• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak dogrzać mieszkanie w czasie jesiennych chłodów?

Joanna Stolp
4 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudniej będzie podwyższyć taryfę na ciepło
Zanim ogrzewanie zacznie działać na dobre, wieczorami w mieszkaniach bywa naprawdę zimno. Warto poszukać rozwiązania, zamiast marznąć.  Zanim ogrzewanie zacznie działać na dobre, wieczorami w mieszkaniach bywa naprawdę zimno. Warto poszukać rozwiązania, zamiast marznąć.

Przełom września i października to czas, kiedy w mieszkaniach - zwłaszcza wieczorami - robi się chłodno. Ogrzewanie nie wszędzie jest już włączone lub grzejniki są ledwie ciepłe. Dzieje się tak, ponieważ na zewnątrz nie jest jeszcze bardzo zimno, a więc regulacja pogodowa ogranicza nagrzewanie wody w grzejnikach do wyższych temperatur. Są jednak sposoby na to, by nie marznąć we własnym domu.Czy jesienią czujesz potrzebę dogrzania mieszkania?

Grzałki elektryczneSą one oddzielnymi urządzeniami, które po montażu do grzejnika integrują się z nim w pełni i nagrzewają znajdującą się w nim wodę. Grzejnik robi się ciepły, nawet jeśli cały system ogrzewania nie jest włączony.

Dobór takiej grzałki jest zależny od rodzaju grzejnika.

- Jeśli grzejnik jest wyposażony w grzałkę i jednocześnie jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, grzałka staje się źródłem ciepła, które możemy wykorzystywać poza sezonem grzewczym - wyjaśnia Piotr Klemenski, menedżer produktów elektrycznych z Terma Sp. z o. o.

Ogrzewanie i techniki grzewcze w TrójmieścieGrzałkę do grzejnika podłączonego do instalacji centralnego ogrzewania zamontować w dowolnym momencie, pod warunkiem, że grzejnik jest wyposażony w zawory hydrauliczne. W tym celu konieczne jest spuszczenie wody z grzejnika. W przypadku starszych modeli grzejników, które nie mają zaworów hydraulicznych, konieczne jest spuszczenie wody z całej instalacji, dlatego warto montażu dokonać latem, przy okazji innych prac. Jeśli jednak montaż grzałki konieczny jest natychmiast, warto zapytać o możliwości specjalizującego się w instalacjach c.o. hydraulika - w przypadku niektórych instalacji możliwe jest zamrożenie rury na czas spuszczenia wody z grzejnika i montażu grzałki. Taka usługa kosztuje jednak kilkaset złotych.

Trochę inaczej jest w przypadku grzejnika elektrycznego.

- W przypadku samodzielnego przygotowania grzejnika elektrycznego powinniśmy go zdjąć ze ściany, napełnić wodą lub innym czynnikiem grzewczym, najlepiej przez dolny otwór instalacyjny, a następnie wkręcić grzałkę - dodaje Piotr Klemenski.
Istnieje także możliwość zakupu gotowych modeli grzejników elektrycznych, które są napełnione czynnikiem grzewczym i wyposażone w grzałkę. Zakup samej grzałki to koszt od 150 do 400 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty instalacji, jeśli wykonuje nam to fachowiec. Moc grzałki jest dobierana do wydajności grzejnika i z reguły nie ma wpływu na cenę.

Każdorazowo w okolice grzejnika doprowadzona musi być także instalacja elektryczna.

Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego warto je zamontować? Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego warto je zamontować?

Grzałki elektryczne mogą być zamontowane do grzejników podłączonych do instalacji centralnego ogrzewania. Grzałki elektryczne mogą być zamontowane do grzejników podłączonych do instalacji centralnego ogrzewania.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniemDbałość o ekologię i racjonalne zużywanie zasobów sprawia, że sterowanie ogrzewaniem staje się bardziej powszechne. Uchroni nas ono także przed chłodem w jesienne wieczory - ogrzewanie można włączyć zdalnie przed powrotem do domu, nawet jeśli w trakcie słonecznego dnia grzejniki były wyłączone.

Najprostsze rozwiązania opierają się na zaprogramowaniu urządzeń grzewczych tak, by wyłączały się i włączały o konkretnych porach. Na tym jednak nie kończą się możliwości. Coraz więcej urządzeń grzewczych może zostać podłączonych do systemów inteligentnego sterowania domem.

Czytaj także: Inteligentne rozwiązania wspierają ekologię

- Typowe, mechaniczne głowice termostatyczne można wymienić na elektroniczne, by za pomocą aplikacji mobilnej sterować ręcznie lub automatycznie systemem ogrzewania. Przykładowo: możemy ustawić godziny zwiększonej temperatury, gdy wracamy do domu, a zmniejszonej wtedy, gdy jesteśmy poza domem - wyjaśnia Bogusław Dudziński z Superkomfort.
Głowice mają niewielkie baterie, dzięki którym można się z nimi połączyć przez Bluetooth. Same głowice kosztują od 40 do 200 zł, ale ich montaż wymaga takich samych zabiegów jak w przypadku grzałki.

Zamiast kominka - kozaPiece kominowe, czyli potocznie kozy, są alternatywą dla tradycyjnych kominków i mogą pomóc przetrwać niskie, jesienne temperatury w mieszkaniu.

Do podłączenia kozy konieczny jest oczywiście komin, jednak to nie wszystko. Piec kominkowy może być zamontowany wyłącznie w pomieszczeniach o powierzchni przekraczającej 20 m kw. i wysokości 2,5 m, a posadzka w okolicy urządzenia powinna być wykonana z materiałów odpornych na działanie ognia i ciepła.

Ceny urządzeń przenośnych są podobne, ale warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne, jakie będą za sobą nieść. Ceny urządzeń przenośnych są podobne, ale warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne, jakie będą za sobą nieść.

Przenośne grzejnikiInnym sposobem na dogrzanie pomieszczeń jest wybór przenośnych grzejników. Wśród nich znajdują się urządzenia elektryczne, piecyki gazowe czy grzejniki olejowe zasilane elektrycznie lub gazowo.

Decydując się na przenośne grzejniki elektryczne, warto wybierać rozwiązania energooszczędne. W przypadku piecyków gazowych konieczne jest wentylowanie pomieszczeń oraz instalacja czujników dymu i tlenku węgla. Z kolei grzejniki olejowe dość długo się nagrzewają, ale też długo po odłączeniu utrzymują ciepło.

Czytaj także: Sprawdź na termowizyjnej mapie Gdyni, czy z twojego domu ucieka ciepło

Ceny przenośnych grzejników elektrycznych zaczynają się od 150 zł. Za urządzenia energooszczędne zapłacimy trochę więcej, bo ceny zaczynają się od 250 zł. Ceny piecyków gazowych i grzejników olejowych zaczynają się od 200 zł. W każdym przypadku trudno jednak określić górną granicę cenową. Wiele zależy tu od mocy i wielkości urządzenia, wyboru producenta czy formy urządzenia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji - Jasieny

dni otwarte

Dzień otwarty inwestycji Doki

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24200 zł/m2
Gdynia Orłowo
23900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21450 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16100 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane