• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak podzielić pokój dzieci? Trzy przestrzenie to też rozwiązanie

Magdalena Żochowska-Dajuk
17 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Koncepcja pierwsza. We wspólnym pokoju do zabaw znalazło się miejsce na sofę oraz telewizor. To pomieszczenie jest również dodatkową przestrzenią do przechowywania. Koncepcja pierwsza. We wspólnym pokoju do zabaw znalazło się miejsce na sofę oraz telewizor. To pomieszczenie jest również dodatkową przestrzenią do przechowywania.

Podział jednego pomieszczenia na dwa osobne zawsze wymaga głębszego zastanowienia, bo coś zyskujemy, ale też coś tracimy najczęściej przestrzeń. Dodatkowo kwestie techniczne potrafią naprawdę utrudnić życie.



Rzut i wymiary wnętrza. Rzut i wymiary wnętrza.
Nasza czytelniczka Anna chciałaby z jednego pomieszczenia stworzyć dwa pokoje dla swoich córek. Aktualnie dziewczynki wspólnie korzystają z przestrzeni dwóch pomieszczeń. Strefa do nauki i zabawy znajduje się na powierzchni 20 m kw., a wspólna sypialnia została wydzielona w pomieszczeniu o powierzchni 6 m kw.

Ze względu na różnicę wieku pomiędzy córkami, nasza czytelniczka postanowiła stworzyć osobną przestrzeń dla dziewięcioletniej dziewczynki oraz drugi pokój dla pięciolatki.

- Starsza córka od września będzie w czwartej klasie, potrzebuje więcej prywatności, żeby się spokojnie uczyć i spotykać z koleżankami - pisze w liście do redakcji czytelniczka Anna.
Problematyczną kwestię stanowią jednak ściany dzielące pomieszczenia.

- Nie ma niestety możliwości wyburzenia żadnej z nich, ponieważ łączy je dawna ściana konstrukcyjna budynku, który przed wojną był budowany w dwóch etapach. Mały pokoik jest częścią dawnej klatki schodowej - tłumaczy Anna.
Zgodnie z wytycznymi właścicielki mieszkania, projekt wnętrza powinien uwzględnić dwa niedawno zakupione łóżka oraz wykonany na wymiar regał na książki.

- Starsza dziewczynka lubi proste i jasne skandynawskie wnętrza, dlatego chciałybyśmy, żeby projekt zakładał jasne meble oraz pastelowe kolory z akcentami bladego różu lub mięty - dodaje Anna.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Magdalena Żochowska-Dajuk z Dizain Rum. Największym wyzwaniem w zaaranżowaniu przestrzeni okazała się ściana nośna. Jej układ utrudniał wygospodarowanie dwóch proporcjonalnych pomieszczeń dla dorastających córek pani Anny. Dlatego też obie koncepcje zostały zróżnicowane pod względem układu przestrzennego, który w przypadku tego wnętrza okazał się największym wyzwaniem dla projektantki.

Zarówno pierwsza, jak i druga koncepcja uwzględnia potrzeby rodziny. Zastosowana kolorystyka obraca się wokół modnej szarości z akcentami zarówno w intensywnych, jak i pastelowych barwach. W pokoju starszej córki, entuzjastki stylu skandynawskiego, oprócz białych mebli pojawiło się kilka elementów w kolorach mięty, pudrowego różu i antracytu. Młodsza dziewczynka lubi intensywne barwy, dlatego wybrałam dodatki w żółtym odcieniu. Na ścianach jej pokoju zawisły także nowoczesne grafiki.

Koncepcja pierwsza

Pierwsza koncepcja zakłada podział pokoju dziewczynek na trzy osobne pomieszczenia. W rezultacie uzyskamy po jednym pokoju dla każdej z nich oraz trzecie - wspólne pomieszczenie przeznaczone do zabaw. Dzięki takiemu rozwiązaniu obie córki naszej czytelniczki będą miały samodzielną przestrzeń do nauki i spania.

Projekt pokoju starszej dziewczynki zakłada stonowaną, pastelową kolorystykę. Na części ściany przewidzieliśmy tapetę korkową. Łóżko zostało umieszczone przy ścianie. Obok niego znalazło się miejsce na niewielką komodę. W pobliżu okna zaprojektowaliśmy duże biurko, które umożliwi dziewięciolatce naukę.

W pokoju młodszej dziewczynki pojawiły się żółte akcenty. Nad łóżkiem wiszą grafiki, które wraz z rozwojem dziecka mogą zostać łatwo zmienione. Naprzeciwko łóżka umieściliśmy biurko.

Pomieszczenie przeznaczone do zabawy nie ma okna, dlatego zostało doświetlone za pomocą świetlika w ściance działowej. Ta pozorna wada może stać się ciekawym pretekstem do stworzenia domowej sali kinowej, w którym dzieci mogłyby spędzać czas wspólnie ze swoimi koleżankami. Z tego względu w pokoju zabaw umieszczona została sofa oraz wiszący telewizor.

Aby umożliwić i umilić także zabawę na podłodze, projekt zakłada umieszczenie w tym pokoju dużego, miękkiego dywanu. Oprócz strefy zabaw znalazła się tutaj także przestrzeń do przechowywania. Wysoka, funkcjonalna szafa pomieści wszystkie ubrania.

  • Pierwsza koncepcja zakłada wygospodarowanie dwóch osobnych pokojów dla dziewczynek oraz jednego wspólnego pomieszczenia, które będzie przeznaczone do zabaw.
  • Pokój młodszej dziewczynki jest jasny, uzupełniony o akcenty w intensywnej, żółtej barwie.
  • Pokój dla starszej córki naszej czytelniczki uwzględnia wygodne miejsce do nauki.
  • Pastelowe barwy przełamuje ściana z korkowej tapety.
  • Koncepcja pierwsza. Pomiędzy dwoma pokojami znalazło się miejsce na wspólną przestrzeń do zabawy.

Koncepcja druga

Ta wersja zakłada rezygnację z pokoju do zabawy. Zamiast tego dziewczynki zyskują więcej oddzielnej przestrzeni. Co istotne, podział jest bardziej sprawiedliwy - młodsze dziecko ma więcej miejsca tylko dla siebie. W przedsionku przewidzieliśmy przynależną do jej pokoju garderobę lub dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy.

Ściana działowa została zbudowana ze szklanych bloczków zwanych także luksferami. To rozwiązanie doskonale doświetli zarówno część garderobianą, jak i korytarz prowadzący do pokoju starszej córki. Luksfery z jednej strony dopuszczają światło do wnętrza, z drugiej natomiast odseparowują wnętrze i dają poczucie prywatności.

Kolorystyka drugiej koncepcji nie odbiega znacznie od tej zastosowanej w pierwszej wersji. Pokój starszej dziewczynki zakłada bardziej stonowane barwy. Zamiast tapety korkowej w pokoju dziewięciolatki znalazły się wspomniane luksfery.

  • W drugiej koncepcji wydzielony został mały korytarzyk, z którego wchodzi się do osobnych pokojów obu dziewczynek.
  • W korytarzyku znalazło się także miejsce na duże garderobiane szafy.
  • Ścianka działowa została zbudowana z luksferów, które przepuszczają światło do pomieszczenia.
  • Pokój młodszej dziewczynki zakłada podobny układ funkcjonalny i kolorystykę jak w pierwszej wersji.
  • W pokoju starszej dziewczynki zmieniło się ustawienie łóżka oraz dodatki. Nie ma tu tapety korkowej.
  • Pozostawiono natomiast miętowe i pudrowe akcenty, które podobają się przyszłej użytkowniczce wnętrza.
  • Koncepcja druga. Zamiast wspólnego pomieszczenia powstał mały przedsionek z szafami garderobianymi, a młodsze dziecko ma więcej miejsca tylko dla siebie.


Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Magdalena Żochowska-Dajuk

Miejsca

Opinie (43) 4 zablokowane

  • groza

    Wygląd jak w szpitalu psychiatrycznym albo komunistycznej przychodni z PRL .później dziwic się jak dzieci przez przebywanie w takim czymś mają problemy z psychiką koszmar

    • 12 2

  • Poczekalnia w przychodni...

    Te propozycje rozwiązaniami architektonicznymi, kolorystyką i stylem wyposażenia idealnie nadają się na poczekalnie w przychodni albo szpitalu.... proponuję dodać odświeżacz powietrza o zapachu lizolu..... architekt chyba miał trudne dzieciństwo.... współczuję.

    • 13 1

  • świetne

    Mnie się podoba, świetna baza. Gdy dorzucimy do tego zasoby pociech w postaci zabawek i książek, plus takie dodatki jak poduszki i obrazki, skojarzenie z psychiatrykiem zniknie bezpowrotnie.

    • 3 3

  • Masz problem z aranżacją wnętrza? Wyślij do nas zwymiarowany szkic .a my przerobimy ci pokój na sale

    ze szpitala psychiatrycznego :) jak na zdjęciach powyżej.

    • 6 2

  • Dizajnersko, ale..

    mało ciepła w tych projektach, wręcz aseptycznie ale zakładam, że to dzieci wybrały takie łóżka ( są też w czarnych ramkach i sprawdzaja się świetnie, ale dla tzw starszej młodzieży)-jeśli tak, to trzeba chyba dodać jakieś pojemniki na pościel do schowania pod łóżko, bo jak przyjdą koleżanki to będzie wygodniej siadać na kapie pod którą nie ma miekkiej pościeli. Sofka z metalowymi nóżkami i stolik kawowy to jest to co do 9-latki i 5- latki pasuje znakomicie,haha. Dizajnerski zegar też! No i to co zwykle mnie poraża w tego typu projektach to niemal kompletny brak miejsca na książki, ale chyba jestem niedzisiejsza, bo u mnie wszyscy czytają i to sporo (od małego)- czyżby szkoła juz nic nie zadawała do domu? Chociaż.. do przeglądania smartfona wystarczy ta smętna sofa- siądą sobie rządkiem 3 koleżanki (tylko muszą być szczupłe), postawią latte na kawowym stoliku i zajmą się komórkami w ręku...

    • 8 1

  • Pierwsza koncepcja mi przypomina poczekalnie w przychodni

    • 2 0

  • ściana akusttyczna sowan

    U nas zaraza po tym jak dowiedziałem się że kolejne życie zawita w naszym domu od razu wziąłem się za plany podziału pokoju pierwszego dziecka, ponieważ pokój był trochę za duży. Wykorzystałem do tego ścianę akustyczną sowan. Efekt końcowy rewelacja- praktyczne i estetyczne rozwiązanie.

    • 0 0

  • ktoś dobrze nazwał - groza

    domyslam sie ze autor projektow chciałby aby ocieplić wnetrze dodatkami, takninami - bo aż nie chce mi się wierzyć, że można taki projekt zrobić dla dzieci. Sposób podziału ścian faktycznie przyprawia o dreszcze. Cały projekt budzi bardzo złe skojarzenia. nie zastosowałabym nic z tych rozwiązań.

    • 0 0

  • Mobilne

    Właśnie do podziału pokoju dziecięcego użyliśmy mobilnych ścianek działowych Sowana. Dzieciaki w większości czasu mają ją odsuniętą, ale jak się trochę posprzeczają, to mają swoją przestrzeń :D

    • 0 0

  • hc

    dobre pomysły na wnętrza można znaleźć w home concept, polecam każdemu serdecznie!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane