• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Instalacja elektryczna. Dbaj o nią dla bezpieczeństwa

Joanna Stolp
21 marca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Wymiana instalacji elektrycznej to konieczność, jeśli przewody są stare lub zagrażają bezpieczeństwu użytkowników. Czasem wystarczy jednak sama wymiana gniazd i łączników. Wymiana instalacji elektrycznej to konieczność, jeśli przewody są stare lub zagrażają bezpieczeństwu użytkowników. Czasem wystarczy jednak sama wymiana gniazd i łączników.

Kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej czy remont ograniczający się do wymiany gniazdek i łączników? O ile ten drugi wariant jest mniej kłopotliwy, o tyle w przypadku niektórych mieszkań czy domów niezbędna jest także wymiana przestarzałych instalacji, ponieważ stanowią śmiertelne zagrożenie lub nie wytrzymują obciążeń.Czy dbasz o regularne przeglądy instalacji elektrycznej?

Najmniejszy zakres remontu instalacji elektrycznej ogranicza się do wymiany gniazdek i łączników. Trzeba to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy zauważamy mechaniczne uszkodzenia. Wybór osprzętu dostępnego na rynku jest bardzo duży, a koszt wymiany niewielki.

Znacznie gorzej, jeśli wymiany wymaga cała instalacja elektryczna razem z przewodami znajdującymi się w ścianach. Stara, wadliwa instalacja elektryczna nie tylko naraża domowe sprzęty na usterkę, ale może być także niebezpieczna dla nas, użytkowników, lub stać się przyczyną pożaru, co wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Warto podkreślić, że w przypadku nieprawidłowości w instalacji elektrycznej w razie zdarzenia ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań.

Sprawność instalacji możemy sprawdzić za pomocą pomiarów ochronnych.

- Pomiary ochronne, wykonywane na własny koszt, powinno się wykonywać nie rzadziej niż co pięć lat. Można je porównać do obowiązkowego przeglądu samochodu raz w roku. Jeżeli uczestniczymy w kolizji drogowej nie z naszej winy, a nie posiadamy ważnego badania okresowego pojazdu, wina będzie po naszej stronie, ponieważ poruszaliśmy się samochodem niesprawnym technicznie. Tak samo jest z instalacją elektryczną - wyjaśnia Paweł Cygan z Twój Elektryk Trójmiasto.

Elektrycy i osprzęt elektryczny w TrójmieścieOprócz pomiarów powinno się wykonywać także przeglądy, podczas których sprawdzane są połączenia elektryczne czy poprawność pracy bezpieczników. Regularne przeglądy uchronią nas przed skutkami awarii elektrycznej.

- Migające oświetlenie, "wyskakujące" bezpieczniki przy jednoczesnym używaniu pralki i piekarnika, spadki lub zaniki napięcia, niemożliwy do zlokalizowania smród plastiku to wybrane przypadki, które sugerują problem z instalacją elektryczną. To znak, by zgłosić się do specjalisty, zwłaszcza jeśli w naszym mieszkaniu instalacja wykonana jest z przewodów aluminiowych lub jeśli nie znamy jej historii - mówi Paweł Cygan.
Wybierając specjalistę, warto zdecydować się na osobę, która po wykonaniu prac wystawi stosowny protokół i podpisze się pod nim swoim imieniem, nazwiskiem i uprawnieniami.

Uszkodzone gniazda nie nadają się do jakiegokolwiek użytkowania, dlatego powinny być niezwłocznie wymienione. Uszkodzone gniazda nie nadają się do jakiegokolwiek użytkowania, dlatego powinny być niezwłocznie wymienione.

Remont instalacji elektrycznej. O tym trzeba pamiętać?Decydując się na remont instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu, warto rozważyć podniesienie komfortu i bezpieczeństwa domowników. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coraz częściej decydujemy się na alarmy z czujnikami ruchu, otwarcia okien, pożaru, gazu czy zalania, temperatury czy dodatkowymi manipulatorami, kamery wysokiej rozdzielczości, automatyczne rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, systemy nagłośnienia czy dodatkowe punkty dostępowe Wi-Fi. Wszystkie powyższe rozwiązania wymagają odpowiedniego doprowadzenia instalacji elektrycznej, a kompleksowa wymiana instalacji jest do tego najlepszą okazją.

- Dołożenie kilku odpowiednio dobranych przewodów to przy całej operacji niewielki koszt, a pozwoli - nawet jeżeli nie teraz, to w przyszłości - na montaż dodatkowych urządzeń czy systemów - zauważa Jacek Wałdoch z Norel. - Najważniejsza zasada przy układaniu nowych lub remoncie starych instalacji elektrycznych i teletechnicznych to doprowadzenie przewodów do każdego miejsca, które tylko przyjdzie nam do głowy. Później otworzy nam to drogę do zupełnie nowych rozwiązań, takich jak dodatkowe podświetlenia wyposażenia, piekarnik czy lodówka z dostępem do internetu czy innych, które zostaną wymyślone lub modne dopiero za kilka lat.
Czytaj także: Płyty grzewcze do kuchni. Co wybrać?

Standardem współczesnych instalacji jest także zabezpieczenie różnicowo-prądowe, które pełni ochronę przeciwporażeniową i w razie potrzeby, np. awarii sprzętu AGD, rozłączy zasilanie. Przy wymianie instalacji elektrycznej warto zadbać o to, by takiego zabezpieczenia nie zabrakło.

Przy wymianie instalacji warto wykonać zdjęcia jej rozkładu i zapisać  je w łatwym do odnalezienia miejscu. W razie kolejnych remontów czy  potrzeby nawiercania otworów w ścianach łatwiej będzie nam przypomnieć sobie, jaki jest rozkład przewodów w ścianach.  Przy wymianie instalacji warto wykonać zdjęcia jej rozkładu i zapisać  je w łatwym do odnalezienia miejscu. W razie kolejnych remontów czy  potrzeby nawiercania otworów w ścianach łatwiej będzie nam przypomnieć sobie, jaki jest rozkład przewodów w ścianach.

Koszty wymiany instalacji elektrycznejKoszty remontu instalacji elektrycznej są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od wielkości mieszkania, liczby pomieszczeń i punktów elektrycznych, techniki wykonania, wybranej aparatury czy materiału, z którego wykonane jest mieszkanie. Nie bez znaczenia pozostają także indywidualne potrzeby czy oczekiwania mieszkańców. Doprowadzenie instalacji do ogrzewania podłogowego czy klimatyzacji będzie dodatkowym kosztem.

- Przy standardowym mieszkaniu w bloku za wykonanie nowej instalacji elektrycznej w najprostszej formie musimy liczyć się z kosztem przekraczającym 8 tys. zł - ocenia Paweł Cygan.
Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi środkami na kompleksowy remont instalacji, w wyjątkowych przypadkach można zdecydować się na remont wyłącznie w kuchni, łazience czy innych pomieszczeniach, gdzie pobór prądu jest największy.

- Remont instalacji można wykonać też natynkowo - w korytach kablowych. Trasy kablowe układa się na ścianie, bez kucia i konieczności późniejszego tynkowania i malowania - doradza Paweł Cygan.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Jagiellońska 13

spotkanie, dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane