• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Barometr Cen Nieruchomości. Jak podrożały domy jednorodzinne?

Joanna Stolp
9 stycznia 2022, godz. 10:00 
Opinie (300)
Popyt na domy nie tylko spowodował wzrost ich cen. Skróceniu uległ także czas ich sprzedaży. Popyt na domy nie tylko spowodował wzrost ich cen. Skróceniu uległ także czas ich sprzedaży.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele rodzin zdecydowało się na zakup domu. Rosnące zainteresowanie tą kategorią nieruchomości, ogólny wzrost cen na rynku mieszkaniowym i inflacja sprawiły, że od niemal dwóch lat obserwujemy konsekwentny wzrost cen domów. W oparciu o analizę ofert w Serwisie Ogłoszeniowym Trójmiasto.pl sprawdzamy, jak aktualnie kształtują się w poszczególnych częściach Trójmiasta ceny domów z rynku wtórnego.Jeśli kupował(a)bym dom, to wybrał(a)bym:

- Wybuch pandemii niespełna dwa lata temu zapoczątkował popyt na domy, który nie słabnie. Dom stał się synominem swobody, własnej przestrzeni poza restrykcjami i tłumem, który może zarazić. Popyt na domy nie słabnie, a wraz z nim wzrastają ceny ofertowe i transakcyjne tego segmentu rynku - potwierdza Sylwia Wróblewska z Dom Hunter.
Ponieważ budowa domu, zarówno samodzielnie, jak i przez dewelopera trwa około dwóch lat, wiele osób poszukuje nowego lokum z rynku wtórnego, a to z kolei sprawia, że ta oferta sukcesywnie się kurczy, a ceny rosną.

- Domy drożeją w bardzo szybkim tempie, a czas ich sprzedaży uległ zdecydowanemu skróceniu. Możemy to zauważyć zwłaszcza na terenie Trójmiasta, chociaż w miejscowościach ościennych ceny także rosną - mówi Piotr Zwoliński, dyrektor zarządzający w Pepper House.

Domy Gdańsk Kokoszki. Propozycje z rynku pierwotnego i wtórnegoWykres Barometru Cen Nieruchomości, który średnie wylicza na podstawie ofert zamieszczonych w Serwisie Ogłoszeniowym pokazuje, jak w ostatnich latach podrożały domy. Tu średnia dla Gdańska. Wykres Barometru Cen Nieruchomości, który średnie wylicza na podstawie ofert zamieszczonych w Serwisie Ogłoszeniowym pokazuje, jak w ostatnich latach podrożały domy. Tu średnia dla Gdańska.

Cena za m kw. nie mówi wszystkiegoO ile zmiany zauważalne na rynku mieszkań są powszechnie uznawane za bardziej przewidywalne, o tyle w przypadku rynku domów w grę wchodzi wiele parametrów, przez co ocena trendów jest znacznie trudniejsza. Cena za m kw. w przypadku domów nie jest głównym wyznacznikiem. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z nowym, czy też starszym budownictwem.

- Zwykle nowe, współczesne budownictwo jest bardziej kompaktowe. Domy nie są obecnie budowane z myślą o wielopokoleniowej rodzinie, ale potrzebach obecnych. Najczęściej nie uwzględniają piwnic lub podpiwniczeń. Preferowany jest mniejszy metraż z większą liczbą pomieszczeń oraz z wyjściem ze strefy dziennej do ogrodu. Mniejszy metraż i odpowiedni projekt przekłada się również na wyższą cenę metra kwadratowego. Starsze budownictwo o metrażu powyżej 220 m kw. nie cieszy się taką popularnością, mimo że cena za m kw. jest niższa. Można jednak stwierdzić, że obserwujemy wzrost wobec zeszłego roku na poziomie 3 proc. - mówi Piotr Stasiowski, ekspert ds. nieruchomości z Obrotni Nieruchomości.
Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania trzypokojowe od deweloperów

Dla osób poszukujących domów, duże znaczenie ma także kontakt z naturą i działka, na której stoi dom. Im większa działka, tym wyższa cena całkowita. Domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej charakteryzują się mniejszymi działkami niż wolnostojące, co wpływa na ich cenę.

- Kupując domy typu pół bliźniaka bądź w zabudowie szeregowej nie możemy liczyć z reguły na więcej niż 500 m kw., a średnio jest to nawet około 250 m kw. W przypadku domu wolnostojącego działka ma zwykle od 500 do 1500 m kw., ale pamiętajmy, że takich ofert jest mniej niż bliźniaków czy szeregowców - dodaje Piotr Stasiowski.
Kolejnym i niezmiernie istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest lokalizacja.

- Analizując liczbę ofert domów z rynku wtórnego w poszczególnych dzielnicach można zaobserwować, że w niektórych częściach miasta jest ich bardzo mało, a w niektórych dzielnicach nie ma aktualnie żadnego domu na sprzedaż. Sytuacja jest podobna zarówno w centrum, jak i na obrzeżach, choć w ościennych dzielnicach Trójmiasta z racji większej liczby domów jest większy wybór takich ofert - podkreśla Mateusz Licznerski z Dom Hunter.

Gdańsk Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Suchanino- Średnia cena za m kw. domu w Gdańsku to już 7250 zł, podczas gdy dwa lata temu wynosiła ona 5500 zł. Ogromne znaczenie ma w tym zakresie jednak konkretna lokalizacja - podkreśla Piotr Stasiowski.
W Gdańsku do najdroższych dzielnic należy: Oliwa, VII Dwór, Strzyża i Suchanino. Chociaż ceny m kw. zaczynają się od 1083 zł w Oliwie, co mogłoby świadczyć o atrakcyjności oferty, to gdy weźmiemy pod uwagę metraż najtańszej działki (prawie 3,9 tys. m kw.), to finalna cena nie jest wcale niska. W tej samej dzielnicy znajduje się także najdroższy dom w naszym Serwisie Ogłoszeniowym, którego cena wynosi 17 243 zł za m kw.Gdańsk Jasień, Morena, Ujeścisko, ZakoniczynTrochę więcej ofert jest na Jasieniu, Morenie, Ujeścisku i Zakoniczynie. Tam ceny zaczynają się od 2760 zł za m kw. na Jasieniu i sięgają nawet 13 tys. złotych na Zakoniczynie i Morenie.

- Można powiedzieć, że Jasień, Morena, Ujeścisko i Zakoniczyn przeżywają boom budowy domów zarówno wolnostojących, jak i osiedli domów. Ceny domów na Morenie kształtują się w okolicach 2 mln zł za domy wybudowane po 2000 roku. Na Jasieniu ceny domów zaczynają się od około 800 000 zł i sięgają 1,5 mln zł - zauważa Piotr Zwoliński.


Gdynia Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa, LeszczynkiNa gdyńskim Chwarznie-Wiczlinie, Dąbrowie i Leszczynkach sytuacja jest podobna jak na gdańskim Jasieniu, Morenie czy Ujeścisku. Ceny za m kw. zaczynają się od 3150 zł w Chwarznie-Wiczlinie i sięgają nawet 14,5 tys. zł na Dąbrowie.Pruszcz Gdański, Straszyn, Rotmanka, Kowale, Borkowo, CzapleW okolicach Gdańska najtańsze domy znajdziemy w Borkowie i Rotmance, gdzie ceny zaczynają się od około 1900 zł za m kw. Jednocześnie najdroższe domy w naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajdują się również w tych samych okolicach i kosztują nawet 14 tys. zł za m kw.

Popularnością cieszy się także Pruszcz Gdański, gdzie ceny wahają się do 2,5 do 12,3 tys. złotych za m kw. Duża rozpiętość cenowa świadczy przede wszystkim o ich standardzie i nakładach pracy, jakie trzeba włożyć, by komfortowo mieszkać.Banino, Chwaszczyno, Bojano, Koleczkowo, Dobrzewino, Tuchom, Miszewko, PępowoTakże w okolicach Gdyni jest sporo ofert domów wolnostojących, szeregowych i w zabudowie bliźniaczej. Najtaniej w okolicach Gdyni jest w Bojanie. Tam ceny domów z rynku wtórnego zaczynają się od 1612 zł za m kw. Najdroższy dom znajduje się natomiast w Chwaszczynie i kosztuje ponad 11,5 tys. zł za m kw.

- Dziś nawet w miejscowościach ościennych trudno podchodzić do zakupu domu z kwotą mniejszą niż 800 tys. zł - ocenia Piotr Zwoliński.


Za tydzień zaprezentujemy przegląd nowych domów dostępnych w ofercie trójmiejskich deweloperów

Nieruchomości

Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w naszym portalu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (300)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
28500 zł/m2
Gdynia Orłowo
20400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19450 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24550 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17900 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17800 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17050 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
12600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl