• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gołębie. Jak je wypłoszyć z balkonu, tarasu i dachu?

JPU
29 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Gołębie na teren wspólnoty mieszkaniowej może "sprowadzić" nawet jeden mieszkaniec, który je dokarmia. Gołębie na teren wspólnoty mieszkaniowej może "sprowadzić" nawet jeden mieszkaniec, który je dokarmia.

Wielu właścicieli prywatnych posesji i mieszkańców budynków wielorodzinnych zmaga się z zanieczyszczeniami, jakie na ich balkonach powodują gołębie. Często z marnym skutkiem. Tymczasem, zgodnie z prawem, to właśnie właściciel lub zarządca ma obowiązek sprzątać zabrudzenia powodowane przez ptaki.Czy kiedykolwiek dotyczył cię problem brudzących gołębi?

Chociaż gołębie są symbolami pokoju, to często ze świętym spokojem nie mają nic wspólnego i stają się przyczyną konfliktu pomiędzy mieszkańcami budynków wielorodzinnych a zarządcami lub administratorami. Tak jest m.in. w przypadku naszej czytelniczki.

- Problem gołębi dotyczy wspólnoty, w której mieszkam od wielu lat. Administracja wprawdzie założyła kolce na skrajach dachu, ale za to one urzędują na płaskiej części dachu i wszystkich wylotach. Każdego roku rodzą się nowe młode, co potęguje problem. Doszło do tego, że od 15 lat nie mogę korzystać z własnego, przestronnego balkonu. Intensywność, z jaką gołębie go zanieczyszczają, to zupełnie uniemożliwia - opowiada nasza czytelniczka pani Marta.
  • Tempo, w jakim gołębie brudzą na tarasie pani Marty, zupełnie uniemożliwia korzystanie z niego.
  • Montaż kolców i siatek nie wystarcza, żeby rozwiązać problem z gołębiami.


Nie lepiej jest w przypadku posesji jednorodzinnych czy domów w zabudowie bliźniaczej.

- Wyprowadziliśmy się z bloku, żeby odpocząć od sąsiedzkich sporów i niedogodności, jakie za sobą niesie mieszkanie w budynku wielorodzinnym, ale krótko po przeprowadzce się okazało, że na jednej z sąsiednich działek hodowane są gołębie, które nie tylko potrafią o określonych porach dnia hałasować, ale także zjadają i niszczą rośliny w moim wypielęgnowanym ogrodzie - żali się czytelniczka Magda.

Jak odstraszyć gołębie? Przede wszystkim sprzątanieChociaż obecność gołębi w sąsiedztwie bywa uciążliwa, to wcale nie tak łatwo się pozbyć niechcianych gości. W świetle przepisów, zgodnie z artykułem 22 ust. 1 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2021 r. poz. 2069 ze zm.), właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest zobowiązany utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym, co ma zapobiegać zakażeniom i chorobom zakaźnym. W praktyce oznacza jedynie tyle, że powyżej wskazane osoby powinny po prostu sprzątać zanieczyszczenia powodowane przez gołębie.

- Właściciel, posiadacz lub w szczególności zarządzający nieruchomością powinien prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami, zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki, usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości, a także ich odchody - wyjaśnia Katarzyna Waluszko, kierownik Oddziału Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Dodatkowo zarządcy powinni podejmować działania motywujące lokatorów do usuwania odchodów zwierząt z balkonów i tarasów.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu, tarasu czy dachu?Samo sprzątanie nie załatwia jednak rosnących z roku na rok problemów z gołębiami. O stosowane rozwiązania zapytaliśmy firmy zajmujące się administracją i zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi, w tym także administratora budynku, w którym mieszka pani Marta. Nasz rozmówca przyznał, że stosują rozwiązania zapobiegające negatywnym skutkom obecności gołębi, ale nie zdecydował się na udzielenie oficjalnego komentarza w tej sprawie.

- Zgodnie z ustawą krajobrazową zarządcy i administratorzy nieruchomości mogą montować kolce na gzymsach balkonowych i siatki, w które niestety ptaki się wplątują. Pamiętajmy także, że nie można podejmować żadnych działań związanych z gołębiami w okresie lęgowym ptaków, czyli od 1 marca do 15 października każdego roku - wyjaśnia Izabela Sitarz z Dominium.

Artykuł czytelnika: Nierówna walka z brudzącymi gołębiamiCo odstraszy gołębie? Łatwiej zapobiegać, niż leczyćPrzeciwdziałać osiedlaniu się gołębi mogą także sami mieszkańcy. Kluczem jest utrzymywanie porządku na balkonach i tarasach oraz bezwzględny zakaz dokarmiania gołębi. Niestety nawet jeden będący miłośnikiem dokarmiania tych ptaków mieszkaniec budynku może "sprowadzić" do wspólnoty ptaki, które osiedlą się na dobre.

Niektórzy decydują się na montaż plastikowych podobizn drapieżników, które odstraszają gołębie, wybierają hałaśliwe i pstrokate przeszkody, urządzenia emitujące ultradźwięki, a nawet płyty CD, ponieważ odblaski odstraszają niechcianych gości.

Czy straż miejska może ukarać za dokarmianie gołębi?

JPU

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (156)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji Małokacka w Gdyni

dni otwarte

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24200 zł/m2
Gdynia Orłowo
23900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21450 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16100 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane