• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gniazda elektryczne. Ile potrzeba ich w mieszkaniu?

Joanna Puchala
11 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Jednym z najnowszych trendów jest przedłużacz chowany w ścianie. Dzięki regulowanej długości kabla sami możemy zdecydować, gdzie będziemy korzystać ze sprzętów.
  • Usytuowanie wtyczki pod kątem 33 stopni znacznie ułatwia korzystanie z gniazdka.
  • Urozmaicenie ściany wokół gniazdka to ciekawy pomysł, zwłaszcza w przypadku pokoju dziecięcego.
  • Ozdobienie ściany wokół gniazda sprawi, że nawet te o najprostszym wzornictwie staną się ciekawe.
  • Odpowiednie rozmieszczenie gniazd poprawi komfort korzystania z wnętrza.
  • Gniazda dopasowane stylistycznie do wnętrza stanowią dodatkową ozdobę i nadają pomieszczeniu charakteru. Zadbajmy, by dobrze komponowały się z kolorystyką ścian, płytek czy innych materiałów wykorzystanych we wnętrzu.
  • Gniazda rozlokowane w pobliżu łóżka umożliwią korzystanie z lampek nocnych czy ładowanie smartfonów.
  • Doprowadzając elektryczność do pomieszczenia, warto przemyśleć nie tylko aktualne, ale także przyszłe potrzeby.
  • Duża liczba urządzeń gospodarstwa domowego powoduje, że kwestię liczby oraz rozmieszczenia gniazd elektrycznych w kuchni należy dokładnie zaplanować.
  • Dobrze dobrana stylistyka gniazd i włączników sprawi, że staną się integralną częścią wnętrza.
  • Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na wilgoć i zachlapania. Gniazda elektryczne powinny zostać umieszczone w odpowiedniej odległości od źródeł wody oraz charakteryzować się współczynnikiem IP 44.

Przemyślana liczba gniazd elektrycznych we wnętrzu gwarantuje komfort codziennego życia. Podstawą do tego, by właściwie dobrać liczbę oraz sposób rozmieszczenia gniazd, a także zapewnić poprawne doprowadzenie mediów jest analiza sposobu funkcjonowania mieszkańców wnętrza.





Planując gniazda elektryczne:

Dzięki odpowiedniemu rozlokowaniu gniazd unikniemy korzystania z przedłużaczy oraz irytującej wymiany wtyczek w gniazdach, w sytuacji kiedy skorzystać chcemy z innego urządzenia. Planując rozmieszczenie gniazd we wnętrzu warto wziąć pod uwagę nie tylko ich odpowiednią liczbę, ale także długość kabli w urządzeniach, z których będziemy korzystać.

- Należy wziąć pod uwagę zarówno standardowe, jak i niestandardowe potrzeby użytkowników. O ile standardowe wyposażenie wymagające podłączenia elektrycznego łatwo jest przewidzieć, o tyle to spersonalizowane, które nie występuje w każdym mieszkaniu, wymaga odpowiedniego przemyślenia - stwierdza Marcin Konopka, architekt z Ministerstwa Spraw We Wnętrzach.
Do standardowej grupy wyposażenia zaliczamy podstawowe sprzęty znajdujące się w kuchni czy łazience, takie jak: lodówki, piekarniki, czajniki czy pralki. Gniazda przez nie zajmowane są z reguły podporządkowane im na stałe. Planując liczbę oraz rozmieszczenie gniazd warto przewidzieć także indywidualne potrzeby użytkowników. Do tej grupy zaliczamy nie tylko bieżący sprzęt, ale i przyszłe wyposażenie, do którego powinny zostać przewidziane osobne gniazda.

Czytaj także: Odpływy liniowe - praktyczne i modne

Szczególnie ważną kwestią jest zamontowanie dostatecznej liczby gniazd w kuchni czy łazience. Jeśli nie dopasujemy liczby gniazd do istniejących w pomieszczeniu urządzeń, może się okazać, że jedyne wolne gniazdko zostało przyporządkowane do kilku sprzętów. W kuchni warto zatem przewidzieć gniazda na urządzenia, które znają się tam w oczywisty sposób (lodówka, płyta, piekarnik, mikrofalówka, lodówka, zmywarka) oraz wszystkie nablatowe sprzęty. Mikser na stałe? Ekspres do kawy (może w przyszłości)? Czajnik elektryczny? Ładowanie telefonu? A jeśli trzeba będzie podłączyć: robot kuchenny, gofrownicę, młynek.... W ten sposób może okazać się, że sama kuchnia wymaga kilkunastu punktów.

- Co więcej, wszystkie urządzenia powinny być zasilane z oddzielnych obwodów. Umiejscowienie ich na oddzielnych bezpiecznikach będzie miało istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarstwa domowego - dodaje Krzysztof Witek z Elwat Instalacje Elektryczne.

Gniazdka elektryczne a bezpieczeństwo



W tych miejscach należy szczególnie przyjrzeć się również zasadom bezpieczeństwa. Rozmieszczając gniazda trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od źródeł wody. W przypadku pomieszczeń wyjątkowo narażonych na zachlapania oraz wilgoć, takich jak łazienka, musimy zwrócić szczególną uwagę na sposób rozprowadzenia instalacji, jej zabezpieczenia i zastosowanie odpowiedniego osprzętu elektroinstalacyjnego. Wyłączniki oświetleniowe oraz gniazda wtykowe z bolcem powinny mieć współczynnik ochrony IP44.

Ile kosztują dobre gniazdka elektryczne?



Ceny gniazd wtykowych powiązane są z jakością. Te, które charakteryzują się wyższą jakością, różnorodnością kolorystyczną czy ciekawym wzornictwem mają oczywiście wyższą cenę. Wersje korzystniejsze budżetowo mogą mieć gorszą jakość. Atrakcyjniejsza cena może być również wynikiem ograniczenia produktu do wykonania w podstawowych seriach. Takie ograniczone edycje występują najczęściej w kolorze białym i kremowym. Funkcjonalnością ograniczają się do gniazd, łączników oraz przycisków dzwonkowych. Rozbudowane serie produktów występują w systemie ramkowym oraz jako gniazda komputerowe, telefoniczne, głośnikowe czy satelitarne. W tym przypadku istnieje również możliwość dopasowania ramki do kolorystyki ścian bądź płytek. Zaawansowane formy stanowią wzbogacenie wnętrza poprzez wykończenie ze szkła, metalu, porcelany czy kamienia.

Warto pamiętać, iż jakość wybranych przez nas produktów ma wpływ na późniejsze użytkowanie oraz bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do prac elektrycznych warto skorzystać z porady fachowców, którzy mają doświadczenie i rozeznanie co do jakości produktów dostępnych w sklepach.

Czytaj także: Beton architektoniczny. Na ścianę, podłogę lub jako stołowy blat

Kontakty elektryczne - nowoczesne wzory i formy



Wraz z rozwojem rynku wyposażenia wnętrz trafiają na rynek coraz ciekawsze rozwiązania, także w dziedzinie elektryki. Niebanalne wzornictwo bardzo często idzie w parze z ergonomią, sprawiając, że nowatorskie podejście nie tylko cieszy oko, ale i pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

- Przykładem takiego rozwiązania jest 33˚ Outlet. Jest to gniazdko elektryczne wykonane pod kątem nachylenia 33 stopni, przeznaczone do montażu w dolnej części ściany. Dzięki kątowej pozycji włożenie do niego wtyczki jest dużo prostsze, gniazdko staje się łatwiej dostępne i  mniej widoczne - mówi Aneta MątewskaSolo Studio w Gdyni.
Inną równie praktyczną ciekawostką jest gniazdko z wbudowanym przedłużaczem. Dla osób, które chciałyby urozmaicić wygląd standardowego gniazdka, godnym zainteresowania pomysłem może okazać się ozdobienie ściany wokół gniazdka, dzięki czemu zwykłe gniazdko elektryczne nabierze zupełnie innego wyrazu. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w pokojach dziecięcych.
Media
Nie tylko odpowiednia liczba i  ich rozmieszczenie jest istotne. Warto zaplanować również kwestię rozlokowania mediów. Miejsca, w których przewidujemy media powinniśmy bowiem zaopatrzyć z zapasem w przewody tak, aby zapewnić doprowadzenie sprzętom znajdującym się tam aktualnie, jak i tym, które będą umieszczone tam w przyszłości.

Miejsca

Opinie (52) 2 zablokowane

  • przedłużacz chowany w ścianie (4)

    Proponuję do tego przedłużacza (nie rozwiniętego w ścianie) podłączyć np. "farelkę" na parę godzin a cały przedłużacz do wymiany (tworzymy transformator) - czy ktoś technicznie myśli pisząc te teksty czy liczy się wyłącznie wygląd

    • 15 8

    • chciałem właśnie napisać to samo (1)

      przecież to jest kompletny idiotyzm, może wygląda fajnie ale kompletnie nie sprawdzi się w zwykłym użytkowaniu (chyba że za każdym razem będzie rozwijać całość, ale wtedy mija się to z celem ukrycia w ścianie)

      • 10 0

      • Moim zdaniem nawet nie wygląda fajnie...

        ale jak to mówią de gustibus...

        • 1 0

    • "czy ktoś technicznie myśli pisząc te teksty"

      Raczej nie pani Puchala... poziom tego portalu pomalutku zaczyna go kwalifikować do sekcji: "blocked url" w routerze
      Dodatkowo część gniazd nie ma PE :)
      (PE - czyli uziemienie)

      • 1 1

    • nie, nie tworzy się żaden transformator

      Zwinięty przewód nie zachowuje się jak cewka ponieważ są w nim dwie żyły w których prąd płynie w przeciwnych kierunkach.

      W praktyce, ze zwiniętym przewodem jest za to inny parobem - temperatura.

      Każdy przewodnik ma rezystancję (jest proporcjonalna do długości i odwrotnie proporcjonalna do przekroju przewodnika) i gdy płynie przez niego prąd, część energii jest tracona i zmienia się w ciepło. Ilość tak wydzielonego ciepła jest proporcjonalna do wartości rezystancji, kwadratu prądu i czasu.

      Zwinięty przewód niema właściwego chłodzenia i łatwo może się przegrzać jego izolacja. To właśnie z tego powodu, zwijane przedłużacze powinno się całkowicie rozwijać gdy podłączamy do nich duże obciążenie.

      • 9 1

  • W każdym mieszkaniu musi być 9 gniazdek. Dokładnie 9.

    • 5 1

  • Artykuł z lokowaniem produktu?

    Czyli tego gadżetu - chowanego w ścianie przedłużacza?

    • 1 0

  • Zwijany przedłużacz w ścianie = POŻAR

    Wystarczy tylko podłączyć do takiego gniazdka/przedłużacza jakiś grzejniczek, czajniczek, albo po prostu więcej urządzeń jednocześnie poprzez rozgałęźnik i... czekać.
    Efekt murowany!

    • 4 0

  • Zasada jest jedna!

    Duzo!U mnie kiedys wystarczalo,teraz brakuje.

    • 2 0

  • ile gniazdek?

    ... najlepiej jak najwięcej. Może tak ze sto ? będzie się przed sąsiadem można chwalić ile to ja nie mam gniazdek, będzie brawo?

    • 0 0

  • Elektryk?

    Poziom artykulu dno a ten 'elektryk' ktory pisze o bezpiecznikach powinien zmienic tytul lub zawod bo komus zrobi krzywde

    • 0 0

  • gniazdka

    Zawsze lepiej wiecej niz mniej. Ja mam takie specjalne ramki marki Ospel, po kilka gniazdek. Moim zdaniem to najlepsze rozwiazanie i najbardziej estetyczne.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane