsze jest bardziej zielona.

      • 0 1

      • miedzy samozadowoleniem a antykonstruktywnym wylewaniem malkontenckich opinii

        jest duża przestrzeń: Gdańsk ogólnie rozwija się ciekawie. Problemem jest brak gotowości zakwestionowania potrzeby dalszej orozbudowy układu drogowego i działań na rzecz wyjaśniania mieszkancom, że posiadanie samochodu nie tworzy automatycznie prawa do parkowania nim za darmo w dowolnym miejscu miasta. Brak także planów rozbudowy linii lokalnej kolei do dzielnic Gdańsk Południe.

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane