- 1 Nowy budynek na wjeździe do Śródmieścia (22 opinie)
- 2 Plan miejscowy dla części Łostowic (92 opinie)
- 3 10 lat temu Riviera stała się Rivierą (151 opinii)
- 4 Jakie są najwyższe budynki w Gdyni? (133 opinie)
- 5 Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Maj 2023 r. (64 opinie)
- 6 Co na podłogę na balkonie lub tarasie? (8 opinii)
Instalacja elektryczna. Dbaj o nią dla bezpieczeństwa
Kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej czy remont ograniczający się do wymiany gniazdek i łączników? O ile ten drugi wariant jest mniej kłopotliwy, o tyle w przypadku niektórych mieszkań czy domów niezbędna jest także wymiana przestarzałych instalacji, ponieważ stanowią śmiertelne zagrożenie lub nie wytrzymują obciążeń.
Znacznie gorzej, jeśli wymiany wymaga cała instalacja elektryczna razem z przewodami znajdującymi się w ścianach. Stara, wadliwa instalacja elektryczna nie tylko naraża domowe sprzęty na usterkę, ale może być także niebezpieczna dla nas, użytkowników, lub stać się przyczyną pożaru, co wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Warto podkreślić, że w przypadku nieprawidłowości w instalacji elektrycznej w razie zdarzenia ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań.
Sprawność instalacji możemy sprawdzić za pomocą pomiarów ochronnych.
- Pomiary ochronne, wykonywane na własny koszt, powinno się wykonywać nie rzadziej niż co pięć lat. Można je porównać do obowiązkowego przeglądu samochodu raz w roku. Jeżeli uczestniczymy w kolizji drogowej nie z naszej winy, a nie posiadamy ważnego badania okresowego pojazdu, wina będzie po naszej stronie, ponieważ poruszaliśmy się samochodem niesprawnym technicznie. Tak samo jest z instalacją elektryczną - wyjaśnia Paweł Cygan z Twój Elektryk Trójmiasto.
Elektrycy i osprzęt elektryczny w Trójmieście
Oprócz pomiarów powinno się wykonywać także przeglądy, podczas których sprawdzane są połączenia elektryczne czy poprawność pracy bezpieczników. Regularne przeglądy uchronią nas przed skutkami awarii elektrycznej.
- Migające oświetlenie, "wyskakujące" bezpieczniki przy jednoczesnym używaniu pralki i piekarnika, spadki lub zaniki napięcia, niemożliwy do zlokalizowania smród plastiku to wybrane przypadki, które sugerują problem z instalacją elektryczną. To znak, by zgłosić się do specjalisty, zwłaszcza jeśli w naszym mieszkaniu instalacja wykonana jest z przewodów aluminiowych lub jeśli nie znamy jej historii - mówi Paweł Cygan.
Wybierając specjalistę, warto zdecydować się na osobę, która po wykonaniu prac wystawi stosowny protokół i podpisze się pod nim swoim imieniem, nazwiskiem i uprawnieniami.
Remont instalacji elektrycznej. O tym trzeba pamiętać?
Decydując się na remont instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu, warto rozważyć podniesienie komfortu i bezpieczeństwa domowników. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coraz częściej decydujemy się na alarmy z czujnikami ruchu, otwarcia okien, pożaru, gazu czy zalania, temperatury czy dodatkowymi manipulatorami, kamery wysokiej rozdzielczości, automatyczne rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, systemy nagłośnienia czy dodatkowe punkty dostępowe Wi-Fi. Wszystkie powyższe rozwiązania wymagają odpowiedniego doprowadzenia instalacji elektrycznej, a kompleksowa wymiana instalacji jest do tego najlepszą okazją.
- Dołożenie kilku odpowiednio dobranych przewodów to przy całej operacji niewielki koszt, a pozwoli - nawet jeżeli nie teraz, to w przyszłości - na montaż dodatkowych urządzeń czy systemów - zauważa Jacek Wałdoch z Norel. - Najważniejsza zasada przy układaniu nowych lub remoncie starych instalacji elektrycznych i teletechnicznych to doprowadzenie przewodów do każdego miejsca, które tylko przyjdzie nam do głowy. Później otworzy nam to drogę do zupełnie nowych rozwiązań, takich jak dodatkowe podświetlenia wyposażenia, piekarnik czy lodówka z dostępem do internetu czy innych, które zostaną wymyślone lub modne dopiero za kilka lat.
Czytaj także: Płyty grzewcze do kuchni. Co wybrać?
Standardem współczesnych instalacji jest także zabezpieczenie różnicowo-prądowe, które pełni ochronę przeciwporażeniową i w razie potrzeby, np. awarii sprzętu AGD, rozłączy zasilanie. Przy wymianie instalacji elektrycznej warto zadbać o to, by takiego zabezpieczenia nie zabrakło.
Koszty wymiany instalacji elektrycznej
Koszty remontu instalacji elektrycznej są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od wielkości mieszkania, liczby pomieszczeń i punktów elektrycznych, techniki wykonania, wybranej aparatury czy materiału, z którego wykonane jest mieszkanie. Nie bez znaczenia pozostają także indywidualne potrzeby czy oczekiwania mieszkańców. Doprowadzenie instalacji do ogrzewania podłogowego czy klimatyzacji będzie dodatkowym kosztem.
- Przy standardowym mieszkaniu w bloku za wykonanie nowej instalacji elektrycznej w najprostszej formie musimy liczyć się z kosztem przekraczającym 8 tys. zł - ocenia Paweł Cygan.
Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi środkami na kompleksowy remont instalacji, w wyjątkowych przypadkach można zdecydować się na remont wyłącznie w kuchni, łazience czy innych pomieszczeniach, gdzie pobór prądu jest największy.
- Remont instalacji można wykonać też natynkowo - w korytach kablowych. Trasy kablowe układa się na ścianie, bez kucia i konieczności późniejszego tynkowania i malowania - doradza Paweł Cygan.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-04-09 14:43
instalacja
To prawda, niestety się przekonałam że nie zadbanie o instalację to może być niezły kanał finansowy. Oczywiście po fakcie się dowiedziałam, że jest coś takiego jak przeglądy instalacji elektrycznej:laczynasnapiecie .pl/blog/ przeglad-instalacji-elektrycznej także no, mądra po szkodzie ;)
- 0 0
-
2022-04-03 15:04
Właśnie jestem w trakcie wymiany elektryki, stare kable alumiowe już popalone miejscami, masakra. Teraz wkładam miedziane to wytrzymają na dłużej. No wiadomo koszt takiej wymiany jest, ale to remont raz na kilkanaście- kilkadziesiąt lat w dodatku osprzęt elektryczny można taniej zamówić z konta biznesowego w hurtowni TIM
- 0 0
-
2022-03-21 19:25
8 tys za wymianę instalacji w bloku (3)
sporo, nawet bardzo, ja mam miedzianą i od 1978 roku działa mi wszystko świetnie, no może wymieniłem kilka razy włączniki światła w pokoju i może jedno z gniazdek bo je połamałem i nie zamierzam płacić za wyminę czegoś co jest sprawne.
- 3 6
-
2022-03-21 19:59
Tak stara instalacja może nie być już w pełni sprawna, nawet jak wydaje się, że wszystko działa.
Po tylu latach, stan izolacji i połączeń może być już bardzo słaby.
Dlatego warto robić pomiary i w razie potrzeby dokonać modernizacji zanim dojdzie do poważniejszej awarii czy pożaru.
Inna sprawa, że współczesne instalację są o wiele bezpieczniejsze, choćby dla tego, że stosuje się przewód ochronny i zabezpieczenia różnicowoprądowe.
Koszty wymiany są wysokie ale taki wydatek robi się raz na kilkadziesiąt lat.- 3 0
-
2022-03-24 08:40
W takiem przypadku, to nie będzie 8tys, a 16, także radzę się przygotować zawczasu :)
- 0 0
-
2022-03-24 14:29
Teraz wyobraź sobie że...
tlenki metali nie przewodzą prądu, a tworzą się on na wszystkich połączeniach "zimnych" jakie masz w instalacji. Zwiększony opór, to zwiększona temperatura, a zwiększona temperatura to zwiększone ryzyko pożaru.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.