• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Grill i ognisko obok domu

Ewa Budnik
13 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zgodnie z prawem grilla czy ognisko rozpalić można tylko jeśli zgodę na to wyrazi właściciel terenu, bo to on ponosi odpowiedzialność za to co dzieje na jego gruncie. A nawet zwykłe grillowanie... może zakończyć się pożarem. Zgodnie z prawem grilla czy ognisko rozpalić można tylko jeśli zgodę na to wyrazi właściciel terenu, bo to on ponosi odpowiedzialność za to co dzieje na jego gruncie. A nawet zwykłe grillowanie... może zakończyć się pożarem.

Pierwsze ciepłe weekendy to zachęta do urządzenia grilla. Gdzie? Najchętniej jak najbliżej domu. Czy w Trójmieście - we własnym, przydomowym ogrodzie lub na terenie osiedla wolno grillować?



Czy zgodziłbyś, że sąsiad z domu obok palił w ogródku ognisko?

Nie ma zapisów prawnych, które zabraniałyby grillowania. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami* w obiektach oraz na terenach przyległych do nich, zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się. Nie wolno więc między innymi rozpalać ognia lub wysypywać gorącego popiołu i żużlu w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych czy wykonywać czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasów.

Wynika z tego, że każdy kto zachowuje odpowiednie (m.in.powyższe) środki ostrożności może na terenie prywatnej posesji rozpalić grilla lub ognisko i nie łamie w tej sposób przepisów przeciwpożarowych, ani zapisów Kodeksu Wykroczeń (art. 82§1 i 2). Ale muszą to być "czyste" źródła ognia. Do ich rozpalania nie wolno używać śmieci, plastikowych przedmiotów (butelek) czy odpadów roślinnych. Zatem jeśli organizujemy ognisko z kiełbaskami to może się w nim palić tylko np. podpałka albo drewno. Inaczej szybko narazimy się na interwencję Straży Miejskiej.

Czytaj także: Jak grillować smacznie i zdrowo

- Grillowanie lub palenie ognisk jest możliwe pod jeszcze jednym warunkiem: nie może przeszkadzać sąsiadom. Jeśli sąsiad zgłasza zastrzeżenia należy wziąć je pod uwagę. Inaczej interweniować może Straż Miejska. Sposób reakcji strażnika za każdym razem będzie inny, zawsze będzie starał się pojednać strony. Jednak jeśli nie ma zastrzeżeń do zasad bezpieczeństwa ani tego co w ognisku się pali nie nałoży mandatu
- mówi Wojciech Siółkowski, młodszy inspektor ds. komunikacji społecznej w gdańskiej Straży Miejskiej. - Z inną sytuacją mamy do czynienia jeśli grillowanie we własnym ogródku wiąże się również z zakłócaniem porządku, czyli np. głośnym zachowaniem. Wtedy, już w oparciu o inną podstawę prawną, możliwe jest nałożenie mandatu do 500 złotych.

Czytaj także: Gdzie na terenie Trójmiasta można rozpalić grilla lub ognisko

A co z terenem osiedli, terenami wokół budynków wielorodzinnych? Tu pamiętać trzeba o zasadzie, że jeśli rozpalamy ognisko lub grill na cudzym terenie absolutnie niezbędna jest zgoda właściciela tego terenu, a więc w przypadku budynków wielorodzinnych - zgoda wszystkich właścicieli mieszkań, bo zazwyczaj są oni ułamkowymi właścicielami lub użytkownikami gruntu na którym stoi budynek i terenu wokół niego. Jeśli zgody nie mamy grillowanie nie jest możliwe. Aby zapobiec sytuacjom, w których mieszkańcy bloków grillują pod blokiem większość trójmiejskich spółdzielni mieszkaniowych w swoim regulaminie zapisało, że jest to zabronione. Oczywiście podobnie jak grillowanie na balkonie. Podobnie sprawa wygląda we wspólnotach mieszkaniowych.

- Właściwie w stu procentach trójmiejskich wspólnot nie ma zgody na grillowanie na terenie osiedla czy na terenie należącym do wspólnoty. Ze względu na zapachy oraz bezpieczeństwo. Na Kowalach kilka lat temu w związku z grillowaniem na balkonie spłonął budynek - wspomina Ewa Klechowicz, prezes Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Trójmiasto. - Do tej pory nie spotkałam się z tym, aby jakakolwiek wspólnota wyraziła zgodę na grillowanie na jej terenie. Zamiast tego zdarzają się prośby o rozwiązanie problemu z grillującymi mieszkańcami. Często dotyczy to nowych osiedli deweloperskich, gdzie właściciele mieszkań na parterze do których przynależy ogródek myślą, że to jak namiastka ogrodu przy domu wolno stojącym, więc wszystko wolno. Kwestie grillowania na terenie wspólnoty regulują regulaminy wspólnot lub przepisy dotyczące tzw. porządku domowego. Najczęściej jednak miłośników tego typu wypoczynku udaje nam się po dobroci uświadomić, że nie jest to zgodne z zasadami pożycia społecznego.

Rozpalając ognień pamiętać musimy także, że nie wolno dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia. Przy rozpalonym ognisku czy grillu zawsze musi czuwać osoba dorosła. Pamiętajmy także, że za bezpieczne ognisko, to takie w którym palenisko jest wydzielone, np. obłożone kamieniami.

- Rozpalając ognisko trzeba myśleć, zachować zdrowy rozsądek. Miejmy świadomość, że grillowanie na balkonie lub drewnianym tarasie naprawdę może zakończyć się pożarem. To się zdarza. Paląc ognisko nie przesadzajmy z wysokością słupa ognia, rozprzestrzenia się on niezwykle szybko. A po zakończeniu ogniska trzeba je dokładnie zagasić - uczula Jakub Zambrzycki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Warto pamiętać, że za wszystko co dzieje się na danej posesji odpowiada jej właściciel, użytkownik, dzierżawca. Jeśli zatem zgadza się na rozpalenie ogniska, musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami. A nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania.

* Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Tak wyglądało wielkie grillowanie przy akademikach PG

Opinie (121) ponad 10 zablokowanych

  • Grill murowany

    Do niedawna jeszcze niektórzy próbowali błędnie zaliczyć grilla murowanego do obiektów małej architektury. Otóż Grill murowany nie mieści się w kategoriach "podobny" ani do litery a, ani do b, ani do c punktu 4, art.3 Ustawy Prawo Budowlane. Litera a dotyczy obiektów kultu religijnego, szerzej - kultury. Litera b - obiektów ozdobnych, niemających cech użytkowych . Litera c dotyczy obiektów użytkowych, niemających negatywnego wpływu na środowisko i otoczenie i albo służą utrzymaniu porządku ( z pewnością nie grill), albo służą codziennej rekreacji, gdzie żaden z przykładów, wymienionych przez Ustawodawcę nie ma negatywnego wpływu na otoczenie, zdrowie, środowisko. Co więcej, gdyby dochodziło do " codziennej" sytuacji immisji gazów spalinowych i dymu, budowa wymagać będzie zgłoszenia a może nawet pozwolenia. Stosowane w języku prawniczym sformułowanie "w szczególności" oznacza "podobny do wymienionych w przykładach". Idąc tą drogą, jedyne obiekty podobne mieszczą się w kategorii "budowla" art.3 pkt.3, gdzie najbardziej podobnymi budowlami są piec lub wolnostojące urządzenie techniczne i nie ma tu znaczenia, czy murowany grill ma tylko 60x50 cm, czy 250x100cm, a więc nie tylko wielkość jest decydująca, chociaż może przekładać się na moc cieplną. Ograniczenia dotyczące wpływu na otoczenie szerzej opisane są w art.5 Ustawy. Ale wpływ obiektów/budowli na otoczenie, podlega pod kolejne, inne jeszcze akty prawne.

    • 0 1

  • Grilowanie.

    Czy wystawienie siusiaka do siusiania pachnie próbą gwałtu?Tak samo,grilowanie nie jest próbą spalenia budynku.Komuś się coś PO****doliło.

    • 0 2

  • Taaaa na pewno bydło usłucha sąsiada

    skarżącego się na dym lub hałas...

    • 0 0

  • gril x 5

    Sąsiad wybudował 5 domków zgodnie z minimalnymi przepisami od płotu ( chyba z 4 m) i ma w tych 5ciu domkach cale lato turystów którzy wyciągają ( nie rzadko wszystkie 5) grile i griluja od mojego płotu max 1 m. Całe lato mam jak w wędzarni a sąsiad nie ma w planie nic z tym zrobić i ma to w d... bo sam tam nie mieszka . Czy coś takiego jest dozwolone ? ktoś coś wie?
    Na 2ch rozmowach się skończyło bo temat z nim jest jak z łukaszenką - grile to nie problem i czego w ogole sie czepiam.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane