Wiadomości

stat

Jak funkcjonalnie urządzić owalny przeszklony salon?

Koncepcja pierwsza. W okrągłym wykuszu znalazł się wymarzony przez pana domu stół na cztery osoby - to przykład harmonijnego zestawienia form.
Koncepcja pierwsza. W okrągłym wykuszu znalazł się wymarzony przez pana domu stół na cztery osoby - to przykład harmonijnego zestawienia form.

Mieszkania w ciekawym, nietypowym kształcie kuszą swoją niebanalną przestrzenią. Mogą być jednak trudne w zaaranżowaniu. Jednak kiedy przełamiemy początkową obawę, można w takim miejscu przygotować przyjemną przestrzeń z funkcjonalną kuchnią i dużą liczbą szaf.Kształt i wymiary mieszkania.
Kształt i wymiary mieszkania.
Z prośbą o aranżację niestandardowego mieszkania dwupokojowego przeznaczonego dla dwóch pracujących osób zwrócił się do redakcji pan Robert.

- Kolory, które lubię to jasne szarości, brązy. Lubię też wnętrza nowoczesne. Mały pokój przeznaczony jest na sypialnię z szafą. W salonie chciałbym, żeby znalazły się meble kuchenne z wyspą, stół jadalny dla czterech osób, najchętniej rogowa kanapa ze stolikiem kawowym i telewizor - napisał nasz czytelnik.
Aranżację nietypowego wnętrza wykonała Magdalena Sicha z pracowni mootif_studio. Jak pisze, podczas prac projektowych skupiła się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum przestrzeni.

Mieszkanie, mimo że ma dużo okien, znajduje się od strony północnej, więc światła jest w nim mniej. Stąd propozycja jasnych kolorów, bieli, szarości oraz jasnego drewna, które będą się dobrze prezentowały w takim świetle.

Koncepcja pierwsza
W tym wariancie układ ścianek prawie się nie zmienił. Jedynie ścianka z drzwiami do sypialni została przesunięta o parę centymetrów w głąb pokoju dla uporządkowania przestrzeni.

Największym minusem mieszkania w takim rozkładzie jest dość wąski i długi korytarz wejściowy. Wchodząc do mieszkania mamy widok na ścianę naprzeciwko. Aby dodać przestrzeni, dwie ściany w korytarzu wyłożyłam lustrem. Na jego tle ustawiłam płytki kontuar z szufladami, praktyczny mebel, w którym można schować rękawiczki czy klucze.

Część korytarza wykorzystałam na płytkie szafy. Przy wejściu do łazienki zaproponowałam szafę gospodarczą z zabudowaną pralką. Jeden moduł szafy od strony korytarza przewidziany jest na odzież wierzchnią. Także w salonie znalazło się miejsce na szafy. Część przy oknie jest nadwieszona nad grzejnikiem. Dzięki ustawieniu zabudowy wysokiej z lodówką oraz piekarnikiem prostopadle do szachtu wentylacyjnego, wydzieliła nam się półotwarta kuchnia z wyspą, która stanowi optyczną granicę z salonem.

W półokrągłym wykuszu znalazło się miejsce na duży okrągły stół oraz witrynę na szkło. Niestety w tym wariancie jedyną możliwością było ustawienie telewizora na tle okna. Na szczęście słońce rzadko zagląda do mieszkania, więc nie ma niebezpieczeństwa, że będzie przeszkadzać. W sypialni meble zostały ograniczone do minimum. Mimo to znalazło się także tutaj miejsce na szafę ubraniową. Część przy ścianie zaproponowałam w formie otwartego regału na książki i bibeloty. Dzięki temu można ustawić stolik kawowy bez obawy, że nie otworzymy szafy.

Kolorystyka jest w tej wersji uniwersalna - klasyczna i elegancka, a dzięki zastosowaniu białego marmuru (parapety, blat kuchenny, stół), który świetnie się prezentuje z szarościami i bielą. Do tego mocno kontrastujące z resztą czarne i grafitowe dodatki, które ożywiają wnętrze. Całość ociepla dębowy parkiet.


Koncepcja druga
W tej wersji układ ścian został zmieniony. Sypialnia została trochę powiększona kosztem salonu oraz wejście do niej zostało przeniesione na drugą ścianę. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń na szafy ubraniowe.

Zmienił się też układ salonu. Telewizor zawisł na ścianie z sypialnią. W strefie wypoczynkowej stanęła trzyosobowa szafa.

Inaczej wygląda też kuchnia. Pod ścianą umieściłam wszelkie sprzęty do zabudowy oraz zlew.
Natomiast płyta indukcyjna znalazła się na długiej wyspie.

W tym wariancie postawiłam na prostokątny stół 200x90cm - pomieści nawet osiem osób.

Trochę inaczej zaaranżowałam też przedpokój. Szafy ustawiłam naprzeciwko wejścia do
mieszkania. Ich fronty mogą być lustrzane, co rozświetliłoby i optycznie powiększyło tę część, ale niekoniecznie. Kilka kroków dalej przestrzeń korytarza "otwiera się" dzięki podwieszonej szafce na buty, która też pełni funkcję siedziska. Nad szafką umieściłam kolorowe haczyki na ubrania.

Przed wejściem do łazienki powstała zgrabna przestrzeń na szafę gospodarczą z pralką
oraz szafę ubraniową po przeciwnej stronie.

W tym wypadku kolorystyka jest mało zobowiązująca. Dzięki zastosowaniu neutralnych kolorów i prostej stylistyki mebli, w zależności od wyboru dodatków możemy bardzo różnie kreować przestrzeń. Takie wnętrze może z powodzeniem wyglądać jak minimalistyczny apartament, loft czy skandynawskie mieszkanie. Wystarczy zmienić oświetlenie, by uzyskać pożądany efekt.

Podobnie jak w poprzedniej wersji, zastosowałam jasne drewno na podłodze oraz meblach.
Dzięki temu północne mieszkanie jest nieco "cieplejsze". Do drewna zaproponowałam biel, szarość oraz odrobinę złota i dodatków w odcieniach niebieskiego.


Opinie (35) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.