• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Generalny remont mieszkania w kamienicy to szansa na zupełnie nową aranżację

Marta Meresińska
5 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Koncepcja pierwsza. Część dzienna i kuchnia zostały połączone tak, by mogła powstać otwarta przestrzeń. Do wykończenia wykorzystana została cegła - materiał, który bezpośrednio kojarzy się z kamienicą. Koncepcja pierwsza. Część dzienna i kuchnia zostały połączone tak, by mogła powstać otwarta przestrzeń. Do wykończenia wykorzystana została cegła - materiał, który bezpośrednio kojarzy się z kamienicą.

Generalny remont mieszkania w starej kamienicy sprawia zazwyczaj wiele trudności, bywa że przynosi niemiłe niespodzianki. Jednak wymiana wszystkich instalacji oraz elementów wykończenia wnętrza to szansa na stworzenie zupełnie nowej aranżacji przestrzeni.



Rzut i wymiary pomieszczenia. Rzut i wymiary pomieszczenia.
Okazję do dużej zmiany wnętrza ma nasza czytelniczka Beata, która niedawno otrzymała mieszkanie w budynku sprzed II wojny światowej. Wnętrze wymaga generalnego remontu, do wymiany są instalacje: elektryczna, kanalizacyjna oraz wodna. Zarówno ściany, jak i podłogi wymagają znacznej ingerencji.

- Przy tej okazji chciałabym też przebudować trochę mieszkanie, bo obecny układ jest dość kłopotliwy. Toaleta i łazienka są aktualnie oddzielnymi, ciasnymi pomieszczeniami. Dodatkowo wejście do łazienki jest z kuchni - pisze w liście do redakcji czytelniczka Beata.
Obecnie w mieszkaniu zainstalowane jest indywidualne ogrzewanie gazowe, dlatego w nowej aranżacji musi się znaleźć miejsce na piec gazowy.

- Mieszkanie chciałabym podzielić na łazienkę, część dzienną ze strefą kuchenną, pokój nastolatka oraz sypialnię - dodaje Beata.
Dwie wersje aranżacji wnętrza przygotowała Marta Meresińska ze Studio Niebyle.
Remont mieszkania w starej kamienicy jest zazwyczaj dla właściciela ogromnym wyzwaniem (w kontekście technicznym, aranżacyjnym i finansowym). Jednak projektant w takiej sytuacji widzi przede wszystkim szansę na zmianę układu funkcjonalnego wnętrza. W każdym przypadku musimy jednak wziąć pod uwagę elementy budynku, które sprawiają, że nie każdy pomysł można zrealizować. Najistotniejszym wyznacznikiem jest zazwyczaj umiejscowienie pionów wodnych i wentylacyjnych oraz ścian nośnych. W tym mieszkaniu ściana nośna dzieli je na dwie części.

Koncepcja pierwsza

W pierwszej wersji zauważamy wyraźny podział na strefę dzienną i prywatną. Część dzienna została połączona ze strefą kuchenną i jadalnianą. Co istotne, w tej koncepcji udało nam się zaprojektować dosyć przestronną łazienkę. Wprawdzie w stosunku do pierwotnego układu nie mogliśmy zachować okna, jednak tę stratę rekompensuje duża powierzchnia użytkowa.

Po prawej stronie od wejścia zaaranżowaliśmy pokój dziecka, a następnie sypialnię. Dzięki przestronności pomieszczenia sypialnianego można było wydzielić całkiem pojemną garderobę.

Ta propozycja zakłada wykorzystanie uroku starej cegły, połączonej z dębowym parkietem i tynkiem imitującym beton na ścianach. Szczególnie istotnym elementem wykończeniowym jest cegła, która wydaje się być najbardziej charakterystycznym akcentem wnętrz w starych kamienicach. Zastosowanie tych materiałów podkreśla klimat miejsca. Całkowitego efektu dopełniają nieprzesadnie nowoczesne meble oraz dodatki, które akcentują przytulny charakter wnętrza.

  • Pokój dzienny w pierwszej koncepcji nawiązuje do surowego klimatu starych kamienic.
  • Niewielka część kuchenna umieszczona została w wydzielonej części pomieszczenia. Część ściany wykończona cegłą nawiązuje do ściany w części wypoczynkowej.
  • Dwa okna, które wcześniej doświetlały łazienkę, wprowadzają do części kuchennej dużo światła.
  • Koncepcja pierwsza zakłada, że łazienka pozbawiona została okien. Dzięki temu pomieszczenie ma lepszy rozkład i jest bardziej przestronne.

Koncepcja druga

W drugiej wersji podział pomiędzy strefami nie odznacza się aż tak wyraźnie. Łazienka w tym przypadku jest dość długa i wąska, ale dzięki pozostawieniu okna nadal sprawia wrażenie przestronnej i jasnej. Kolejnym pomieszczeniem po lewej stronie od wejścia jest kuchnia, która tym razem stanowi osobne pomieszczenie. Odrębna przestrzeń została zagospodarowana tak, aby można było też w niej usiąść i zjeść posiłek, przy okazji podziwiając widok z okna.

Część dzienna w drugiej wersji została w tym przypadku zamieniona miejscami z pokojem nastolatka. Po prawej stronie od wejścia znajduje się bowiem pokój dzienny z niewielkim stołem jadalnianym. Staraliśmy się ograniczyć wyposażenie w tym pomieszczeniu tak, by sprawiało wrażenie bardzo przestronnego. Z tego względu nie ma tutaj zbyt wiele mebli. Szafka RTV oraz drewniana półka została dobrana pod kolor stołu. W pokoju dziennym oprócz okrągłego stolika, umieściliśmy miękki narożnik. Stonowana tapeta wzbogaca wnętrze, jednak niespecjalnie narzuca się wzorem.

Pokój dziecka został umieszczony natomiast w przestrzeni pomiędzy kuchnią, a sypialnią.

Druga propozycja aranżacji jest bardziej minimalistyczna od poprzedniej. We wnętrzu przeważa biel. Nadal nawiązujemy jednak do specyfiki miejsca, wykorzystując elementy retro. Jednym z kluczowych materiałów wykorzystanych we wnętrzu jest dwukolorowy parkiet w nietypowym ułożeniu poszczególnych elementów.

  • Pokój dzienny został umieszczony po prawej stronie od wejścia do mieszkania. Minimalistyczne wyposażenie niezbyt rzuca się w oczy. Widoczne za to stały się wzory na podłodze i ścianie.
  • Delikatna tapeta ożywia wnętrze, ale nie dominuje.
  • W tej wersji głównym elementem pokoju dziennego jest wygodny, duży narożnik.
  • Oprócz narożnika, w pokoju dziennym znalazło się miejsce na okrągły stół oraz szafki zachowane w tej samej stylistyce.
  • W drugiej koncepcji kuchnia jest odrębnym pomieszczeniem.
  • Przeważa jasna kolorystyka, która jest uzupełniona o szare akcenty.
  • Geometryczne wzory stanowią ciekawą przeciwwagę dla dużej powierzchni drewna.
  • W drugiej koncepcji został zmieniony układ funkcjonalny - strefy dzienna i prywatna przenikają się nawzajem.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio NiebyleMarta Meresińska

Miejsca

Opinie (26) 1 zablokowana

  • Wiocha totalna z szarościami, moda ta minie niczym rozwolnienie ;)

    Podobnie jak łososiowe ściany i szaleństwa karton gipsu i halogenków lat '00, szaleństwa czarnych mebli lat '90, sauny boazerniane lat '80...

    • 5 1

  • Chyba nikt nie zauważył, że w pierwszej wersji nie ma stołu i zastawa lewituje :P

    • 4 0

  • cimno i głucho!

    Kogo chcecie promować ,metraż fajny układ też ale aranżacja bardzo mierna ! Ten kto promuje kuchnie z salonem chyba nigdy nie gotuje.

    • 0 0

  • A mi się podoba! (2)

    Mi się podoba- szczególnie ta propozycja z ceglaną ścianą i sama myślę o takiej. Ale rzeczywiście trochę ciemno tu jest. Ja się bardziej inspiruję pierwszym projektem z portfolio: http://www.itodesign.pl - tu też są cegły, ale pomieszczenia są zdecydowanie jaśniejsze.

    • 1 1

    • pytanie (1)

      A korzystała Pani z ich usług? Podoba mi się te mieszkanie i jestem ciekawa opini o firmie.

      • 0 0

      • pytanie - odpowiedź

        Tak, robili mi energooszczędny dom pod klucz. Z usługi byłam zadowolona, projekt zrealizowany był terminowo i z funkcjonalnymi pomysłami do projektu. Dlatego często przeglądam portfolio, bo jestem ciekawa ich dalszego rozwoju. Mogę polecić. :)

        • 0 0

  • W kamienicach zawsze jest problem z elektryką, dopasowaniem mebli itp. Też nie wiem co to za moda na cegłę wszędzie. Na dłuższą metę to jest w ogóle nie funkcjonalne. Myślę, że do takiej roboty to już musi być architekt wnętrz, żeby nie wyszły żadne potworki. Ostatnio widziałam projekty Studia Stilo właśnie z pomorza i naprawdę widać, że wiedzą co robią.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane