• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak często prać kołdrę i poduszki?

Joanna Puchala
6 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Regularne pranie pościeli pozwala pozbyć się drobnoustrojów i zapobiega wielu problemom zdrowotnym, które są przez nie spowodowane. Regularne pranie pościeli pozwala pozbyć się drobnoustrojów i zapobiega wielu problemom zdrowotnym, które są przez nie spowodowane.

Od tego, w jakich warunkach śpimy, zależy nasze samopoczucie. I nie chodzi tu tylko o wygodny materac, ale także czystą, regularnie praną pościel. Materac, kołdra, poduszki i poszewki to siedliska roztoczy, bakterii oraz grzybów. Jeśli pozwolimy im się na dobre zadomowić w naszej sypialni, możemy mieć problemy ze zdrowiem.Jak często pierzesz kołdrę i poduszki?

Wysoka wilgotność i temperatura przekraczająca 20 stopni Celsjusza sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Jeśli mamy katar, kaszel, problemy ze skórą, alergią lub astmą, to trzeba w pierwszej kolejności zadbać o regularną zmianę pościeli oraz pranie kołdry i poduszek.

Jak prać kurtkę puchową?- Wszystkie te organizmy oddziałują na nasze zdrowie i mogą być przyczyną wielu schorzeń i chorób. Należy pamiętać, że podczas snu nasze ciało wydziela substancje takie jak pot i ślina, a skóra ulega złuszczaniu. To wszystko osiada na pościeli i wnika w głąb kołder i poduszek - mówi Paweł Zieliński z Pralnia Do Domu.pl.

Pralnie w TrójmieścieCzęstotliwość prania kołder i poduszek jest kwestią bardzo indywidualną. Powinniśmy na bieżąco obserwować, czy nie pojawiają się na nich zabrudzenia lub nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Przyjmuje się jednak, że kołdry i poduszki powinniśmy prać nie rzadziej niż raz na kwartał.

- Każdy poci się z inną intensywnością. Przykładowo, ktoś z nadpotliwością będzie czuł potrzebę częstszego prania niż osoba, która nie ma takich problemów - mówi Dominika Zygmunt, specjalista ds. marketingu z Senpo.

Ile kosztuje pranie kanapy? Pranie kanapy i czyszczenie tapicerki meblowejPranie pościeli w 30 lub 40 st. Celsjusza wystarczy do pozbycia się drobnoustrojów. Każdy z produktów ma jednak odpowiednie oznaczenia na metkach, które określają sposób prania.

6 porad, jak urządzić sypialnię 6 porad, jak urządzić sypialnię

Wypełnienie syntetyczne: pranie w domu wystarczyWarto podkreślić, że nie wszystkie kołdry i poduszki można prać. Najlepszym przykładem na to są poduszki z pianką lub profilowane, w przypadku których można prać tylko pokrowiec. Kołdry i poduszki z gęsim pierzem również nie powinny być prane.

- Szczegółowe informacje o temperaturze prania w warunkach domowych, o zalecanych środkach do czyszczenia, sposobie suszenia zawsze znajdują się na metkach produktowych w postaci piktogramów lub opisu - wyjaśnia Dominika Zygmunt.
Niektóre rodzaje kołder i poduszek możemy z powodzeniem prać w warunkach domowych, inne powinny być oddawane do pralni. Wszystko zależy od zaleceń producenta, które znajdziemy na metce. Niektóre rodzaje kołder i poduszek możemy z powodzeniem prać w warunkach domowych, inne powinny być oddawane do pralni. Wszystko zależy od zaleceń producenta, które znajdziemy na metce.
Niektórzy producenci i salony sprzedaży tak dobierają produkty, by nadawały się one do prania w warunkach domowych. Dla wielu osób jest to duże ułatwienie.

- Tak wyselekcjonowaliśmy produkty, by nadawały się do prania, i to w warunkach domowych. Wszystko, co należy zrobić, to zapoznać się z etykietą produktu. Nie zalecamy natomiast prania kołder i poduszek w silnych detergentach, jako że mają one bliski kontakt z naszą skórą, często też w miejscach wrażliwych - przestrzega Paweł Kamiński, ekspert z Fabryki Sypialni.
Na wszywce producenta znajdziemy przede wszystkim informacje dotyczące temperatury prania oraz sposobu suszenia. Kołdry i poduszki po wyjęciu z pralki trzeba dobrze roztrzepać i jeśli to możliwe - dosuszyć na powietrzu bez kontaktu ze słońcem.

Jesienne porządki. Jak efektywnie sprzątać w domu? Jesienne porządki. Jak efektywnie sprzątać w domu?

Pierze i puch: lepiej skorzystać z pralni- O ile kołdry i poduszki syntetyczne możemy prać w domowej pralce zgodnie z zaleceniami producenta, to przy praniu tych z naturalnym pierzem lepiej skorzystać z profesjonalnej pralni. Niewłaściwy sposób prania i suszenia może doprowadzić do uszkodzenia, czego najczęstszym efektem jest pozlepiany puch - wyjaśnia Paweł Zieliński.
Co ciekawe, pozbywanie się drobnoustrojów to niejedyne zalety regularnego prania. Przedłuża to także trwałość poduszek, co wpływa na dłuższy czas ich użytkowania, ponieważ naturalne pierze i puch po pewnym czasie stają się spłaszczone i nawet optycznie wydają się znacznie cieńsze.

- Pranie i suszenie może poruszyć wsad i ponownie równomiernie rozłożyć go w poszyciu. Dozowane w naszej pralni profesjonalne detergenty, takie jak środek wybielający na bazie aktywnego tlenu czy specjalny odplamiacz, usuwają także wszelkiego rodzaju zabrudzenia organiczne - mówi Marzena Karczewska z MyLaundry.
Czytaj także: Pralnie samoobsługowe w Trójmieście. Co i w jakiej cenie można tam wyprać?

Koszt wyprania w pralni kołdry lub poduszki w zależności od wielkości wsadu zaczyna się od 20 zł i sięga 44 zł, a w przypadku kołdry puchowej lub wełnianej może wynieść do 60 zł. W cenę wliczone są środki piorące. Jeśli chodzi o suszenie, to cena waha się od 5 do 9 zł za 15 minut.

Pranie i suszenie pomaga także poruszyć wsad kołder i poduszek, co z kolei przedłuża ich żywotność. Pranie i suszenie pomaga także poruszyć wsad kołder i poduszek, co z kolei przedłuża ich żywotność.

Wietrzenie i ochrona przed kurzemOprócz prania warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pościeli, dzięki czemu możemy obniżyć poziom zawilgocenia i temperaturę, a w konsekwencji utrudnić roztoczom rozwój.

- Jeśli mamy taką możliwość, wietrzmy kołdrę i poduszki na zewnątrz, ponieważ promienie słoneczne również szkodzą roztoczom. Na co dzień warto przykrywać łóżko kapą czy nawet kocem, co pozwoli nam ograniczyć kurzowi dostęp do pościeli - mówi Agata Zadrożna z HH Solutions w Gdyni.
Dobrym rozwiązaniem jest także zakup pokrowca na materac, który stworzy kolejną barierę przed zabrudzeniami. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba zwracać uwagę nie tylko na odpowiednie wymiary, ale i na ścisły splot, który tę barierę stworzy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (58)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Jagiellońska 13

spotkanie, dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane